Kedi Isırması genellikle ciddiye alınmasa da insan sağlığı açısından birtakım tehlikeler barındırır. Peki, kedi ısırmasında ne yapılmalıyız?

Köpek ısırması durumunda kuduz gibi hastalıkların tehlikelerinden dolayı dikkat eden insanlar, kedi ısırmasını genellikle önemli görmez. Ancak yapılan araştırmalara göre kedi ısırmaları da tıpkı köpeklerin ısırması gibi tehlikeler barındırıyor. Öncelikle kediler ısırdıkları zaman eklemlere ve dokulara ulaşan bakterileri bulaştırabiliyor ve tedavi görülmesine sebep oluyor. Bu nedenle kedi ısırması durumunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Peki, kedi Isırmasında ne yapılmalı? Ne iyi gelir? Tüm detayları sizin için hazırladık…

Kedi Isırığı Tehlikeli mi?

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre insanların büyük bir kısmı, kedi ısırması sebebi ile hastaneye gidiyor ve tedavileri operasyonla sonuçlanıyor. Aynı zamanda bu kapsamda yapılan araştırmalar bazı insanlar için kedi ısırmalarının daha tehlikeli olduğunu gözler önüne seriyor. Örneğin Hand Surgery gazetesi yayınladığı bir araştırmada orta yaştaki kadınlarda bu vakaların daha fazla görüldüğünü öne sürüyor.

Kedinin el ısırması ise daha tehlikeli bir durum ortaya çıkarabiliyor. Amerikalı el cerrahı tarafından yapılan bir araştırma kedilerin dirsekten yukarısını ve eli ısırmasının daha büyük oranda risk taşıdığını kanıtlanıyor. Tedavi süreçleri ise tahmin edilenin aksine antibiyotikle tedavi edilemiyor ve hastalar genellikle operasyon geçirerek sağlıklarına kavuşabiliyor. Bu nedenle kedi ısırması da köpek ısırması kadar ciddiye alınması gereken bir durum.

Kedi Isırması Durumunda Ne Yapılmalı?

Sevimli dostlarımızın tırmalaması, ısırması canımızı acıtmasa da bazı tehlikeleri beraberinde getirir. Kedi ısırması durumunda öncelikle bu durumun ciddiyetinin farkında olmalısınız. Bakteriler dokulara kadar yayılarak vücudunda yaşam alanı bulur ve basit enfeksiyon tedavisi ile bu durumdan kurtulmanız zordur. Bu nedenle kedi Isırmasında önlem amaçlı doktora görünmeniz gerekiyor. Eğer elinizde şişme, ağrı gibi hisler meydana geliyorsa geç olmadan tedavi sürecine başlamanız gerekiyor.

Kedi Isırığına Ne İyi Gelir?
Kedi Isırığına Ne İyi Gelir?

Kedi ısırması konusunda öne sürülen bazı teknikler görebilirsiniz. Örneğin bunlardan en yaygını halk arasında bilinen yaraya tuz konulmasıdır. Ancak kedinin ısırması ile bulaşan bakteriler dokuların içerisine ulaşır ve yüzeysel yapacağınız işlemler işe yaramaz. Eğer enfeksiyon kaparsanız görmeniz gereken tedavi süreci tahmin ettiğinizden daha uzun ve zahmetli olabilir. Bu sebeple kedi ısırması durumunda yapmanız gereken en makul seçenek doktora görünmeniz olacaktır.

Kedi Isırığının Tedavisi

Kedi ve köpek ısırmalarındaki tehlike farkı taşıdıkları mikroplarla ilgili değildir. Köpeklerin dişleri küt, kedilerin dişleri ise sivri ve keskindir. Bu nedenle ısırdıklarında daha derin bir alana nüfuz ederler ve bakterilerin doku içlerine girerek daha büyük tehlikeler oluşturmasına sebep olabilirler. Doku içlerine giren ve rahatça gelişme imkanı bulan bakteriler tendon kılıfına yerleşir, bu durumda tedavisi antibiyotikle mümkün değildir.

Kedi ısırması tedavisinde izlenen ve etkili olan bir yöntem yaranın yıkanması ve debridmandır. Diğer etkili yöntem ise rekonstruktif cerrahi operasyondur. Ağızdan alınan antibiyotiklerle tedavisi denense de hastalarda etkili bir yöntem olmadığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Kedi ısırmaları tehlikesiz ve basit gibi görünse de mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Tedavi sürecine doktor muayenesinden sonra karar verilir ve hastanın birkaç gün hastanede kalması gerekebilir. Kedi ısırması ve tedavisi konusunda yapılan birçok araştırma tehlikeli olduğunu gösteriyor. Sizler de bu konuda bilgilerinizi ve deneyimlerimizi yorumlar altında paylaşarak diğer takipçilerimizin bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu konu hakkında veya araştırmamızı istediğiniz farklı konular hakkında bizlere fikir verebilir, eksik gördüğünüz yerleri yorumlarda belirterek katkı sağlayabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?