Miyavliyo
Kedim Nefes Alırken Ses Çıkarıyor, Ne Yapmalıyım?

Kedim Nefes Alırken Ses Çıkarıyor, Ne Yapmalıyım?

Sağlıklı kediler nefes alırken ses çıkarmazlar. Kediniz sesli nefes alıyorsa neler yapmanız gerektiğini öğrenmek ister misiniz?

Kediler yaşları, cinsiyetleri ve cinslerine göre bambaşka özelliklere sahiptir. Ancak sahip olabilecekleri hastalıklar genellikle ortaktır. Özellikle solunum hastalıkları bütün kedilerin karşı karşıya kalabileceği ciddi sağlık sorunları arasında yer alıyor. Bu hastalıkların en belirgin göstergesi ise nefes alma sırasında ses çıkarmasıdır. Öncelikle sağlıklı bir kedinin nasıl nefes aldığını bilmelisiniz. Kediler herhangi bir sağlık sorunu olmadığında sessiz ve düzenli bir şekilde nefes alır. Ancak nefes alma sırasında sorun yaşıyorsa düzeni bozulur ve hırıltıya benzer bir ses çıkarır. Çoğumuz bu hırıltıyı duyduğumuz kedinin mutlu olduğu için çıkardığı sese benzetiriz ancak bu seslerin üzerine düşmeniz ve kedinin nasıl soluduğunu kontrol etmeniz sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kedinin sesli nefes alması, ne yapmalıyım? Kedilerde solunum hastalıkları nelerdir? Bilmeniz gereken tüm detayları sizler için anlattık…

Kediler Nefes Alırken Ses Çıkarır mı?

Evcil hayvanlarımızın sağlıklı olması için birçok önlemi alsak da bazen hastalıklara yatkın fiziksel özelliklerinin olması bazı durumlarda ise evden önceki yaşamı hasta olmasına sebep olabilir. Özellikle sokakta yaşayan kediler, düzenli aşı olmamaları sebebi ile bulaşıcı hastalıklara karşı oldukça dirençsizdir. Sahiplendikten sonra ne kadar dikkat etseniz de solunum hastalığına yakalanmış olabilir ve belirtileri bir süre sonra ortaya çıkabilir. Kedim nefes alırken ses çıkarıyor, hırıltı nefes alıyor ne yapabilirim: kedinizin solunum esnasında ses çıkarması normal bir durum değildir. Sağlıklı bir kedi nefes alırken son derece sessizdir.

Kediniz nefes alırken ses çıkarıyorsa bunun birçok sebebi olabilir. Bu durumda evde uygulayabileceğiniz fazla seçeneğiniz yoktur. En kısa sürede doktoruna gidebilir ve teşhis konmasını sağlayabilirsiniz. Nefes alma sırasında ses çıkarması sadece solunum hastalıklarına işaret etmez. Tümörler, akciğerlerdeki parazitler veya kanında düşük oksijen olması gibi oldukça farklı sebeplerle nefes alma sırasında sorun yaşayabilir.

Kedinin Sesli Nefes Alması Neyin Belirtisi?

Sesli nefes alma kedinin solunum rahatsızlığı yaşadığı gösterir. Eğer kedinizde şu sorunların da meydana geldiğini görürseniz yüksek ihtimalle solunum yolu hastalıklarından birine sahiptir:

  • Burun akıntısı,
  • Öksürük,
  • Nefes almada zorluk,
  • Sesinin değişmesi, kısılması,
  • Göğsün içinde tuhaf sesler olması.

Bu belirtilere dayanarak kedinin sağlığında sorun olduğundan emin olabilirsiniz. Ancak endişelenmeden kedinizi kısa sürede doktora götürmeniz erken teşhis avantajı sağlayacaktır ve tedavi olacaktır. Kedinin sesli nefes almasına sebep olan başlıca hastalıklar şunlardır:

Kedinin Sesli Nefes Alması Neyin Belirtisi
Kedinin Sesli Nefes Alması Neyin Belirtisi

1- Bronşit

Sesli nefes almakla birlikte kedinin öksürmesine, kusmasına ve ağzından köpüklü salya akmasına sebep olabilir. Endişe edilecek tehlikeli bir hastalık değildir, uygun tedavi yöntemi ve ilaçlarla kediniz kısa sürede sağlığına kavuşur.

2- Yabancı Bir Cisim Yutması

Hırıltılı nefes, ani öksürme ve nefes almada zorlanma gibi belirtiler görüyorsanız her zaman sağlık sorunu olduğu anlamına gelmez. Kediniz, yabancı bir cisim yutmuş olabilir ve bu cismi yukarı çıkarmak için öksürür. Nefes alıp vermesinde değişim meydana gelir. Kendisi bu davranışlarla cismi çıkarabilse de fark etmeniz halinde veterinere gitmeniz sorunsuz şekilde cismin çıkarılmasını sağlayacaktır.

3- Soluk Borusu Lokapsı

Bu hastalığın en belirgin etkisi kedinin sesli nefes almasıdır. Aynı zamanda öksürük, nefes alırken zorlanma gibi etkileri de vardır. Soluk borusu lokapsı kedilerde sıklıkla görülür ve doğuştan olabilir. Tedavisinde ise genellikle ameliyat tavsiye edilir. Tehlikeli değildir, kediniz ameliyat olmasa da sağlıklı bir yaşam sürebilir. Ancak bu durumda hareketlerini kısıtlaması ve düzenli beslenmesi oldukça önemlidir.

4- Zatürre

Pnömoni olarak da adlandırılan bu hastalık akciğerlerin iltihaplanması sonucunda ortaya çıkar. Bu hastalığa sahip olan kedi; öksürür, ateşi çıkar, göğsünden ses gelir, nefes alırken ses çıkarır. Ciddi bir hastalık olmasa da tedavi edilmesi şarttır.

5- Tümör

Sesli soluma, öksürme, nefes alırken zorlanma gibi belirtiler yaşamasına sebep olur. Bu nedenle kediniz sesli nefes alıyorsa ihmal etmemeniz gerekir. Tümör olup olmadığının anlaşılması için en kısa sürede veterinere gitmelisiniz.

Solunum Rahatsızlığı Yaşayan Kediniz için Yapabilecekleriniz

Kedinin sesli nefes alması, ne yapmalıyım: kediniz için yapabileceğiniz ilk çözüm onu doktoruna götürmeniz olmalıdır. Daha sonra konulan teşhise göre kediniz hastanede ya da ilaçla tedavi görür. Bu sürede ilaçlarını düzenli vermeniz, özellikle kilolu ise hareket etmesini engellemeniz, daha şefkatli yaklaşmanız kedinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Solunum hastalıklarının bir kısmının bulaşıcı olması, düzenli aşı yaptırılmasının önemini de ortaya çıkarır. Bu gibi sorunlar yaşamaması için kedinizin aşı takvimine çok dikkat etmelisiniz.

Sesli nefes alma sorunu konusunda yaşadığınız deneyimleri, merak ettiklerinizi ve bilgi almak istediğiniz diğer konuları yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda bu konudaki deneyimlerinizi anlatarak diğer takipçilerimizin daha detaylı bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Burcu Gezgin

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Yorumunu Ekle