Kedilerin gaz çıkardıklarını biliyor muydunuz? Genellikle çıkardıkları gaz kokusuz olur ama sağlık sorunları varsa kokulu olabilir.

Kediler ve insanların birbirlerine çok benzediklerini fark etmiş miydiniz? Hastalıklar, belirtiler, tedavi şekilleri, duygusal tepkimeler, beslenme şekilleri, davranışlar, karakterler ve daha birçok sayamadığımız her şeyimiz kedilerle neredeyse aynı sayılır. Aslında maymunların insanlarla çok benzerlik gösterdiğini, hatta insanlara fiziksel ve duygusal anlamda yakın olan hayvanlardan birinin maymunlar oldukları söylense de bizce kediler bu benzetmeye daha uygundur.

Kedi sahipleri daha iyi anlayacaklardır ki, kediler günlük rutinlerinin dışına çıkarak bazı farklı hareketlerde bulunabilirler. Çoğu zaman bu durum kedi sahiplerini şaşırtsa da aslında kedilerin ne zaman ne yapacaklarını bilememek konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalıdırlar. Sahip olunan kedinin davranışlarını, karakterini ve yapısını bilmek onu daha iyi tanımak için oldukça önemlidir.

Rutinlere ek olarak bazı kediler gün içerisinde gaz çıkarabilirler. “Kediler de gaz çıkarır mıymış ya?” demeyin, onların da canı var nihayetinde 😺 Şaka bir yana kedilerin gaz çıkarması oldukça normaldir ve beklenen bir durumdur. Peki ama neden kediler gaz çıkarır? ya da her kedi gaz çıkarır mı? bu konularda bilgiler verdik.

Kedilerde Gaz Çıkarma
Kedilerde Gaz Çıkarma

Lifli Gıdalar Tüketmek

Bazı kedi mamalarının içeriğinde yüksek miktarda lif bulunduğu için kediler tükettiklerinden sonra gaz çıkarabilirler. Kediler mama yediklerinden sonra arada gaz çıkarmaları normal ama bu devamlı meydana gelirse mamadan kaynaklandığını tahmin edebilirsiniz. Her kedinin gazı tamamen kokusuzdur ama sıklıkla gaz çıkarmaya başladığında bu artık kokulu olmaya başlayabilir.

Eğer kullanılan mama yüksek lifli değilse mama dışında hangi besinleri tükettikleri düşünülmelidir. Eğer yüksek lifli meyveler, sebzeler, ekmek veya makarna yiyorlarsa normal veya aşırı derecede gaz çıkarma sorunları görülebilir. Besinlerin miktarı azaltılabilir, mama değişebilir ve düzenli beslenme programı oluşturulabilir.

Çok Hızlı Yemek

Kediler “tok evin aç kedisi” olarak bilindikleri için karınları tok olsa bile her zaman açlardır. Sevdikleri mamaları, sahiplerinin yedikleri besinleri veya ödül mamalarını gördükleri zaman uykudan bile uyanıp gelirler. Kediler fazla miktarda ve çok hızlı yemek yediklerinde midelerinde şişkinlik olacağı için gaz çıkarmaları gayet normaldir.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kediler fazla gaz çıkarmaya başladığında bunu azaltmak için mama tabağını fazla doldurmamaya dikkat edilmelidir. Kedilerin daha yavaş yemeleri için mama tabağını 3 yemek kaşığı miktarında doldurulabilir. Bu sayede hem az yemiş olacaklar hem de hızlı yeseler bile midelerini fazla dolduramayacakları için gaz sorunu azalacaktır.

Kedilerin Gazı Nasıl Çıkarılır?
Kedilerin Gazı Nasıl Çıkarılır?

