Kertenkeleler her ne kadar zararsız gibi görünseler de aslında kızdıkları veya kendilerini güvende hissetmedikleri zaman ısırma eylemine geçebilirler.

Daha önce herhangi bir kertenkeleyi yakından inceleme fırsatınız olmuş muydu? eğer cevabınız ”evet” ise, ne kadar farklı ve ilginç canlılar olduklarını mutlaka fark etmişsinizdir. Dış görünüş bakımından hiçbir canlıyla benzerlik göstermiyor ve hareketleri de diğer sürüngenler gibi belirsiz değildir.

Kertenkeleler fiziksel hareketlerinin farkındadırlar ve bir sonraki adımlarını düşünerek atarlar. Kertenkeleler tehlikelere karşı hassas oldukları için bulundukları ortamı iyice bir sezerler, gözden geçirirler ve daha sonra hareket etmeye karar verirler. Bundan dolayı kertenkelelerin biraz donuk ve hareketlerinin kısıtlı olduğunu fark edebilirsiniz.

En ufak tehlike hissettiklerinde hemen çıktıkları yere geri dönerler ve kendilerini güvende hissedene kadar ortama çıkmak istemezler. Evcil kertenkele türlerinden biri alındığı zaman sahiplerine hemen ten temasını (ele veya kola gelmesi) tercih etmezler, çünkü onlar için eminlik çok önemlidir.

Sahiplerine tam olarak güvendikleri zaman temastan çok hoşlanırlar ve gün içerisinde elin, kolun, bacağın ya da omzun üzerinde durmayı severler. Tam tersi kertenkeleyi kızdıracak bir hareket olursa veya güven sorunu meydana gelirse, işte o zaman ufak şiddetler yaşanabilir…

Kertenkele Neden Isırır?
Kertenkele Neden Isırır?

Kertenkeleler Neden Isırır?

Kertenkelelerin asıl yaşadıkları yer doğadır. Evcil kertenkelelerde dahil olmak üzere aslında hepsi doğadaki düzene bir şekilde alışmayı başarmışlardır. Onları yaşam alanından koparıp, evde yaşamaya başlattığımız zaman bir anda değişik ortama girdikleri için hemen adapte olmaları beklenemez.

Tam bu süreçte kertenkeleyi ele veya kola almaya çalışıldığı zaman birden agresifleşir ve ısırma eyleminde bulunabilir. Parmakları veya deriyi kaptıkları anda hemen bırakmayabilirler ve acının şiddeti daha çok artabilir. Bu esnada kertenkelenin gövdesinden tutup, bıraksın diye zorla çekmek çok yanlış bir eylemdir.

Kertenkele kendini güvende hissetmediği için sahibini ısırdığı için son derece sakin kalınmalıdır. Diğer parmaklar kullanılarak kertenkelenin ağız kenarlarından tutup, yavaşça ısırdığı bölge çekilmelidir. Kanama görülmesi gayet normaldir, endişelenecek bir durum yoktur.

Kertenkeleyi tekrar ortamına geri bırakarak oradan uzaklaşmalı ve kendini güvende hissedene kadar temas kurulmamalıdır. Ayrıca kertenkeleler dinlenme zamanındayken zorla alınmaya veya yerini değiştirme gibi eylemlerde bulunulursa, sinirlenip ısırması muhtemeldir.

Hatta ısırmadan önce tıslayarak kızdıklarını belli ederler, yine de üstlerine gidilirse artık onlardan günah gittiği için dişlerini kullanabilirler. Isırıldıktan sonra ”kertenkelelerin dişleri var mıydı ya?” diye düşünebilirsiniz, evet dişleri vardır. Çok küçük oldukları için görülmemesi normaldir.

Kertenkele Isırması Tehlikeli mi?
Kertenkele Isırması Tehlikeli mi?

Kertenkele Isırması Zararlı mı?

Kertenkeleler zehirli ve zehirsiz olmak üzere ikiye ayrılırlar. Zehirli ve ölümcül kertenkele türleri Türkiye’de bulunmazlar, belirli ülkelerde bulundukları için panik yapmamıza gerek yoktur. Türkiye’de en çok duvar kertenkelesi bulunduğu için son derece zararsızlardır. Kertenkelelerin gün içerisinde nerelerde dolaştıklarını bilmediğimizden bakteri taşıyan böcekleri yemiş olabilirler.

Bakteriler kertenkelenin vücuduna girdiğinde tükürüğünden dışkısına kadar her yerde bakteriler bulunur. Bu kertenkele insanı ısırdığı zaman otomatik olarak insan derisine bulaştırır bakteriler karşı tarafa geçmiş olur. Özellikle bağışıklık sistemi düşük olan insanları etkiler ve kusma, ishal, ateş ve karın krampları gibi belirtiler görülebilir.

Evde beslediğiniz kertenkele ortamından ve sizden başka hiçbir canlıyla temas etmedikleri için onlarda bakteri görülmez. Sadece ısırdıkları bölgede kanama görülür ve bunla birlikte hafif olarak şişme, kaşınma ya da yanma belirtileri de görülebilir. Soğuk su ve sabunla beraber ısırılmış bölgeyi temizledikten sonra kolonya ile sildiğinizde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Not: Evcil kertenkeleniz tarafından ısırıldıysanız ve belirtileri şiddetli olarak yaşıyorsanız, her ihtimale karşı acile giderek durumu anlatabilirsiniz. Enfeksiyon uzmanının muayenesinden geçtiğinizde herhangi bir sorun olmadığı ortaya çıkarsa, en azından içiniz rahatlamış olur.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Kertenkele Isırır mı?".
  • Özlem şaki

    Çok korkunç