Minik dostlarımız için sürekli kum almak bütçeyi yorabiliyor. Kedinizin kumunu evde yaparak bütçenizi rahatlatabilirsiniz.

Evcil hayvanlarımızı hepimiz çok severiz. Onların rahatı ve mutluluğu için genellikle yapamayacağımız şey yoktur. Kedilerimiz içinde aynen bu geçerlidir. Kedilerin bakımı diğer evcil hayvanlarımıza göre daha meşakkatli ve dikkat isteyen konulardan olması sebebiyle, kedi sahiplerinin belirli başlı konulara çok dikkat etmesi gerekmektedir. Kedilerin yemesinden, içmesine hatta sağlığına kadar tüm ayrıntılarıyla hâkim olmazsak bu hem bizi hem de minik dostlarımızı üzecek sorunlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden minik dostlarımızın bakımlarına oldukça fazla önem vermek zorundayız. Bakımlarını yaparken de onları incitmeden ve onların canlarını yakmadan bu işleri yapmak zorundayız. Çünkü onlar bizim minik dostlarımız ve ev arkadaşlarımızdır. Onları anlamak ve sevmek zorunda olduğumuzu hepimiz bilmeliyiz.

Aynı zamanda kedilerle aynı evi ve aynı yaşam alanlarını paylaşmaktayız. Normalde onların yaşam alanları vahşi doğa iken, biz zaten onları vahşi yaşamlarından alıp kendi ev yaşantımıza adapte etmeye çalışıyoruz. Bu sebeple de doğası vahşi olan bu minik dostlarımız, bizim hayatımıza girerken oldukça zorluklar yaşıyorlar. Bizler, minik dostlarımızın bu zorluklarını minimuma indirmek ve daha güzel biçimde yaşamlarını idame ettirmek için çalışmalıyız. Çünkü bu minik dostlarımız bize emanetler. Kedi kumları konusunda diğer bir yanlış ise kristal kumların kullanılması meselesidir. Kristal kumlar hiçbir şekilde, minik dostlarımızın sağlığına iyi gelmediği gibi bizimde sağlığımıza iyi gelmemektedir. Özellikle mikropları bulaştırma özellikleri sebebiyle kristal kumların hem kedi sağlığı hem de insan sağlığı için oldukça zararlı olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Gazete Kâğıtlarından Kedi Kumu Yapımı

Kedi kumu yapımında kullanılan birçok malzeme ve yöntem vardır. Ancak en çok bilineni ise, gazete kâğıtlarını toplayarak yapılan kedi kumu yöntemidir. Eğer ki birden çok kedi ile yaşıyorsanız ve kedilerin kum masrafı sizi zorluyorsa yapmanız gereken en doğru iş, gazete kâğıtlarından kedi kumu yapmaktadır. Bu kumu yapmak için gerekli olan malzemeler ise çok fazla karmaşık değildir. Gazete kâğıtlarından kedi kumu yapmak için gerekli olan malzemeler; Bolca gazete kâğıdı, deterjan, leğen, karbonat ve bulaşık eldivenidir. İlk önce topladığınız gazete kâğıtlarını, bir leğenin içine ince bir şekilde keserek yerleştirmelisiniz. Sonrasında, kâğıtları küçük boyutlara ayırarak parçalayın. Sonrasında leğeninizin içine doldurduğunuz bu kâğıtları ağzına kadar su ve sıvı deterjan ile doldurun. Kâğıtlardaki boyanın dökülmesini iyice beklemelisiniz. Bunun içinde suyun içindeki gazete kâğıtlarını birkaç kere aynı yöntemle doldur boşalt yaparak yıkamalısınız. Bu yıkama sonunda kâğıtlardaki boyalar mutlaka dökülecektir. Sonrasında kâğıtları yine aynı şekilde suya atarak karbonat ile yıkamalısınız. Birkaç defa bu yöntemi kullandıktan sonra kâğıtlarınızı durulayıp kuruması için birkaç gün bekletmelisiniz. Bunu yaparken, kâğıtlardaki suyun iyice süzülmesini sağlamalısınız. Sular iyice süzüldükten sonra, kedi dostunuzun kumu hazır hale gelecektir. Bunu sürekli olarak yapabilir ve kum masrafından kurtulabilirsiniz. Ayrıca organik olması sebebiyle, hem kedi dostunuza hem de size asla zarar vermeyecektir. İsteğe göre, kumunuz içine biraz çakıl taşı atarak doğallık oluşturabilirsiniz.

