Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi85
Egzersiz Gereksinimi85
Oyunculuk85
Zeka Seviyesi50
Sahibine Şefkat85
Köpeklerle Dostluk75
Hayvanlarla Dostluk75
Yabancılarla Dostluk80
Eğitilebilirlik60
Bakım İhtiyacı80
İlgi İhtiyacı90
Sıcaklık Hassasiyeti50
Ses60
Bekçilik50

İrlanda Kurt Köpeklerinin tarihleri antik çağa kadar uzanmaktadır. Büyük bedenleri sayesinde avcılıkları ön planda olsa da arkadaş köpekleridir.

İrlanda Kurt Köpeklerinin tarihleri antik çağa kadar uzandığı için Yunanistan’dan İrlanda’ya geldikleri bilinir. Herkes tarafından dev, heybetli, çok güçlü ve savaşma yeteneği olan köpekler olarak bilinirlerdi. Hatta birçok savaşta askerlerin yanında olduklarını ve bazı efsanelerde adı geçtikleri söylenmiştir. İrlandalı insanlar, bu köpekleri savaş niyetine değil av olarak kullanmışlardır. Özellikle geyik avlamada bir numara oldukları için avcıların bir numaralı yardımcılarıydı.

Dünya üzerinde ilk geliştirilen köpeğin resimlerine bakıldığında İrlanda Kurt Köpeğine çok benzediği fark edilmiştir. İrlanda Kurt Köpekleri herkese değil sadece krallara, soylulara ve adlarını duyurmuş olan avcılara verilirdi. Diğer hayvanların ve kurtların avlanması için İrlanda Kurt Köpekleri kullanıldı ve ne kadar iyi avcı köpek olduklarını gösterdiler. Bir zaman sonra hayvanların ve kurtların sayıları azaldığı için bu köpeklerin popülerliği azalmaya başlanmıştır.

Nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarında artık savaş veya av köpekleri olarak değil; süs veya aile köpekleri olarak kullanılmaya başlandılar. Ayrıca sadece soylu kişilere hediye olarak verildiği için yeterince çoğalmadılar ve nesilleri iyice azalmaya başlamıştır. 1845 yılında yalnızca 2-3 tane İrlanda Kurt Köpeği kalmıştı. Nesillerini kurtarabilmek için İngiliz Ordusu Komutanı hemen olaya el atmıştır ve çalışmaların başlatılmasını emretmiştir.

1870 yılında köpek gösterisinde yer aldıklarından sonra herkes tarafından çok sevilmişlerdir. İnsanlar tarafından İrlanda Kurt Tazısı olarak da bilinmeye başlanmıştır. Nesilleri artık tehlikeden çıkmıştır, hatta yüksek popülerlik kazanarak tüm dünyaya isimlerini duyurmuşlardır. O zamanlarda olduğu gibi günümüzde de hem büyük hayvanlarla vahşice kavga edebilen hem de insanlarla arkadaşlık yapabilen köpeklerdir.

İrlanda Kurt Tazısı
İrlanda Kurt Tazısı

İrlanda Kurt Köpeği Özellikleri

Güçlü, korkusuz, heybetli ve kendine güvenen köpeklerdir. Karşılarında kurt, geyik, köpek vb. büyük canlılar olduklarında hiç gözlerini kırpmadan kendilerini öne atabilirler. Tamamen saldırgan köpekler değillerdir ayrıca çok iyi arkadaş ve aile köpekleridir. Dört dörtlük olan İrlanda Kurt Köpeğinin tüm özelliklerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Kökeni: İrlanda
  • Ortalama Boyutları: 77-90 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 48-70 kg
  • Diğer Adı: İrlanda Kurt Tazısı
  • Renkler: Gri, Siyah, Açık Kahverengi, Kül, Krem

Karakter Özellikleri

Her ne kadar büyük boyuta sahip olsalar da aslında çok sıcakkanlı köpeklerdir. Nazik, sevgi pıtırcığı, hassas, tatlı, ılımlı ve yumuşaktırlar. Ailelerine çok düşkün oldukları için sürekli onlarla vakit geçirmek ve yan yana olmak isterler. Büyük boyutlara sahiptirler ama çocuklarla çok iyi anlaşırlar ve onlara zarar vermemek için çok çaba sarf ederler. Çocuklara anne şefkatiyle yaklaşıp yanlarına otururlar ve oyun kurmaya çalışırlar.

