Kedi anne veya babaları, kediler sahibinden ayrılınca üzülür mü? sorusunun cevabını merak ediyorlar. Bugün merak edilen bu konuya açıklık getireceğim.

Kediler yaradılış gereği uysal, sıcakkanlı ve sahibine aşırı düşkün hayvanlardır. Sadece sahiplenilen kedi değil, sokak kedisi bile insanlara düşkün olabilir. Sokak kedisini sevdiğinizde ve beslenmesini karşıladığınızda, insan ile arasında sevgi bağı oluşturur ve ayrılmak istemez. Sokak kedisi, tanımadığı insana bu kadar bağlanıyorsa, ev kedisinin sahibine nasıl bağlandığını tahmin bile edemezsiniz.

Kediler, sahiplerini anne/babası gibi görürler ve onlardan bebek gibi bakılmasını isterler. Kendilerini bebek gibi hissettikleri için oldukça uysal olurlar. Evde farklı odalara girseniz bile kediniz arkanızdan gelecek, çünkü sizden ayrılmak hiç istemez. Sahiplerinin her gün işe veya okula gideceğini anladığında yüksek sesle miyavlar, hatta ağlayabilir. Sahiplerinin sürekli yanında olmasını isterler ve evde farklı bir değişiklik olduğu zaman hemen etkilenirler. Gelin, Kediler Sahibinden Ayrılınca Üzülür Mü? sorusunun cevabını ayrıntılı olarak inceleyelim.

Kediler Sahiplerinden Ayrılınca Üzülür mü?

Kediler bazen umursamaz veya soğuk davranışları olsa da, aslında hassas hayvanlardır. Sahiplerine kısa sürede alışırlar ve onu koruyucu meleği gibi görürler. Tabii bize de kedilere bakıldığı gibi bakılsa, biz de hassas olurduk! Sonuçta mama elden, su gölden 😺 Şaka bir yana, kediler evin ortamına ve sahibine alıştığı zaman evdeki en ufak değişikliğe tahammül edemezler. Örnek; her gün evde olduğunuz günlerde kedi sahiplenirseniz, sabah akşam sizi görmeye alışacaktır. Okul veya iş döneminiz başladığı zaman bu değişikliği hiç sevmeyecek ve tepki gösterecektir.

Sürekli sahibiyle gününü geçirdiği için aniden evden çıkmanıza anlam veremeyecektir. Siz kapıdan çıkarken masum gözleriyle “gitme sahip, götür beni gittiğin yere!” dermiş gibi size bakacaktır. Biliyorum bu durum oldukça zor, çünkü kedinizi evde yalnız bırakmaya kıyamazsınız. Gün boyu kediniz sahibini evde göremeyince ve günlük düzen alışkanlıklarının dışına çıktığı için çok üzülecektir. Sürekli evin içinde sahibini arar ve gelene kadar çıktığınız kapının önünde durur. Kediler sahibinden ayrılınca üzülür mü? diye sorduğumuz da, “sahibini görmeye alışkın olduğu için üzülür ve endişe duyar” cevabını alabiliriz.

Kediler sahiplerinden kısa veya uzun süreli ayrıldığı zaman davranış bozukluğu yaşanabilir. Bu durum geçici olsa da, belirtileri yüksek olabilir. Kediler sahiplerinden ayrılınca şu tepkileri verebilir;

 • Aniden içine kapanabilir ve huysuz olur,
 • Sürekli yattığı yerde yatmaz ve eşyaların arkasında uyur,
 • Tepkisini belli etmek için sahibinin yanına gitmez,
 • Mamasını yemez, aynı greve girmiş gibi davranır,
 • Camın önünde durarak miyavlar ve dışarı çıkmak ister,
 • Sahibinin çıktığı kapının önünde durur ve ağlar,
 • Hiç olmadığı kadar agresif olur ve hırlar,
 • Sürekli miyavlar ve aynı ortamda kalmak istemez.

Kediler sahiplerinden ayrıldığı zaman bu tepkileri gösterebilir. Kedilerin bu davranışı geçici bir davranış bozukluğudur. Sahiplerinden ayrılmaya alıştığı zaman bu tepkiler yavaş yavaş azalmaya başlar. Kediler sahibinden ayrılınca üzülür mü? sorusunun cevabını almış olduk.

Sahibinden Ayrılın Kediler Üzülür mü?
Sahibinden Ayrılın Kediler Üzülür mü?

Sahibi Gelene Kadar Bekler

Kediler, sahiplerine çok düşkündür ve onlara karşı aşırı sevgi bağı oluşturur. Sahipleri evden çıktığı zaman kapının önünde saatlerce bekleyebilir ve orada uyuyabilir. Hatta endişesini azaltmak için sahibinin yatağına gider veya eşyalarını koklar. Sahibi gelene kadar tek başına oyalanır ama yine de sahibi gelince onunla vakit geçirmek ister. Evde tek başına kalan kedi, evde yeni şeyler keşfetmek ister. Odalara girip karıştırır veya kendisine yeni bir oyun aramak ister.

