Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi95
Egzersiz Gereksinimi95
Oyunculuk90
Zeka Seviyesi90
Sahibine Şefkat95
Köpeklerle Dostluk30
Hayvanlarla Dostluk30
Yabancılarla Dostluk20
Eğitilebilirlik60
Bakım İhtiyacı100
İlgi İhtiyacı100
Sıcaklık Hassasiyeti10
Ses85
Bekçilik100

Cane Corso cinsleri diğer adlarıyla İtalyan Mastiff olarak da bilinirler. Görünüşleri sert, güçlü ve heybetli olsalar da aslında çok iyi köpeklerdir.

Cane Corso cinslerinin kökenleri İtalya’ya dayanmaktadır. Güçlü, büyük, kemikli ve kaslı oldukları için Roma’da savaş köpekleri olarak kullanıldılar. İsimlerinin anlamları bile ”yakalayıcı” anlamına gelmektedir. Kendilerinden küçük ve büyük hayvanları tüm güçlerini kullanarak avlamışlardır. Roma İmparatorluğu ortadan kalktıktan sonra Cane Corso sahiplerinin yaşadıkları alanları korumak zorunda kaldı. Dolayısıyla hem koruyucu hem de keçileri, koyunları ve sığırları gütmek için kullanılmışlardır.

Daha sonraki zamanlarda teknoloji biraz daha arttığı için modern hayata geçiş sağlandı. Tarımda makineleşmeler ve çiftçi sayıları artınca Cane Corso cinslerinin koruyuculuk ve gütme işlerini yapmalarına gerek kalmadı. Soyları azalmaya ve popülerlikleri günden güne azalmaya başlanmıştır. Hatta koskocaman köyde sadece birkaç köylünün bu köpeklere sahip oldukları bilinmektedir.

Cane Corso köpeklerinin nesillerini tehlikeye girdiğini gören insanlar çok üzülerek hemen çalışmalara başlamışlardır. Köylülerde sadece 2 tane Cane Corso kaldığını görürler ve hemen alarak yetiştirmeye başlarlar. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra ”Cane Corso” adında kulüp kurmuşlardır. Daha sonra köpek gösterilerine katılarak popülerlik kazanmışlardır ve herkes tarafından tanınmışlardır.

1990 yılında Amerika’ya ithal edildiklerinden sonra harika ün kazanmışlardır. 2010 yılında AKC (American Kennel Club) tarafından tanındılar, ırkları belirlendi ve kabul edilmişlerdir. Bekçi, koruyucu, koku, av, çeşitli ve arkadaş köpeği olarak köpek severlerin hayatlarını güzelleştirmişlerdir. Günümüzde Amerika ve diğer birkaç ülkelerde oldukça popülerlerdir.

Cane Corso
Cane Corso

Cane Corso Italiano Özellikleri

Cane Corso cinsleri aslında Mastiff olarak da bilinirler. Mastiff köpeklerinden daha küçük ama benzer oldukları için Cane Corso Mastifi diye hitap ederler. O kadar cesur ve kahraman köpeklerdir ki sevdiklerini korumak adına canlarını tehlikeye atabilirler. Heybetli ve gösterişli dış görünüşe sahip oldukları için yabancılar onları gördükleri zaman kalp atışları hızlanabilir. Her açıdan mükemmel olan Cane Corso köpeklerinin özelliklerini tanıyalım:

  • Kökeni: İtalya
  • Ortalama Boyutları: 60-70 cm
  • Ortalama Ağırlıkları: 40-58 kg
  • Diğer Adı: İtalyan Mastiff, Cane Corso Mastiff
  • Renkler: Siyah, Gri, Kahverengi, Kızıl, Ten Rengi

Karakter Özellikleri

Ailelerine çok bağlı oldukları için sürekli onlarla vakit geçirmek isterler. Yalnız kaldıkların elbette üzülürler ama durumu kontrol etmeyi de çok iyi bilirler. Yani diğer köpekler gibi depresyona girip tepki çekmek içine etrafı dağıtmazlar. Sahipleri gelene kadar yaşadıkları ortamı kolaçan ederler, insanları gözleriyle takip ederler ve tehlike var mı yok mu gözden geçirirler.

