Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi95
Egzersiz Gereksinimi95
Oyunculuk95
Zeka Seviyesi100
Sahibine Şefkat100
Köpeklerle Dostluk70
Hayvanlarla Dostluk70
Yabancılarla Dostluk50
Eğitilebilirlik40
Bakım İhtiyacı70
İlgi İhtiyacı95
Sıcaklık Hassasiyeti30
Ses65
Bekçilik100

Kökenleri Arjantin’dir ve Arjantinli bir doktor tarafından meydana getirilmişlerdir. Her ne kadar saldırgan olarak bilinseler de aslında çok sıcakkanlılardır.

Dogo Argentino cinslerinin isimlerinden de anlaşıldıkları gibi kökenleri Arjantin’dir. Arjantin’de yaşayan bir doktor hem kendisine arkadaşlık yapacak hem de yaşadığı evi koruyacak bir köpek cinsi istemiştir. 1928 yıllarında köpeklere olan farklı sevgisini ve bilgilerini kullanarak istediğim cinsi meydana getirmek için detaylı çalışmalara başlamıştır.

Dogo Argentino cinsi gelişirken daha önce nesli tükenmiş ve ülkede dayanıklı olan dövüş köpeği vardı. Bull Terrier ve Bulldog cinsleriyle melezlenerek Dogo Argentino köpeklerinin saldırganlıklarını azaltmalarını ve sıcakkanlı olmalarını istedi. Dövüş köpekleri olmaları yerine, daha çok korumacı ve bekçilik konularında iyi olmalarını hedefledi. Onca çalışmadan sonra istediği köpek cinsini ortaya çıkarmayı başarmıştır.

Soylarından biri dövüş köpeği oldukları için koruma veya bekçi olarak değil de dövüş köpeği olarak kabul edildiler. Arjantinli doktor ava çıkmayı çok sevdiği için yanında hep Dogo Argentino cinsini götürdü. Avlanma seviyeleri yükseldi, koku alma duyuları gelişti ve dikkatleri yerinde oldukları için herkes tarafından avcı köpeği olarak görüldüler.

Koruma seviyeleri her geçen gün daha çok arttığı için yaban domuzu, kurt, puma ve diğer yırtıcı hayvanları avlamaya başladılar. Herkes hem avcılığı sevdi hem de ava çıkarken mutlaka yanlarına Dogo Argentino cinsini almak istediler. Bu köpek sayesinde avlarının kokularını rahatlıkla buluyorlardı ve ava çıkarken avlanmamak için de yırtıcı hayvanlara karşı korunuyorlardı.

1965 yıllarında Dogo Argentino cinsleri kulüpler tarafından tanındılar ve kabul edildiler. 1973 yıllarında Belçika’ya giderek tanındılar ve tüm özellikleri belirlenmiştir. 2001 yıllarında AKC (American Kennel Club) tarafından resmen kabul edildiler, hatta AKC’nin en özel ve çok ilgi gören sınıfında bulundular. Her ne kadar dövüş köpekleri olarak yetiştirilmeseler de günümüzde hala dövüşlerde yer alıyorlar.

Dogo Argentino Özellikleri
Dogo Argentino Özellikleri

Dogo Argentino Özellikleri

Yasaklı köpek cinsleri listesinde yer alan Dogo Argentino cinsleri, eğer iyi yetiştirilmezlerse çok saldırgan ve tehlikeli olabilirler. Bir canlıya saldırdıklarında çok ciddi ısırıklarda bulunabilirler veya ölüme yol açabilirler. Eskiden oldukları gibi günümüzde de hala çok popülerlerdir ve genellikle koruma köpekleri olarak hayatlarını geçirirler. Bu çok özel ve hırçın köpek cinsinin tüm özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Kökeni: Arjantin
  • Ortalama Boyutları: 59-69 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 36-47 kg
  • Renkler: Beyaz (bazı yerlerinde siyah noktalar)
  • Diğer Adı: Yok

Karakter Özellikleri

Evine, ailesine ve sevdiklerine çok düşkün köpeklerdir. Fazlasıyla cesur ve korkusuz oldukları için hiç düşünmeden kendilerini tehlike içine atabilirler. Dünyanın en vahşi köpekleri arasındadırlar ama iyi ve doğru eğitildikleri zaman arkadaş canlısı olabilirler. Yabancılara karşı her zaman temkinli davranırlar ama tanıdıkları insanlara karşı daha sevgi dolu şekilde yaklaşabilirler.

