Veterinere gitmeden birkaç yöntemle kedinizin yaşını öğrenebileceğinizi biliyor muydunuz? Dişleri, gözleri, tüyleri ve vücut yapılarından anlayabiliriz.

Dünyanın en tatlı ama bir o kadar da yaramaz olan kediler, bizleri hem güldürürken hem de psikolojik ve fiziksel açıdan rahatlamamızı sağlıyorlar. Özellikle kedi sahiplendiyseniz ve alışma süreciniz bittiyse, yavaş yavaş var olan karakterini ortaya çıkarmaya başlayacaktır. Bir süre sonra yakınmaya başlayarak her açıdan ”başkalarının kedisi farklıyken, benim kedim neden böyle?” diye düşünebilirsiniz.

Her kedinin davranışları ve karakterleri farklı olduğu için hepsinin birbirlerine benzediğini düşünmek yanlış olur. Bazı kediler çok agresif ve hareketsizken, diğerleri ise aşırı hiperaktif ve kendilerini sevdirmek için ellerinden geleni yapar cinslerdendir. Buna benzer olarak her kedinin damak zevkleri bile çok farklıdır; mesela her kedinin balık sevdiğini biliriz ama nadir olarak bazı kediler balık çeşitlerini hiç sevmezler.

Tüm bunların hakkında bilgi sahibi olarak kedi sahiplenmenizde fayda vardır, çünkü ne kadar tecrübeli olursanız dostunuzla o kadar iyi anlaşabilirsiniz. Kedi sahiplerinin merak ettiği tek bir şey varsa, o da kedilerin yaşını hesaplamaktır. Normalde bunu veterinerler anlayabilirler ama birkaç yöntemle sizde kedilerin yaşını ve insanların yaş skalasına göre hangisine denk geldiğini bulabilirsiniz.

Kedi Yaşını Hesaplama
Kedi Yaşını Hesaplama

Kediler İnsan Yaşına Göre Kaç Yaşında?

Daha önce kedinizin yaşının, hangi insan yaşına denk geldiğini merak etmiş miydiniz? aslında kedinizle yaşarken, onun sizden yaşça daha büyük olduğunu bilmelisiniz. Belki de kediler abimiz/ablamız oldukları için bize köle muamelesi yapıyorlardır, kim bilir? 😺

 • Kediler 1 yaşına eriştiklerinde, 15 yaşındaki insanın olgunluk seviyesine ulaşırlar.
 • 2 yaşına gelen kediler, insan yaşına göre 24 yaşındalardır.
 • 3 yaşına basan kediler, bizlere göre 28 yaşına gelmişlerdir.
 • Olgunluk seviyesinin en yükseğine, yani 12 yaşına gelen kediler ise insan yaşına göre 65 yaşında olurlar.

Not: Normalde kedilerin yaşama süreleri 12-16 yıl arasındadır. Bu süreler her kedi cinsine göre değişkenlik gösterebilir, fakat araştırmalara göre bir kedi 10-12 yıla kadar yaşayabileceği hakkında araştırmalar bulunmaktadır.

Diş Yapısından Yaş Hesaplama

Kedilerin dişlerine bakarak kaç aylık veya hangi yaşta olduklarını tahmin edebileceğinizi biliyor muydunuz? yapmanız gereken tek şey kedinizin ağzını açarak dişlerini incelemektir;

 • Kediler 6 aylık zamana gelince bebek dişleri dökülür ve yerine gerçek dişleri çıkar. Bu süreçte dişleri kaşınır ve her şeyi ısırmaya çalışırlar. Kedinizin dişleri dökülmeye başladıysa, 6 aylıktır.
 • Eğer kedinizin 26 dişi varsa ve tüm dişleri çok küçükse, kediniz 6 aylıktan küçük anlamına gelir.
 • Tam tersi kedinizin 30 adet dişi varsa; aynı zamanda dişleri büyük, beyaz ve uzunsa 1 yaşını tamamlamış demektir.
 • Kedinizin dişlerinin yan tarafları hafiften sararmışsa, artık 2 yaşında olduğu anlamına gelir.
 • Yetişkin (olgun) kedilerin dişleri eksilmeye, lekelenmeye ve belirli derecede sarardığı için anlamanız daha kolay olacaktır.
Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Tüy Yapısından Yaş Hesaplama

