Kedilerin ağzından salya akması normal değildir. Ciddi sorunların habercisi olabilir. Peki neden salya akar ve nasıl tedavi edilir biliyor musunuz?

Köpek ve köpek türlerinin ağzından salya akıtması aşina olduğumuz, ancak kedinin ağzından salya akması pek şahit olduğumuz bir görüntü değildir. Köpekler gibi birtakım hayvanlarda hayret edilince veya iştahlarını açacak bir manzarayla karşılaşınca ağızlarından salya akar. Kediler için aynı durum söz konusu değildir ve normal karşılanmamalıdır. Sizlerin de kedileriniz salya akıtıyorsa aşağıda açıklanacak olan başlıkları dikkate almanız yardımcı olabilir.

Kedinin Ağzından Neden Salya Akar?

İster sokakta rastladığınız bir kedi olsun isterse evde baktığınız bir kedi olsun salya akıtmalarının dikkate alınması gerektiğinden söz ettik. Salya akmasının ise birçok nedeni olabilir. Öncelikle kedi bilinmeyen bir sebepten ötürü acı çekiyor veya huzursuzluk yaşıyordur. Kedide yutkunma zorluğu ve iştah kaybı gibi belirtiler sonucunda ağızda tükürük birikimi meydana gelir. Ardından yutkunamayan kedi, bu birikintiyi salya olarak dışa aktarır. Kedimin ağzından salya akıyor diyorsanız birbirinden farklı nedenleri detaylıca inceleyelim;

Diş Ağrısı ve Hastalıklar

Diş ağrısının tonlarca nedeni bulunmaktadır. Diş ve diş eti problemleri, diş iltihapları, ağız apsesi veya yarası, dişlerde oluşan fazla plak ve bakteriler, oral kanser gibi daha nice diş hastalıkları neden olmaktadır. Ağızda salya oluşumuna neden olacak bu tür hasarlar için diş bakımı önemlidir.

Yabancı Cisimler

Kedilerin yemek borusuna kaçan ve yutkunmasını zorlaştıran herhangi bir yabancı cisimden kaynaklı salya akıntısı oluşabilir. Yemek borusunda biriken tükürük, bir süre sonra ağızdan çıkar.

Toksik Madde

Kediler yabancı cisimleri yutmuş olabileceği gibi zehirli ve ona zararlı olan maddeleri de yemiş olabilir. Toksik gibi zehirli maddeler, kedinizde mide bulantısı yapar ve salya akmasına neden olur. Hatta kusma dahi yapabilir. Çünkü kediler, ağızlarına aldıkları veya yedikleri maddelerin tadını aşırı kötü bulurlarsa salya akıtarak tepki gösterebilirler. Bu sebeple toksinler, kedilerden uzak yerde yer almalı ve salya olmasının önüne geçilmelidir.

İlaçlar

Her kedinin ilaca karşı gösterdiği reaksiyon farklılık taşır. Bazı kediler ilaca karşı pozitif sonuçlar verirken bazıları ise ağızda köpük veya salya akıntısı gibi negatif sonuçlar verebilir. Tadı kötü olan veyahut boğaz yakıcı ilaçlar içildikten bir müddet sonra ağızda aşırı tükürük oluşabiliyor. Bu da salya oluşumuna ve dolayısıyla salya akıntısına sebep olabiliyor.

Kedinin Ağzından Salya Akması Neyin İşaretçisi?
Kedinin Ağzından Salya Akması Neyin İşaretçisi?

Kedinin Ağzından Salya Akması Tedavisi

Öncelikle salya akıntısının neden olduğu ve nasıl giderileceği sağlıklı bir şekilde tespit edilmelidir. Veteriner hekime başvurarak problemin neyden kaynaklı olduğunun öğrenilmesi önem arz etmektedir. Eğer veteriner hekimden destek alacak bir durumun içerisinde değilseniz, salya akıntısını fark ettiğinizde iyice bir temizlemeniz yararlı olacaktır. Antiseptik kompres uygulayarak temizliği sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sokak kedisinin ağzından salya akması ile karşılaşıldığında ona huzurlu bir ortam hazırlamak ve şefkat göstermek faydalı olabilir. Ancak günde birkaç kez korktuğunu ifade edecek hareketler yapıyor ve ardından kusma gibi sorunlar yaşanıyorsa en kısa sürede veteriner hekime götürmeniz kediniz için yararlı olacaktır.

Kedinin Salya Akıtması Normal Midir?

Kedinin ağzından salya gelmesi, bazı kedilerde fazla mutlu olduklarında veya huzursuz olduklarında gerçekleşebilen bir durumdur. Örneğin; kulağı kaşındığında veya farklı şekillerde mutlu olduğunda ağzından salya gelebilir. Aynı şekilde dış faktörlerin etkisiyle aniden gerilerek de ağzında salya oluşabilmektedir. Burada önemli olan nokta, bazı kedilerde bu tür örneklerin gerçekleşmesi devamlı yaşandığından ötürü olağandır ve mutlu olduğunda salya akmaya devam etmesi de olağan karşılanabilir. Ancak konuya parantez açacak olursak, kedilerde nadiren olması veya ilk kez görülmesi durumunda endişe edilebilir.

