Sağlıklı bir kedi nefes alırken son derece sessizdir. Kedilerin hırıltılı nefes almasının altında yatan sebepleri biliyor musunuz?

Kedinizin nefes alıp vermesinde bir bozukluk olduğunu düşünüyorsanız öncelikle nasıl nefes aldığını bilmeniz gerekiyor. Solunumla ilgili bir sağlık sorunu olmayan kedi ne hızlı ne de yavaş nefes alır. Aynı zamanda nefes alırken hiçbir şekilde ses çıkarmaz. Eğer kedinizin nefes alma esnasında az da olsa hırıltı çıkardığını duyarsanız bu durum mutlaka bir sağlık sorununun habercisi olacaktır. En kısa sürede kedinizi veterinere götürmeli gerekli muayeneleri yaptırmalısınız. Kedim hırıltılı nefes alıyor ne yapmalıyım: kediniz nefes alırken güçlük çekiyorsa evde uygulayabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Solunum hastalıkları oldukça farklıdır ve tedavi şekilleri ancak doktor teşhisi ile uygulanabilir.

Kedi Neden Hırıltılı Nefes Alır?

Kedilerin nefes almasını etkileyen birden çok faktör vardır. Bu durum kedinin yaşı ile ilgili değildir. Hem yetişkin hem de yavru kedilerde solunum zorluğu meydana gelebilir. Aynı zamanda kedilerde hırıltılı solunum sadece solunum hastalıklarının göstergesi değildir. Daha farklı ve tehlikeli hastalıklar sebebiyle de hırıltılı solunum meydana gelebilir.

 • Kedilerde solunum bozukluğunun temel belirtilerinden biri “solunum yolu enfeksiyonu kompleksi”dir. Bu komplekse sebep olan iki virüs vardır ve biri solunum rahatsızlığına neden olur. Herpevirus ve Calicivirus olarak adlandırılan bu iki virüsten biri kedinin göz, burun, boğaz gibi solunum organlarına saldırır. Bu durumu daha tehlikeli kılansa gözyaşı, salya ve sümük üretimine sebep olarak hastalığın kediler arasında bulaşıcı olmasıdır. Yavru kedi nefes alırken hırıltı olmasının sebebi genellikle bu rahatsızlıktan kaynaklanır. Yavru kediler, bulaşıcı hastalıklara karşı daha dirençsizdir.
 • Nefes alıp verirken sorun yaşayan kedilerin sahip olabileceği diğer hastalık ise kedi astımıdır. Bu hastalık meydana gelmeden önce broşlarda iltihaplanma olur ve zararlı bir madde üretilir. Bu nedenle kedi sesli şekilde nefes alır. Aynı zamanda nefes alma düzeni değişir ve öksürüğe sebep olur.
 • Kedi nefes alırken hırıltı çıkarıyorsa bir diğer sebebi alerji olması olabilir. Alerjiler de nefes alıp vermede zorluk yaşamalarına sebep olabilir ve kedinin nefes nefese kaldığını görebilirsiniz.
 • Nefes alıp vermedeki düzensizlikler akciğerlerde meydana gelen sorunların da habercisidir. Eğer kediniz hırıltılı nefes alıyorsa akciğer kurdu rahatsızlığı yaşıyor olabilir.

Kedi Astımı Belirtileri Nelerdir?

Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için bedenindeki ve hareketlerindeki tüm değişimleri takip etmeniz gerekir. Rutin davranışlarında meydana gelen değişimler, hayatlarında bazı şeylerin normal olmadığını gösterir. Kedim hırıltılı nefes alıyor ne yapmalıyım: Eğer böyle bir sorunla karşı karşıya kalırsanız kedinizin sahip olabileceği birçok solunum hastalığı olabilir. Bu hastalıklar arasında kediler sıklıkla karşılaşılan durum kedi astımıdır. Kedi astımının en önemli belirtileri nefes alma sırasında ses çıkarması, nefes nefese kalması veya yavaş nefes almasıdır. Aynı zamanda öksürmeye başlayacaktır.

