Kedilerin birden davranışlarını değiştirmelerinin arkasında birçok neden yatabilir. Kedilerin durgunlaşması normal sayılmadığı için gözlemlenmelidir.

Kedi sahipleri sürekli kendilerini diken üzerinde gibi hissederler, onların başlarına olumsuzluk gelmesinden korktukları için kedilerinde herhangi bir davranış değişikliği fark ettiklerinde ”acaba bir şey mi oldu, iştahsız mı, hasta mı, mutsuz mu, beni mi sevmiyor, sürekli uyuyor, çok durgun vb.” gibi endişelere kapılıyorlar.

Kedinizin bir sorunu olduğunu ani karakter değişimlerinden anlayabilirsiniz, fakat bunun için dostunuzun huyunu suyunu çok iyi bilmelisiniz. Onu tanıdığınız zaman bir sonraki hareketini ve davranışını tahmin edeceğiniz için bir sıkıntısı olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bazı kedi sahipleri de ”kedilerin yaşam alanlarından alıkoyup evde yaşadıkları için mi durgunlaşıyorlar?” diye merak ediyorlar.

Kediler sokakta mı yoksa evde mi daha mutlu? derseniz, bizce sahiplerinin yanında her şeye sahipler ve çok mutlular. Eminiz sokaktaki canlılarda tehlikelerin ve zorlukların içerisinden çıkıp, sıcacık yuvada yaşamak isterlerdi. Peki, evde yaşayan kedinin keyfi yerindeyse neden ve ne zaman durgunlaşırlar? tahminlerimizle doğruyu bulalım.

Hasta Olmadığından Emin Olun

Hareketli, mutlu, iştahı yerinde ve oyuncu kediniz birden bire durgunlaştıysa, büyük ihtimalle herhangi bir sağlık sorunu olabilir. Kediler acı çektiğinde bunu belli etmedikleri için miyavlamazlar ama davranış değişikliklerinden fark ettirirler. Bunu çoğu zaman durgunluk, tepki vermeme, iştahsızlık ve eşyaların arkasına saklanma gibi eylemlerle gösterirler.

Hatta kendilerini hiç sevdirmezler ve kucağınıza aldığınızda bile sanki canını acıtıyormuş gibi size kızarak kendilerini yere atarlar. Kedinizi son zamanlarda durgun, cansız ve halsiz görüyorsanız hiç akla gelmeyecek hastalık nedenlerinin ortaya çıkabileceğini düşünerek erken teşhis adına hemen veterinere götürerek sağlık muayenesinden geçirmenizde fayda olacaktır.

Kediler Neden Durgunlaşır?
Kediler Neden Durgunlaşır?

Eşyalarının Yerlerinin Değişmesi

Kediler evdeki bazı eşyaları kendilerine benimserler ve onlarla zaman geçirmekten çok hoşlandıkları için koltukların, masaların, rafların, dolapların vb. üstüne çıktığı eşyaların yerlerinin değiştirilmesinden nefret ederler. Eğer böyle bir değişiklik yaptıysanız, kediniz birden durgunlaşır ve bu durumdan mutsuz olduğu için eskisi kadar hareketli olmayacaktır.

Bunu sadece evde vakit geçirdiği eşyalar için değil, kendi kişisel eşyalarının yeri değiştiğinde de aynı tepkiyi gösterirler. Mesela kediler eve geldiğinde ilk alıştıkları mama, su, tuvalet kabı ve yatağının yeri neredeyse hep öyle olmasını isterler, çünkü eşyaları hep aynı bölgede durdukları için yerlerini ezberlerler ve alıştıkları için karanlıkta bile rahatlıkla bulabilirler.

Sahibinin İlgisizliği

Kedinizle çok ilgiliyken birden ilgiyi kestiyseniz veya eskisi kadar vakit geçirmiyorsanız, bu duruma içerlenebilir ve durgunlaşabilir. Hatta karakteri zayıf olan kediler artık sahiplerinin kendisini sevmediklerini ve istemediklerini düşünerek depresyona girebilirler. Kedinizi ilk sahiplendiğiniz gün nasıl ilgili davrandıysanız sonsuza kadar aynı düzeyde kalmalısınız, çünkü kediler insanlar gibi değildir; fazla değer gördükleri zaman sizi asla bırakıp gitmezler.

Hatta onların üzerlerine daha fazla düşerseniz bundan çok mutluluk duyacaklardır ve diğer kedilere göre psikolojik durumları daha sağlıklı olacaktır. Özellikle yavru kediniz varsa her zaman aşırı ilgiye ihtiyaç duyacaklardır, sizi annesi gibi göreceği için çoğu zaman elinizi, kıyafetlerinizi, boynunuzu veya saçlarınızı emerek annesinin yokluğunu kapatmaya çalışırlar. Yavrunuzun durgunlaşmaması ve depresyona girmemesi için beslenmeden önce ilgi ve değer vermelisiniz.

Yalnız Kalması

Kedilerin durgun davranmalarının diğer ve en önemli nedenlerinden birisi de yalnız kalmalarıdır! Kediler her ne kadar günlerinin yarısını uyuyarak geçirseler de uyanık oldukları zaman tekrar deliksiz uyumaları için enerji atmaları gerekmektedir. Bunu tek başlarına dört dörtlük şekilde yapamayacakları için sahiplerine ihtiyaç duyarlar. Kedilerde tıpkı bebekler gibi oldukları için her zaman yanında anne babalarını isterler.

Onlarla oynamak, koşturmak, kucağa çıkıp sevilmek, okşanmak veya beraber yatmak isterler. Eğer bu aktiviteleri kedinize sunmak yerine onu evde bırakıp işe veya okula gidiyorsanız, kedinizin durgunlaşması veya size karşı soğuk davranması çok normaldir. Mecburi olarak dışarı çıkmanız gerekiyorsa, eve geldiğinizde gece saatlerine kadar onunla vakit geçirmeyi unutmamalısınız.

İlgili Yazı: Kedimi Nasıl Mutlu Ederim?

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?