Kedilerle iletişim kurmak asla imkansız değildir. Birkaç yöntem ve yolunu bilirsek onlarla doğru iletişim kurabiliriz.

Kedilerin karakterleri diğer hayvanlara göre daha zordur. Biz kedileri değil, kediler bizi istedikleri gibi yönetebilirler. Hatta evin her tarafını o kadar sahiplenirler ki neredeyse sahiplerini evden kovabilecek yetkileri varmış gibi davranırlar 😹 Canları ne zaman isterse o zaman kendilerini sevdirirler veya ne zaman gerek duyarlarsa o zaman sahiplerinin yanlarına giderler.

Kedilerin bu huylarına alışkın olduğumuz için pek yadırgamıyoruz ama yine de onlarla çok samimi olmak istiyoruz. Yanımızda yatsınlar, sürekli bizi koklasınlar, yalasınlar, sevgilerini göstersinler, kucağımızdan hiç inmesinler, hatta “anne/baba” deseler keşke istiyoruz. Eğer birkaç yöntem bilirsek bu isteklerimiz olabilir ve kedilerle iletişim kurmamız daha kolaylaşabilir.

1. Kafa Tokuşturmak

Kedilerle en iyi iletişim kurmanın yolu onların yaptığı hareketleri uygulamaktır. Kediler sevdikleri insanlara veya sahiplerine kafalarını değdirerek sürtünürler. Bu hareketin anlamı “seni seviyorum, sana güveniyorum, sana kendimi açabilirim, sana inanıyorum, senin yanında çok rahatım” anlamına gelir. Eğer kediniz yanınıza gelip kafasını tokuşturuyorsa çok sevinmelisiniz.

Aynı şekilde onlarla iletişime geçmek için kafalarına, sırtlarına veya karın bölgelerine hafif olacak şekilde kafa değdirilmelidir. Tabii “selamünaleyküm kedi kardeş” deyip insan tokalaşması gibi kafanızı sert olarak tokuşturmayın, yoksa iki kaşınızın arasında pati yiyebilirsiniz 🙀 Bu hareketi yaptığınızda ne amaçla olduğunu anlayacak ve size yakınlaşacaktır.

Kedilerle İletişim
Kedilerle İletişim

2. Yavaşça Göz Kırpmak

Kediler durup dururken sahiplerine bakarak göz kırparlar. “Şu an çok sakinim gelip beni sevebilirsin, bazen sinirimi bozuyorsun ama seviyorum seni, seninle olmaktan mutluyum” demek isterler. Kediniz normalde agresifse ve hiç sevemiyorsanız size göz kırpma anını beklemeniz gerekmektedir. Gözlerini yavaşça açıp kırptığı zaman yavaşça yanına giderek sevebilirsiniz.

Kediler göz kırparak sahipleriyle iletişim kuruyorsa aynısını bizler de yapabiliriz. Kedinizle aranızda mesafe varken iki gözünü de yavaşça kırpıp açın. Belki çok saçma ve komik bir hareketmiş gibi gelebilir ama kedilerle iletişim kurmanın en güçlü yollarından birisi de budur. Tabii gece kulübünde kız/erkek kesermiş gibi göz kırpmayın, bunu oyun sanabilir ve üzerinize atlayabilir 🙀

3. Anahtar Kelimelerle Konuşmak

Sosyal medya kullanıyorsunuz mutlaka bilirsiniz, son zamanlarda popüler olan telefonla konuşma videoları üretilmeye başlandı. Kedi sahipleri dostlarının en sevdikleri kelimeleri kullanarak başkasıyla konuşuyormuş gibi yapıyorlar. Kedi bunu duyunca hemen tepki veriyor ve gözleri fal taşı gibi açılarak konuşmanın devamını can kulağıyla dinliyor.

Mesela telefonla konuşuyormuş gibi yaparak “Aaa demek kedin yaş mama yemeyi çok seviyor, bugün çok güzel oyunlar mı oynadınız? evinize kuşlar mı girdi?” gibi anahtar kelimeleri kullanarak iletişimi güçlendirebilirsiniz. Bu sayede hoşlarına gidecekleri kelimelere miyavlayacaklar, kucağa çıkıp kendilerini sevdirecekler ve sahiplerini harekete geçirmek için çabalayacaklardır.

Kedi İle Nasıl İletişim Kurulur?
Kedi İle Nasıl İletişim Kurulur?

4. Masum Bakışlar Atmak

Kediler, sahipleriyle sürekli göz teması kurdukları için bakışlara çok önem verirler. Hatta tüm bakışların ne anlama geldiklerini de algılayabilirler. Gün içerisinde kendilerine dik dik bakılmasından, sürekli göz hapsine girmelerinden, kızgın gözlerle izlenmelerinden ve gözlerin büyütülerek konuşulmasından nefret ederler. Bunu tehdit olarak algılayabilirler ve sahiplerine saldırabilirler.

Kedinizin karşısına geçerek en masum ve en sevecen bakışlarınızı atmalısınız. Mesela günlerdir aç olduğunuzu düşünün ve o esnada en sevdiğiniz yemeği önünüzde gördünüz. O yemeğe güzel, iştahlı, masum, sevgi dolu ve sıcak bakışlar atarsınız 😹 Aynı şekilde kedinizi de sanki ilk defa görüyormuş gibi masum bakışlar atarak iletişimi başlatmalısınız.

