Kedi sahiplenecek veya kedi sahibi olanlar kediler sahiplerine bağlanır mı? sorusunu merak ediyorlar. Bugünkü yazımda bu konuya değineceğim.

Kediler yapı olarak; dışarıdan ne kadar huysuz görünse de, aslında çok sıcakkanlı hayvanlardır. Bir insana çok çabuk alışır ve onunla iyi anlaşabilir. Kediler, sahipleriyle arasındaki ilişkinin fazla yoğun olmasını istemezler. Örnek; her zaman gelip size sırnaşmaz veya her gece sahibiyle beraber uyumaz. Canı istediği zaman gelir size sırnaşır veya yanınıza kıvrılarak uyur. Yani kediniz size değil, siz ona ayak uydurmak zorunda kalırsınız 😺

Kedinizi suyuna gittiğinizde ve onun istediği şekilde davrandığınızda emin olun ki, sizden daha iyi bir sahip yoktur 😺 Kedinizi kızdıracak davranışlarda bulunup, onu sinirlendirirseniz bu durumu tehdit olarak algılar ve sahibiyle arasında bağı zayıflar. Kedinize karşı her zaman sakin, ılımlı ve yavaş davranın ki; sizi çabuk benimsesin ve aranızdaki bağı her geçen gün güçlendirsin.

Kediler sahibini sever, düşkün olur ve hep yanında kalmasını ister ama bunu sahibine karşı hiç belli etmez. Sahibi eve geldiği zaman kediye seslenir, fakat sahibinin sesini duyduğu halde hiç tepki vermez. Bu durum sizi sevmediği veya size bağlı olmadığı anlamına asla gelmez. Bazen size bağlı olduğunu gösterir, bazen de hiç göstermez. Kediler Sahiplerine Bağlanır Mı?sorusunu daha ayrıntılı şekilde bulalım.

Kediler Sahiplerine Bağlanır mı?

Kediler, sahibini anne/babası olarak görürler. Sahibi kediye düzenli olarak mama-su, ödül maması, ilgi ve değer verdiği için sahibini ailesi olarak görürler. Haliyle kedilerin yaşamı, mama elden su gölden olduğu için onlara göre her şey mükemmel 😺 Kedi sahiplendiğiniz de, öncellikle onun karakterini ve duygularını çözmelisiniz. Ben hep diyorum; kedilerin yapıları aynıdır, fakat karakterleri ve davranışları farklıdır.

Örnek; komşunun kedisi, sahibine çok bağlıysa onun kedisinin karakteri ve cinsi farklı olabilir. Sizin kediniz ise tam aksine; duygularını belli etmeyen ve umursamayan kediyse, karakteri çok başkadır. Kedilerin karakterini daha iyi anlamanız için size bir örnek vereyim; bazı insanlar karşısındaki insanı sevdiğini belli etmezler ama içten içe çok sever. Bazı insanlar ise, duygularını çok açık bir şekilde ifade ederek karşısındakini sevdiğini söyler. Kedilerin duygularını ve karakterlerini de böyle anlayabilirsiniz.

Kedilerin duygusal olarak düşünce yapılarını anlamış olduk. Kedilerin sahiplerine bağlanması için öncelikle sahibiyle arasında “sevgi bağı” kurması şarttır. Sahibini önce sevmeli ve ardından ona güvenmelidir. Sahibine güvenmeyen ve bağını tam olarak kuramamış kediler, zaten sahibine normal olarak bağlanmayacaktır. Kediniz ile aranızda harika bir uyum varsa, zaten size aşırı derecede bağımlıdır. Kediniz size karşı bağlarını oluşturmuş demektir. Kediler sahiplerine bağlanır mı? sorusuna yanıt olarak; “sahibiyle arasında güven ve sevgi bağı kurmuş kediler, sahiplerine hemen bağlanır” diyebiliriz.

Kediler Sahiplerine Bağlanır mı?
Kediler Sahiplerine Bağlanır mı?

Kediler Sahiplerine Nasıl Bağlanır?

Kedilerin Sahiplerine bağlanması için mutlaka ona biraz zaman tanınmalı. Kediler genel olarak çekingen hayvanlar olduğu için adapte olması biraz zaman alabilir. Kedilerin sahiplerine bağlanması için önce sahibine ve yaşayacağı ortama alışmalı. Kedi Sahibine Ne Zaman Alışır?  konusunda bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Kediler sahiplerine nasıl bağlanır, birkaç madde ile öğrenelim;

Sevgi ve Güven Bağı

Kediler doğdukları andan itibaren doğal yaşam alanında büyüdükleri için onlar her hareketi saldırı olarak algılar. Haliyle aynı ortamda yaşayacağı sahibine, kendini bırakmak için önce güven bağı kurarlar. Kedilerin sahiplerine hemen güvenmesini bekleyemeyiz, çünkü onlar adımlarını sağlam atmayı severler. Önce sahibine karşı güven bağı kurarlar, güveninden emin olduktan sonra sahibini sevmeye başlar. Kediler zamanla sahiplerine karşı hem güven bağı, hem de sevgi bağı besledikçe sahibine bağlanır ve asla ondan ayrılmak istemez. Kediler sahiplerine bağlanır mı? diye düşününce, aklınıza hemen bu madde gelsin.

İlgi ve Değeri Hissetmesi

Kediler bebeklik dönemlerinden ilgi duygusuna tanık oldukları için bunu hep hissetmek isterler. Sahibinden ilgi ve değer gören kedilerin, sahiplerine bağlanması daha da hızlanır. Zaten kedilere de ilgi ve değer vermezsek, kime vereceğiz 😻 Kedi sahibiyseniz aklınızda bulunsun; kediniz ile ne kadar çok ilgilenirseniz; değer verdiğinizi o kadar anlayacaktır. Kedinize karşı ilginiz, sahibine karşı güçlü bağ ile geri dönecektir.

Oyun Bağı Kurmak

Kediler oyun oynamayı çok severler, fakat sahipleriyle oynadığı zaman bu duruma bayılırlar. Kediniz ile gün içerisinde oyun oynarsanız, kendinize onu tam anlamıyla bağlamış olursunuz. Kedilerin zayıf noktasını düşünürsek, oyun diyebiliriz 😹 Sahibiyle oyun oynamayan kediler genellikle içine kapanır ve sahibiyle bir bağ kuramazlar. Kediniz ile oyun oynarken, sadece onunla oyun oynamış olmuyorsunuz; kediniz ile iletişim kuruyorsunuz. Özetle; kediniz ile düzenli oyunlar oynarsanız, size hızlı şekilde bağlanır.


Bugünkü yazımda kediler sahiplerine bağlanır mı? sorusuna açıklık getirdim. Kedinin sahibine bağlanması için anlattığım maddeleri mutlaka uygulayın. Uyguladıktan sonra kediniz ile beraber mutlu saatler sizi bekliyor olacak 😹❤

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?