Anne ve yavru kediler arasında çok güçlü bağ oluşur, fakat diğer yavruları için fedakarlık yapmak zorunda kalırlar. Kedi yavrusunu yer mi? sorusunu cevapladık.

Kediler alemini anlamak ne kadar zor olsa da biraz derin araştırmalara girerek, onların iç dünyası hakkında kolaylıkla bilgi sahibi olabiliriz. Mutlaka yaşadığınız bölgelerde yeni doğum yapmış anne kedi görmüş ve onları inceleme fırsatınız olmuştur. Anne kedi yavrularıyla o kadar güzel ve sahiplenici tavırlarla ilgilenir ki, hiçbir canlıyı yanlarına yaklaşmasına izin vermez. Sadece güvendiği ve daha önce tanıdığı canlıları, yavrularının yanına yaklaşmasına müsaade edebilir. Eğer sürekli baktığınız kedi doğum yaptıysa, yavrularını görmenize izin verir ve hatta elinize alıp sevdiğiniz zaman bile sorun çıkarmaz.

Anne kedi o canlıya yaklaştığında veya kendini sevdirdiğinde, yavru kediler bunu görür ve annesinin yaptığı aynı hareketleri çevreye karşı yaparlar. Yavrular annelerini her durumda taklit ettikleri için öncelikle anne kedinin güvenini kazanmak çok önemlidir. Bazı anne kediler yavrularına çok düşkün olurlar ve büyüyene kadar onlarla beraber yaşamak için ellerinden geleni yaparken; diğer anne kediler ise yavrularını emzirme dönemindeyken ayrılır veya kızgınlık dönemine gireceğine yakın çocuklarını bırakarak o bölgeden uzaklaşır.

Biz insanlar anne kedilerin neden böyle davrandıklarını bilmediğimiz için onlara kızabilir veya bu duruma çok üzülebiliriz. Sadece bununla da bitmiyor, bazı anne kediler yavrularını öldürebilir veya yiyebilir. Bu manzarayla pek karşılaşmanız mümkün olmasa da mutlaka bir yerlerden duymuşsunuzdur. Aslında anne kedi yavrusunu yerken veya öldürürken görmenizi de hiç istemeyiz. Peki, kedi yavrusunu yer mi? veya kedi yavrularını neden yer? konusunda tüm merak edilenleri detaylıca açıkladık.

Kedi Yavrusunu Neden Yer?
Kedi Yavrusunu Neden Yer?

Anne Kedi Yavrusunu Neden Yer?

Kediler neden yavrularını yer ? Birçok insan kediler yavrularını yer mi ? diye düşünseler de maalesef böyle bir şey vardır. Anne kedinin anatomisini incelediğimizde yaklaşık olarak 3 veya 5 yavru dünyaya getirdiklerini görürüz. Bunlar kedi cinslerine göre değişkenlik gösterse de sokak kedilerinde durum hep aynı olur. Anne kedi hamile kaldığı dönemde çok iyi beslenmesi gerekir, çünkü yavrularını emzirmesi için bolca sütleri olması gerekir. Yeterince beslenemedikleri zaman kısıtlı sütleri olur ve bunu bildikleri için doğum yaptıktan sonra yavruları arasında seçim yapmak zorundadır.

İlgili Yazı:

Mesela 4 yavru dünyaya getirdiyse aralarından hangisinin daha zayıf ve yetersiz olduğunu anladıysa boşuna süt vermemek için onu öldürebilir. Hastalıklı yavruları o an veterinere götürsek veya yoğun tedavi ortamına alınsa bile yaşayamazlar. Anne kedi bunu çok iyi bildiği için mecburen yavrusunun hayatına son vermek zorunda kalırlar. Bazen anne kediler, ölü yavru dünyaya getirebilir. Diğer çocuklarına mikrop bulaşmasın ve kardeşlerini o halde görmesinler diye kendi yavrusunu yiyebilirler.

