Kedilerin ameliyat olması gerektiğinde narkozdan endişe duyarız. Peki, kedilerde narkozun etkisi ne zaman geçer? yazımızda anlattık.

Kedilerde herhangi bir sağlık problemi görüldüğü zaman ilk olarak ilaç tedavisi, yatılı tedavi ve en son olarak gerek duyulursa operasyon yapılır. Sağlıklı kedilerde hastalanma veya herhangi bir sorun görülmesi imkansız değildir; ne kadar güzel ve dengeli beslense de mutlaka bazı sorunlar meydana gelebilir. Özellikle her cins kedinin atalarından gelen bazı genetik hastalıklar vardır; kulak, böbrek, sindirim sistemi veya göz bölgeleri diğer kedilere göre hassastır ve özellikle bu nedenlerden dolayı hastalanabilirler. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kedinizin bakımını çok detaylı yapmalı ve veteriner muayene tarihlerini de geçirmemelisiniz.

Kedilerde herhangi bir hastalık yoksa genellikle kısırlaştırılmak için operasyon olmak zorundadırlar. Operasyondan önce kedilere belirli miktarda narkoz verilir ve bu sayede hiçbir acı duymadan ameliyat başarıyla tamamlanır. Kedi sahipleri narkozdan korktuğu için operasyon sonrası dostunun kendine gelememesinden veya hiç uyanamamasından endişelenirler. Haliyle akıllara kedilerde narkozun etkisi ne zaman geçer? sorusu gelir. Narkozun etkisi ameliyatın nedenine göre değiştiği için kesin bir zaman aralığı vermek zordur. Bu konu hakkında merak edilenleri ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalıştık.

Kediler Narkozun Etkisinden Ne Zaman Çıkar?
Kediler Narkozun Etkisinden Ne Zaman Çıkar?

Kediler Narkozun Etkisinden Ne Zaman Çıkar?

Kediniz vücut hastalığından dolayı ameliyat olmak zorundaysa, durumun ciddiyetine göre az veya fazla derecede narkoz verilir. Ağır narkoz verildiği zaman 24 saat gözlem altında tutulur veya vücut fonksiyonlarının kontrol edilmesi için uyutulur. Reflekslerinin yerine gelmesi veya narkoz uykusundan çıkması biraz uzun sürebilir. Veterinerler hiçbir sorun olmadığını söylerse, sabırla uyanmasını beklemekten başka çare yoktur. Hafif narkoz verilirse genellikle kediler 1 saat içerisinde uyanır ve yavaş yavaş vücudu kendine gelir. Kedilerde anestezi etkisi yoğun olarak hissedilebilir ve uyandıktan sonra birkaç saat halsizlik ve uyku hali devam edebilir.

Her kedinin bağışıklık sistemi ve vücut dirençleri birbirinden çok farklı olduğu için narkozun etkisinden çıkma süreleri de değişkenlik gösterebilir. Kediniz yakın zamanda operasyon geçirdiyse ve bağışıklık sistemi güçlüyse, endişelenecek hiçbir durumun olmadığını bilmelisiniz. Genellikle vücut direnci düşük olan kediler cerrahi işleme uygun olmadıkları için belirli süre verilir ve vücudunun kendini toparlanması için bekletilebilir. Eğer kedi sahibiyseniz, ameliyat gibi üzücü durumlara gelmeden kedinizin düzenli ve sağlıklı beslenmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Kedilerde Anestezi Etkisi
Kedilerde Anestezi Etkisi

Narkozdan Sonra Kedilerde Görülen Durumlar

Ameliyatın sebebine göre narkozun ağırlığının değişebileceğini öğrendik. Her kedide narkozdan sonra mutlaka kusma belirtisini görebilirsiniz, buna hazırlıklı olmalısınız. Vücuttaki narkoz etkisini atması için kusacaktır ve daha sonra halsiz düştüğü için uyumaya devam edecektir. Bununla birlikte; ameliyat yapılan bölgenin ağrısı, tepki verememe, hassasiyet, durup dururken öğürme, sendeleyerek yürüme ve kendine geldikten sonra bile iştahsızlık görülebilir.

Bunlar çok normal karşılanır, fakat iki günden uzun sürerse bir şeylerin ters gitmemesi için veterinere danışmalısınız. Sonraki günlerde kedinizin sanki eskisi gibi neşeli veya oyuncu olmadığını fark edebilirsiniz, zamanla her şeyin düzeleceğini bilmelisiniz. . Kedinizin hemen kendine gelmesi için veterinerin önerilerini kullanın ve bu süreçte kedinize mutlaka her zamankinden daha şefkatli davranmaya özen gösterin.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

A comment was made on "Kedilerde Narkozun Etkisi Ne Zaman Geçer?".
  • melaike

    merhaba;
    kedim sares patisinden ameliyat geçirdi saat 12 de anestezi aldı fakat çok halsiz ve tepkisiz
    anestezinin etkisi tam olarak ne zaman geçer