Süt ve Süt Ürünleri

Kedilerin süt ve süt ürünlerinin tüketmemesi gerektiğini biliyor muydunuz? Sütün içerisinde laktoz bulunduğu için kediler bunu sindiremezler ve sağlık sorunu yaşayabilirler. Hatta kediler süt içtikleri zaman onlara ağır geldiği için kusabilirler veya kusamayıp öğürme gibi hareketlerde de bulunabilirler. Aynı şekilde her süt tükettiklerinde gaz çıkarabilirler.

Kedilerin çıkardıkları gaz kokusuz olduğu için belki rahatsız olunmayabilir ama sütten kaynaklandığını bilmek gerekir. Süt ve süt ürünlerini vermeyi kesmeli, bunun yerine sürekli yedikleri mamalar verilmeye devam edilmelidir. Bunu sadece sıklıkla gaz çıkardıkları için değil, sağlıklarını olumsuz etkilediği için yapmanızda fayda var.

Tüy Yutmak

Kedilerin çok titiz canlılar olduklarını biliyoruz. Hatta tüm kedilerin başak burcu olduklarını tahmin ediyoruz 😺 Bilirsiniz başak burçları çok titiz olur, hem evlerine hem de kendilerine çok temiz davranırlar. Her neyse, konuyu dağıtmayalım 🙀 Kediler günlük olarak kendilerini sürekli yaladıkları için vücutlarından attıkları tüyleri yutarlar ve bunları çıkarmak içinde bir hayli uğraşırlar.

Yutulan tüyleri çıkaramadıkları zaman mide, karın veya iştahsızlık gibi sorunların yanı sıra gaz çıkarabilirler. Bazı kediler tüylerini çıkarttıklarından sonra da gaz sorunu meydana gelebilir. Bu her ne kadar rahatladıklarını gösterse de yine de düzenli olarak tüylerinin rahatlıkla çıkarmaları için gereken tüm yardımcı ürünler kullanılmalıdır.

İlgili yazı: Kedinin Tüy Kusması, Tüy Yumağını Nasıl Çıkarırlar?

Kediler Neden Gaz Çıkarır?
Kediler Neden Gaz Çıkarır?

Farklı Besinler Tüketmek

Kediler farklı gıdaları yemeyi sevdikleri için dikkatlerini çeken her besini midelerine indirmek isterler. Kediler yememeleri gereken besinleri fazla miktarda tükettikleri zaman vücutlarında beklenmedik farklılıklar meydana gelebilir. Kusma, halsizlik, mide sorunları, iştahsızlık ve gaz çıkarma gibi belirtiler sıklıkla görülür.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediler Kaç Yavru Doğurur?

Özellikle kediniz çok obursa mutfak kapısı her daim kapalı olmalı ve sürekli oturduğunuz odada yememesi gereken besinleri bırakmamalısınız. Siz fark etmeden tüm gıdaları tüketebilir ve sonucunda ağır geldiklerini fark edebilirsiniz. Ayrıca evinizde bozulmuş veya son kullanma tarihi geçmiş besinler varsa tutmamalı ve çöpe atsanız bile kediniz ulaşmadan çöp poşetini hemen evden atmalısınız.

Fiziksel Aktiviteler

Kediler evde koşturduktan, oyun oynadıktan, oradan buraya atladıklarından sonra vücutları hareketli oldukları için gaz çıkarabilirler. İnsanlar fiziksel hareketlerde (spor) bulundukları zaman vücut esnediği ve rahatladığı için gaz çıkarabilirlerse aynı şeyi kediler için düşünmeliyiz. Hatta çok hareketli olan kedilerde daha çok Tekir cinslerinde gaz çıkarma daha fazla görülebilir.

Kediniz her zorlu aktivitelerden sonra gaz çıkarıyorsa endişelenecek bir durum yok. Bunun çok normal olduğunu bilmeli ve sıklığına dikkat etmelisiniz. Her şeyin fazlasının zarar olduğunu bildiğimiz için kedinizi her daim gözetim altında tutmalısınız. Ne zaman, ne kadar gaz çıkarıyorsa bunu akılda tutmalı ve ne yaptıktan sonra gaz çıkarıyorsa bunu takip etmelisiniz.