Avcılık ve korumacılık seviyeleri çok yüksek oldukları için sürekli burunları yerde gezerek koku ararlar. Yaşadıkları yere kedi, köpek, tavşan, fare vb. gibi küçük hayvanlar girerlerse hiç affetmeden yakalayana kadar peşlerinde koşarlar. Boyutları büyük olmasına rağmen çocukları korkutmadan yaklaşır ve onlarla çok iyi anlaşırlar. Çok zeki ve akıllıdırlar, onların çocuk olduklarını ve yetişkinlerden daha savunmasız olduklarını anlayacak kapasitededirler.

Vahşi ve büyük görüntülerine aldanmayın, aslında onlar öpülmekten ve sevilmekten çok hoşlanırlar. Sahiplerinin kucaklarına çıkıp yatmayı ve zaman zaman şımarmayı da çok severler. Sadece sahiplerine nazları geçtikleri için hep sevilmek istediklerini belli ederler. Bir yabancıya böyle yapmaları imkansızdır, çünkü onlara her zaman sert taraflarını gösterirler.

Dogo Argentino Cinsi
Dogo Argentino Cinsi

Fiziksel Özellikleri

Büyük boyutlara sahip oldukları için kaslı, dayanıklı ve güçlü yapıları vardır. Ortalama 59-69 cm boyutları ve 36-47 kg kadar da ağırlıkları vardır. Geniş, derin ve oldukça belirgin göğüs kafesine sahiptirler. Bacakları uzun olduklarından çok hızlı koşabilirler ve istedikleri zaman kendilerini rahatlıkla durdurabilirler. Bacak ve patileri çok sağlamdır, dolayısıyla yere çok sağlam basarlar.

Dikdörtgen ve uzun kafa yapıları vardır. Yanakları belirgin oldukları için aşağı doğru sarkık oldukları görünür. Boyunları kalın, alınları geniş, hafif çıkıntılı ve kafalarının üzerleri de dümdüzdür. Çeneleri geniş, sağlam ve çok belirgindir. Haliyle çok güçlü ve keskin dişlere sahiptirler. Gözleri badem şeklindedir ve hafif yukarı doğru çekiktir. Göz kenarlarında ufak tefek siyah ve pembe renklerinde geçişler görünür.

Tek katmanlı, kalın, düz, ipeksi, kısa ve parlak tüylere sahiptirler. Vücudunun her yeri bembeyazdır ve tüylerinin arasında başka renk görülmez. Bazı Dogo Argentino cinslerinin göz kenarlarında, burun bölgelerinde vay kulaklarında siyah gölgeler görülebilir. Bu gölge geçişleri farklı oldukları için Arjantin kulübü tarafından yine de kabul edilmişlerdir.

Dogo Argentino Bakımı

Kısa tüylere sahip oldukları için bakımları oldukça kolaydır. İpeksi ve pürüzsüz tüylerinin kalitesini bozmamak için mutlaka haftada 1-2 kez uygun köpek tarağıyla fırçalanmalıdırlar. Taradıktan sonra nemli bezle silerek bakımları tamamlanır. Diğer köpeklere oranla daha az tüy dökerler, sadece mevsimsel dönemlerde çok normal olarak tüy dökülmelerinde yoğunluklar görülebilir.