Kedi astımı belirtilerini fark etmeniz ardından yapabileceğiniz en güvenilir durum onu veterinere götürmek olacaktır. Veterinerler astım teşhisi koymak için birtakım testler yapabilir. Kedinizin iyileşmesi için alması gereken özel ilaçlar vardır. Bu hastalığın tedavisinde genellikle astım spreyi kullanılır. Muayene sonrasında hastanede tedavisi biten kediniz eve geldiğinde ilaçlarını düzenli şekilde kullandırmalısınız. Fazla hareket etmesinin önüne geçmeli, düzenli bir beslenme programı hazırlamalı ve daha fazla şefkat göstermelisiniz.

Kedi Neden Hırıltılı Nefes Alır?
Kedi Neden Hırıltılı Nefes Alır?

Hangi Kedilerde Solunum Hastalıkları Görülür?

Astım, alerji, akciğerlerde sıvı toplanması, akciğer kurdu gibi parazitler sebebi ile kedilerin nefes alıp vermesinde birtakım bozukluklar meydana gelir. Bu hastalıkların belirtilerini birbirinden ayırt etmek ise zordur. Birçoğu kedinin hırıltılı nefes almasına sebep olacaktır. Bu nedenle teşhis konulduktan sonra uygun tedaviye başlanması en uygun çözüm olacaktır. Peki, hangi kedilerde solunum hastalıkları görülür?

Kedim hırıltılı nefes alıyor ne yapmalıyım: Böyle bir durumda kedinin yaşı, cinsi ve cinsiyeti hiçbir fark göstermez ve kedinin solunum hastalığı yaşadığına emin olabilirsiniz. Özellikle yavru kedilerin aşıları düzenli yapılmadığında bulaşıcı hastalığa yakalanma riski oldukça yüksektir. Bazı kedi cinsleri ise burun yapılarından dolayı solunum hastalıklarına daha yatkındır. Örneğin İran kedisi, doğuştan basık bir buruna sahiptir. Bu kediler, diğer kedilerin aksine solunum hastalıklarına daha yatkındır ve nefes alırken hırıltı çıkardığını duyabilirsiniz. Ancak bu durumu fiziksel özelliklerine bağlamadan önlem almanız gerekir.

Evcil hayvan sahibi olarak bu konuda yaşadığınız deneyimleri yorumlar altında paylaşabilir, diğer takipçilerimizin bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilirsiniz. Sizler için araştırmamızı istediğiniz, merak ettiğiniz farklı konular varsa yorumlarda her zaman fikir almamızı sağlayabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedilerde Hırıltılı Solunum Nedenleri ve Tedavisi" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Hamiyet

  Merhaba, 3 ay önce bahçeme gelen olağanüstü iştahlı ve hareketli yavru kedi öksürdüğünden, nefes alışverişi hırıltılı olduğundan ancak bir türlü taşıma çantasına girmediğinden, veterinerden 3 Baytril tablet aldım ve her gün aynı saatte 1/2 tablet verdim. Ayrıca her gün sabah akşam probiyotik ve immunepaste verdim. Hiçbir faydası olmadığından ve ciğerlerinden hırıltı geldiğinden nihayet veterinere götürebildim. Bu sefer Synulox enjeksiyonu yapıldı ve 4 günlük tablet Synulox aldım. Sabah akşam çeyrek tablet verdim. Ancak bir düzelme olmadı.

  01.02.23’de depo antibiyotik ve Asist enjeksiyonu yapıldı. 03.02.23de hemogram yapıldı ve sonuç mükemmeldi. Enfeksiyon yoktu. Ancak hırıltı devam ettiğinden tekrar depo antibiyotik ve asist enjeksiyonu yapıldı. Eskisi kadar olmasa da yiyordu. Daha az öksürüyordu. 05.02.23de son depo antibiyotik ve Asist, ertesi gün tekrar Asist enjekte edildi. 07.02.23’de yavru gece safra kusmaya başladı. Sabahta üç defa safra kusunca başka bir kliniğe götürdüm. İndirimden aldığım ve Türkiye’de en kaliteli konserve mamayı yiyen diğer kediler mamayı kusmuş olduklarından, veteriner gıda zehirlenmesi den yola çıkarak enjeksiyon yaptı. Hırıltısından dolayı her gün asist enjeksiyonu için klinikte bıraktım. Ancak ertesi gün veteriner aradı ve yavrunun anüsünden oluk oluk kan geldiğini söyleyerek hemogram için onay istedi.

