Kedilerin sürekli kendini temizlemek için yaladığını fark etmişsinizdir. Peki ya bizi? kediler saçınızı neden yalıyor merak ediyor musunuz?

En sevimli canlılar arasında yer alan kediler, bazı farklı davranışlar sergileyebilir. İnsanların anlam veremediği bu davranışlar kimi zaman bir sevgi gösterisi, kimi zaman da korktuklarının belirtisidir. Kediler neden saç yalar? sorusu, özellikle kedi sahiplenen kişiler tarafından, merak edilmektedir. Bu yazıda, kedilerin garip hareketlerinden birisi olan saç yalama konusuna açıklık getireceğiz.

Cana yakın olan kediler, sahiplerine çok içten bir şekilde bağlanır. Farklı sevgi gösterileri ile sahiplerinin ilgisini çekmeye çalışır. Bazı insanlarda kedilerin nankör olduğuna dair bir ön kabul bulunur. Bu ön yargı, kesinlikle doğru değildir. Kedilerle sık vakit geçiren kişiler, ne kadar sadık canlılar olduğunu deneyimleyebilir. Gelin, hep beraber kedilerin saç yalamasının nedenlerini inceleyelim.

Sevgi Belirtisi Olarak Kedilerin Saç Yalaması

Kediniz, sevgisini göstermek için birçok yolu dener. Farklı davranışları ile size duyduğu sevgiyi gösterir. Sevgi belirtisi olarak kedilerin saç yalaması oldukça sık görülen bir durumdur. Sahipleri ile zaman geçirmeyi seven kediler, saçları ile uğraşmaktan da zevk alır. Bu davranışın garip görülmemesi gerekir. Kedilerin bazı ilgili davranışları size garip gelebilir. Sizi yaladıklarında vücudunuzda huylanma olması başlarda sizi rahatsız edecektir.

Zamanla bu davranışları hoşunuza gitmeye başlayacaktır. Kediler sosyalleşmek istediklerinde de sahiplerinin saçları ile oynar. Bu durum, ilgi beklediklerinin dışa vurumu olarak görülebilir. Kendilerini ifade etmek için sahiplerinin saçlarını yalaması, kedilerin sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Kedi sahiplenen kişiler de bunu zamanla anlayacaktır.

Kedilerin Saç Yalaması
Kedilerin Saç Yalaması

Sosyalleşmek İsteyen Kedilerin Saç Yalaması

Kediler özgürlüklerine düşkün olmalarının yanında, sahiplerine de bağlıdır. Sahiplerinin kendileri ile oynaması için farklı hareketlerde bulunabilirler. Sosyalleşmek isteyen kedilerin saç yalaması da oldukça sık görülür. Kediler sadece kirli olduğunuz için değil, sizden bir tepki bekledikleri zaman sizi yalayabilir. Sizinle bağ kurmak isteyen kedileriniz, ilginizi çekmek için sizinle oyun oynamak ister.

Bunun içinde çeşitli davranış şekilleri üretir. Bu davranışlardan birisi de saçlarınızı yalamasıdır. Bu davranış, sizinle mutlu ve rahat olduğunun da göstergesidir. Dürtüsel olarak yalama alışkanlığı bulunan kediler, sahipleri ile bağ kurmak için bu davranışı gösterir. Saçlarınızı ya da elinizi sert şekilde yalaması kedilerinizin endişeli olduğunu da gösterebilir.

Kedilerin Sahibinin Saçını Yalaması
Kedilerin Sahibinin Saçını Yalaması

Kedilerin Saç Yaladığında Ne Yapılmalıdır?

Özellikle oyuncu kediler, sahiplerinin sürekli kendileri ile ilgilenmesini ister. Dikkat çekmek için birçok farklı davranışta bulunur. Kediniz sıklıkla sizi ısırıyorsa ya da saçlarınızı yalıyorsa bu sizinle oynamak istediğinin bir göstergesidir. Kedilerin saç yalamasında ne yapılmalıdır? sorusu, kedi sahiplenen kişiler tarafından merak edilir. Bölgesel sınırlarını belirlemek isteyen kedilerin de sıklıkla sahiplerinin saçlarını yaladığı görülür.

Bu davranış, size zarar vermek istediğini göstermez. Yalnızca ilginizi çekmek ve sizinle bağ kurmak istemektedirler. Kediniz saç yalamasının yanında, tüyleri de dikleşiyorsa bu durum onu rahatsız eden bir şeyin olduğuna işaret eder. Yavru kediler de annelerinden ayrılma aşamasında bu davranışı gösterebilir. Kedilerin saç yalamasının tehlikeli bir durum olmadığının bilincinde olunmalıdır. Sizi yalaması, koruyucu bir davranışta bulunduğunun göstergesidir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Neden Saç Yalar?".
  • Serkozi gelibolu

    Her gün sabaha karşı 4 aylık kedimiz benim saçımı yaşamaktadır. İlk zaman tedirgin oldum ama yalarken aşırı mırlıyor. Mırlaması hoşuna gittiğinde, herhalde dediğiniz gibi sevgi gösterisi 😊👍

    • Alper

      Benimki de mama vermem için benim saçlarımı yalıyor beni sabahın köründe uyarıyor.