Cins Özellikleri
Enerji Seviyesi85
Egzersiz Gereksinimi85
Oyunculuk80
Zeka Seviyesi60
Sahibine Şefkat90
Köpeklerle Dostluk20
Hayvanlarla Dostluk20
Yabancılarla Dostluk20
Eğitilebilirlik45
Bakım İhtiyacı80
İlgi İhtiyacı90
Sıcaklık Hassasiyeti40
Ses80
Bekçilik50

İsimlerinden da anlaşıldığı gibi anavatanları Afganistan’lıdır ve ilk kez 1925 yılında fark edildikleri söylenmektedir.

Afgan Tazıları’nın aslında İngiltere’de 1925 yıllarında fark edildikleri söylense de DNA biriminde çalışan bilim insanlarının dediklerine göre yaşamları milattan öncesine dayandığı yönündedir. Dünyanın en eski köpek cinslerinden biri olduklarını savunuyorlar ve bu özelliklerinden dolayı çok değer taşıdıklarını söylüyorlar.

Afgan Tazıları, İngiltere’de görüldükten sonra görünüşlerinin farklılıklarından dolayı herkes tarafından çok beğenilmiş ve sahiplenilmek istenmişlerdir. Köpek yetiştiricileri tarafından ekstra ilgi ve alaka gösterilerek ırkları kontrol altına alındıktan sonra ABD’ye gönderilerek üretilmeye başlanmıştır.

Zamanla tüm dünyaya kendilerini tanıttılar ve diğer köpek cinslerinden çok farklı oldukları görülünce herkes tarafından hayranlık duyulmuştur. Afgan Tazıları aynı zamanda çok iyi av köpekleri oldukları için şu an günümüzde bazı ülkelerde süs köpeği veya av köpeği olarak kullanılıyorlar.

Afgan Tazısı Özellikleri

Hem görünüş hem de özellikleri bakımından diğer köpeklerden çok farklı olduklarına inanılan Afgan Tazıları aynı zamanda çok asil köpeklerdir. Tam bir hanımefendi/beyefendi gibi tavırları vardır ve sanki kraliyet ailesindeki tüm nahifliği almış gibidirler. Afgan Tazıları’nın diğer özelliklerini ve haklarındaki farklı bilgileri öğrenmeye devam edelim.

  • Kökeni: Afganistan
  • Erkek Afgan Tazısı Boyutu: 68-74 cm arası
  • Dişi Afgan Tazısı Boyutu: 60-69 cm arası
  • Ortalama Ağırlıkları: 26-34 kg arası
  • Renkler: Siyah, Gri, Karamel, Kahverengi, Beyaz, Krem, Kızıl, Mavimsi ve Ten rengi
  • Diğer adı: Afghan Hound
Afgan Tazısı
Afgan Tazısı

Karakter Özellikleri

Son derece sakin ve uysal olan Afgan Tazıları, yüksek enerjileri sayesinde yorulmak nedir bilmezler. Sahiplerine düşkünlerdir ama en çok kim ilgileniyorsa ona karşı daha fazla bağımlı olur ve temas kurmaya çalışırlar. Avcı köpekler oldukları için haliyle sosyal değillerdir, yabancı insan veya hayvan gördükleri zaman aniden havlamaya başlayarak kendilerini göstermeye çalışırlar.

Afgan Tazıları’nın yabancılara saldırmadıkları söyleniyor ama yine de onları daha fazla sosyalleştirmek çevresi için daha faydalı olacaktır. Afgan Tazıları, keyiflerine ve bağımsızlıklarına çok düşkün oldukları için gün içerisinde canları ne isterlerse onu yaparlar. Bu özellikleri onların zor eğitilebileceğini ve komut alma konusunda biraz düşük olduklarını gösteriyor.

Afgan Tazıları’nın karakterlerinde hareketsizlik ön planda olduğu için oyun oynamayı pek sevmezler. Haliyle çocuklarla pek anlaşamazlar, ufak tefek diş hareketleriyle onları ısırabilirler veya havlayarak korkutabilirler. Koruma konusunda çok yüksek olduklarını düşünmeyin, sahiplerini çok sevseler de karakterlerinde koruma içgüdüsü olmadıkları için yatarak etraftaki tehlikeleri görmezden gelmeyi tercih ederler.