  Ölmek üzere olan bir kedinin değerleri ile şoka uğradım. WBC 0,91 ve tüm hayati değerler referansın altındaydı. Hemen serum verilneye başlandı ve yoğun bakım ünitesine alındı. Ertesi günde yavrunun anüsünden oluk oluk kan gelmiş ve 13.02.2023’de yavrucak hayatını kaybetti. Bu kayıp beni çok üzdü. Sürekli kendimi suçluyorum. Hiç yanından ayrılmamalıydım ve viyo immune vermeliydim. Veteriner bulaşıcı olduğunu söylediğinden ve evde 13 kefi daha olduğundan yavruyu kucaklayamadım, sevemedim. Son olarak Cuma günü yanına gidebildiğimde yoğun bakım ünitesindeydi ve miyavlarken sesi iyice kısıktı.

  Veteriner ishal değil demişti. Gösterdiği 2 fotoğrafta pedler kandan görünmüyordu. Ancak sonra ifadesini değiştirip kanlı ishal dedi.
  Teselli bulmak için değil, eksiklerimi, hatalarımı öğrenmek için yazıyorum.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Emine Erkan

  5 haftalık kedimde hırıltı var, nefes alıp verişi normaldi 2 gündür ve sadece hırıltı vardı arada motor sesi gibi, dediğim gibi sadece arada çıkarıyordu bu sesi ve nefesi normaldi ama bu gece nefes alıp verişi değişti ve hırıltılı nefes alıp vermeye başladı, uyuyor şu anda ne yapabilirim? Sabah ilk isim kliniğe götürmek olacak inşallah, fakat gece bu sorun başladığından endişeliyim, lütfen cevap verebilir misiniz bana?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Merhabalar Emine Hanım, çok geçmiş olsun.
   Kusura bakmayın yorumunuzu geç fark ettim, umarım kedinizin durumu iyidir. Veterinere götürebildiniz mi?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Ender

  Bahçemdeki kedi 8 yaşında. Bu sene hırıltı ve halsizlik başladı, genleri annesi basık burunlulardandı çok üzülüyorum ne yapabilirim? maddiyatım da yetersiz veterinere götüremiyorum…

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Basık burunlu dediğiniz büyük ihtimalle İran Kedisidir. Burunları basık olan kedilerin genetik olarak solunum rahatsızlıkları bulunur. Üzgünüm ama veterinere götürmekten başka çare yoktur. 🙁

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba, 2 ay önce sokakta yaklaşık 2 aylık bir kedi sahiplendik. Göz akıntısı ve burun akıntısı var, aksırıyordu. Aşılarını yaptırdığımız sırada antibiyotik yapıldı, daha önce öksürük dışarı koyu bir mukoza atıyordu, sinüs gibi. 2 haftadır atmıyor, değişik bir nefes alma verme, hırıltılı nefes, öksürüyor, ağız açık nefes alıyor. Veteriner ilaç verdi. Onları veriyoruz ama etkisi olmadı. Yardımcı olur musunuz?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Kedi annesi

  Merhaba, kedim uyurken hırıltılı nefes alıyor. Ama sadece uyurken o ses duyuluyor. Uyanıkken sıkıntı yok. İç parazit tedavisi gördü. İyileşti. Yemesinde içmesinde tuvaletinde sıkıntı yok. Acaba parazit ile ilgili olabilir mi?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Merhaba hanımefendi, kedi neden miyavlarken sesi çok kısık çıkar?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  bahar

  Merhabalar 7 tane kedim vardı; bir anne, bir tane ortanca yavru (5 aylık) ve 5 tane de küçük yavrumuz (3 aylık) vardı. Geçen hafta ortanca yavrumuz zehirlenmeden dolayı hayatını kaybetti. Ardından 2 gün sonra bir yavrumuz daha hastalandı veteriner genç hastalığı gibi bir şey olduğunu söyledi. Ateş, titreme, iştahsızlık, yorgunluk, su bile içemedi ve öldü. Bu şekilde 4 tane kardeş yavrumuz öldü. Elimizden gelen her şeyi yaptık ama hiçbirini kurtaramadık. Babam doktor ve kedilerin tüm iğnelerini o yaptı veterinere götürdük kaç kere ama yaşamaz dediler. Şimdi ise bir annemiz ve bir yavrumuz daha kaldı. Hastalığın son kalan yavruya bulaşmış olma ihtimali çok yüksek ama yaklaşık bir hafta oldu hastalık çıkalı. Sizce ne yapmalıyız?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz

