Her kedinin cinsi ve karakteri farklı olduğu için onları çok iyi tanımalıyız. Peki, en sıcakkanlı kedi cinsi hangisi? cevabı yazının detayında saklı.

Kediler öylesine tatlı ve minnoş hayvanlardır ki, onlarla zaman geçirmeye doyamazsınız 😻 Bildiğiniz gibi her kedinin cinsi, karakteri, yapısı, davranışları ve hareketleri farklıdır. Kedinizi tanımak için önce hangi kedi cinsinden geldiğini bilmelisiniz. Ardından en sıcakkanlı kedi cinsinden mi? yoksa başka bir kategoriye ait kedi cinsi mi? olduğunu bilmelisiniz.

Bazı kedi sahiplenmek isteyen insanlar, sıcakkanlı kedi cinslerini sevip, bu kategoriye uymayan kedi sahipleniyorlar. Kedinin cinsi hakkında bilgi sahibi olmadığı için de maalesef kedisiyle anlaşamıyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kedinizin cinsini ve karakterini bilmelisiniz.

Kedi cinsleri içerisinden, en sıcakkanlı kedi cinsine sahipseniz çok şanslısınız demektir. Sıcakkanlı kediler; sahibine çok düşkün olurlar ve kaliteli zaman geçirmek isterler. Sevimli huyları vardır ve sakin yapılarıyla, bir insana kendilerini çok rahat sevdirebilirler. Sıcakkanlı olduğu için sahibine sürekli sırnaşır ve onun çocuğuymuş gibi davranılmasını ister. Aslında sıcakkanlı kedi cinsleri, sevgiye muhtaç desek, daha doğru olur 😻

En Sıcakkanlı Kedi Cinsleri

Yazımızı okurken en sıcakkanlı kedi cinslerinin resimlerini görünce aşk yaşayabilirsiniz. Gerçek kedi severler ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklardır 😻 Kedilerin cinsleri ve yapıları birbirinden çok farklı olduğu için insanlarla iyi anlaşan kedi cinsini hemen ayırt edebilirsiniz. Eğer kedi sahiplenmek istiyorsanız, sevgi dolu, şefkatli ve sıcakkanlı kedi cinsleri arasından seçim yapmanızı öneririm. Gelin hep beraber sizler için hazırladığımız 10 sıcakkanlı kedi cinsi listemize bakalım.

1. Ragamuffin: En Sıcakkanlı Kedi Cinsi

Ragamuffin
Ragamuffin

En sıcakkanlı kedi cinsi listesinin birinci sırasında olan Ragamuffin, Himalayan kedi genlerini taşır. Tüylerinin kalitesi yüksektir ve baktığınızda ilk olarak tüyleri ve yumuşaklığı dikkatinizi çeker. Tüyleri çok yoğun olsa da, bakımı oldukça kolaydır. Ragamuffin cinsinin yüz hatları pek belli değildir, çünkü tüyleri pofuduk olduğu için yüz hattı ve boyun kısmı görünmez.

Fazlasıyla sıcakkanlı kedilerdir ve sahiplenildiğinde ev ortamına çok rahat uyum sağlayabilirler. Hiç zorlanmadan onu eğitebilir ve kolayca iletişim kurabilirsiniz. Ragamuffin yanınıza alıp, sarılarak yatsanız bile sıcakkanlı olduğu için hoşuna gider ve hiç sesini çıkarmaz. Ortalama yaşam süreleri 10-14 yıldır ve hayatları boyunca sahibine sadık ve bağlı kalabilirler.

2. Tiffanie Kedisi

Tiffanie Kedisi
Tiffanie Kedisi

Hiç tereddüt etmeden en sıcakkanlı kedi cinsleri deyince, akla gelen ikinci isim Tiffanie Kedisi‘dir. Uzun ve kaliteli tüyleri vardır, fakat mevsimsel olarak fazlasıyla tüy dökebilirler. Bakımları oldukça kolaydır ve tüylerinin dökülmesi konusunda da kolay yöntemleri vardır. Yüz hatları belirgindir ve diğer kedi cinslerine nazaran gözleri yukarı doğru çekiktir.

Göz koordinasyonları çok gelişmiştir ve etrafında olup bitenleri dikkatlice izlerler. Sıcakkanlı olduğu kadar da, birazcık afacandır diyebiliriz 😻 Tiffanie kedi cinsi çok oyuncudur ve özellikle çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Sıcakkanlı olmasının yanında, çok zeki kedilerdir ve sahibinin ne demek istediğini kolaylıkla idrak edebilirler. Ortalama yaşam süreleri 11-16 yıldır diyebiliriz.

