Anne ve yavru kediler arasında çok güçlü bağ oluşur, fakat diğer yavruları için fedakarlık yapmak zorunda kalırlar. Kedi yavrusunu yer mi? sorusunu cevapladık.

Kediler alemini anlamak ne kadar zor olsa da biraz derin araştırmalara girerek, onların iç dünyası hakkında kolaylıkla bilgi sahibi olabiliriz. Mutlaka yaşadığınız bölgelerde yeni doğum yapmış anne kedi görmüş ve onları inceleme fırsatınız olmuştur. Anne kedi yavrularıyla o kadar güzel ve sahiplenici tavırlarla ilgilenir ki, hiçbir canlıyı yanlarına yaklaşmasına izin vermez. Sadece güvendiği ve daha önce tanıdığı canlıları, yavrularının yanına yaklaşmasına müsaade edebilir. Eğer sürekli baktığınız kedi doğum yaptıysa, yavrularını görmenize izin verir ve hatta elinize alıp sevdiğiniz zaman bile sorun çıkarmaz.

Anne kedi o canlıya yaklaştığında veya kendini sevdirdiğinde, yavru kediler bunu görür ve annesinin yaptığı aynı hareketleri çevreye karşı yaparlar. Yavrular annelerini her durumda taklit ettikleri için öncelikle anne kedinin güvenini kazanmak çok önemlidir. Bazı anne kediler yavrularına çok düşkün olurlar ve büyüyene kadar onlarla beraber yaşamak için ellerinden geleni yaparken; diğer anne kediler ise yavrularını emzirme dönemindeyken ayrılır veya kızgınlık dönemine gireceğine yakın çocuklarını bırakarak o bölgeden uzaklaşır.

Biz insanlar anne kedilerin neden böyle davrandıklarını bilmediğimiz için onlara kızabilir veya bu duruma çok üzülebiliriz. Sadece bununla da bitmiyor, bazı anne kediler yavrularını öldürebilir veya yiyebilir. Bu manzarayla pek karşılaşmanız mümkün olmasa da mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur. Aslında anne kedi yavrusunu yerken veya öldürürken görmenizi de hiç istemeyiz. Peki, kedi yavrusunu yer mi? veya kedi yavrularını neden yer? konusunda tüm merak edilenleri detaylıca açıkladık.

Kedi Yavrusunu Neden Yer?
Kedi Yavrusunu Neden Yer?

Anne Kedi Yavrusunu Neden Yer?

Birçok insan kediler yavrularını yer mi? diye düşünseler de maalesef böyle bir şey vardır. Anne kedinin anatomisini incelediğimizde yaklaşık olarak 3 veya 5 yavru dünyaya getirdiklerini görürüz. Bunlar kedi cinslerine göre değişkenlik gösterse de sokak kedilerinde durum hep aynı olur. Anne kedi hamile kaldığı dönemde çok iyi beslenmesi gerekir, çünkü yavrularını emzirmesi için bolca sütleri olması gerekir. Yeterince beslenemedikleri zaman kısıtlı sütleri olur ve bunu bildikleri için doğum yaptıktan sonra yavruları arasında seçim yapmak zorundadır.

İlgili Yazı:

Mesela 4 yavru dünyaya getirdiyse aralarından hangisinin daha zayıf ve yetersiz olduğunu anladıysa boşuna süt vermemek için onu öldürebilir. Hastalıklı yavruları o an veterinere götürsek veya yoğun tedavi ortamına alınsa bile yaşayamazlar. Anne kedi bunu çok iyi bildiği için mecburen yavrusunun hayatına son vermek zorunda kalırlar. Bazen anne kediler, ölü yavru dünyaya getirebilir. Diğer çocuklarına mikrop bulaşmasın ve kardeşlerini o halde görmesinler diye kendi yavrusunu yiyebilirler.

Bu sayede ölen yavruyu yiyerek ondan proteinleri alır, diğer yavrularına daha fazla süt verebilir ve onların uzun yaşamalarına katkı da bulunurlar. Kedilerin böyle bir döngü yaratmaları bize ne kadar gereksiz ve anlamsız gelse de aslında onlar için bu çok doğru bir harekettir. Yolda veya mahalle aralarında ölü kedi yavrusu gördüğünüzde aklınıza sadece trafik kazası gibi nedenler gelebilir. Aslında bu bir kaza değil, bir ihtimal olarak anne kediden kaynaklanan ölüm olabilir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Haydi, patiler yoruma 😹 Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedi Yavrusunu Yer mi?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Ahmet Ç.

  İşyerimizde anne kediye kulübe yaptık, üç yavrusu vardı reddeder falan diye hiçbirine dokunmadık hepsi de tosun gibi sağlıklıydı. Düzenli mama ve temiz su koyuyorduk ama bir sabah geldiğimde anne yavruların tamamını yemişti. Son kalanı kurtarayım derken meğer onu da parçalamış. Şok oldum… Normalde hiç yabani bir kedi değil. Aynı kedi daha önce de doğurmuştu. Yavruları biranda ortadan kaybolmuştu. Meğer hep böyle yapıyormuş sanırım. Önce inanamadım, başka kedilerden veya köpeklerden şüphelenmiştim. Gözümle görünce anladım. Daha önce anlasam kesin kısırlaştırırdım. En güzeli acil ihtiyaç dışında sokak hayvanlarına hiç müdahale etmemek.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Anonim

   Bizim kedi de 6 yavrunun 4 tanesini yemiş. 2 tanesi ölmüştü çok şaşırdım acaba neden böyle yapıyor?

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Sadişko

  Göz yaşım pıt