İtalyan Mastiff köpekleri duygularını dışa vurmayı pek sevmezler. Sahiplerinden komut aldıkları zaman homurdanarak iletişim kurmaya çalışırlar. Korkutucu ve büyük bedene sahip olmalarına rağmen çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Onları korkutmamak için adımlarına ve hareketlerine çok dikkat ederler. Anne baba şefkatiyle yaklaşarak dışarıdan gelecek olan tehlikelere karşı çocukları korurlar.

Yabancılarla hiç anlaşamadıkları için güvensiz, temkinli ve saldırgan bakışlarıyla yaşadıkları ortamdan uzaklaştırmaya çalışırlar. Bu özellikleri içgüdüsel oldukları için eğitimle tamamen düzeltemez. Ne kadar iyi eğitim alırlarsa alsınlar yabancı gördükleri zaman illa ki koruma duruşunu alacaklardır. Bekçi ve koruma köpeği oldukları için bahçede veya kulübede yaşamaya daha uyumlulardır. Apartmanda yaşadıklarında görevlerini yapamayacakları için saldırgan olabilirler.

İtalyan Mastiff
İtalyan Mastiff

Fiziksel Özellikleri

Güçlü, kaslı, heybetli ve iri kemikli köpeklerdir. Ortalama boyutları 60-70 cm ve ağırlıkları 40-58 kg arasındadır. Bu rakamlar her Cane Corso cinsine göre değişiklik gösterse de ortalama olarak bu şekildedir. Bacakları da vücutları gibi kaslı ve güçlüdür. Kendilerinden emin bir şekilde yürüyüşleri vardır ama koştukları zaman sanki zıplıyormuş gibi görünürler.

Kafaları büyük, ağır ve gösterişlidir. Yandan bakıldığı zaman kafalarının kare şeklinde olduğu görünür. Burun bölgeleri geniş olduğu için ağız ve çene kısımları da dikkat çeker. Yanakları aşağı doğru sarkık, buruşuk ve kırışıktır. Ağızlarında sanki şeker saklıyorlarmış gibi yanakları şiş ve dolgun gibi görünür. Alınlarının orta kısmında çok belirgin bir çukur olduğu için diğer köpeklerden farklı oldukları belli olur.

Çift katmanlı, pürüzsüz, parlak ve kalın tüylere sahiptirler. Tüylerinin alt katmanı yumuşaktır ama üst katmanı tamamen serttir. Vücutlarına göre kuyruk ve omuz bölgelerinde daha fazla tüy bulunmaktadır. Bu tüyler çok uzun değildir sadece daha yoğunluk vardır. Tüy renkleri siyah, gri, kahverengi, kızıl, ten rengi ve koyu renklerden oluşur. Bu renklerin üzerinde küçük beyaz benekler ve koyu renkte çizgiler bulunmaktadır.

Cane Corso Italiano Bakımı

Çift katmanlı tüyleri oldukları için bakımları biraz uğraştırabilir. Alt katmanlarındaki yumuşak tüyleri ve üst katmanlarındaki sert tüylerin matlaşmaması için haftada 2 kez uygun ürünle fırçalanmalıdır. Genel olarak seyrek tüy dökerler ama mevsim geçişlerinde bu tüy dökülmeleri aniden yoğunlaşabilir. Mevsim geçişlerinde haftada 3-4 kez fırçalama işlemleri yapılabilir.

Bu köpekler banyo yapmayı pek sevmezler. Banyo yapmaya ikna etmek çok zor olduğu için yavruluk dönemlerinden itibaren banyoya alıştırılmalıdır. Hiç olmazsa ayda 1 defa banyo yapmaları gerekmektedir. Tüylerinin kalitesini düşürmemek için haftada 1-2 kez nemli bezle silinebilir. Ayrıca ağız ve yanak kısımları sarkık olduğu için fazlasıyla salya akıtabilirler. Kötü görüntü ve koku oluşmaması için mutlaka her gün ağız kısımları suyla temizlenmelidir.

