Kedinizle yurtdışı seyahati yapmak istiyorsanız tıpkı sizin gibi kedinizin de bir pasaporta ihtiyacı olacaktır. Peki Kedi Pasaportu nasıl çıkartılır? İşte Cevap

Yurtdışı seyahatleri için insanlar gibi evcil hayvanlarında da pasaporta ihtiyacı vardır. Kedileriniz için kolaylıkla çıkartabileceğiniz pasaport ile sevimli dostunuz ile sorunsuz bir şekilde yurt dışı seyahatleri yapabilirsiniz. Kedi pasaportu nasıl çıkartılır ve kedi pasaportu güncel fiyatı nedir gelin biraz da bunlardan söz edelim.

Kediye Pasaport Çıkartmak

Kedi pasaportu kedinizin yurtdışı seyahatlerinizde kedinizin de sizinle gelebilmesi için gerekli olan, tıpkı insanlarınkine benzer bir pasaporttur. Kedi pasaportu çıkartmak için gerekli şartlar maddeler halinde verilmiştir;

Kediye Pasaport Çıkartmak
Kediye Pasaport Çıkartmak
 1. Pasaportunu çıkartmak istediğiniz kedinizin en az 7 aylık olması ve aşılarının tamamlanmış olması gerekmektedir. Aşıların tamamlandığına dair kanıt olarak kedi aşı karnesi veya kedi sağlık karnesi gösterilebilir. Kedi aşılarının tamamlanma süresi 7 aylık olduğu için daha küçük kedilerinizi götürmeyiniz. Aşılar ile ilgili detaylı bilgiye daha önce yazdığımız Kedi aşı takvimi ve güncel aşı fiyatları yazımızdan ulaşabilirsiniz.
 2. Kedinizin hamile olmaması gerekmektedir. Kısırlaştırılmış kediler hiçbir ön kontrole gerek kalmadan rahatlıkla götürülebilir.
 3. Kedinizden kan örneği alınarak Türkiye’de sadece Ankara’da olan Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne gönderilmektedir. Bunun nedeni kedinizin kanında kuduz antikorlarının yer alıp almadığının kontrolü içindir.
 4. Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne kuduz antikor testi için ödediğiniz ücretin dekontu ve Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne yazılan dilekçe.
 5. Kedi kimliği ve kedi sağlık karnesinin fotokopileri.
 6. Yolculuktan 48 saat önce bulunduğunuz bölgedeki veterinere giderek kedinizin aşı kontrolleri yapılmalı ve Menşe Şahadetnamesi almanız gerekmektedir.
 7. Kedinize çip taktırmalı ve taktırdığınız çipin barkodunu kaybetmemelisiniz. Kedi sağlık karnesi aldığınızda kedinize bir çip takılmaktadır ve bu çipin numaralı kedi sağlık karnesinde yer almaktadır.
 8. Kedinize kuduz aşısı yaptırmalı ve kan testini öyle göndermelisiniz. Kan örneği gönderildikten tam 3 ay sonra Tarım İl veya İlçe Müdürlüğüne gitmelisiniz.

Kediye Pasaport Çıkartmanın Faydaları

Kedi pasaportu çıkartmayı düşünüyor ve tam olarak çıkartıp çıkartmamak arasında kalıyorsanız aşağıda yer alan kedi pasaportu çıkartmanın faydalarını okuduktan sonra en kısa sürede kedinize pasaport çıkartacağınızdan eminiz. Lafı daha fazla uzatmadan gelin kedi pasaportu çıkartmanın faydalarına geçelim.

 • Kedinizi yurtdışı seyahatlerinize sorunsuz bir şekilde götürebilirsiniz.
 • Pasaport için gerekli kan testini yaparak kedinizin herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Kedinizin kaybolması halinde 60 gün içerisinde il veya ilçe müdürlüklerine giderek kayıp başvurusunda bulunarak kayıtlı olan kedinizin bulunmasını kolaylaştırabilirsiniz.
 • Kedinize takılan çip sayesinde kedinizin çalınmasını önleyebilirsiniz.
 • Kedi pasaportu için gerekli olan şartlardan birisi olan ‘kedi aşılarının tam olması gerekmektedir.’  Şartı sayesinde kedilerinizin tüm aşılarını yapmış olursunuz.
 • En önemli faydası ise sevimli dostunuz ile güzelce bir seyahat etmiş olursunuz. Bu sayede kedinizi geride bırakmak zorunda kalmaz ve geçici süreliğine kedinize bakıcılık yapacak birilerini bulmak zorunda kalmazsınız.
Kedi Pasaportu Güncel Ücreti
Kedi Pasaportu Güncel Ücreti

Kedi Pasaportunun Güncel Ücreti [2022]

Kedi pasaportu çıkartmak isteyen evcil hayvan sahiplerinin en çok merak ettiği kısım pasaport çıkartma süreci için ne kadar ücret ödeyeceğidir. Kedi pasaportu çıkartmak istiyorsanız ilk olarak kedinize kuduz antikor testi yaptırmalısınız. Bunun için ödeyeceğiniz ücret %8 KDV dahil 647,61 TL’dir. Bu ücreti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı olan Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsüne ödemelisiniz. Bu ücreti ödedikten sonra dekont almalı ve dekont ile bir veteriner yardımıyla kedinizin kan örneğini alarak test için laboratuvara göndermelisiniz. Birçok kedi sahibi önce kedilerinin kan örneğini gönderip daha sonra ücreti yatırmaktadır. Bu da yapılabilir fakat tekrar dekontu görmeniz bu süreci yavaşlatacağı için dekont ile kan örneğini yaptırmak sonuçların daha kısa sürede elinizde olmasına yardımcı olacaktır.

Kedi pasaportu fiyatı vergilere gelen veya gelecek olan fiyat değişiklikleri ile artabilmekte veya azalabilmektedir. Günce fiyatı size yakın bir veterinere veya İl-İlçe Bölge Veteriner ve Hekimler Odası’nı arayarak öğrenebilirsiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?