Bu sayede ölen yavruyu yiyerek ondan proteinleri alır, diğer yavrularına daha fazla süt verebilir ve onların uzun yaşamalarına katkı da bulunurlar. Kedilerin böyle bir döngü yaratmaları bize ne kadar gereksiz ve anlamsız gelse de aslında onlar için bu çok doğru bir harekettir. Yolda veya mahalle aralarında ölü kedi yavrusu gördüğünüzde aklınıza sadece trafik kazası gibi nedenler gelebilir. Aslında bu bir kaza değil, bir ihtimal olarak anne kediden kaynaklanan ölüm olabilir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi Yavrusunu Yer mi?".
 • Tuba

  2 ay önce bahcede bulduk daha gobek bağı üstünde aldik eve ikigun baktık sonra annesi ve diger kardeşlerini bulduk galiba bilmeyerek kaçtı en iyi yer anne kucağı dedik geri bıraktık surekli de besledik ama o kedi biraz celimsiz ve annesinin yaninda digerleri gitmişti.. dün çocuğum aglayarak eve geldi yavrusunu yemiş annesi diye ..sen kabul etseydin bugün ölmezdi diye diye ağladı… böyle bisey olabilirmi diye arastiyordum varmış kedi dünyası en iyi onlar bilir ama cok etkilendik

 • Hakan

  Merhaba, benim British cinsi kedim var. İlk doğumunu yaptı, fakat 2 yavru dünyaya getirdi biri ölü doğdu. işin enteresan tarafı ise kalan bir yavruyu emzirmiyor bizde mama aldık onun için zorla biz emziriyorduk. Annesi yatınca memesini tutturuyorduk annesinin. Ayrıca yavruyu dışlamadı, fakat hiç emzirme isteği yoktu sadece sürekli ağzında gezdiriyordu yavruyu. 2 gündür bugün odaya kapattık erkek kedi rahatsız etmesin diye odaya girdiğimde yavruyu yemiş sadece kuyruğu kalmıştı çok üzüldü eşim anlam veremedi nedenine. Hatta bu nedenle kediyi sahiplendirmeye karar verdik.

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, kedinin herhangi bir suçu yok yavrusunu yedi diye sahiplendirmeye kalkmamalısınız. Kediler içgüdü nedeniyle dünyaya yavrular getirdikleri zaman eğer o yavrunun hastalıklı olduğunu ve fazla yaşamayacağını anladığı zaman onu hiç emzirmez ve boşu boşuna beslenmesine gerek görmeden yavruyu yer. Eğer yavruyu yemezse, diğer yavruları da etkileneceğini düşünür ve onların sağlıklı kalabilmesi için hasta olan yavruyu yemek zorunda kalır. Bu sadece sizin kedinizde var olan bir şey değildir, tüm kediler eğer ölmek üzere olan yavrusu varsa, maalesef yer.

 • Ahmet Ç.

  İşyerimizde anne kediye kulübe yaptık, üç yavrusu vardı reddeder falan diye hiçbirine dokunmadık hepsi de tosun gibi sağlıklıydı. Düzenli mama ve temiz su koyuyorduk ama bir sabah geldiğimde anne yavruların tamamını yemişti. Son kalanı kurtarayım derken meğer onu da parçalamış. Şok oldum… Normalde hiç yabani bir kedi değil. Aynı kedi daha önce de doğurmuştu. Yavruları biranda ortadan kaybolmuştu. Meğer hep böyle yapıyormuş sanırım. Önce inanamadım, başka kedilerden veya köpeklerden şüphelenmiştim. Gözümle görünce anladım. Daha önce anlasam kesin kısırlaştırırdım. En güzeli acil ihtiyaç dışında sokak hayvanlarına hiç müdahale etmemek.

  • Anonim

   Bizim kedi de 6 yavrunun 4 tanesini yemiş. 2 tanesi ölmüştü çok şaşırdım acaba neden böyle yapıyor?

 • Sadişko

  Göz yaşım pıt