Kedisine mama harici diğer besinleri veren kişiler, kediler ceviz yer mi? sorusunun cevabını merak ediyorlar. Bu konuda önemli bilgiler verdik.

Yemek yerken kedilerin sizi izlemesi içinizi sızlatabilir. Duygu dolu bakışlar altında, yediğiniz lokmalar adeta bir yük haline gelir. İçiniz sızlasa da kediler her şeyi yiyemez. Bazı yiyecekler, kedilerin anatomileri tarafından kabul edilmez. Bu nedenle hayvanlara yiyecek verirken, uygun yiyeceklerin seçilmesi gerekir. Aksi takdirde sindirim sistemlerinde birtakım sorunlar ortaya çıkabilir.

Kediler her şeyde olduğu gibi, yemek yerken de sahiplerini taklit etmek ister. Ancak bu durum bazen olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Sahipleri kedilerin her istediğini yapmak istese de, yiyecek seçimlerinde onların iyiliği için dikkatli olmalıdır. Kediler ceviz yer mi? benzeri sorular, kedi sahiplenen kişiler tarafından sıklıkla sorulur. Bu ve birçok sorunun cevabını ayrıntılı şekilde açıkladık.

Ceviz Tüketiminin Kediler İçin Uygunluğu

Ceviz tüketimi insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ancak, kediler için bu durum aynı şekilde olmayabilir. Kedinize ceviz verirken bir kere daha düşünmeniz gerekir. Bunun nedeni, cevizin içinde bulunan yağ oranıdır. Fazla yağlı yiyecekler, kedilerin sindirimi için uygun değildir.

Kedilere verilecek yiyeceklerin kontrollü bir şekilde seçilmesi gerekir. Kediye ceviz verilir mi? sorusuna olumlu bir yanıt vermek maalesef mümkün değildir. Kedilerine sağlıklı besinler vermek isteyen kişiler kedi anatomisini, insan anatomisine benzer olarak düşünmemelidir. Sağlıklarını korumak açısından diğer verdiğiniz besinlerde de ölçülü olmanız gerekmektedir.

Cevizin Kediler İçin Zararları
Cevizin Kediler İçin Zararları

Cevizin Kediler İçin Zararları

Kediler, genelde her şeyi yiyen hayvanlar olarak görülür. Bunun nedeni, insanlarla iç içe yaşadıklarından dolayı, beslenme şekillerinin de bize benzer olduğu yanılgısına dayanır. Kedilere verilen besinlerin sağlıklarını bozmayacak özelliklere sahip olması gerekir. Aksi takdirde kedinizin sağlığında istenmeyen sorunlar görülebilir. Kedilerin ceviz yemesi şu açılardan zararlıdır:

 • Yağlı besinler kedilerin pankreaslarına zarar verir,
 • Ceviz de içinde belli miktarda yağ bulundurur. Yağ oranı kediler için uygun değildir,
 • Ceviz tüketimi, sindirim sistemlerinde bazı tıkanmalara sebep olabilir,
 • Kedilerin ceviz yemesinin, beslenme dengelerini bozduğu görülür,
 • Kas ve sinir sistemlerinin çalışma şekillerini bozar.

şeklinde cevizin kedilere olan zararlarını sıralayabiliriz. Kediler yediği her besine bağımlı olduğu için kedinizle cevizi hiç tanıştırmamanızı öneriyoruz. Bir kere cevizi yedirdiğinizde cevize karşı bağımlığı artabilir.

Kediler Neden Ceviz Yiyemez?

Sokak kedileri ve evcil kediler, günümüzde neredeyse her besini tüketir. Bazı besinler kontrolsüzce kedilere verildiğinde, sindirim sistemlerinde geri alınamayacak hasarlara neden olabilir. Bu nedenle öncesinde uzman bir veterinerden görüş alınmalı ya da konu hakkında araştırma yapılmalıdır. Kontrolsüz beslenme düzeni, kedilerin iç organlarına da zarar verir ve zamanla başka rahatsızlıkların da tetikleyicisi durumuna gelir.

Kedi için ceviz tüketimi, zararlı sonuçlara sebebiyet verir ve ceviz yemeleri uygun değildir. Ölçülü şekilde verilse bile içerisindeki yağ dengesi, beslenme alışkanlıklarının bozulmasına sebep olur. İlerleyen günlerde anlam veremediğiniz rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bunu önlemek adına sadece uzmanların önerdiği besinler kedilere verilmelidir.

Kediler Neden Ceviz Yiyemez?
Kediler Neden Ceviz Yiyemez?

Kedilerde Ceviz Alerjisi

Bazı besinlerin tüketilmesi, kedilerde alerjik reaksiyonlara sebep olur. Seçilen besinler ne kadar sağlıklı ve taze olsa da kedilerin sindirim sistemleri için uygun olmayabilir. Kedilerde ceviz alerjisi de sıklıkla görülen bir durumdur. Ceviz tek başına sağlıklı bir besin olmasına rağmen kediler için uygun değildir.

Kalp ve sindirim sistemi sağlığı için kedilerin beslenme düzenleri özenle oluşturulmalıdır. Ceviz gibi yağ oranı yüksek olan her besinin tüketimi kediler için zararlı sonuçlar ortaya çıkarır. Çoğu besinin tüketiminin kedilerde ishale neden olduğu da bilinen bir gerçektir.


Kediler ceviz yer mi? sorusu tartışmalı konu olsa da zararlarını görmezden gelemeyiz. Kedinize mama harici başka besimler vermek istiyorsanız, mutlaka veterinerinizle görüşmelisiniz. Yazımız hakkında soru ve düşüncelerinizi, yorumlar kısmında belirtebilirsiniz!

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kediler Ceviz Yer mi?".
 • İdris mert

  Bizim kediye ceviz verdik de çok sevdi neden sevdi bu kadar diye bakarken zararlı olduğunu gördük 3 defa küstü kedim ne yapmam gerekiyor?

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Kustuysa tüm cevizleri midesinden atmıştır. Eğer bunun yanında halsizlik, kusmaya devam etmesi, halsizlik gibi belirtileri de varsa iç organlarına zarar vereceğinden veya alerjisi olabileceğinden şüphelenerek veterinere danışmalısınız.