Hamile kediler bazı durumlardan dolayı doğum yapamaz veya beklenmedik kanamalar oluşabilir. Bu sorunun nedenlerini detaylıca açıkladık.

Kedilerin sahip olduğu her yaş çok güzel, fakat bebek halleri bir hayli tatlı oluyor. Eğer kedi sahibiyseniz, kediniz yetişkin olsa bile yeni doğmuş bebek gibi görürsünüz. Hele ki çok sevdiğiniz tüylü dostunuzu çiftleştirmeyi düşünüyorsanız, torun sahibi olmak istiyorsunuz demektir. Kediniz belirli bir yaşa gelince, sağlıklı bir kediyle çiftleştirmeniz ve sonraki süreçleri takip etmeniz çok önemlidir. Kedi hamile kaldıktan sonra ve 1. ayda mutlaka veterinere giderek ultrason yardımıyla bebek kedilerin durumunu kontrol ettirmelisiniz.

Her kedinin hamilelik süreci sıkıntılı olacak diye bir şey yok, fakat bazı kedilerde erken doğum riski de bulunmaktadır. Bazı kedilerde hamilelik süreci geçer ve kedi doğum yapamıyor diye endişelenebilirsiniz veya doğum yapsa bile yoğun miktarda kanama oluşabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, telaş yapmadan ve soğukkanlılığınızı koruyarak en yakın veteriner ile görüşmelisiniz. Peki, hamile kediden neden kan gelir? doğum öncesi veya sonrasında neden kanama oluşur? hep beraber öğrenelim.

Kedilerde Doğum Sonrası Kanama
Kedilerde Doğum Sonrası Kanama

Kedi Neden Doğum Yapamaz?

Kediler hamile kaldıktan sonra doğumun ne kadar kolay veya sorunsuz geçeceğini düşünebilirsiniz. Doğumun sıkıntılı geçeceğinin sinyallerini daha önce fark edemezsiniz, çünkü kedinin dış görünüşünde veya davranış durumlarında göze batacak belirtiler görünmez. Sağlıklı bir kedi; hamile kaldıktan 8-9 hafta sonra doğumunu başarıyla gerçekleştirir, fakat bu süre geçtiğinde ve kedinizde değişiklikler fark ettiğinizde doğum yapamadığını fark edebilirsiniz.

Doğum süreci geçen kedilerde doğum öncesi kanama veya vajinal akıntılar görülebilir. Hamile kedinin vajinasından kan gelmesi durumunu normal sayamayız ve mutlaka bir sorun olduğunu bilmeliyiz. Böyle bir durumda kedinize hiçbir şekilde müdahale etmeden veterinere gitmelisiniz.

Büyük ihtimalle kedinizin vajinal ve karın bölgesinin dar olması, bebeklerin olduğundan büyük olması, rahminde bir sorun olması, doğum pozisyonunu alamaması veya plasentalarında bir sorun olduğundan dolayı doğum gerçekleşemez. Veteriner muayene ettikten sonra kedinin normal yolla doğum yapamayacağını ve sezaryen yöntemi ile bebekleri dünyaya getirmenin daha sağlıklı olacağını söyleyebilir.

Kedilerde Doğum Sonrası Kanama Neden Olur?

Kediler doğum yaparken çok zorlanır ve sancı çekerler. Her ne kadar bunu belli etmeseler de sürekli pozisyon değiştirmesinden veya inlemesinden anlayabilirsiniz. Tüylü dostunuz normal bir şekilde doğumunu yaptıysa bile genellikle kedilerde doğum sonrası halsizlik ile beraber kanamalar görülebilir.

Kedi, doğum esnasında kendini çok zorladığı veya yavrularının plasentası rahim bölgesinde kaldığı için kendini kanama veya vajinal akıntıyla gösterebilir. Bu olumsuz durumları kedinizde fark edebilirsiniz ve yeni doğum yapan kediler miyavlayarak, bir şeylerin ters gittiğini anlayabilirler.

Kedi Doğum Sonrası Kanama Süresi
Kedi Doğum Sonrası Kanama Süresi

Kedi doğum yaptıktan sonra kanama ne kadar sürer? diye sorarsak, ilk 1 hafta kanama veya akıntıyı normalden sayabiliriz. Kedilerinde lohusa dönemi olduğu için bu süreçte bazı küçük komplikasyonlar görülebilir, fakat 1. haftayı geçtikten sonra sorunlar hala devam ediyorsa mutlaka veterinerinizle görüşmelisiniz. Kedinizin karnında veya rahim bölgesinde ciddi sorunlar olabilir.

