Kedi sahibi olanlar veya sahiplenecek kişilerin aklında “kediler sahibini özler mi?” sorusu var. Bugünkü yazımda bu konuya değindim.

Kediler duygularını açıkça belli eden hayvanlar değillerdir. Yaradılış gereği bazen umursamaz gibi görünseler de, sahiplerini içten içe benimserler ve paylaşmazlar. Kedi sahibi olanlar gün sonunda eve geldiğinde kedisinin çok tepkisiz olduğunu fark ederler. Akıllarına hemen “kediler sahibini özler mi?” sorusu gelir. Kedilerin karakterleri birbirinden farklı olduğu için bazı kedi sahiplerini çok özlerken, diğer kediler ise özlese de belli etmezler.

Kedilerin duygularını belli etme karakterleri, aynı insanlara benzer. Örnek olarak; bazı insanlar özlediğini belli etmezler, fakat içten içe karşısındaki insanı çok özler. Kimi insan da, özlediğini çok belli eder ve eylemlerde bulunur. Kedilerde bu özelliklerini büyük ihtimalle insanlardan örnek almış olmalılar 😺 Şaka bir yana, sahipleriyle özlem bağı kurmuş kediler sahiplerini özler ve eve gelmelerini dört gözle beklerler. Az önce verdiğim örnekteki gibi, kediniz sizi özlediğini hiç belli etmiyorsa üzülmeyin; o sizi aslında çok özlüyor, sadece belli etmek istemiyor. Gelin hep beraber kediler sahiplerini özler mi? sorusunun cevabını bulalım.

Kediler Sahiplerini Özler mi?

Kediniz ile aranızda güçlü bir duygu bağı varsa sizi özlemesi kaçınılmazdır. Kedinizi özlediğinizi belli etmiyorsanız, onun da size karşı özlemini göstermesi zor olacaktır. Her akşam eve geldiğinizde kedinize “seni çok özledim!” deyip onu özlediğinizi belli edecek davranışlarda bulunmanız çok önemli. Kediler sahiplerini taklit eder ve ona karşı hangi davranışlarda bulunuyorsa, o da aynısını yapar. Genel olarak kediler özlemin ne demek olduğunu sahiplerinden öğrenir desem yeridir. Kediler sahiplerini özler mi? sorusunun cevabını duygusal açıdan vermiş oldum.

Bu duygusal açıdan yaptığım açıklamayı destekleyen bir örnek vermek istiyorum; Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; sahiplerinden özlem gören kediler ayrı bir odaya ve hiç özlem görmemiş kediler de ayrı bir odaya alınmış. Birkaç gün sonra kediler sahipleri ile buluştular ve özlem tepkisini ölçtüler. Sahibinden özlem duygusu görmüş kediler, sahiplerinin yanına gidip sırnaşırken; hiç özlem duygusu görmemiş kediler ise herhangi bir tepki vermemişler.

Kediniz ile aranızda duygusal bağ var ve yine de özlemini size belli etmiyorsa, bunun kedinizin karakteri ile alakası vardır. Sizi çok özlese ve eve gelmenizi dört gözle beklese bile bunu pek belli etmezler. Her kedi karakterinin aynı olduğunu zannetmeyin. Birbirlerinden o kadar farklıdır ki; hepsinin duyguları eşdeğer olsa da, bunu belli etme olasılıkları karaktere göre değişkenlik gösterir. Kedinizin sizi özlemediğini düşünmeyin, sizi özlüyor fakat bunu göstermek istemiyor. Kediler sahiplerini özler mi? sorusunun cevabını mantık açısından öğrenmiş olduk. Şimdi kediler sahiplerini özlediğini nasıl belli eder, ona bakalım.

Kediler Sahibini Özler mi?
Kediler Sahibini Özler mi?

Sahibine Kafa Atar

Kediler sahiplerini özlediği zaman ve dışarıdan geleceğini bildikleri için sürekli camdan dışarı bakarlar. Kafalarını cama doğru yaslarlar ve ufak dokunuşlarla cama kafasını tokuşturur. Bu hareketi sizi çok özlediğini ve beklediği anlamına gelir. Siz eve geldiğiniz zaman sizin yanınıza koşup, bacaklarınıza veya omzunuza doğru kafa atıp, sizi beklediğini söyler. Kedilerin bu hareketi “seni çok özledim sahip, gözüm yollarda kaldı!” demektir.

Kediniz size karşı bu hareketi yapıyorsa, bilin ki aranızda çok yüksek bir özlem bağı var demektir. Her kedi sahibine kafa atmaz veya sürtünmez. Kedilerin bu hareketi, sahiplerini çok özlediğini belli etmesinin en yüksek belirtisidir. Kafasını size doğru vurunca bu hareketi aynı zamanda sizi selamlaması ve şefkat duyması anlamına da gelir. Böyle özlem dolu bir kediye sahip olduğunuz için çok şanslısınız 😻

Sahibinin Kucağında Oturur

Normalde kucağınıza gelip oturmayan kediniz, sizi çok özlediği zaman yanınıza gelir ve size sırnaşmaya başlar. Bu hareketinden sonra kucağınıza gelerek, patileriyle masaj yapar ve oturur. Ardından o müthiş sesi çıkarırlar “mıııırr, mııııırrr” bu dünyanın en güzel sesi olabilir. Kedinizin sizin kucağınıza gelerek oturması ve bu sesi çıkarması sizi çok özlediğini gösterir.