Uyanık ve şüpheci köpeklerdir ama saldırgan değillerdir. Yabancılar onların büyük boyutlarını gördükleri zaman zaten kaçacakları için İrlanda Kurt Köpeklerinin yapacakları bir şeyleri kalmaz 🙂 Şaka bir yana ılımlı ve sevgi dolu köpekler oldukları için çok iyi korumacı ve bekçi köpekleri değillerdir. Onlarla hafta sonu planları yapmak, yürüyüşlere çıkmak, oyunlar oynamak ve yan yana oturup bir şeyler izlemek çok uygun olacaktır.

Hassas ve insanları çok seven köpekler oldukları için bahçede ya da köpek kulübesinde yaşayamazlar. Büyük olmalarına rağmen apartman ortamında yaşamaya uygunlardır. Boyutlarından ve karakterlerinden dolayı biraz sakarlardır. İstemeden etraftaki eşyaları yere devirebilirler veya koltuğa çıkmak isterlerken yerlerini değiştirebilirler. Ayrıca çok hızlı gelişebilen köpeklerdir ve hemen büyüdükleri için rahatça dolanabilmeleri için mutlaka büyük evde yaşamalılar.

İrlanda Kurt Köpeği Özellikleri
İrlanda Kurt Köpeği Özellikleri

Fiziksel Özellikleri

En uzun boylu köpekler arasında oldukları için boyutları epey büyüktür. Kaslı, heybetli ve güçlü vücut yapıları vardır. Ortalama 48-70 kg ağırlıkları 77-90 cm kadar da boyutları vardır. Dişi İrlanda Kurt Köpekleri, erkeklere göre daha zayıf yapıdadır. Göğüs kısımları derin ve belirgin şekildedir. Kendileri gibi uzun, güçlü ve kaslı bacaklara sahiptirler. Ayakları hem yuvarlaktır hem de ayak parmakları da kemikli şekildedir. Çok hızlı koşabilirler ve ayakları sayesinde kendilerini kolaylıkla durdurabilirler.

Aşağı sarkan, uzun, tüylü ve kavisli kuyrukları vardır. Kuyruklarının uç kısımları hafif yukarı doğru kıvrık şekildedir. Kuyruklarını aşağı doğru serbest bıraktıklarında kavisli kısım sayesinde daha uzun ve dikkat çekici durur. Kafaları, vücutlarının büyüklüğüne rağmen normal şekildedir. Gözleri yuvarlak, parlak ve oldukça belirgindir. Bu köpeklerin göz renkleri genellikle siyah ve kahverengidir.

Bakımsız gibi olan, kaba ve sert tüyleri vardır. Tüyleri çift katmanlıdır: alt katmanı serttir, üst katmanı ise yumuşaktır. Özellikle bacaklar, vücut üstü ve baş kısmındaki tüyleri oldukça serttir. Hatta dokunulduğu zaman sanki sert fırçaya temas edilmiş gibi hissedilir. Çenelerinin altı ve gözlerinin üzerindeki tüyler hem uzundur hem de yumuşaktır. Gri, krem, açık kahverengi ve siyah tüy renklerine sahiptirler.

İrlanda Kurt Köpeği Bakımı

Uzun ve kaba tüylerinin matlaşmaması için haftada 2-3 kez uygun köpek ürünüyle fırçalanmalıdır. Tüyleri birbirine dolandıysa veya tüy aralarında yabancı cisimler varsa açıcı kullanılmalıdır. İrlanda Tazı Köpekleri çok sık tüy dökmezler ama mevsimsel olarak yoğun tüy dökülmeler görülebilir. Tüyleri uzadığı zaman pet kuaförüne kısalttırılmalıdır. Özellikle çene altı ve göz üzerindeki tüyler çok uzadıysa rahat edebilmeleri için düzenli olarak kesilmelidir.