Kedilerin yaşını öğrenebileceğiniz diğer yol ise tüyleridir. Her kedinin tüy yapısı aynı gibi dursa da aslında dikkatli bakıldığında birbirlerinden çok farklıdır;

 • Kedinin tüyleri sıkı ve sertse, olgunluk yaşına erişmiştir. Ayrıca olgun kedilerin tüylerinde de koyudan açığa doğru renk değişimi fark edilir.
 • 10 yaş üzeri kedilerde tüy dökülmesi görülmez, çünkü belirli yaşa eriştikleri için artık vücut kendini yenilemez ve tüy değişimi olmaz.
 • Mutlaka fark etmişsinizdir; bazı kedilerin tüyleri parlak, yumuşak, ipeksi ve canlı olur. Böyle tüyleri olan kediler yavru-genç skalasında yer alırlar.
 • Ayrıca yavru-genç kedilerde mevsimsel veya sıklıkla tüy dökülmesi görülebilir. Daha genç oldukları için vücut kendini sürekli yeniler ve döküldükten sonra yeni tüyler çıkar.

Vücut Yapısından Yaş Hesaplama

Kedilerin yaşını tahmin edebileceğiniz bir yöntem daha var; o da vücutlarına ve ne kadar atletik olduklarına bakmaktır. Yaşını öğrenmek istediğiniz kediyi biraz gözlemlemeniz yeterli olacaktır;

 • 5 yaşından küçük kedilerin gençlik enerjisi nedeniyle bacak, sırt ve pati kasları daha güçlüdür. Bu sayede daha hızlı koşabilirler, atlayabilirler ve tırmanabilirler.
 • 5 yaşından büyük kedilerin kaslarının gücü azaldığı için eskisi gibi atletik yapıda olamazlar. Vücutları atlayıp zıplamalarına izin vermediği için çabuk yorularak kendilerini dinlenmeye alırlar.
 • 10 yaş üstü kedilerin kas kütlesi azalır ve birden yağ oranı artmaya başlar. Özellikle bazı kemikleri belirginleşmeye başlar ve bölgelerinde sarkmalar da görülebilir.
Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Kedilerin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Gözlerinden Yaş Hesaplama

Kedilerin gözlerine bakarak yaşlarını tahmin etme yöntemi size pek cazip gelmeyebilir. Yöntemin mantığını anladıktan sonra gerçekten de çok büyük ipuçları verebilir;

 • Yeni doğan kedilerin gözlerinin daha açılmadığını biliriz. Biraz zaman geçtikten sonra açılır ve göz bebeklerinin buğulanmış olduğunu görürüz. Mutlaka vücut yapısından bebek olduğu belli olunur ama gözlerinin rengi bulanıksa 1-2 aydan küçük demektir.
 • Yavru-genç kedilerin gözleri parlak, cam gibi ve nettir. Uzaktan bakılsa bile gözlerinin parlaklığı son derece belli olur.
 • Olgun kedilerin gözleri ise genç kedilerinki gibi parlak değil, tam tersi soluktur. Gözlerindeki cam gibi görüntünün yerini artık renk dağılması almaktadır. Bu özellik sadece 10 yaş üzeri kedilerde görünür.
 1. Kedilerin 1 yılı kaç yaş?

  Kediler 1 yaşına bastıklarında insanlara göre 15 yaşında olurlar.

 2. Veteriner kedinin yaşını anlar mı?

  Evet, mümkündür. Veteriner kedinin diş, tüy, vücut ve göz yapısına bakarak yaşını anlayabilir.

 3. Bir kedi kaç yıl yaşar?

  Ortalama bir kedi 12-16 yıl kadar yaşar.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?".
 • iPwk

  ea, bizim kedi 19 yasinda

 • Ayşenur islam

  Kedim beş yaşında vefat etti nereye gömmek lazım lütfen fikir verin acil.

  • Mehmet

   Eviniz bahçeliyse oraya gömebilir sürekli onu hatırlayabilirsiniz bu vesileyle.