Birçok evcil hayvan olmasına rağmen en çok sahiplenilen kedilerdir. En çok sahiplenilen canlının kedi olmasının nedenleri nelerdir?

Bebekler gibi hayvanlar da bakıma muhtaç canlılardır. Bu nedenle evimizde barındırmak çok doğru bir davranıştır. 21. Yüzyılda kedilerin çok daha fazla sahiplenildiği yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Toplumsal yaşamı tamamen saran minik melekler, sosyal medyada da en çok ilgi gören hayvan olarak karşımıza çıkıyorlar. Oyun delisi, çocuklarınızın en yakın dostu olan kedilerin bizler tarafından bu kadar sevilmesi elbette ki bazı sebeplere dayanıyor. Evlerin minik sahipleri olan kedilerin neden bu kadar sevildiğini sizler için araştırdık ve 10 maddede bir araya getirdik.

1. Kediler temiz olmalarıyla ön plandadır.

Diğer hayvanlarla karşılaştırıldığında kedilerin ne kadar temiz olduğu gözle görülmektedir. Sevimli melekler, uyumadıkları zamanın yaklaşık olarak %30’unu kendi bakımlarına ayırırlar. Bu nedenle kedinizi sık sık yıkamanıza gerek yoktur. Zaten küçük arkadaşlarınız suyu da çok sevmez. Temizliklerine biz insanlardan çok daha fazla dikkat eden kedilerin kirli hiçbir şey ilgi alanlarına girmez. Köpekler ya da diğer hayvanlar gibi tuvaletlerini zaruri bir durum olmadığı sürece ortalık yere yapmazlar.

2. Kediler suskunluklarıyla tanınırlar.

Bazı kedi sahipleri, kedilerinin devamlı olarak miyavladığını düşünüyorlar. Ancak diğer hayvanlarla karşılaştırıldığı

Zaman kedilerin ne kadar sessiz hayvanlar olduğu açıkça görülüyor. Bunun yanında miyavlamalarındaki masumiyet insanlara baş ağrıları yaşatmaz. Buna bağlı olarak komşular da minik meleğinizin sesinden rahatsız olmayacaktır.  Zaten kediler o kadar sevimlilerdir ki, onların sesinden rahatsız olabilmek neredeyse imkansızdır. Miyavlamalarındaki masumiyeti duyduğunuzda tekrar miyavlamaları için elinizden gelen her şeyi yapacağınıza eminiz.

En Çok Sahiplenilen Canlının Kedi Olmasının 10 Nedeni

3. Kediniz kendi bakımını yapabilir.

Özellikle köpeklerle karşılaştırıldıklarında kediler kendi bakımlarını rahatlıkla yapabilirler. Bununla beraber köpeklere oranla çok daha zahmetsiz olduklarını söyleyebiliriz. Minik arkadaşlarınızı sık sık dışarı çıkarmak zorunda değilsiniz. Yine kendilerini çok iyi temizleyebildikleri için çok nadir banyo yaptırmanız yeterlidir. Evin minik sahiplerini eğitmek için köpeklere oranla çok daha az zaman harcarsınız. Burada belirtmeliyiz ki, kediler de en az köpekler kadar sevilme ihtiyacı duyan hayvanlardır. Ancak bu durumu sahiplerine köpekler kadar gösterme gereği duymazlar. Eğer bir işle meşgul iseniz, kediniz çoğunlukla yanınızda kıvrılıp yatmayı tercih eder. Ancak köpekler için durum aynı değildir. Köpekler meşkul olduğunuzda kediler kadar hassas davranmayacak; yaptığınız işe engel olacaklardır. Dışarı çıkmak zorundaysanız küçük arkadaşınızı evde rahatlıkla bırakabilirsiniz. Üstelik eve geldiğinizde evde çok fazla dağınıklık görmezsiniz.

4. Kediler çok fazla gezme ihtiyacı duymazlar.

Köpeklerin enerjilerini atmaları için günde birkaç kez dışarı çıkarılması gerektiğini biliyoruz. Kediler için bu durum söz konusu değildir. Onlar,

Enerjilerini atmalarını sağlayan oyuncaklarla ve sahipleriyle günde 20 dakika kadar zaman geçirerek enerjilerini atabilirler. Bunun yanımda evinizde kedilerinizin rahat hareket edebileceği bir alanın oluşturulmasının unutulmaması gerekir.

