Miyavliyo ❤️
Kediler Grip Olur mu?

Kediler Grip Olur mu?

Kediden insana grip geçer mi? Korona Virüs hayvanlardan bulaşır mı? Bunlar gibi tüm sorularınız için buyurun yazımızı okuyalım.

Öncelikle endişeye mahal yok. Yazımızı okuyup bu soruya cevap bulabilirsiniz. Etrafımızda grip olmuş insanlar çoğaldığında bizler de muhtemelen grip olmaktan kurtulamayız. Ne yapıp ederler o gribi bize de bulaştırırlar. Peki, kediler grip olur mu? İnsanlardan kedilere ya da kedilerden insanlara grip geçer mi?

Virüsler canlı hücreleri enfekte edebilen mikroskobik canlılardır. Hayvanlardan, bitkilerden ve bakteriler de dahil olmak üzere bir çok organizmadan bulaşabilirler. Lakin burada bilmemiz gereken konu virüslerin genellikle türe özel olduğu gerçeğidir. İnsanları etkileyen hastalıklar genellikle hayvanları etkilemez ve aynı şekilde hayvanları etkileyen hastalıklar da genellikle insanlarda semptom gösteremez. Bu çoğu hastalık için geçerlidir.

Peki, bu durumun istisnası var mı? Neyin istisnası yok ki? Buna Zoonoz hastalıklar adı verilmiş… Peki, Zoonos nedir? Zoonos terimi, hayvandan insana geçen hastalığı ifade etmektedir. Karıncalı kurtlar, bazı mantar türleri ve kuduz gibi hastalıklar bu terim içerisinde yer alan hastalıklara örnek verilebilir. Yine aynı şekilde bu durumun tersi de mümkündür yani bazı hastalıklar da insandan hayvana geçebilir.

Peki kedi gribi ya da diğer adıyla kedi nezlesi nedir? Bu konuda kısaca bilgi vermemizde fayda var. Herpes virüsü ve Calicivirus sebebiyle kedilerde görülen bir hastalıktır. Çoğu zaman bu iki virüs nedeniyle baş göstermekle birlikte Chlamydia isimli bakteri de bu hastalığın oluşumunda rol oynar.

Yani evet, kediler de insanlar gibi grip oluyor.

Şimdi bir saniye kafam karıştı grip bulaşıyor mu bulaşmıyor mu? Geçtiğimiz yıllarda paniğe sebep olan H1N1 (Domuz gribi) ve H1N5 (Kuş gribi) vakalarının en büyük panik sebebi hayvanlardan insanlara bulaşabiliyor olmasındandı. Lakin burada başka bir nokta daha söz konusu; bu virüsler yalnızca hayvanlardan insanlara bulaşmıyor aynı zamanda insanlardan da hayvanlara bulaşıyordu. İnsanlardan kedilere grip geçtiği ilk vaka 2009 yılında meydana gelmiştir. Bunun gibi kedilerin insanlara insanların kedilere bulaştırdığı pek çok vaka mevcuttur.

Yani bu verilere bakarak “İnsandan kediye grip geçer mi?” gibi bir soruya yanıtımız “evet” olacaktır. Lakin çok da korkmanıza lüzum yok. Az önce bulaşır dedin, diyorsunuz. Evet, lakin üzerine basa basa söylediğimiz üzere bu tüm gribe sebep olan virüsler için geçerli değil.

Bununla birlikte kedinizde öksürük, halsizlik hapşırma gibi durumlar gördüğünüzde onu veterinere götürmek konusunda üşengeç davranmamalısınız. Bu elbette grip oldu demek değil, üşütmüş de olabilir. Ancak uzman bir doktor tarafından muayene olması gerekir.

Kedilerden İnsanlara Koronavirüs Geçer mi?

Kedilerden İnsanlara Koronavirüs Geçer mi?

Günümüzde gündeme oturan koronavirüs hakkında bunlar geçerli mi peki? Kediler koronavirüs salgınına yakalanır mı? Yakalanırsa insanlara bulaştırır mı?

22 Nisan 2020 tarihli bir habere göre kediler de kaplan ve aslanlar gibi koronavirüs oluyor. Aslında koronavirüs hayvanlarda yaygın görülen büyük bir virüs ailesi.

Koronavirüsler hayvanlar arasında yaygın olan büyük bir virüs grubudur ve nadir durumlarda bilim adamları tarafından zoonoz (hayvandan insana bulaşan) olarak adlandırılmaktadır(kedi ve köpekteki formları hariç). Bulaşma doğrudan temas (tükürük, kan, idrar, dışkı vb.), dolaylı temas (hayvanların yaşadığı ve dolaştığı alanlarla veya mikroplarla kontamine olmuş nesnelerle veya yüzeylerle temas etmek) yoluyla, vektör kaynaklı (bir kene veya sivrisinek veya pire gibi bir böcek tarafından ısırılmak) ve Çin’de olduğu gibi düşünülen gıda kaynaklı (kontamine bir şey yemek veya içmek, pastörize edilmemiş süt, az pişmiş et, yumurta veya enfekte bir hayvandan dışkısı ile kontamine çiğ meyve ve sebzeler gibi) olabilmektedir. Hastalığın antibiyotikle tedavisinin olmaması ve virusun mutant formlara dönüşerek hastalık yapma yeteneğinin güçlenmesi bu hastalığa karşı hijyen, koruma ve kontrol önlemlerinin alınmasını önemli kılmaktadır.

Kaynak: Veteriner Hekim Altuğ Özer, CNN TÜRK

Bu yazıyı yayımladığımız âna kadar gribin ve koronavirüsün kediden insana geçtiğine dair veri bulunmamaktadır.

Bu yazıyı kaleme almamın asıl sebeplerinden biri, bu sevimli canlara koronavirüs sebebiyle temkinli yaklaşan pek çok insan olduğunu fark etmemdi. Lütfen kedilere kötü davranmayalım, zira kedilerden insanlara koronavirüs geçtiğine dair hiçbir kayıt -şu ana kadar- yok.

Edindiğim bilgileri, yaptığım araştırmaları derleyerek kedilerin grip olup olmadığı ve kedilerde gribin bulaşıcılık seviyesi hakkında makalemi sizlere de sunmak istedim. Eksik kaldığım yerler olursa, mutlaka ziyaretçilerimizden yorumlar bekliyorum. Yorumlarda buluşalım 😊

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Ceren Derya Taşyürek

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

Yorumunu Ekle