Kedinizdeki sorunu veteriner ile çözdükten sonra tekrar kedinizin hamile kalmasını istemiyorsanız kısırlaştırabilirsiniz. Doğum yapan kedi ne zaman kısırlaştırılır? konusunda bilgi edinmek için doğumdan sonra kedilerin ne zaman kızgınlığa girdiğine bakılmalıdır. Genellikle doğumdan 6-7 hafta sonra kediler kızgınlığa yaklaşır ve o süreçte kısırlaştırılabilir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedinin Doğum Yapamaması ve Doğum Sonrası Kanama".
 • Anonim

  Merhaba. Kedim yaklaşık 68 gündür hamile 12 saat önce kanaması oldu ara ara da sancıları olduğunu hissediyorum ama doğum olmadı henüz normal mi

 • Zeynep

  Kedim 2 gün önce doğum yaptı ve şu an böyle uzun uzun kanlar şeklinde kanaması var çok fazla değil ama normal midir

 • Meltem

  Merhaba kedim 66 günlük hamile dün biraz balgamsi kanaması geldi damla seklindede kanamasi geliyor ama doğuma dair hiç bir belirti yok yemesi içmesi gayet normal bir sıkıntı olabilir mi

  • Anonim

   Hiç sorun yok aniden doğum başlayabilir

 • Ebru

  Merhaba, kedim 61 günlük hamile 8 saattir ara ara damla damla vajinasından kan geliyor ama gözlemliyorum kasılma, sancı, miyavlama falan yok. Sadece kan geliyor, kendini yalıyor sürekli. Yemesi içmesi ve tuvaleti de normal devam ediyor. Sizce ne yapmalıyım endişe ediyorum… Teşekkürler.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, kedilerin doğum süresi 63-65 gün arasıdır. Şu an kediniz kendini doğuma hazırlamaya çalışıyor, çünkü epey yaklaşmış. Sıklıkla kedinizin karnına masaj yapın ve sıcak tutun. Birkaç gün sonra da kanama artıyor ve doğum başlamadıysa bir terslik olabilir. Bazen doğum süresi geçince bebekler sezaryenla alınmak zorunda kalınabilir. Birkaç gün sonra veterinere danışabilirsiniz.

 • Şeyma

  Merhaba, kedim 4 tane doğum yaptı ama şu an kafasını ayakta tutamıyor. Ara ara titriyor ve fazla yemek yemiyor. Doğumdan 1 gün sonra kanlı akıntısı geldi göbeği de sarktı normal midir bu durum?

 • kedianasi

  merhabalar, kedim doğum yaptı tecrübeli ilk doğumu değil. 5 yavruyu yaklaşık 10 15’er dakika arayla doğurdu. Bir tane yavru sadece gelişmemiş ölü doğdu. Onun dışında doğumu rahat geçti. Doğumdan sonraki 35 saatlik süreçte sorun yoktu bebekler emmeye de başladı ancak anne kedi halsizleşmeye titremeye başladı. Titreme kalsiyum eksikliği de olabilir deniliyor ve akıntıyla kanaması var. Kanama çok yoğun değil ayrıca ara ara ateşi gelip gidiyor. Tüm bunlar normal midir? halsizlik iştahsızlıkta başladı… Acaba güçsüz kaldığı ve yıprandığı için mi? vajinal travma mı? enfeksiyon mu? içeride parça mı kaldı? asla emin olamadım.

