Daha önce kendi kakasını yiyen köpek gördünüz mü? İnsanlar, köpeğim kakasını yiyor diye korkabilirler. Bu konunun nedenleri hakkında ayrıntılı bilgiler verdik.

Köpeklerin, diğer hayvanlardan daha zeki ve sadık olduğunu biliriz. Hatta sokağa çıktığınızda ilk defa gördüğünüz köpeğin başını okşadığınızda size karşı o kadar sakin ve sıcak davranır ki sanki birkaç yıldır beraber vakit geçirmiş gibi hissedersiniz. Köpeklerin bazen çok farklı davranışları olabilir hatta bu hareketleri karşısında ağzınız açık kalabilir. Sokak veya ev köpeği fark etmeksizin bazı köpekler kendi dışkısını yiyebilir ve bunu gören dost sahipleri, köpeğim kakasını yiyor diyerek endişelenebilir.

Köpeğin kakasını yemesi, diğer adıyla kaprofaji olarak bilinir ve bu eylemin altında birçok sebep bulunabilir. Köpek neden bokunu yer? konusu, dışarıdan bakıldığında kötü gibi görünse de köpeklere bu sanki iyi bir şeymiş gibi gelir. Yani çoğu zaman bu hareketin farkında olmazlar ve sıradan bir şeymiş gibi düşünürler. Köpeğin kakasını yemesi, genellikle sokak köpeklerinde daha fazla görülür ve köpek sahipleri bu manzarayla pek karşılaşmadığı için böyle bir olaya ihtimal vermezler. Peki, köpek bokunu neden yer? veya yemesini önleyebilir miyiz? detaylıca anlattık.

Köpeğin Kakasını Yemesi
Köpeğin Kakasını Yemesi

Köpek Kendi Kakasını Neden Yer?

Köpeğin kendi bokunu yemesi, veteriner hekimler tarafından normal karşılanmadığı gibi insanlara da son derece mide bulandırıcı gelir. Genellikle sokak köpekleri kakasını; parka, evin önündeki kuma, çimlere veya tenha yerlere yaptıktan bir süre sonra kokuyu takip ederek kendi kakasını bulur ve yemeye başlar. Hatta bazı köpekler sadece kendi bokunu değil, başka köpeklerin de dışkısını yiyebilir. Köpeklerin kendi kakalarını yemesinin nedenlerini inceleyelim;

  • Köpeklerin tat ve yeme zevkleri kötü olduğu için kendi kakaları onlara lezzetli geliyor olabilir,
  • Günlerdir aç durumda olabilir,
  • Ortamdaki diğer hayvanlar, kendi kakasının kokusunu almasınlar diye yemiştir,
  • Bağırsaklarında emilim ve sindirim sorunu olabilir ve bunu önlemek amaçlı kendi bokunu yer,
  • Kendi bokuyla oynamaktan veya yemekten zevk alıyor olabilir,
  • Sırf oyun olsun diye kakasını, mama olarak yemek istemiştir,
  • Evde kakasını yapıp, sahibi tarafından azarlandıysa bokunu ortadan kaldırmak için yemiş olabilir.

Bu gibi nedenlerden dolayı köpekler kakalarını yiyebilirler. Genellikle bu durumla çok sık karşılaşıldığı için bazı kişilere normal gelebilir, fakat kakasını yemesinin nedenini bilip ona göre önlem almak köpeğinizin sağlığı için faydalı olacaktır. Ayrıca birçok kişi yavru köpek kakasını neden yer? diye merak ediyorlar. Sadece yetişkin köpekler değil, yavru köpekler de kendi kakalarını yiyebilirler.

Yavru köpeklerin vücudu ve organları daha gelişmediği için daha fazla vitamine ihtiyaç duyarlar. Hem bu sebepten dolayı hem de daha çok küçük olduğu için bunun yanlış bir şey olduğunu bilmez ve dışkısını yiyebilir. Beslenme alışkanlığını değiştirdiğinizde, yaşına uygun mamalarla beslediğinizde ve yeterince oyun oynadığınızda sorunun çözüleceğini umuyoruz.

Köpeğin Bokunu Yemesi Nasıl Önlenir?

Sokakta sürekli beslediğiniz veya ihtiyaçlarını karşıladığınız köpek varsa, kendi kakasını yemekten kolay kolay vazgeçmeyecektir. Siz ona ne kadar sağlıklı besinler verirseniz verin, başka yerlerde dolaştığında gün içerisinde davranışları değiştiği için kendi kakasını yiyebilir. Sokak köpeğinizin hiçbir zaman aç olmadığından ve arada sırada sağlıklı ev yemeklerinden ona ikram ettiğinizden emin olmalısınız. Eğer sürekli mamayla besliyorsanız, köpeğiniz bu durumdan sıkılıp kendi kakasından medet umuyor olabilir.

Yiyecekleri sade şekilde yemiyorsa mamasına ufak parçalara haline getirip yemesini sağlayabilirsiniz. Mesela yumurtanın içerisinde bol vitamin ve mineral olduğu için köpeğinizin alması gereken tüm yararlı maddeler yumurtada vardır. Köpeğinizin sağlık durumuna göre haftada 1 veya 2 kere dostunuza pişmiş yumurta verebilirsiniz. Durum yine ilerlerse veterinere gidebilirsiniz, fakat o sokak köpeği olduğu için aynı döngü yine tekrarlayabilir.

İlgili İçerik: Köpekler Yumurta Yer mi? Köpeğe Yumurta Verilir mi?

Köpek Bokunu Neden Yer?
Köpek Bokunu Neden Yer?

Evinize köpek sahiplendiyseniz; kendi kakasını yeme olasılığı, sokak köpeklerine nazaran oldukça düşüktür. Sizin gözetiminiz altında dışkısını yaptığı için köpeğinizin bokunu yediğini pek görmezsiniz. Oldu ki kendi kakasını yemeye başlarsa, herhangi bir psikolojik durumu olabilir mi diye düşünmelisiniz.

Mesela köpeğiniz eve kakasını yaptıysa ve siz de kızdıysanız, kendisini tehdit altında hissettiği için kakasını yiyebilir. Ortada böyle bir durum yoksa bağırsaklarında herhangi bir sorun olduğunu veya sırf canı istediği için yaptığını düşünebilirsiniz. Telaş yapmadan önce köpeğinizin mama çeşidini değiştirin ve stresten uzak tutun. Durum halen devam ediyorsa, durumu önlemek ve altındaki yatan nedeni öğrenmek için veterinere danışabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?