Fiziksel Özellikleri

Diğer köpeklerden çok farklı olan Afgan Tazıları’nın fotoğraflarına baktığınız zaman ağzınız açık kalabilir. O kadar güzel ve uzun tüyleri vardır ki, adeta kadın saçı gibidir. Uzaktan bakıldığında bile tüylerinin çok bakımlı ve ipeksi olduğu görünebilir.

Dillere destan tüylerinin altında kaslı vücut, büyük pençeler ve belirgin olan kalça bölgeleri onları da da farklı kılmaya yetiyor. Genellikle tüy renkleri gri, siyah, kahverengi, kızıl, mavimsi, krem, ten, karamel ve beyaz renktedir. Bazı Afgan Tazıları’nda birkaç renk aynı anda görülebilir; mesela kafa, sırt veya tüylerinde değişik tüy renkleri olabilir.

Yüzlerinde en dikkat çeken bölge hiç şüphesiz burunlarıdır. Burunları ciddi anlamda hem uzun hem de büyüktür. Gözleri hafif yukarıya doğru çekiktir ama aynı zamanda da büyük ve dikkat çekici gözleri vardır. Ayrıca sanki gözlerinin üstünde kaşları varmış gibi yanlara doğru kalın çizgiler bulunur.

Afgan Tazısı Bakımı

İpeksi ve uzun tüylerinin tiftiklenmemesi ya da birbirine dolaşmaması için mutlaka haftada 1 kez düzenli olarak fırçalanmalıdır. Tırnaklarının da aynı şekilde düzenli olarak kesilmelidir ama mutlaka aynı eşit uzunlukta kesilmesine dikkat edilmelidir. Afgan Tazılarını uzun tüylerinden dolayı yıkamak çok yanlıştır, çünkü kendi kendilerini temizleyecektirler. Sadece sahiplerinin fırçalaması ve nemli bezle silmeleri yeterli olacaktır.

Afgan Tazıları’nın enerjileri çok yüksek oldukları için sürekli olarak hareket halinde olmak isterler. Günlük 40 dakika kadar yürüyüş veya hafif koşu yapılması onların günlük enerjilerini atmalarına yardımcı olacaktır. Yürüyüşe çıkılmadığı günlerde geniş bir alanda topla veya herhangi bir nesneyle oyun oynatmalı ve sahipleriyle aralarındaki bağ gelişmeli.

Afgan Tazıları evde yaşayabilir ama bahçeli bir ev olursa, onlar için harika olur. Tasmasız şekilde istedikleri gibi hareket etmelerini veya oyun oynamalarını sağlamak için bu oldukça gereklidir. Alıştıkları için sürekli olarak bahçeye çıkmak isteyebilirler, sadece günlük 1 saat izin vererek kendilerine vakit ayırmaları sağlanabilir. Ayrıca mama seçimi konusunda yanılgıya düşmenize gerek yoktur, kilo alma gibi problemleri olmadığı için normal beslenme rutininde ilerleyebilirsiniz.

Afgan Tazısı Özellikleri
Afgan Tazısı Özellikleri

Afgan Tazısı Sağlık Durumu

Bilindiği üzere Afgan Tazıları’nın herhangi bir sağlık problemleri yoktur. Yalnızca kafa bölgesindeki uzun tüyler kulaklarını kapattıkları için enfeksiyon veya akıntı gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir. Sık sık kulak içi ve kenarlarının temizlenmesine özen gösterilmelidir.

Aşılarını düzenli olarak yaptırmak, bakımını atlamamak, beslenmesini iyi yaptırmak ve günlük hayatlarını kaliteli geçirdikleri müddetçe ciddi sağlık sorunları görülmesi beklenmez. Afgan Tazıları’nın yaklaşık olarak 11-13 yıl kadar yaşam ömürleri vardır.

Afgan Tazısı Eğitilebilir mi?

Afgan Tazıları keyiflerine düşkün oldukları için eğitimi oldukça zordur. Onlar genellikle enerjilerini yürüyüşle veya oyunla attıktan sonra dinlenmeyi tercih ederler. Diğer eğitilmeye açık köpek cinsleri gibi itaatkar değillerdir. Köpek eğitimi ile alakalı herhangi bir bilginiz yoksa, yavru Afgan Tazısı sahiplendiğinizde sosyalleşmesi ve iyi huylu olması açısından alanında uzman bir köpek yetiştiricisinden yardım alarak eğittirmelisiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?