Bazı yaramaz kediler sadece kucağınıza değil, başka yerlerinize de oturabilir. Mesela siz yatarken yüzünüzün üstüne veya kafanızın üstüne de oturabilir. Kafanızın üstünde oturan kediniz öylece durur ve beyninize hükmetmek için bekler; “sahibin beynine hükmediliyor… 1,2,3” 😺Şaka bir yana, bu hareketleri yaparsa, biraz yaramaz ama sizi çok özleyen bir kediniz var demektir.

Yatar ve Göbeğini Gösterir

Kedilerin göbek bölgesi çok hassastır ve oradan sevilmesinden hoşlanmazlar. Normalde kedinizi sırt üstü yatarken görüp, göbeğini sevmeye kalkarsanız ön patileriyle bileğinize sarılır ve arka patileriyle hızlı hareketlerle sizi tekmelemeye başlar 😺 Kediler göbeğini kolay kolay sevdirmez ama sizi özlediği zaman hemen yanınıza koşar ve sırt üstü yatarak göbeğini gösterir. Bu hareketleri “seni özledim bak göbeğimi gösteriyorum!” demektir, her sahibe nasip demektir.

Kediniz sırt üstü yatıp o pofuduk göbeğini açtı zaman öpmenizi öneririm. O sizi özlediği için en hassas bölgesini gösteriyor. Siz de bu hareketi yaptığı için teşekkür mahiyetinde yavaş hareketlerle sevip, göbek bölgesini öpebilirsiniz. Fakat siz yine de kendinizi fazla kaptırmayın, her an kedinizin patilerine maruz kalabilirsiniz 😺

Sokak Kedileri Sahibini Özler mi?
Sokak Kedileri Sahibini Özler mi?

Gözlerini Sahibine Diker ve Miyavlar

Dışarıdan eve geldiğinizde, kedinizin size sürekli dik dik bakması belki sizi rahatsız edebilir veya korkutabilir ama bu çok olumlu bir harekettir. Gün içerisinde sahiplerini görmediği için bir eksiklik hissederler ve size sürekli bakmasını ihtiyaç olarak görürler. Kediler sahiplerini özler mi? diye sorduğumuzda, kedinizin sizinle göz teması kurması sorunun cevabını vermeye yeterli olacaktır.

Normalde kediler göz teması pek kurmazlar, dolayısıyla bu hareketlerini sadece sahiplerini özledikleri zaman gösterirler. Sahiplerinin karşısına geçerek, büyük gözleriyle dik dik bakarlar. Sahipleri bunu fark etmediği zaman miyavlamaya başlar ve kendi çapında dikkat çekmeye çalışırlar. Siz eve geldiğiniz zaman kediniz sürekli sizinle göz teması kuruyor ve miyavlıyorsa, bilin ki sizi çok özlemiş demektir.


Bu yazımda kedi sahipleri veya kedi sahiplenecek olan kişiler için kediler sahiplerini özler mi? sorusunun cevabını; hem duygusal, hem de mantık açısından açıkladım. Dışarıdan eve geldiğinizde kediniz sizi özlüyor mu veya ne gibi davranışlarda bulunuyor, yorumlarda belirtebilirsiniz!

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Sahibini Özler mi?".
 • Rayzem nida

  Ankilozan spondilit hastasıyım ne zaman hangi uzvun tutulduğu belli olmuyor. Bazen kısa süreli toparlıyorum ya da kolumu elimi kullanamıyorum. Simba 5 yıldır benimle yaşıyor ilk önceleri ön pati havada gezmeye başladı kırık olduğunu düşünüyordum ki baktım benden uzaklaşınca düzgün yürüyor sonra arka partiye basmamaya başladı. Acaba beni taklit ediyor olabilir mi? çevremdeki herkes seni taklit ediyor dedi.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, öncelikle size çok geçmiş olsun.
   Kediler, gün içerisinde sahiplerini takip ederler ve her hareketlerini hafızalarına kaydederler. Kediler garip hayvanlar oldukları için canları sıkıldığında hasta taklidi bile yapabilirler. Sizi taklit ediyor olma olasılığı çok yüksek. 🙂

 • Semih ÖZMEN

  Merhaba, ben Semih ÖZMEN. Benim bir tane kedim nerdeyse 1 yada 1/30 ay görmedik bir birimizi ben gece koltukta oturuyorum onun yanıma gelmesi için ama gelmedi. Bu akşam evime girdi kaçtı ama balkona gelince yanıma geldi ve bana sürtündü hoşuma gitmedi değil 🤗 Onu aldım kucağıma koltukta oturduk, baktım benim boynuma kafasını sürtüyor, kulağımı ısıtıyor. Hafif bir ısırıkla sonra nerdeyse 2 dk boyunca böyle yaptı, sonra kucağımda kendini temizledi çok hoşuma gitti acaba bu süre içerisinde beni özlemiş oluyor mu?

  Yardımınız için TEŞEKKÜRLER

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhaba Semih Bey, umarım iyisinizdir 🙂
   Biz insanlar nasıl birbirimize benzemiyorsak, kedilerin karakteri de böyledir. Bazı kediler sevgisini apaçık belli ederken, bazısı ise fazla samimi olmayı sevmez 🙂
   Kedinin sizin yanınıza gelip sürtünmesi, sizin kokunuzu tanımaya çalışmış ve sizi tanıdıktan sonra daha çok yakınlaşmaya başlamış. Artık sizi tanıdığını tekrar anlayınca kucağınızda kendini temizlemiş, bu çok güzel. Sizi özlemiş ve aranızda güven-sevgi bağı kurmaya başlamış.
   Patili günler dilerim!