Kedinin sahibi eve geldiğinde, onu kapının önünde beklediğini veya sahibinin yatağında olduğunu görür. Kediniz anında sizin kucağınıza atlamaya çalışır ve bacaklarınıza sırnaşır. Sahibini ne kadar çok beklediğini göstermek için neler yaptığını size anlatmaya çalışır. Sahibini onun yatağına götürür veya eşyasını aldığını belli eder. Kediler sahibinden ayrılınca üzülür mü? diye düşündüğümüz de bile ne kadar çok üzüldüğünü fark edebiliriz 😿

Sahibinin Onu Terk Ettiğini Zanneder

Kediniz ile beraber sürekli evde olduğunuz için sahibi evden çıktığı zaman onu terk ettiğinizi zanneder. Camın veya kapının önüne gelerek, sizin nereye gittiğinizi anlamaya çalışır. Bu durumu anlaması ve sahibinden uzaklaşmaya alışması biraz uzun sürebilir. Bu süreçte ondan uzaklaştığınızı değil, tamamen terk ettiğinizi zanneder.

Kediler sahibini çok sevdiği için ondan uzaklaşmaya dayanamaz ve çok üzülür. Gün boyu evde olmadığınız zaman sizi çok özler. Sahibine karşı hissettiği özlemi, daha önce bu kadar yoğun yaşamadığı için ona farklı gelebilir ve depresyona girebilir. Kediler Sahibini Özler Mi? sorusunun cevabını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Sahibinden Ayrılınca Üzüntüden Yemek Yemeyebilir

Kediler sahibinden ayrılmayı kaldıramaz ve hassas davranabilir. Sürekli uyur ve uyandığı zamanda yemek istemez. Kedinizden uzaklaştığınız için bunu kendine dert eder ve eve geldiğinizde hiç mama yemediğini görürsünüz. Bu durum geçici olsa da, kediniz yemek yememeye başlar ve ciddi sorunlar yaşanabilir.

Bazı kediler ise, sahiplerine tepki olsun diye yemek yemezler. Yani siz dışarı çıktığınızda, kediniz bu duruma içerlenir ve gururundan hiç mama kabına dokunmaz. Aslında bu duruma trip atmak da denilebilir 😺 Kediler sahibinden ayrılınca üzülür mü? sorusuna özet olarak; “üzüntüden dengesini bile şaşırır” diyebiliriz.


Bugünkü yazımda çok merak edilen kediler sahibinden ayrılınca üzülür mü? sorusuna yanıt verdim. Siz kedinizden ayrılınca ne gibi tepkiler veriyor, yorumlara yazabilirsiniz. Patili günler 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Sahibinden Ayrılınca Üzülür mü?".
 • Diva

  Ben yarın 1 hafta tatile gideceğim evde kardeşim ve yiğenlerim var kedim cins Scottish Fold. Daha 4 aylık ama ondan ayrılacağım için çok üzülüyorum 1 hafta içinde bana küser mi? unutur mu? onun endişesi içindeyim onu da götürmek istiyorum ama veteriner ile konuştum götürme dedi. Bakalım yarın yolculuk, dönüşüm umarım güzel olur…

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   1 hafta çok kısa bir süre. Evde en çok siz ilgileniyorsanız, eksikliğinizi mutlaka hissedecektir ama unutma gibi konu söz konusu olmaz.

 • Anonim

  Bir tane Ankara Kedisi sahiplendim yaklaşık 2 aylıktı ve iki yıldır bizimle birkaç kere dışarı kaçtı ve 3 tane yavru verdi bize. Evimizi taşımak zorundayız ve gittiğimiz ev dört yol ağzı ayrılmak zorundayız. Kedim sağır ve çok hırçınlaştığı için bir ablamız var sağ olsun ben bakarım dedi ama maaesef 3 gün dayanamadı bende yavrularından ayırmak istemiyorum ve ne yapacağımı bilmiyorum sanki çocuğumuzu evlatlık verdik o kadar zor ki karar vermek… Ablamız bakmadığı için başkasına verebileceğini söylüyor ve ben hiçbir şekilde verdirme taraftarı değilim. Yavrulardan ayırmak istemiyorum ne yapmam lazım var mı tavsiyesi olan?

  • Anonim

   Aynen katiliyom benimde kedim vardı benimde yanımda doğdu ama ne hikmetse yavru yapınca bakamadik dışarı saldık şimdide ariyoz Aman sakın kedinizi birakmayin sonu çok kötü sabırlı olun yavrularını büyütsün onları sahiplendirin bir kedi size yeter hem yavrular cennetin kapısı sokağa asla atilmaz

   • Mehmet

    Çok haklısınız çok güzel söylediniz.

 • Anonim

  2 kedim var dişi ve erkek olan bana çok düşkün genelde benimle uyur. Gün içerisinde gece falan 1 haftadır başka bir şehirdeyim ve evde her yere pislemeye başlamış veterinere sorduğumuzda sahibini özlediğinde yapar dedi.

  • Anonim

   Merhaba. Kediler stresten her yere çiş yapar mı? ne olur sorumu görün…

   • Ayşenur Bekgöz Post author

    Merhabalar. Kedinizin herhangi bir sağlık sorunu yoksa, stresten tuvalet kabı dışına işemesi normaldir. Kedinin kendini neden stresli hissettiği konusunda tahmininiz var mı? (Evde yalnız kalması, ilgi görmemesi, yüksek sesle bağırılması vb.)