Kediler, sokaklarda özgür şekilde dolaşmayı sever. Ancak ev kedilerinin de gayet rahat olduğu görülür. Peki sizce, Kediler Evde mi Sokakta mı Mutlu?

Kediler, doğuştan özgür ruhlu varlıklardır. Ev kedilerinin bile zaman zaman özgürlük için kaçmak istediği görülür. Bununla birlikte ev kedileri daha iyi yaşam şartlarına sahiptir. Ev kedileri, sokak kedilerine nazaran daha sağlıklı ve mutlu görülür. Kedilerin mutlu olması için uygun ortam oluşturulması, kedilerin mutlulukları açısından önemlidir.

Mutlu kediler, sahiplerinin de mutlu olmaları için çeşitli davranışlarda bulunur. Kedi sahipleri de bu sevimlilik karşısında daha mutlu olur. Hayatlarında daima yüzlerini gülümsetecek bir ayrıntı bulunur. Gelin, kediler evde mi yoksa sokakta mı daha mutlu? hep beraber öğrenelim.

Kedilerin Sokakta Yaşaması
Kedilerin Sokakta Yaşaması

Kedilerin Sokakta Yaşaması

Sokak kedileri, özgür alanlara sahiptir. Bununla birlikte gerekli yiyecek ve barınma ihtiyaçlarını karşılamakta bazen zorluk çekebilir. Yiyecek bulacakları ya da mutlu bir yuvaya sahip olacakları kesin değildir. Bu durum, sokak kedilerinin sağlıksız ve çelimsiz olmalarına neden olabilir. Mahallede yaşayan kediler bu açıdan daha şanslıdır. Esnaf ve mahalle sakinleri tarafından oldukça iyi beslenir.

İzbe yerlerde bulunan kedilerin sokakta yaşaması sağlıklı bir durum değildir. Bu kediler, düzensiz beslenme ve kötü hava koşullarına bağlı olarak hastalığa açık hale gelir. Kedilerin hassas yapısı, hasta olmalarını kaldıramaz. Zamanla başka hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olur. Kediler, özgür olmaları açısından sokağı tercih ederken; beslenme açısından evi tercih eder.

Kedilerin Evde Yaşaması

Kediler, ev yaşamına kolay bir şekilde adapte olur. Evcil hayvanlar içinde eve en bağlı olan hayvan kedilerdir. Sahiplerine de aynı şekilde bağlandığı görülür. Kedilerin evde yaşaması birçok açıdan uyum göstermeleri ile yakından ilgilidir. Evde, tüm ihtiyaçlarını karşılayıp sakinlik içinde yaşayabilir.

Kediler, bahçeli olan evlerde daha rahat yaşar. Hem ev içi sakinliği bulur hem de dışarda enerjisini atar. Bu şekilde daha mutlu bir yaşama sahip olabilir. Evde yaşayan kedilerin sakin bir ortama sahip olması gerekir. Aksi bir durumda, stres altına girerler ve sokak kedileri gibi huzursuz bir hayata sahip olur. Sokak kedileri ne kadar özgürse, ev kedileri de o kadar rahatlık içindedir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Evde mi Yoksa Sokakta mı Daha Mutlu?".
 • Büşra

  Merhaba, evde doğmuş kedi sokağa alışır mı?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, evde çok zaman geçirdiyse ve eve alıştıysa sokağa uyum sağlaması zor olabilir. Aniden sokakların olumsuz şartlarıyla baş başa kalacağı için davranış problemleri veya depresyonda görülebilir. Ayrıca ev ortamına alıştığı için dışarıdaki tehlikelere karşı kendini koruyamayabilir.

  • Anonim

   Sokakta yaşayan bir kedi evde mutlu olur mu? site içinde barınması ve beslenmesi sağlanırsa daha mı uygundur?