Çok sık banyo yapmalarına gerek yoktur, 2-3 ayda bir defa köpek şampuanıyla beraber banyo yaptırılabilirler. Düzenli olarak tırnak kesimleri, ağız-diş, kulak, burun ve göz bakımları uygun solüsyonlarla yapılmalıdır. Dogo Argentino cinslerinin bakımlarını ne kadar aksatılmazsa, sahipleriyle arasındaki bağ o kadar güçlenecektir.

Dogo Argentino Köpek
Dogo Argentino Köpek

Dogo Argentino Sağlık Durumu

Genellikle sağlıklı köpeklerdir ve fazla genetik hastalıkları olmadıkları bilinir. Diğer köpeklere göre daha sağlam ve dayanıklı oldukları için köpek yetiştiricileri tarafından gerekli muayeneler yapılmaz, bu çok yanlış bir şeydir. Dogo Argentino cinslerinde en çok görülen genetik sorun sağırlıktır. Bir veya her iki kulaklarında da sağırlık ve kulak enfeksiyonları görülebilir.

Özellikle sık sık kulakları kontrol edilmeli ve veterinere gidildiğinde genel muayeneden geçmelidirler. Bu sayede kulaklarında bir sorun varsa erken teşhisle belirlenir ve tedavi başlatılır. Dogo Argentino köpeklerinin ortalama ömürleri 10-15 yıl olarak belirlenmiştir ama ne kadar yaşayacakları %80 sahiplerine bağlıdır.

Dogo Argentino Egzersizi

Aktif ve hareketli köpekler oldukları için günlük egzersiz seviyeleri yüksektir. Egzersiz yapmadıklarında canları sıkılacakları için hırçın ve huysuz davranarak etrafa zarar verebilirler. Günlük olarak 2.5 km yürüyüş, koşu veya hafif tempolu kısa gezmeler yapılmalıdır.

Yaklaşık 1.5 saat kadar topla oynama, nesne yakalama, tut-geri getir, saklambaç, kovalama, koşma, uçan nesneleri yakalama, zıplama, kazma, tırmanma, parkurlarda oynamak, çimenlerde özgürce koşmak vb. gibi aktivitelere bayılırlar. Bunları günlük olarak tekrarlayarak hem fiziksel hem de psikolojik sağlıkları dinç tutulabilir.

Yalnız dikkat edilmesi gereken bir konu var; Dogo Argentino cinsleri avcı oldukları için egzersiz zamanında etrafta avlanacak hayvan görürlerse hemen dikkatleri dağılır ve peşlerinden gitmek için hırçınlaşabilir. Dolayısıyla güvenlik önlemelerini alarak en uygun ortamda egzersizleri tamamlanmalıdır.

Dogo Argentino Eğitilebilir mi?

Bu köpek cinsleri dövüşmek ve saldırmak için geliştirilmemiştir. Tam aksine arazileri, evleri veya insanları korumak için yetiştirilmişlerdir. Bazı kötü niyetli insanlar ve köpek yetiştiriciler Dogo Argentino köpeklerinin güçlerini göz önünde bulundurarak saldırgan olarak eğittiler. Günümüzde bile bizim bildiğimiz ve bilmediğimiz yerlerde hala diğer köpeklerle dövüştürülüyorlar.

Dogo Argentino cinsleri günümüzde polis, bekçi, asker ve arama-kurtarma köpekleri olarak kullanılırlar. İyi bir alanda (koruma, avcılık, gözetleme vb.) yetiştirmek için mutlaka yavruluk dönemlerinde eğitime başlanmalıdır. Temel komutları öğrettikten sonra mutlaka yabancı insanlara ve hayvanlara iyi davranmaları için sosyalleştirilmeleri gerekmektedir.

Sahiplerine düşkün oldukları için mutlaka söz dinlerler ve kendi başlarına göre hareket etmezler. Yine de eğitilmeleri zor köpeklerdendir, çünkü içgüdülerinde avcılık ve ister istemez saldırganlık oldukları için çoğu zaman başa çıkmak zorlayabilir. Sabırlı, olumlu ve bilgili yaklaşıldığı takdirde doğru eğitimler verilebilir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?