Çok sık banyo yapma ihtiyaçları olmadığı için ayda 1 kez yıkanmalıdırlar. Normal şampuan ve sabunla yıkamak yerine mutlaka köpek şampuanıyla yıkanmalıdır. Banyodan sonra tüylerinin tam olarak kuruması için havlu kullanılmalı veya fön makinesinin en düşük ayarında kurutulmalıdır. Tırnak, pati, kulak, burun, ağız ve diş sağlıkları için düzenli bakımları yapılmalıdır. Özellikle tırnakları canlarını acıtmaması için düzenli kesilmeli ve törpülenmelidir.

İrlanda Kurt Köpeği Bakımı
İrlanda Kurt Köpeği Bakımı

İrlanda Kurt Köpeği Sağlık Durumu

Genel olarak sağlıklı köpekler olarak bilinirler. Ortalama ömür süreleri 6-8 yıl olarak belirlense de bu sürenin uzayıp kısalması sahiplerinin nasıl baktıklarına bağlıdır. İrlanda Kurt Köpeklerinin göğüs bölgesi geniş oldukları için mideleri hassastır. Şişkinlik, hazımsızlık, iştahsızlık veya halsizlik gibi belirtiler meydana gelebilir. Bu gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmamak için egzersizden önce ve sonrasında hemen yemek yememeliler.

Ömürleri çok kısa olduğu için kemik gelişimlerini kontrol etmek için düzenli olarak veterinere gidip genel muayene ettirilmelidir. Eğer bir sorun görünüyorsa erken müdahalede bulunup tedavi başlatılmalıdır. Bu gibi olumsuz durumları hiç yaşamamak için İrlanda Kurt Köpeği sahiplenmeden önce yetiştiricilerinden mutlaka detaylı sağlık raporu alınmalıdır. Bu sayede köpeklerle ne kadar ilgilendikleri ve sağlıkları önemsedikleri anlaşılabilir.

İrlanda Kurt Köpeği Egzersiz

Egzersiz ihtiyaçları yüksek olduğu için sürekli hareket halindedirler. İçgüdülerinde avlamak oldukları için egzersiz sırasında burunlarına koku geldiği zaman yarıda bırakıp koku peşinden gidebilirler. Bunu önlemek için egzersizi tenha ve diğer hayvanların bulunmadıkları yerde yapmak daha doğru olacaktır. Günlük 60 dakika koşmak, avlanmak, top oynamak, parklarda vakit geçirmek, eşyaları geri getirme, yakalama, ip çekme vb. gibi aktivite yapmaları yeterli olacaktır.

Sahipleriyle beraber günlük 4-4.5 km hafif tempolu yürüyüşler veya koşular yapabilirler. Bu esnada dikkatleri dağılıp kaçmamaları için mutlaka tasma takılmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca İrlanda Kurt Köpekleri yavruluk dönemlerinde kemikleri hassas oldukları için 6 aya kadar yorucu egzersizler, sert zeminde oyun oynamaya veya yüksek yere zıplama gibi eylemlerden kaçınılmalıdır. 6 aydan sonra egzersizler çoğaltılarak yavaş şekilde yaptırılmalıdır.

İrlanda Kurt Köpeği Eğitilebilir mi?

Yavruların olgunlaşma zamanları 18 aydan daha uzun süre sürdüğü için eğitimleri zor olabilir. Sahiplerine düşkünlerdir ve her istediklerini yapmaya çalışırlar ama dikkatleri hızlı dağıldığı için tam olarak adapte olamazlar. Dolayısıyla eğitimi sevdirmek, motive etmek ve dikkatlerini sabitlemek için onların sevdikleri şeyler ön planda tutulmalıdır. Mesela sevdikleri yiyecekler, oyuncaklar, eşyalar veya izin verilmeyen bazı şeylere izin verilebilir.

Ne kadar büyük bedenleri olsa da çok hassas köpeklerdir. En ufak bir yüksek ses, ceza veya olumsuz kelimeler duydukları zaman kırılabilirler ve davranışları değişebilir. Daha çok pozitif yaklaşarak sosyalleştirme dersleri verilmeli ve komutlar öğretilmelidir. Özellikle ”hayır, dur, yapmıyorsun, yasak, gel, yap, dur” gibi komutlar öğretilmelidir. İrlanda Kurt Köpeklerine ne kadar iyi ve pozitif davranılırsa bunu taklit ederek ona göre eğitimler kolaylaşabilir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?