Kediler lazerle oynamayı genellikle sever. Peki, lazer oyunlarının uzun vadede devam etmesinin kediniz için zararlı olabileceğini biliyor muydunuz?

Lazer, kırmızı ışık yayan ve ışığı farklı yerlere götürerek kedilerin dikkatini çekmesini sağlayabileceğiniz keyifli bir oyun gibi görünüyor. Ancak bu konuda yapılan bilimsel çalışmalara göre uzmanlar uzun süre lazerle oynayan kedilerde birtakım sorunların meydana gelebileceğini söylüyor. Kedinizi lazerle oynatırken dikkat etmeli, ne şekilde zarar görmeyeceğini bilmelisiniz. Ona zarar vereceğini düşünerek lazerden tamamen vazgeçmesine gerek yok aslında. Ancak bu konuda hakkında kedi sahiplerinin mutlaka bilmesi gereken önemli noktalar var. İşte sizler için lazerle oynamanın zararları ve alınması gereken önlemleri hazırladık…

Lazerle Oynamak Kediye Fiziksel Zarar Verir Mi?

Evcil hayvan sahipleri kedilerinin hiçbir oyundan zarar görmemesini ve keyif almasını ister. Lazer ışığını kovalayan kedinizin oldukça keyif aldığını gözlemlemeniz de çok normaldir. Bu oyunu oynarken kedinin kolaylıkla atlayabileceği yerlere ışık tutar, zararsız bir şekilde eğlenmesini sağlarsınız. Kediyi lazerle oynatmak zararlı mı: kedinin lazer ışığı ile yakından temas etmesi, gözlerine doğrudan tutulması oldukça zararlı. Bunu bilinçli şekilde yapmadığınızı biliyoruz ancak çocuğunuz oyun oynarken lazeri evcil hayvanınızın gözüne tutabilir ve istemeden bu davranışı yapabilirsiniz. Bu nedenle oyun oynarken daha dikkatli olarak onların göz sağlığını koruyabilirsiniz. Bunun dışında lazer ışınlarının kediler üzerinde herhangi bir fiziksel zarara sebep olup olmadığı bilinmiyor.

Lazerle Oynamak Kediye Zarar Veriyor Mu?

Kediler evde yaşamaya en uygun karakteristik yapıya sahip olan hayvanlardır. Ancak evcil hayvanlarımızın bastıramadıkları içgüdüleri, evde yaşamaya alışsalar da devam eder. Kediler, avlanma içgüdüsü ile yaşarlar. Bu nedenle oyun oynarken bir şeyleri yakalamak onları mutlu eder. Bu içgüdü ile yaşadıkları için ona bir av gösterip elde etmesini sağlamalısınız. Ancak lazer oyunlarında durumun böyle olmaması kedinize fiziksel değil, ruhsal açıdan zarar veriyor. Bu konuda kendinizi onun yerine koyarak bir şeyi yakalamak için koşturduğunuzu ve karşılığında hiçbir şey elde edemediğinizi düşünün. Elbette kediler de avlanmak istedikleri için kovaladıkları kırmızı ışığı yakalamak istiyor. Ancak sonuç olarak hiçbir şey elde edemiyor.

Kediyi lazerle oynatmak hem sizin hem de onun çok keyif alacağı oyunlardan biri olsa da uzun süre oynadığınızda kedinizde psikolojik rahatsızlıklar meydana gelmesi mümkün. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar, kedilerin avlanma içgüdülerinden dolayı uzun süre bir cismi kovalayıp elde edemediklerinde Anksiyete belirtileri gösterebilecekleri söylüyor. Bu nedenle uzun süreli lazer oyunları onların hem gözlerine zarar veriyor hem de ruhsal olarak sağlık sorunlarına zemin hazırlıyor. Bu ikisi dışında ise lazerin kediler üzerinde herhangi bir hastalığa sebep olup olmadığı konusunda farklı bir yaklaşım yok.

Kediyi Lazerle Oynatmak Zararlı mı?
Kediyi Lazerle Oynatmak Zararlı mı?

Kedileri Lazerle Nasıl Oynatmalıyız?

Lazerle oynatmanın fiziksel ve psikolojik zararları olduğu biliniyor. Ancak bu durum lazerle oynamaktan tamamen vazgeçeceğiniz anlamına gelmiyor. Kediler, lazer oyunlarını çok sever ve keyifli zaman geçirir. Bu nedenle gerekli önlemleri alarak onları bu eğlenceli aktiviteden mahrum bırakmayabilirsiniz. Öncelikle lazer ışığını doğrudan kedinizin gözüne tutmayın ve mümkün olduğunda uzaktan oynatın. Psikolojik olarak yıpranmaması için lazer ışığını yakaladığında ona fiziksel bir ödül verin. Böylece avlanma hevesi ile yakaladığı cismi elde edemediği düşüncesine kapılmayacaktır. Yine sağlığını korumak adına günde 1-2 dakikadan fazla lazerle oynatmayın. Mümkün olduğunca seyrek aralıklarla bu oyunları oynatın ve en az zararı görmesini sağlayın. Böylece hem kedinizin sağlığını tehlikeye atmaz hem de keyifli bir şekilde zaman geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.

Kediyi lazerle oynatma konusunda yapılan bilimsel çalışmalar olsa da hala tartışmalı konulardan biridir. Bu konuda kedinizde gözlemlediğiniz olumlu veya olumsuz davranışlar varsa yorumlar altında bilgi verebilirsiniz. Aynı zamanda merak ettikleriniz, araştırmamızı istediğiniz diğer konuları da yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediyi Lazerle Oynatmak Zararlı mı?".
 • MuBeO

  Merhaba kedimi lazer ile oynatıyordum ancak kedim ruhsal sorunlar yaşamaya başladı. Kediler doğası gereği avcı bir yapıda olduğu için lazeri yakalamaya çalışıyor çok büyük çaba sarf ediyordu ancak ne olursa olsun yakalayamıyordu. Böyle olunca psikolojik olarak o lazer ışığını kafasına taktı ve yemek yerken sürekli etrafa bakıp lazer ışığı var mı diye kontrol etmeye başladı . Böylece yemek yerken su içerken hatta tuvaletini yaparken bile duvarlari veya halıyı kontrol edeceğim diye takıntı oluştu ve ciddi anlamda dikkat dağınıklığı yaşamaya başladı . Kesinlikle lazer ile oynatmayın. Göze tutmasanız bile lazer ışığının yansıması zarar vermekte hem fiziksel hem ruhsal olarak canlılara zarar vermeyin. Fiziki oyunlara yönelin

 • teknoaybi.com

  Kedim fiziksel oyuncağıyla oynamamaya başladı. Aldığımdan beri 3 dk oynattım.

 • Miyav

  Kedim lazerle oynayınca 10 saniye bile oynatsam nefes nefese kalıyor ve kalbi deli gibi çarpıyor. Gözlemlediğim etkiler bunlar.

 • Anonim

  3 aylık kedimizle lazeri bugün tanıştırdık. Lazer hakkında okuduğum şeylerden tribe mi girdim yoksa gerçekten lazer mi sebep oldu bilmiyorum ama lazer sonrası biraz agresif davranışlar gözlemledim.

 • Murat

  Sorum farklı bir konudan, kedim dişi ve kızgınlık döneminde, çıkardığı sesler acı duyduğu için mi eş aradığı için mi?