Kediler bazen çok korkar, korkan kedilere utangaç kediler de denir. Utangaç olan bu kediler neden korkar? nasıl anlaşılır? işte detaylar.

Kediler, birçok nedene bağlı olarak korkabilir. Ancak biz, korktuğunu hemen anlayamadığımız için bu kedileri, “korkak kedi” olarak adlandırırız. Kediler, korktukları zaman aşırı sinirli ve saldırgan olabilir. Dolayısıyla bu konuyu hafife almamak gerekir.

Kedilerin korkmasının önüne geçmek için iki önemli nokta bulunuyor. Bu aşamalar; korkmaya neden olan unsurlar ve bu korkularının nasıl ortadan kaldırılacağı.

Peki, kediler neden korkar? Bu yazımızda bu sorunun cevabından ve çözümlerinden bahsettik.

Kediler Neden Korkar?

Kediler, bazen tuhaf hareketler sergileyebilir. Örneğin; kapı zili çaldığında ani tepki vererek bir yerlere saklanır ya da dışkını tuvalet kapının dışına yapar. Eve misafir geldiğinde saldırır ya da kaçar. Tüm bu örnekler, kedilerin korktuğunu gösterir.

Sebeplerin temel kaynağı stresi ve öfkedir. Dolayısıyla korkak kediler, aşırı sinirli ve stresli canlılardır, diyebiliriz. Ancak kedilerin korku nedenleri, sadece bu nedenlere bağlanmamalıdır. Altta yatan ve fark edilmeyen birçok sebep olabilir.

Kedilerin Korkma Nedenleri Nelerdir?

Kediler, sadece bir nedenden dolayı korkmaz ve hepsinin korkma nedeni farklıdır. Korkma nedenini anlamanın en başlıca yolu ise olaylara kedinin bakış açısından bakmaktır. Örneğin; annesi tarafından terk edilmiş bir kedi düşünelim. İnsanlar tarafından da şiddet görmüş olsun. Bu kedi, her canlının kendisine zarar vereceğini düşünecek ve dolayısıyla korkacaktır.

Ya da annesi tarafından terk edilmiş kedi, bir hayvan sever tarafından sahiplenmiş olsun. Kedi, sahibinin yanında başka birilerini gördüğünde sinirlenecektir. Çünkü sahibinin o kişileri daha çok seveceğini ve kendisini terk edeceğini düşünür.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Sebepler ne olursa olsun kedilerin korkma nedenlerinin temelinde şiddet korkusu, sevgi eksikliği veya terk edilme korkusu yatar. Bu yüzden kedi sahiplerinin, kedilerine sevgilerini belli ederken çekinmemeleri ve kedileriyle bol vakit geçirmeleri gerekir.

Kedilerin Korkma Nedenleri Nelerdir?
Kedilerin Korkma Nedenleri Nelerdir?

Kedilerin Korkak Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Korkak kedi, alışkanlıklarını yerine getiremez ve ilginç hareketler yapar. Kedileri, tuhaf hareketler yapan kişiler bunu hemen anlayabilir. Korkak kedilerin sindirim sistemlerinde ya da ciltlerinde sorunlar çıkabilir. Aşırı tüy dökülmesi görülebilir.

Saldırgan kediler de aslında korkaktır. Korktukları için saldırabilirler. Hırıltılı sesler çıkarır ve ısırırlar. Dolayısıyla bu nedenler de korkma nedenlerinden sayılabilir.

Kedilerin Korkması Nasıl Engellenebilir?

Kediler, birçok nedene bağlı olarak korksa da ihtiyaçları olan tek şey sevgidir. Sevgiye bağlı çözümlerle korkuları azaltabilir ya da yok edilebilir. Her şeyden önce kediler sevilmeli ve bu sevgiyi gösterirken çekingen davranılmamalıdır. Ancak severken kediler hırpalanmamalıdır.

Kedilere sevgiyi göstermenin en başlıca yolu ise oyun oynamaktır. Özellikle utangaç kediler, oyun oynamayı çok sever. Çünkü oyun sayesinde korkularını yenebilir ve utangaç davranmaz. Oyun oynadıkları kişiye karşı güven duyarlar. Belli bir zaman sonra sahiplerine bağlanır ve çok severler.

Kedilerin Korkması Nasıl Engellenebilir?
Kedilerin Korkması Nasıl Engellenebilir?

Veteriner Kontrolleri İhmal Edilmemelidir!

Kedilerin muayeneleri kesinlikle yapılmalıdır. Özellikle her şeyden korkan kediler, düzenli olarak veterinere götürülmelidir. Hatta korkuları yenmeleri açısında veterinerlerden psikolojik destek alınabilir. Kedi sahiplerinin en büyük yardımcısı kuşkusuz veterinerlerdir.

Kedilerin bakımlarının düzenli yapılması ve zaman geçirilmesi, stresi azaltır. Buna bağlı olarak kediler korkmaz, utangaç olmaz ve saldırmaz. Aşıların tam yaptırılması da önemlidir. Hastalık geçiren bir kedi, hem kendine hem de çevresinde zarar verir. Acıya bağlı olarak aşırı saldırgan olabilir.

Kısaca, kedilerin korkma nedenleri muhakkak öğrenilmeli ve çözüm bulunmalıdır. Çözüm bulunamıyorsa veterinerden destek alınmalıdır. Aşıları tam yapılmalı, bakımları ihmal edilmemelidir. En önemlisi, kediler sevilmeli ve bol zaman geçirilmelidir. Oyun oynamanın, kedilerin en sevdiği şey olduğu da unutulmamalıdır.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Neden Korkar?".
 • Anonim

  Erkek bir kedim var, 2 yaşında sokaktan aldık çok seviyoruz ama kapı çalınca çılgınca yerinden fırlayıp yorgan altına saklanıyor. Bunu sonradan öğrendi neden yapıyor bilmiyorum çok üzülüyorum, bilhassa erkeklerden çok korkuyor çok merak ediyorum neden yapıyor, lütfen yardım.

  • Murat Dinç

   Belli ki sokakta şiddet görmüş, erkeklerden daha çok korkmasının sebebi de bir erkek tarafından şiddete veya baskıya maruz kalması ya da bir yere kapatılması olabilir. Zamanla daha da rahatlayacaktır. En iyi tedavi sevgi, mümkünse farklı farklı insanların onu sevmesine izin verin. Kolay bir durum değil ancak bir nebze de olsa yaşadığı travmayı atlatmasında faydalı olacaktır farklı farklı insanlar tarafından sevgi görmesi.

 • kedi sewdalısı

  Ben Kediye çok seviyorum, ama Kedi beni bırakmıyor. Ben ne yapabilirim?

  • miyav

   Nasıl yani demek ki kedi seni çok seviyor.