Biz insanlar gibi evcil hayvanlarının da kimliği bulunmaktadır. Peki, kedi kimliği nasıl çıkarılır? yazımızda açıklayıcı şekilde anlattık.

Kedi kimliği tıpkı biz insanların kimlikleri gibi içerisinde doğum tarihi, kedi ismi, cinsiyeti gibi bilgiler barındırmaktadır. Bizim kimliklerimizin dışında isi kedi ırkı, tüylerinin rengi, göz rengi, karakteristik veya önemli özellikleri yer almaktadır. Kolaylıkla çıkartabileceğiniz kedi kimliği sayesinde kedinizin resmen bir birey olduğunu kabul ederek iyi bir dostluk kurabilirsiniz. Evcil hayvan kimlikleri sayesinde pek çok evcil hayvan sahibi kedilerini çalınmaktan kurtarmıştır. Lafı daha fazla uzatmadan gelin kedi kimliği nereden alınır, nasıl çıkartılır ve güncel ücreti nedir bunlardan bahsedelim.

Kedi Kimliği Nereden Alınır?

Resmî Gazete de yayınlanan bildiriye göre kedi sahipleri 1 Ocak 2022 yılından itibaren en geç 1 yıl içinde il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak tüm yaştaki kedileri için kimlik çıkartmak zorundadır. Kedi kimliği çıkartmak isteyen bireylerin 16 yaşından gün almış olması durumunda ailesinin vasisi sorumlu olacak şekilde hayvanların beslenmesinden sorumlu tutulurken, 18 yaşından büyük bireyler ise kendi başlarına evcil hayvanlarının beslenmesinden sorumlu olacaktır.

Kedi kimliği çıkartmak için bulunduğunuz bölgede evcil hayvan kimliklendirme izni bulunan veterinere gitmelisiniz. Aşağıda sizler için kedi kimliği ile alakalı çok sorulan soruları cevaplandırdık.

 1. Evcil hayvanlara takılan mikroçip nedir?

  Evcil hayvanları kimlikleştirmek için gerekli olan mikro çip: evcil hayvanınızın deri altına yetkili kişiler tarafından özel cihazlar yardımıyla yerleştirilen ve içerisinde her çipin kendine ait olan 15 karakterli kod barındıran oldukça ufak bir elektronik cihazdır.

 2. Evcil hayvanlarını kimlik çıkarmayan kişiler ne kadar ceza öder?

  Yukarıda belirlenen tarihten sonra kimliği bulunmayan evcil hayvanlar için, evcil hayvan sahipleri 500 TL para cezası ödemek zorundadır.

 3. Kimlik çıkartılan evcil hayvan öldükten sonra ne yapılmalı?

  Kimliği bulunan evcil hayvanlar öldükten sonra 60 günlük bir süre içinde hayvan sahibi durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirmek zorundadır.

 4. Mikroçip kedilere zarar verir mi?

  Hayır alanında uzman kişiler tarafından uygulanan ufak bir operasyon ile takılan mikro çiplerin kedilerinizin sağlığına herhangi bir zararı yoktur.

 5. Kedim kaybolduğunda ne yapmalıyım?

  Kedinizin kaybolması gibi durumlarda en kısa sürede il veya ilçe müdürlüğüne giderek durumu bildirmelisiniz. Kedinizi bulan bir kişi eğer kedinizi sahiplenmek ve ona yeni bir kimlik çıkartmak isterse öncelikle sizin taktırmış olduğunuz çipten size ulaşılır ve kedinizi 30 gün içerisinde almanızı aksi takdirde kedinizi yeni birilerinin sahipleneceği söylenir. Siz de 30 gün içerisinde belirtilen yere giderek kedinize kavuşabilirsiniz.

Kedi Kimliği Çıkartma Ücretleri

Kedi kimliği çıkartma ücretleri her bölgenin kendi bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Bulunduğunuz bölgedeki kedi kimliği çıkartma ücretini öğrenmek istiyorsanız bölge Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nü aramalı veya ziyaret etmelisiniz.

Kedi Kimliği Örneği

Aşağıda sizler için bir kedi kimliği örneği sunduk. Sizde kedinize bir kimlik çıkartmak istiyorsanız aşağıdaki bilgelere sahip olmalı ve gerekli yerleri doldurmalısınız. Örnekten de görüldüğü üzere kedi kimliği içerisinde kedinizi diğer kedilerden ayıran özellikler yer almakta ve kayıp, çalınma gibi durumlarda sahip olduğunuz kedi kimliği ile kolaylıkla kedinize tekrar kavuşabilirsiniz.

Kedi kimliğinde yer alan ifadeleri doğru doldurmalı ve muhakkak kedinizin bir fotoğrafını koymalısınız. Kimliğe ekleyeceğiniz bir fotoğraf ile kimliğiniz her açıdan tamamlanmış olacaktır.

Mikroçipli Kedi Kimliği
Mikroçipli Kedi Kimliği
Pasaport İçin Kuduz Teşhisi
Pasaport İçin Kuduz Teşhisi
Kedi Seyahat Pasaportu İzin Belgesi
Kedi Seyahat Pasaportu İzin Belgesi

Kedi Kimliği Çıkartmanın Faydaları

Kedi kimliği çıkartmayı düşünüyor ve hala çıkartmak için kesin olarak karar vermediyseniz aşağıda sizler için sıraladığımız kedi kimliği çıkartmanın faydalarını okuduktan sonra kesinlikle en kısa sürede sevimli dostlarınız için kedi kimliği çıkartacağınızdan eminiz.

 • Kedi kimliği sayesinde kedinizin kaybolması, çalınması vb. gibi durumlarda takılan mikro çip sayesinde kedinize tekrar kavuşabilirsiniz.
 • Kedi kimliği sayesinde evcil hayvanlarında tıpkı biz insanlar gibi birey olduklarını kabul eder ve diğer insanların da kabul etmesine yardımcı olursunuz.
 • Pasaport çıkartmak için gerekli olan birçok işlemi kedi kimliği çıkartmada tamamladığınız için ufak birkaç işlemle birlikte kolaylıkla kedi pasaportu çıkartabilirsiniz.
 • 1 Ocak 2022 tarihine kadar kedi kimliği çıkararak, kimliksiz evcil hayvan besleme cezasından kurtulabilirsiniz.
 • Kedi kimliği sayesinde kedinizin bir sahibi olduğunu belirtirsiniz ve dışarda el konulması vb. durumların önüne geçmiş olursunuz.

Kedi kimliği çıkartmak konusunda merak ettiklerinizi yorum kısmında sorabilirsiniz. Hem sizin hem de diğer kedi sahiplerinin merak ettiği sorulara açıklık getirmemize yardımcı olabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi Kimliği Nasıl Çıkarılır? Güncel Ücreti [2022]".
 • Safiye

  Merhaba, kimliği kaybettim nasıl ve nereden çıkartabilirim acaba? bir bilgi bulamadım internette

 • Habibe

  Merhaba, kedimize çip taktirdik ve kuduz aşısı yapıldı. Kimliği yoktu onu da çıkarılacak ama yoğunluk var diyerek gönderdiler. 2 gün önce kimliğiniz hazır diye mesaj geldi kimlik kurye ile mi gelir yoksa bizim mi girmemz gerekir? Bilginiz varsa cevaplarsanız çok mutlu olurum. Ayrıca bu açıklayıcı yazı içinde teşekkür ederim ☺️

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, kliniğe gidip kendiniz almalısınız 🙂