Evde Kedi Kumu Yapımı
Evde Kedi Kumu Yapımı

Sokaktaki Toprak İle Kedi Kumu Yapımı

Kedi Kumu
Kedi Kumu

Sokak ve caddelerde çok sayıda inşaat kumu ya da başka amaçlar için dökülmüş kumlar bulunmaktadır. Bu kumlar her ne kadar kirli gibi gözükse de, aslında pratik bir temizlik hareketi ile bu kumlardan kedinizin sevdiği doğal bir kum yapmanız içten bile değildir. Bu işlem için gerekli olan malzemeler; Bir kap kedi kumu, metil alkol, kum süzgeci ve eldivenlerdir. İlk yapmanız gereken kediniz için gerekli kumu sokaktaki her hangi bir yerden bulmanızdır. Yeteri kadar kum aldığınızda, o kumu öncelikle bir kum süzgecinden geçirmelisiniz. Bunu yaparken mutlaka eldiven takarak ve kumdan belirli bir mesafede uzak kalarak yapabilirsiniz. Bu işlemi yaparken başka bir kedinin dışkısının size bulaşmaması için uzak durmanız gerekmektedir. Katı şeyleri süzgeç ile temizledikten sonra, kumunuzu metil alkol ile bolca yıkamalısınız. Metil alkol ile yıkadıktan sonra, su ile durulayın ve kumunuzu en az 3-4 gün güneş gören bir yerde kurumaya bırakın. Ardından minik dostunuza, arınık ve temiz bir kum yapmış olacaksınız.

Bahçe Toprağı İle Kedi Kumu Yapımı

Birçok bahçeli evde kedilerin beslendiği bilinmektedir. Zaten bahçeli ev sahibi olanların tamamına yakını evlerinde kedi dostlarıyla vakit geçirmeyi çok sever. Bazen de, kedileri için kum olarak bahçe toprağını kullanan insanların sayısı çoktur. Bahçe toprağından eğer ki kum yapmak isterseniz, bunun için yine aynı malzemeleri kullanabilirsiniz. Bahçe toprağı eğer ıslak ise, öncelikle kurumaya bırakmalısınız. Yok değil ise, eldiven ile içindeki katı şeyleri ayıklamanız gerekmektedir. Aynı şekilde metil alkol kullanarak toprağı yıkamalı ve belirli bir süre için kurumaya bırakmalısınız. Bu kum ile işiniz bittikten sonra, kesinlikle toprağa dökmemelisiniz. Çünkü bu tip toprak ve kumlar, verimli topları hızlıca zehirleme özelliğine sahiptir. Mümkün mertebe bu atık toprak ya da kumları, bir çöp poşetine koyarak çöp kutusuna atmanız gerekmektedir. Çünkü bu tip atıklar, verimli toprak ile karıştığında ağaçları zehirlemeye kadar giden süreçleri başlatmaktadır.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "Evde Kedi Kumu Nasıl Yapılır?".
 • Görkem CAN

  Bu kum sanırım çok pahalı değil. Bir de insanlar ne kadar sürede bir değiştiriyor ne kadar maliyeti oluyor onu da hesaplamak lazım tabi.

  • Kedi annesi

   6 kedim var 3 -4 günde bir komple değiştirip toplam 2 adet 10 lt kum koyuyorum, aldığım envaii çeşit kum denedim kokutmayan ve çok toz yapmayanın fiyatı şuan 55 lira. Aylık masrafım 700 lere çıktı, 10 lt aldığım kısır kedi maması 15 günde bitiyor güncel rakamı 860 lira. Düzenli iç dış parazitler vs artık bütçe yetmiyor. Yani ucuz değil 1 tane kedisi olan uğraşmaz. Bahçede baktığım kedilere aldığım friskies mama bile 350 lira oldu.

 • isimsiz

  Ama bahçe toprağına bastığı zaman her yer toprak ve çamur olmaz mı bence mantıklı bir çözüm değil :/

  • Murat Dinç

   Direk olduğu gibi alıp kullanmak doğru değil tabi ki. İçerikte belirttiğimiz gibi metil alkol ile yıkama gibi işlemlerden geçirirseniz kullanılabilir hale gelecektir.