   Merhaba, ölen kedileriniz için çok üzüldüm. Son kalan yavruyu aynı veteriner kliniğine değil de imkanınız varsa tam teşekküllü bir kliniğe veya hayvan hastanesine götürmelisiniz. Kedinin muayenesi tam olarak yapılması gerek ve 3 aylıktan büyükse aşıları da yapılmalı. Şu an yavru kedi yemek yiyebiliyorsa, süt tozuyla süt hazırlayıp içirin. Katı gıdalara geçtiyseniz, bağışıklık sistemini güçlendiren sebze veya meyvelerle takviye yapmalısınız. Geç kalırsanız ve iyi bir kliniğe gitmezseniz, son kalan yavrunun da hayatını kaybetmesi yüksek olabilir.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   ”Gülce gülce” Instagram adresi çare olabilir.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Nur

  Merhaba ben 2 tane kedi sahiplendim dün. 1 aylık yavrular, anneleri yanlarında değil diye eve aldım. Fakat kediler nefes alırken karınlarında sanki elektrikli motor çalışıyor, öyle garip bir ses geliyor bu neden olabilir? Hatalar mı acaba yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Mırlıyorlar 🙂

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ali

   Benim kedi de öyle ya hır hır diye ses var içlerinde acaba niye oluyor?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Sevcan

  Merhaba ben Sevcan Mustafa, Bahşi’nin kızıyım. Benim 6 sokak kedim 4 tanede yavru kedim var fakat içlerinden bir tanesi tanesinin hırıltılar duymaya başladım. Yakalayabilsem belediyenin veterinerine götüreceğim ama korkak kedisi hemen kaçıyor, küçük yavruyken bakmaya başladım şimdi tutamıyorum. Sizce ne yapmam gerek? Çok üzülüyorum haline.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Utku

  Merhaba, 10 aylık dişi sarmanım var, aşıladı düzenli ve mamasına özen gösteriyorum. Yaklaşık 40 gündür ara ara öksürme krizi geçiriyor, öksürme bittiğinde ağzında bir şey varmış gibi yalanıyor. Bu aralar nefes alış verişinde farklılık var gibi hissediyorum, sürekli takipteyim. Veterinere götüreceğim ancak bakım ve ilaç ücreti haricinde gerekli veya gereksiz ultrason vb. cihazlarla kontrol sağlayıp ciddi faturalar çıkaracaklarından dolayı çekincelerim var. Nasıl bir yol izlemeliyim bilmiyorum? Rahatsızlığı ne boyutta onu da bilmiyorum!

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Selma

   Kedim bundan bir kaç hafta önce kustu ve bende veterinere götürmek durumunda kaldım. İnanın ne yapılırsa yapılsın ücretler çok aşırı pahalı, muayeneye 165₺ para verdim. İlaçlı ultrason çektirdim içim rahat etsin diye. Çıkarken ödediğim toplam tutar 715₺ varın bir de Allah korusun tabi lakin ameliyatlık bir durum olsaydı ne kadar tutardı. Herkesin bütçesi buna elverişli değil, ne yapacak kedi sahipleri yavruları vefat mı etsin? Gözleri önünde Allah herkesin yardımcısı olsun paticiklerimize de sağlık versin (:

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Efsun

   Nasıl şu an kediniz? benim kedimde de aynısı var.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Büyük ihtimalle tüytopu var midesinde. Yalanınca tüyleri yutuyorlar sonra çıkarmaları zor oluyor. Anti hairball özellikli bir malt kullanmanızı tavsiye ederim ama solunuma yansıyacak kadar sıkıntılıysa yüksek ihtimal tüytopu çok büyümüştür ameliyatla almaları gerekir midesinden.