Miyavliyo
Kedi Doğum Yapamıyor

Kedinin Doğum Yapamaması ve Doğum Sonrası Kanama

Hamile kediler bazı durumlardan dolayı doğum yapamaz veya beklenmedik kanamalar oluşabilir. Bu sorunun nedenlerini detaylıca açıkladık.

Kedilerin sahip olduğu her yaş çok güzel, fakat bebek halleri bir hayli tatlı oluyor. Eğer kedi sahibiyseniz, kediniz yetişkin olsa bile yeni doğmuş bebek gibi görürsünüz. Hele ki çok sevdiğiniz tüylü dostunuzu çiftleştirmeyi düşünüyorsanız, torun sahibi olmak istiyorsunuz demektir. Kediniz belirli bir yaşa gelince, sağlıklı bir kediyle çiftleştirmeniz ve sonraki süreçleri takip etmeniz çok önemlidir. Kedi hamile kaldıktan sonra ve 1. ayda mutlaka veterinere giderek ultrason yardımıyla bebek kedilerin durumunu kontrol ettirmelisiniz.

Her kedinin hamilelik süreci sıkıntılı olacak diye bir şey yok, fakat bazı kedilerde erken doğum riski de bulunmaktadır. Bazı kedilerde hamilelik süreci geçer ve kedi doğum yapamıyor diye endişelenebilirsiniz veya doğum yapsa bile yoğun miktarda kanama oluşabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız, telaş yapmadan ve soğukkanlılığınızı koruyarak en yakın veteriner ile görüşmelisiniz. Peki, hamile kediden neden kan gelir? doğum öncesi veya sonrasında neden kanama oluşur? hep beraber öğrenelim.

Kedilerde Doğum Sonrası Kanama
Kedilerde Doğum Sonrası Kanama

Kedi Neden Doğum Yapamaz?

Kediler hamile kaldıktan sonra doğumun ne kadar kolay veya sorunsuz geçeceğini düşünebilirsiniz. Doğumun sıkıntılı geçeceğinin sinyallerini daha önce fark edemezsiniz, çünkü kedinin dış görünüşünde veya davranış durumlarında göze batacak belirtiler görünmez. Sağlıklı bir kedi; hamile kaldıktan 8-9 hafta sonra doğumunu başarıyla gerçekleştirir, fakat bu süre geçtiğinde ve kedinizde değişiklikler fark ettiğinizde doğum yapamadığını fark edebilirsiniz.

Doğum süreci geçen kedilerde doğum öncesi kanama veya vajinal akıntılar görülebilir. Hamile kedinin vajinasından kan gelmesi durumunu normal sayamayız ve mutlaka bir sorun olduğunu bilmeliyiz. Böyle bir durumda kedinize hiçbir şekilde müdahale etmeden veterinere gitmelisiniz.

Büyük ihtimalle kedinizin vajinal ve karın bölgesinin dar olması, bebeklerin olduğundan büyük olması, rahminde bir sorun olması, doğum pozisyonunu alamaması veya plasentalarında bir sorun olduğundan dolayı doğum gerçekleşemez. Veteriner muayene ettikten sonra kedinin normal yolla doğum yapamayacağını ve sezaryen yöntemi ile bebekleri dünyaya getirmenin daha sağlıklı olacağını söyleyebilir.

Kedilerde Doğum Sonrası Kanama Neden Olur?

Kediler doğum yaparken çok zorlanır ve sancı çekerler. Her ne kadar bunu belli etmeseler de sürekli pozisyon değiştirmesinden veya inlemesinden anlayabilirsiniz. Tüylü dostunuz normal bir şekilde doğumunu yaptıysa bile genellikle kedilerde doğum sonrası halsizlik ile beraber kanamalar görülebilir.

Kedi, doğum esnasında kendini çok zorladığı veya yavrularının plasentası rahim bölgesinde kaldığı için kendini kanama veya vajinal akıntıyla gösterebilir. Bu olumsuz durumları kedinizde fark edebilirsiniz ve yeni doğum yapan kediler miyavlayarak, bir şeylerin ters gittiğini anlayabilirler.

Kedi Doğum Sonrası Kanama Süresi
Kedi Doğum Sonrası Kanama Süresi

Kedi doğum yaptıktan sonra kanama ne kadar sürer? diye sorarsak, ilk 1 hafta kanama veya akıntıyı normalden sayabiliriz. Kedilerinde lohusa dönemi olduğu için bu süreçte bazı küçük komplikasyonlar görülebilir, fakat 1. haftayı geçtikten sonra sorunlar hala devam ediyorsa mutlaka veterinerinizle görüşmelisiniz. Kedinizin karnında veya rahim bölgesinde ciddi sorunlar olabilir.

Kedinizdeki sorunu veteriner ile çözdükten sonra tekrar kedinizin hamile kalmasını istemiyorsanız kısırlaştırabilirsiniz. Doğum yapan kedi ne zaman kısırlaştırılır? konusunda bilgi edinmek için doğumdan sonra kedilerin ne zaman kızgınlığa girdiğine bakılmalıdır. Genellikle doğumdan 6-7 hafta sonra kediler kızgınlığa yaklaşır ve o süreçte kısırlaştırılabilir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Ayşenur Bekgöz

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Yorumunu Ekle