 • Songül

  Merhaba, sokakta baktığımız bir sokak kedisi apartmanın içinde doğum yaptı. İki yavrusu oldu ama biz onu fark ettiğinizde kanaması olmuş her yerde kan izleri vardı. Birkaç saat sonra 3 yavru oldu ama ölüydü. Onu yanından aldık ama belli ki doğum sureci devam ediyor. Karnı şiş ve yerinden kalkmak istemiyor. Anne kedi bir yaşını doldurmadı henüz, veterinere şu anda götüremiyorum karnını ovalıyorum rahatlıyor sanırım. Onun doğumunu kolaylaştırmak için başka neler yapabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Doğum başlayalı tahmini 15 saati geçti…

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, anne kedi henüz küçük olduğu için doğumunun zor olmasına etken bir nedendir. Kanaması olduğundan dolayı büyük ihtimalle yavrular ters geldiğinden dolayı ölmüş olabilir. Anne kediye sıcak bir ortam hazırlayın (battaniye gibi yumuşak bez serin) anne kedinin karnına ve anüs kısmına doğru masaj yapın. Ona ne kadar çok güven verirseniz, yalnız olmadığını anlayacağı için doğumu daha kolay olabilir. Kanaması hala devam ediyorsa veya anne kedide gözle görülür bir sıkıntı varsa, ayrıca veterinere götüremiyorsanız bulunduğunuz şehrin belediyesini arayıp yardım isteyebilirsiniz. Ekipler kediyi alır ve tedavi başlatmış olurlar.

 • Elif

  Merhaba, ben de bir şey sormak istiyorum. Kedim 68. günün sonunda ilk bebeğini doğurdu ama üzerinden nerdeyse 20 saat geçmesine rağmen başka bir bebek yok. Ara ara sanki sancılanıyor gibi doğan da çok zayıf ve ters geldi. Anneyi ememiyor biberonla beslemeye çalışıyorum karnında sanki var gibi, çünkü hala sizce ne kadar daha beklemeliyim yoksa bir tane mi bebeği vardı?

 • Gülşen

  Merhaba, kedim doğum yapalı bugün tam 4 gün oldu. Bugün ufak bir kanaması oldu. Damla şeklinde. Sizce bu durum normal mi? Devamlılık yok. Sadece birkaç damla kan vardı.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, yavrularınız hayırlı olsun 🙂
   Doğumdan sonra 1 hafta kadar kanamaların olması normaldir, 1 haftayı geçerse sorun var demektir.

 • selvinur

  Merhaba, sokak kedisi doğum yaptı ve yavruları öldü ama hala kanaması var. Karnında hala yavrusu varmış ve kanamaları devam ediyor sizce normal mi?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, kediler doğum yaptıklarından sonra 1 hafta kanamaların görülmesi normaldir. 1 haftayı aşarsa sorun var demektir ve veteriner tarafından müdahale edilmelidir. Kanamanın şiddetine ve miktarını gözlemleyerek durumun ciddiyetini anlayabilirsiniz.

 • diana

  Merhaba, kedim doğumu gerçekleştirdi fakat hala ıkınıyor gibi davranıyor. dili dışarıda karnı da şiş doğum yapalı 15-16 saat geçti ama hala doğuma devam ediyor olabilir mi?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, ya doğuma devam edecek ya da kendini büyük stres altında hissettiği için dili dışarda olabilir. Ama karnı şişse mutlaka içeride bir yavru kalmıştır doğuramıyor olabilir. Bazı bebekler ters pozisyonda oldukları için anne kedi rahatlıkla doğuramaz. Birkaç saat daha bekleyin, devam ederse veterinere danışın sezaryen doğum gerçekleşebilir.

 • Ebru

  Kedim hamile önden bir kanaması oldu sonra bir parça attı doğum başladı sandım ama 24 saat geçmesine rağmen doğum gerçekleşmedi. Veteriner ilk doğumu olmadığı için endişe etme bazen 3-4 günü bulur doğumu dedi ama aklıma takılan, önden plasenta gibi bir şey atmış olması. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, kediniz kanamayla beraber vajinadan kan pıhtısı atmış olabilir. Veterinerinde dediği gibi bazı kediler önce kanama veya pıhtı atarak kendilerini doğuma hazırlarlar. Her an doğum başlayabilir, kedinizi yalnız bırakmamanızı ve sürekli karın bölgesini ovarak masaj yapmanızı tavsiye ederim.

 • Mehmet

  Benim kedi birer gün arayla 3 ölü yavru doğurdu ve hafif hafif kanaması oluyor sıkıntı olabilir mi?