3. Munchkin Kedi

Munchkin Kedi
Munchkin Kedi

En sıcakkanlı kedi cinsleri arasında bulunan Munchkin Kedi cinsi, aynı zamanda büyümeyen kedi cinsidir. Tüy renkleri birbirinden farklı olduğu için ayrı bir güzellik ve tatlılık katar 😻 Tüylerinin yapısı uzundur ve bakımı orta seviyededir. Munchkin Kedi’sinin tüy kalitesini bozmamak için her gün düzenli olarak taranmalıdır. Yüz hatları tüylerinden dolayı pek belli değildir ve gözleri boncuk gibi büyüktür. Masum ve tatlı bakışlarıyla her istediğini yaptırabilir 😻

Şefkatli davranışları olduğu için oldukça sakin ve sessiz yapıları vardır. Oyun oynamayı çok severler, fakat diğer kedi cinslerine göre pek hareketli değillerdir. İnsanları çok severler ve birkaç dakika zaman geçirdikten sonra hemen uyum sağlayabilirler. Büyümeyen kedi cinsleri arasında yer aldıkları için diğer kedilere nazaran yaşam süreleri kısadır. 8-11 yıl arası yaşayabilirler.

4. Tekir Kedi

Tekir Kedi
Tekir Kedi

Tekir kediyi, en sıcakkanlı kedi cinsi listesinde görünce şaşırmış olabilirsiniz 🙀 Tekir Kedi cinsinin kökeni Afrika’dır ama geçtiğiniz her sokakta onları görebilirsiniz. Tüyleri kısadır ve diğer kedilere göre tüy kalitesi düşüktür. Tüylerinin renkleri karışık olan Tekir kedi cinsi, çok az tüy dökerler. Bu sayede tekir kedi cinsini sahiplenirseniz, bakımı konusunda hiç zorluk çekmezsiniz. Sahibiyle iletişim kurmaktan hoşlanır ve her zaman sırnaşmayı çok severler.

Sıcakkanlı kedi olduğu için çocuklarla çok iyi anlaşıp, saatlerce oyun oynayabilirler. Çocukların bildiği tek cins olduğu için genelde tüm kedilerin ismini “Tekir” koyarlar 😹 Tekir kedi cinsinin enerjisi çok yüksek olduğu için hareketlidir ve asla yorulmazlar. Ortalama yaşam süreleri 18 ila 20 yıl diyebiliriz.

5. Siyam Kedisi

Siyam Kedisi
Siyam Kedisi

Siyam kedileri, kedi cinsleri arasından en güzel yüz şekline sahiptir. Genelde mavi ve mavi tonları arasında göz renkleri vardır ve göz yapıları hem çekik, hem de yuvarlaktır. Tayland kökenli kedi cinsidir ve Tayland’da oldukça gözde kedidir. Tüy renkleri beyaz- kahverengidir ve tüyleri kısa olmasına rağmen kalitesi oldukça yüksektir.

Sakin yapılarının ardında, oyunu çok seven ama çabuk sıkılan karakter yapısı vardır. İstediğiniz zaman Siyam Kedisi‘yle oyun oynayabilirsiniz, fakat sıkıldığını belli ederek mavi gözleriyle masumca sahibine bakar 😻 En sıcakkanlı kedi cinsi arasında olduğunu her yaş grubu insanlarla bağ kurmasından anlayabilirsiniz. Ortalama yaşam süreleri 13-15 yıl olarak değişiklik gösterebilir.

6. Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi
Himalayan Kedisi

Himalayan Kedisi yüz yapıları ne kadar asık olsa da, aslında en sıcakkanlı kedi cinsi arasındadır. Kökenleri Nepal’e dayanır ve Siyam Kedisi ile İran Kedisi‘nin birleşimiyle doğmuştur. Yüz hatları belirgin değildir ve sanki çok üzgün gibi yüz ifadesi vardır 😿 Himalayan kedi cinsini gördüğünüzde “kim üzdü bu kediyi?” diye düşünürsünüz, fakat onların yaradılış gereği yüzü bu şekildedir. Kedi cinsleri arasından en farklı kedi cinsi olmasının sebebini yüz hatlarına bağlayabiliriz.

Tüyleri oldukça uzundur ve buna rağmen bakımı oldukça kolaydır. Tüyleri pofuduk ve yumuşak olduğu için her daim onu sevmenize izin verecektir. Himalayan Kedisi’ni sıcakkanlı kedi cinsleri arasında tanımlasak da, oyun oynamayı pek sevmezler. Bunun yerine sahibine sırnaşmayı ve saatlerce okşanmayı isterler. Ortalama yaşam süreleri ise 10-13 yıl arasındadır.

7. Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi
Sibirya Kedisi

Adından da anlaşılacağı üzere soğuk yerleri seven ve kökeni Rusya olan kedi cinsidir. Yüz hatları belirgin ve gözlerinin boyutu diğer kedilere göre daha küçüktür. Tüyleri oldukça kabarık ve yumuşacık olduğu için çok fazla tüy dökerler. Özellikle boyun ve kuyruk kısımlarında fazlasıyla tüy bulunur. En sıcakkanlı kedi cinsi olsa da, bakımı oldukça zordur diyebiliriz. Sosyal içgüdüleri fazlasıyla gelişmiştir ve en kalabalık ortama girdiğinde bile çekinmeden kendini sevdirebilir.

Çok tatlı kedi cinsi olduğu için fazlasıyla okşanıp sevilince, onların çok hoşuna gider. Sanki bu dünyaya sevilmek için geldiğini düşünebilirsiniz 😹 Oyun oynamayı severler, fakat bunun yerine sevgi gösterilmesini tercih ederler. Sıcakkanlı kedi oldukları için gönül rahatlığıyla sahiplenebilir ve ömrünüz boyunca Sibirya Kedisi‘yle beraber mutlu hayat geçirebilirsiniz. Ortalama yaşam süreleri 12-17 yıldır.

8. Amerikan Curl

Amerikan Curl
Amerikan Curl

Diğer kedi cinslerine göre en tarz sahibi olan kedilerdir 😼 Amerikan Curl, adından anlayacağınız gibi Amerika’da henüz yavruyken keşfedilmiştir. Yavruyu alıp büyüttükten sonra başka kedi cinsiyle çiftleştirince, yavrularının kulakları da geriye doğru dönük olarak doğduğunu fark etmişler. Amerikan Curl cinsinin kulakları, tüm kedi cinslerine göre çok farklıdır. Kulak yapıları kıvrık ve geriye doğru dönüktür.

Kulakları oldukça hassas olduğu için severken ekstra dikkat gerektirir. Kulaklarına fazlasıyla baskı yapıldığında kulak iltihabı veya kulaklarını kaybetme eşiğine kadar gidebilir. En sıcakkanlı kedi cinsi arasında yer alır ve insanlarla çok iyi anlaşır. Çocuğunuz varsa, onun en yakın arkadaşı olması için Amerikan Curl kedi cinsini sahiplenebilirsiniz. Ortalama ömürleri 10-12 yıl arasındadır.

9. Ragdoll Kedisi

Ragdoll Kedisi
Ragdoll Kedisi

Dünyanın en güzel yüz hatlarına sahip kedi cinsi olabilir. Yüz hatları belirgindir ve özellikle boyun kısmında fazlasıyla tüy bulunur. Gözleri genelde mavidir ve küçük ama yuvarlak göz yapısına sahiptir. Diğer kedilere nazaran Ragdoll Kedisi’nin yüzü muhteşem derecede güzeldir 😻 Tüy yapıları fazlasıyla kalitelidir ve üç farklı renkte tüy rengine sahip olabilirler.

Birinci renkleri; yüz, kulaklar ve bacak bölgeleri koyu renk olur, fakat patileri beyazdır. İkinci renkleri; burun ve yanak, kuyruk ve kulak bölgeleri koyu renktir ama patileri beyazdır. Üçüncü renkleri ise; tek renk olduğunu söyleyebiliriz. Beyaz renkse, üst kısımları çikolata veya gümüş renk arası benekler bulunabilir. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve sahiplerine sadık davranırlar. Ragdoll Kedisi sadece değil, köpeklere karşı da oldukça sıcakkanlı davranırlar. Ortalama yaşama süreleri 12 ila 17 yıl arası diyebiliriz.

10. Van Kedisi

Van Kedisi
Van Kedisi

En sıcakkanlı kedi cinsi arasında yer alan Van Kedisi, Türkiye’nin gururudur 😹 Gözleri yukarı doğru hafif çekiktir ve göz renkleri birbirinden farklıdır. Tüyleri kısa olmasına rağmen orta derecede kalitesi vardır. Van kedileri aşırı derecede oyuncudur ve sahibine karşı şefkatli davranır.

Çocuklarla çok iyi anlaşır ve onlara tam anlamıyla alıştıktan sonra hiç yanlarından ayrılmaz. Sıcakkanlı olduğu kadar da meraklı olan Van Kedisi’nin (Turkish Van) gözünden hiçbir şey kaçmaz. Bazen meraklarına yenik düşerek, yaramazlık yaparlar ama yine de sıcakkanlı oldukları için görmezden gelinebilir 😻 Ortalama yaşam süresi 12-17 yıl arasıdır.


Yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. En sıcakkanlı kedi cinsi listesini yazarken çok eğlendim ve kedi sevme krizim tuttu 😹 En sıcakkanlı 10 kedi cinslerini okuduktan sonra hangi kedi türünü daha tatlı ve ilginç buldunuz? yorumlara yazabilirsiniz. Kedili günler 😻

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?