Genel temizlikleri kadar tırnak, pati, kulak ve ağız-diş bakımları da çok önemlidir. Tırnakları canlarını acıtmamaları için aylık olarak tırnak kesimleri yapılmalı ve törpülenmelidir. Kulak içlerini uygun köpek solüsyonlarıyla temizlenmeli ve kontrol edilmelidir. Dişleri bakımsız olursa ağız kokusu ve hastalıkları meydana gelebilir. Mutlaka her hafta dişleri ayrıntılı olarak fırçalanmalıdır.

Cane Corso Özellikleri
Cane Corso Özellikleri

Cane Corso Italiano Sağlık Durumu

Cane Corso köpeklerinin genel olarak sağlıklı oldukları bilinir. Sadece göğüs kısımları geniş olduğu için hazımsızlık, halsizlik veya mide sorunları meydana gelebilir. Göğüs bölgesi geniş olan her köpekte bu sorun görülebileceği için endişe edilecek bir durum yoktur. Egzersizden önce ve sonra belirli saat aşırı yemek yemelerinden kaçınılmalıdır. Ortalama 9-12 yıl ömürleri vardır ama bunun uzayıp kısalması sahiplerinin ne kadar iyi baktığına göre değişebilir.

Cane Corso Italiano Egzersizi

Çok hareketli ve enerjik köpekler oldukları için sahiplerini yorabilirler. Sahipleriyle beraber 2.5-3 km kadar orta tempolu yürüyüşler ve koşular yapılabilir. Topla oynama, halat çekme, parkurlardan geçme, parklarda oynama, nesne yakalama-geri getirme vb. gibi 1-1.5 saat kadar aktiviteler yapılabilir. Yalnız Cane Corso köpekleri 18 aya kadar tam anlamıyla gelişmedikleri için yorucu egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Egzersiz yapılırken ya tenha yer seçilmeli ya da tasma takılmalıdır. Koruyucu köpekler oldukları için sahipleri biriyle yüksek sesle konuşsalar bile bunu yanlış algılar ve komut dinlemeden saldırabilirler. Kimsenin olmadığı yerlerde bisiklet turu veya yürüyüşler yapıldıktan sonra oyun parklarında gözetim altındayken oyunlar oynatılabilir. Sosyalleştirme dersleri verildikten sonra diğer köpeklerle de egzersiz yapabilirler.

Cane Corso Italiano Eğitilebilir mi?

Sahiplerini memnun etme gibi çabaları oldukları için mutlaka eğitimlerden sonuç alınabilir. Karakterlerinde bekçilik ve koruyuculuk bulunduğu için her zaman kendilerini ön plana atma gibi huyları vardır. Ne kadar iyi eğitim verilirse verilsin işin içinde sahipleri olunca kendilerini tutamayabilirler. Tüm bunlar göz önüne alınarak mutlaka Cane Corso cinslerine yavruluk dönemlerinde düzenli eğitimler verilmelidir.

Belirli süre temel eğitimler verildikten sonra mutlaka sosyalleştirme dersleri verilmelidir. Yabancı köpeklerle ve diğer hayvanlarla bir araya getirildikten sonra yabancı insanlarla zaman geçirmeleri gerekir. Bu sayede yabancılara karşı havlama, koşturma, salya akıtma ve saldırganlık eylemleri göstermezler. Aslında her ne kadar sert köpekler olsalar da aslında yumuşacık kalpleri vardır.

Eğitim sırasında pozitif kelimeler, sevgi hitapları ve fiziksel yakınlaşmalarda bulunulursa eğitimden daha çok verim alınacaktır. Ayrıca sevdikleri mama veya çiğneme kemikleri de verilerek eğitim sevdirilebilir. Eğer köpek eğitimi konusunda pek bilginiz yoksa ve köpeğinizi bekçi-korumacı-avcı kategorilerinden biri olarak yetiştirmek istiyorsanız uzman köpek yetiştiriciden yardım almanızda fayda olacaktır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?