5. Mırıltıyı Ayırt Etmek

Kediler çok mutlu veya hasta olduklarında bunu ortak bir hareketle belli ederler: mırıldanmak! Yani bir kedi mırlamaya başladığı zaman ya o an çok mutludur ya da bir yeri ağrıdığı için sahipleriyle iletişime geçmek isterler. Hemen “gırrrrr, gurrrr, pırrrrr, hırrrr” diye ses çıkarmaya başlarlar ve bu ses 10 tane psikoloğa bedel bir terapi niteliği taşır. Hatta bazı acemi kedi sahipleri “kedimin içinde motor çalışıyormuş gibi sesler geliyor” diyerek endişe edebilirler.

Kedileri çenesinden veya sırt bölgesinden sevmeye başlandığı an hemen hamur gibi şekil değiştiriyorlarsa çok mutludurlar demektir. Sahiplerine güvendiklerini ve rahatlarının yerinde olduklarını belli etmek isterler. Tam tersi mırıldanma sesleri sanki acı çekiyormuş gibi geliyorsa ve hareket kısıtlılıkları varsa mutlaka bir sorun var demektir.

Kedi İle Nasıl Konuşulur?
Kedi İle Nasıl Konuşulur?

6. Doğru Bölgelere Temas Etmek

Kedilerle iletişim kurmanın en doğru yollarından bir tanesi de sevdikleri bölgelerine temas etmektir. Kediler en mutlu oldukları anlarda bile kuyruklarına ve göbeklerine asla dokunulmasını istemezler. Bunu şöyle düşünebilirsiniz: diyelim ki herhangi bölgenizde bir tikiniz var ve dokundukları zaman huylanıyorsunuz veya sinirleniyorsunuz.

Aynı şey kediler içinde geçerlidir, eğer kedinizin göbeğine ve kuyruğuna ısrarla dokunursanız sizinle iletişim kurmak istemeyebilir. Sizi gördüğü anda hemen kaçabilirler veya hiç beklemediğiniz anda intikam almak için saldırma eyleminde bulunabilirler. Kedinizle iletişim kurmak için kafa üstü, çene altı, patilerinin üzeri ve kulak bölgelerine temas edebilirsiniz.

7. Koku Yakınlaşması

Kedileri sevmek için ani hareketlerle kucağa almak veya sıkmak doğru bir davranış değildir. Böyle yapılırsa kediler sahiplerinden uzaklaşır ve asla iletişim kurmak istemezler. Özellikle sosyal medya ortamında aniden kedilerin bacaklarından tutularak çekiliyor ve kediler neye uğradıklarını şaşırıyorlar. Bu çok yanlış bir olmasıyla beraber kedileri de çok korkutan bir harekettir.

Kedilerle doğru ve kaliteli iletişim kurmak için mutlaka koku alışverişinde bulunmak gerekir. Kedinizle iletişim kurmak için öncelikle yanına giderek kendi kokunuzu tanıtmalısınız. Parmağınızı, elinizi veya kıyafetinizi kedinizin burnuna yaklaştırarak koklamasına izin verin. Sizi tanıyacak ve saldırma eylemini azaltacağı için daha sağlıklı iletişim kurabileceksiniz.

Kedimle Nasıl Konuşurum?
Kedimle Nasıl Konuşurum?

8. Yalama Zamanını Kollamak

Kediler çok titiz canlılar oldukları için günlerinin yarısını kendilerini temizlemekle harcarlar. Özellikle tuvaletlerini yaptıklarından ve yemek yediklerinden sonra kendilerini daha fazla yalarlar. Yalama rutinleri nihayet bittikten sonra derin uykuya veya dinlenmeye çekilirler. Bazı kediler de sadece kendilerini değil etraftaki sevdikleri eşyaları yalarlar.

Demek ki kediler kendilerini ve sevdikleri nesneleri yalıyorlarsa onlarla iletişim kurmanın yolu yalanmaktır. Kediniz kendini veya başka bir şeyi yalarken araya hemen kendinizi veya ellerini katmalısınız. Tam o esnada sizi yalayacak ve benimsemiş olacaktır. Bu rutin devam ettiği takdirde kediniz size daha çok alışacak ve iletişim kurmanız daha kolay olacaktır.

9. İstediği Zaman Oyuna Dahil Olmak

Kediler bağımsız canlılar oldukları için canları nasıl isterse öyle davranırlar. Ne zaman isterlerse kendilerini sevdirirler, sahiplerinin yanlarına giderler ve oyun oynarlar. Kedilerin bu huyunu değiştirmek imkansızdır, çünkü onların karakterleri böyledir. Eğer kedinizin bu huyunu değiştirmeye çalışıyorsanız hiçbir zaman başarılı olmayacağınızı bilmelisiniz. Bağımsız canlılar diye iletişim kurmamaya çalışmak veya hiç konuşamamak da yanlış olacaktır.

Kediniz kendi kendine oyun oynuyorsa hemen yanına giderek dahil olmak istediğinizi belirtmelisiniz. Mesela kediniz topla oynuyorsa topu önünden almadan yavaşça diğer tarafa doğru yuvarlayın. Eğer önünden alırsanız bunu tehdit olarak algılayabilir ve ellerinize saldırabilir. Kedinizin istediği gibi oynarsanız onunla zaman geçirmek istediğinizi anlayacak ve sizi de dahil edecektir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?