 • Münevver

  Merhabalar, kedim üç gün önce doğum yaptı. İlk doğumu iki bebişimiz oldu ama anne sürekli karnını ovdurmak istiyor. Endişeleniyorum sancıdan mı kaşınıyor, süt bezelerinde sorun olabilir mi? Yarımcı olursanız sevinirim… Kedimin genel durumu saki, hafif kanama yapmış şimdiden teşekkürler.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, kedinizin doğumunun tam olarak bittiğinden emin misiniz? Belki de doğum hala bitmemiştir ve diğer yavrular içinde kaldığı için sancı yapıyor olabilir. Eğer bebekler annesini düzenli emiyorsa, süt bezlerinde sorun yoktur. Her ihtimale karşı veterinere danışmanızda fayda vardır.

   • Ebru

    Merhabalar, kedimin kanaması var sümüksü bir yapısı var ve sürekli karnını okşayıp kendini temizliyor ne yapmalıyım kanaması 9-10 gün sürüyor?

    • Ayşenur Bekgöz Post author

     Merhabalar. Kedilerde doğum sonrası kanamalar normal sayılır. 1 hafta süren ve daha sonra geçen kanamalarda sorun yoktur ama sizin kediniz 9-10 gündür kanama yaşıyorsa, mutlaka vajinal bölgede veya karında bir sorun olabilir. Veterinere danışmalısınız.

 • Feyza

  Merhaba, sokakta baktığım bir kedi hamile ve birkaç gündür ara ara vajinasından makus şeklinde kanlı akıntı geliyor. Kedinin durumunda bir değişiklik yok, ekstrem bir durum sergileniyor. Davranışlarında, yeme-içmesinde herhangi bir farklılık yok. Acaba bir sorun var mıdır?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Bu durum normal olarak kabul edilir. Anne kedi kendini doğuma hazırlıyor demektir. Yine de bebeklerin sağlıklı olup olmadığına ve kanamanın sadece doğuma hazırlık mı? (büyük ihtimalle o) yoksa vajinanın iç kısmında sorun olduğu için mi kanaması var? bunu bilmek gerekir.

 • Doğan açıkgöz

  Merhaba, kedimiz 3 gün önce doğum yaptı yavrumuzun biri hiçbir şekilde anneyi emmiyor veya ememiyor ne yapmamız lazım yardım eder misiniz?

  • Anonim

   Doğan yavru emmiyorsa belki meme ucunu bulamıyordur. Bir eldivenle yavruyu annenin memesin üstüne koyun ve sürekli meme ucunu ağzına iti. Yavrunun emmesi gerekli, çünkü aç kalırsa yavru ölür. Yoksa Royal Canin marka süt tozunu alıp, biberonla 2 saatte bir siz besleyeceksiniz.

 • Aysu

  Merhaba. Kedim 3 gün önce doğum yaptı ve 2 gündür yerde kan lekeleri ile karşılaşıyorum vajinası kanamış ve beni korkuttu. Bu normal bir süreç mi? 1 hafta normaldir demişsiniz ama acı acı miyavlaması bende tedirginlik yaratıyor maalesef.

  • Nesli

   Benim de kedim 3 gün önce doğum yaptı. Aynı sorun bende de var. Ben de telaşlandım, Bilgisi olan varsa bana da cevap verebilir mi?

 • Anonim

  Merhaba kedim hamile doğum yapmasını bekliyoruz ama bir türlü yapmadı. Arka kısmında akıntı şeklinde kanaması var. Birde sürekli miyavlıyor. Ne yapmalıyız?

  • Yasmin

   Merhaba, kedim 63 günlük hamile halen doğumu gerçekleşmedi daha zamanı var mıdır? ve bugün birde yatağımın üstünde kanlı balgam şeklinde nohut kadar leke gördüm acaba bu da normal mi? yoksa bir veterinere gitmemiz gerekiyor mu?

   • Ayşenur Bekgöz Post author

    Merhabalar. Kedilerde hamilelik süreci 63-67 gün arasındadır. Kanama gelmesi genellikle normal kabul edilir, anne kedinin kendini doğuma hazırlaması demektir. Yine de şüpheniz varsa veterinere gitmekte fayda var.

 • Anonim

  Kedim tahminen 37 günlük hamile bugün vajinası dan kan geldi büyük miktar değil akıntı şeklinde sizce normal midir?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Akıntı şeklinde kan gelmesi normaldir, fakat yine de gözlem altında tutun. Eğer ki kanamanın şiddeti artarsa mutlaka vajinada veya iç karın bölgesinde bir sorun olabilir. Ama akıntı şekilde gelmesi normal kabul edilir.