5. Kedinizin tuvalet kabını temizlerken zorluk yaşamazsınız.

En Çok Sahiplenilen Canlının Kedi Olmasının 10 Nedeni

Küçük dostlarınız içgüdüleri gereği tuvaletlerini yaptıktan sonra gizlemeye ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacın kedilerin kendi yaşam alanlarını gizli tutma ve başka bir canlının onların izlerini bulmasını engelleme eğiliminden

Doğduğu düşünülür. Buna bağlı olarak kedinize birkaç defa tuvaletini gösterdikten sonra ne yapması gerektiğini kavrayacaktır. Kedi tuvaletinin temizlenmesi de çok kolaydır. Özellikle topaklanan kum kullanılırsa, kedi idrarını yaptığı anda kum katılaşır. Siz de katılaşan kumları bir kürek yardımı ile rahatlıkla alabilirsiniz. Daha sonra kumu azaldıysa üzerine ekleme yapıp kedinizin tuvaletini hazırlamış olursunuz. Minik meleğinizin hastalıklardan korunabilmesi için maximum 15 günde bir kez tuvalet kabındaki kumu tamamen boşaltıp tuvaletini yıkamayı ihmal etmeyin.

6. Kediler koruyucu canlılardır.

Sevimli meleğinizde avcılık içgüdüleri fazlasıyla gelişmiştir. Bu sebeple evde hareket halindeki küçük canlılara karşı harekete geçerler.

Fakat kedinizin bazı haşereleri yutması ya da çiğnemesi, sağlığı için son derece zararlıdır. Miniğinizin sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaması adına yutacağı haşerelere dikkat edilmelidir.

7. Kedi sahiplenilmesi için çok para harcamanız gerekmez.

Köpek sahiplenirken tasması, maması, oyuncakları, ağızlığı derken ciddi paralar harcamak zorunda kalıyoruz. Oysa kedi sahiplenmek, köpek sahiplenmeye göre çok daha düşük maddiyat gerektirir. Elbette ki her canlı için olduğu gibi kediniz için de aşı, sağlık sorunları gibi sebepler için belli bir tutarı gözden çıkarmanız gerekir. Ancak bir köpek ve bir kedi masrafı oranlandığında gözle görülür bir fark ortaya çıkıyor. Minik meleğinizi mutlu etmek için pahalı hediyelere de ihtiyaç duymazsınız. Ona evde olan delici kesici aletler hariç bir şeyi verdiğinizde miniğiniz onu kendisi için akıl almaz bir oyuncak haline getirebilir.

En Çok Sahiplenilen Canlının Kedi Olmasının 10 Nedeni

8. Kedilerin evde yalnız kalma süresi köpeklerden çok daha uzundur.

Kediler ayrılık korkusunu köpeklerden çok daha az yaşarlar. O nedenle çalışan bireyler için kedi beslemek çok daha kolaydır. Gündüz evde rahatlıkla kalabilen kediler, sahipleri eve geldiğinde de onları sevgiyle karşılarlar. Ayrıca kediler evde siz olsanız da genel olarak yalnız kalmayı severler. Ancak siz yine de elinizde olduğu sürece küçük dostunuzu uzun süre yalnız bırakmayın. Sizin bakımınıza muhtaç olan kedinizin günlük gereksinimlerini düzenli olarak karşılamanız gerekir.

9. Kediler apartman dairesinde rahatlıkla yaşayabilirler.

Apartman sakinleri, apartmanda evcil hayvan beslenmesine genel olarak tepki verirler. Elbette ki bu dünyada hayvanların da yaşadığı insanlar tarafından kabul edilmelidir. Bir köpek yüksek sesle havlayarak apartmandaki diğer bireyleri rahatsız edebilir. Oysa kediler küçük ve sessiz canlılardır.

10. Kediler insanlardan daha sadık dostlardır.

Bir kediyi sahiplendiğinizde kedinizin de sizi sahiplenmesi gerekir. Eğer aranızdaki dostluk bağını kuvvetlendirmeyi başarabilirseniz, çoğu insandan çok daha sevgi dolu ve sadık olduğunu da görebilirsiniz.

Beklemediğiniz bir anda size yaklaşacak, ilgi isteyecek ve tatlı tatlı miyavlamaları, sürtünmeleri ile sizi ne kadar sevdiğini gösterecektir.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?