Minik dostlarınızda ilk kez görülen salya, hızlı ve tekrarlanmayacak bir şekilde geçtiyse normal karşılanabilir. Ancak normal hareket etmiyor ve huzursuzsa acil bir durum olabilir. Onu devamlı gözlemleyiniz. İştahsızlık, yutkunmamak ve salya akıntısının devam ettiğini görürseniz, en kısa sürede veteriner hekime müracaat etmeniz gerekir.

Bahsedildiği üzere kedilerin ağzından salya akması, çoğu zaman normal bir duruma işaret olmayabiliyor. Bu sebeple açıklanan uyarılara dikkat etmenizi tavsiye etmekteyiz. Aklınıza takılan başka sorularınız varsa yorum yazabilir veya görüşlerinizi belirtebilirsiniz. Böyle bir sorun ile daha önce karşılaştıysanız diğer kedi sahiplerine faydalı olması için deneyimlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedinin Ağzından Salya Akması Neyin İşaretçisi?".
 • Erkan

  Merhaba, kedimizin birden bire salyası akmaya başladı. Dün bayağı hareketsizken bugün yaş mama verdik ve biraz hareketlendi fakat bize küsmüş gibi hiç yüzümüze bile bakmıyor. Arada sanki halisünasyon görüyor gibi birden bire koşup aniden duruyor. Düne göre salya biraz azaldı. Tedirgin olduk. Sizce düzelir mi? Kendi kendine düzelirse bağışıklığı daha güçlü olur diye düşünüyoruz ama büyük ihtimalle yarın sabah veterinere götüreceğiz ya da evde geçer mi? Teşekkürler…

 • Hatice

  İyi akşamlar. Bugün fark ettim kızımın ağzından tıp tıp şeklinde su damlıyor çok endişeliyim ne yapmalıyım?

 • Anonim

  Kedim az önce musluktan su içiyordu ve birden tıksırmaya başladı burnundan 1-2 damla su geldi ve ağzından salya aktı bu ilk kez oldu. Ama şimdi bir şeyi yok gibi her zamanki gibi evde koşturuyor.

 • Ekin

  Merhaba. Bizde bir Exotic Shorthair kedi aldık evimize. 5 gündür bizimle 2 gündür uyurken ağzından salya akıyor ama yemesi normal. D vitamini multi vitamin ve Lysine veriyorum herhangi bir bilgisi olan var mı? Bugün aşı için veterinere götürdük herhangi bir şey söylemedi.

 • Fatma

  Merhabalar kedimde dün akşam fark ettim ağzında salya oluşuyor ve yutkunurken zorlanıyor ve şu an suyu bile içemiyor. Benim de veterinere götürme gibi durumum yok onu gördükçe çok üzülüyorum evde yapabileceğim bir şey var mı? Lütfen yardım edin…

 • Dilek...

  Merhaba iki tane kedim var birisi 4 gündür sol ön patisinin üzerine basamıyor patisinde yarası var ve iştahsız. Ayrıca ağzından salya akıtıyor diğeri de de 2 gündür aynı patisinin üzerine basamıyor. Ondada yara var ne yapmam gerekiyor bilgisi olan var mı? ACİLLLL…!!!!

 • Nərgiz

  Mənim pişiyim keçən səfər sarımsaq yemişdi bu şəkildə axıntı gəldi ancaq keçdi səhərə heç nəyi qalmadı indi 3 gün sonra yenidən başlayıb ağzından axıntı gəlir çox gəlir silirəm peçete ilə yenə gəlir axıntı su kimi gedir nə etmək olar və səbəb nə ola bilər??

 • Atlasss

  Barınaktan bu gün saat 2 gibi bir kedi aldım. İlk gördüğümde halinden hiç memnun gözükmüyordu barınak çalışanları depresyonda olduğunu söyledi eve getirdim ilk iki saat gayet normaldi simdi ise arada bir yine salya akıtıyor bilgisi olan var mi?

  • Anonim

   Barınaktan hastalık kapmış olabilir. Benim kedimde de aynı sorun oldu ağız salyası, iştahsızlık ve ateş. Bugün 10 gündür yatıyor viral hastalık deniliyor bir veterinere götürün lütfen.

 • Anonim

  Salya akması kuduz işaret, olabilir mi?

 • Buse Nur😘

  Miyavlıyoo çok sağol kedimin ağzından salya akmıyor ama bilgi cepte kalsın💗

  • Murat Dinç

   Güzel yorumunuz için çok teşekkürler 🙏👍