Yavru Kedi Gazı Nasıl Çıkarılır?
Yavru Kedi Gazı Nasıl Çıkarılır?

Yavru Kedi Gazı Nasıl Çıkarılır?

Yetişkin kedilerin gazını çıkarmamıza gerek yok, çünkü onlar kendi kendilerine gazlarını çıkarabilirler. Yavru kediler henüz çok küçük oldukları için yapmaları gerekenleri tek başlarına uygulayamazlar. En başta gaz yapacak tüm besinlerden uzak durulmalı ve ayına göre beslenmelerine dikkat edilmelidir. Yavru kedilerde gaz oluştuğunda karınları şişer, hazımsızlık çekerler, sürekli miyavlarlar ve şişkinlikten dolayı hareketleri kısıtlanır.

Yavru kediler fazla sarsılmadan ve özellikle karın bölgelerine baskı uygulanmadan kucağa alınmalıdır. Yumuşak el hareketleriyle (karın bölgelerine bastırmadan hafif şekilde) karın ve mide kısımlarına masaj yapılmalıdır. Bunu aynı yeni doğan bebeklerin gazlarını çıkarma şekilleriyle aynı düşünebilirsiniz. Ne kadar nazik davranıp doğru hareketlerle masaj yapılırsa rahatlıkla gazlarını çıkarabilirler.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kedi Lösemi Aşısı ve Fiyatı [2022]

Kedilerde Gaz Problemi

Kediler saydığımız maddelerden dolayı normal ve beklendik şekilde gaz çıkarabilirler. Bazı kediler sıklıkla ve kokulu bir şekilde gaz çıkardıkları için bunun altında mutlaka bir sorun olduğu bilinmelidir. Eğer kedinizde gaz problemi çok artmışsa ve bu belirtileri görüyorsanız mutlaka veterinere danışmalısınız;

  • Aşırı derecede karın gurultusu: Acıkma veya üşütme durumlarının dışında da kedilerin karnı guruldayabilir. Sonucunda kokulu ve yoğun gaz çıkarabilirler.
  • İshal: Yedikleri besinlerden veya farklı sağlık sorunundan dolayı ishal olabilirler. İshalle beraber gaz problemi görülebilir.
  • Dışkıda kan: Eğer kedilerin dışkısında kan varsa ve bununla birlikte yoğun gaz da varsa durum ciddi demektir.
  • Karın-mide bölgesine dokunulduğunda tepki verme: Kedilerin bir sıkıntısı olduğu zaman bunu mutlaka belli ederler. Kedinize dokunduğunuzda tepki veriyor ve gaz çıkarıyorsa beklemeden veterinere gitmelisiniz.
  • Kusma: Kedilerde kusma görüldüğü zaman besin fazlalığından şüphelenerek pek ciddiye alınmaz. Kediniz gaz çıkarmayla beraber kusma belirtisi de görülüyorsa büyük ihtimalle mide bölgesinde sorun olabilir.
  • Anüs kısmında kan: Kediniz dışkı yaptıktan sonra veya durup dururken kan meydana geldiyse mutlaka sorun vardır demektir. Ayrıca kanamanın yanında kokulu veya yoğun gaz varsa mutlaka muayene edilmelidir.

Kedilerin gazı nasıl çıkarılır?

Kediler kendi gazlarını çıkarabilirler. Yavru kedilerin karın bölgesine yumuşak hareketlerle masaj yapılabilir.

Kediler neden sürekli gaz çıkarır?

Hızlı yemek yeme, tüy yutma, süt ürünlerinden dolayı gaz çıkarabilirler. Sürekli gaz çıkıyorlarsa mutlaka veteriner muayenesi gereklidir.

Kedilerin osuruğu kokar mı?

Sağlıklı kedilerin çıkardıkları gaz kokusuzdur. Herhangi bir sağlık sorunu olan kediler kokulu gaz çıkarabilirler.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?