Kediler tüylerini dökmemesi ve tüylerinin bakımlı olması için tıraş yapılabilir. Tıraştan sonra tüylerinin uzamaları cinse göre değişkenlik gösterir.

Kedi sahiplerinin en merak ettikleri konulardan birisi de mutlaka tıraştır. ”Kedimi tıraş ettirmeli miyim?” diyerek araştırma yaparlar, sonuç olarak kafaları karışık bir şekilde doğru cevabı bir türlü bulamazlar. Bizler genellikle köpeklerin tıraş olduklarını biliriz, çünkü köpeklerin kedilere nazaran tüyleri daha kalın, uzun, yoğun, uzun, pofuduk ve gürdür. Bilinenin aksine sadece köpeklerin değil, kedilerin de tüyleri tıraş edilebilir. Kedilerin tıraş olması ve tıraştan sonra tüylerinin uzaması hakkında bilgiler verdik.

Kediler Tıraş Edilir mi?

Bazı kedi cinslerinin tüyleri genetik olarak uzun ve kısadır. Ancak dikkat edersek sokakta yaşayan bazı Tekir cinslerinin bile tüylerinin çok pofuduk ve uzun olduğunu fark ederiz. Bu duruma çok şaşırsak da bazı gen faktörlerinden dolayı tüm sokak kedilerinin tüyleri uzun olabilir. Dolayısıyla sadece belirli kedi cinslerinin tüyleri uzundur demek yanlış bir açıklamadır.

Kediler Tıraş Edilir mi?
Kediler Tıraş Edilir mi?

Uzun tüylü olan kedilerin rutin zamanlarında ve mevsim geçişlerinde aşırı tüy dökülmeleri, tüylerinin birbirine dolanması, topaklanma, yabancı madde girme, parazit, kıtık oluşması vb. görülebilir. Ayrıca uzun tüylü kedilere yeterince bakım yapılmazsa tüy kaliteleri düşer, parlaklıklarını kaybederler, oldukça cansız ve mat görünümleri olur. Tüm bu olumsuz durumlarla karşı karşıya gelmemek adına ve sürekli bakım yapmak yerine uzun tüylü kedilerin tüyleri tıraş yapılabilir.

Bazı insanlar kısa/orta tüyleri olan kedilerinin fazla tüy döktükleri için tıraş ettirmek istiyorlar. Her şeyden önce kedilerin tüy dökmeleri gayet normaldir, hatta sağlıklı bir kedi zaten tüy dökecektir. Mevsimsel geçişlere uyum sağlamak için tüylerini hazırlamak zorundadırlar. Eğer kısa/orta tüyleri olan kedilerin vücudunda başta parazit olmak üzere farklı deri hastalıkları yoksa çok tüy döküyor diye asla tıraş edilmemelidir.

Kedilerin Tüyleri Nasıl Tıraş Edilir?

Her şeyden önce kedileri zapturapt etmek (elde tutmak) oldukça zordur. En sakin kedi bile tıraş olacağını anlayacağı an hemen hareketlenmeye ve stres yapmaya başlar. Vücudundaki tüyler kesildiği için vücutlarından bir şey koparılıyormuş gibi hissedebilirler. Dolayısıyla zorla kediyi zapturapt ederek tıraş yapmaya çalışmak çok büyük yanlışlardan bir tanesidir.

En doğru yol pet kuaförüne giderek kediyi tıraş ettirmektir. Eğer buna imkan elverişli değilse, yakınınızda pet kuaförü yoksa veya kedinize narkoz verilerek tıraş yapılmasını istemiyorsanız şu adımları takip ederek kedinizi tıraş edebilirsiniz:

 • Sesli tıraş makineleri yerine, sessiz olarak çalışan hayvan tıraş makinesi temin etmelisiniz. bu sayede kediniz korkmaz ve kaçmaya çalışmaz,
 • İnsanların kullandıkları tıraş makineleri daha farklı olduğu için kedilerin tıraşı için uygun olmaz,
 • Kediler yemek yediklerinden sonra mideleri dolu ve şiş olur. Tutma veya yanlışlıkla mideye baskı anında kediler rahatsız olur ve kusabilirler. Dolayısıyla kediniz yemek yediklerinden 1 saat sonra tıraşa başlanmalıdır,
 • Kedinize gayet pozitif ve sevgi dolu yaklaşarak stresini azaltmalısınız,
 • Direkt olarak makineyi tüylere temas ettirmemelisiniz. Öncesinde tıraş yapılacak yere masaj yaparak iyice uyuşturmalı, daha sonra masajı bırakmayarak yavaş hareketlerle tıraşa başlanmalıdır,
 • Eğer imkan varsa 1 kişi kediyi tutabilir,
 • Bu esnada kediniz bir işler çevirdiğinizi anlayabilir 😺 kaçmaya çalışabilir veya yüksek sesle miyavlayarak korktuğunu belli edebilir. Gayet sakin ve alçak ses tonuyla iletişim kurarak sakinleştirilmelidir,
 • Tıraş makinesini ne fazla bastırmalı ne de hafif olarak bırakılmalıdır. Orta derecede deriye temas etmeli ve yukarı doğru tüyler tıraş edilmelidir,
 • Özellikle kediler kafalarını çok hareket ettirdikleri için boyun bölgesine çok dikkatli şekilde tıraş yapılmalıdır. Boyun-kafa olabildiğince sabit tutularak küçük hareketlerle tıraş makinesi kullanılmalıdır,
 • Tıraş yaparken hiç acele edilmemeli, ne kadar sakin ve bölgeleri küçük tutarak ilerlerseniz kedinizde gayet stressiz olacaktır.

İlgili Yazı: En İyi 10 Kedi Tıraş Makineleri

Tıraş Olan Kedinin Tüyleri Ne Zaman Uzar?
Tıraş Olan Kedinin Tüyleri Ne Zaman Uzar?

Tıraştan Sonra Kedilerin Tüyleri Ne Zaman Uzar?

Kediler tıraş edildikten sonra tüylerinin uzaması, tıpkı insanların saçlarının uzama hızına benzer. Her insanın saç yapısı farklı olduğu gibi kedilerin de tüy yapıları oldukça farklıdır. Uzun tüylü kedi cinslerinin tüyleri tıraş edildiğinde 2 ay içerisinde tüyleri yeniden uzayacaktır. Bunun en güçlü sebebi, genetik olarak zaten tüyleri yoğun ve uzun olduğu için tıraş edildiği zaman bile hızlıca uzamasıdır. Kısa/orta kedi cinsleri tıraş edildiyse tekrar tüylerinin uzaması 4 ayı bulabilir.

Kedilerin Tıraştan Sonra Psikolojileri

Kediler tıraş edildikten sonra eskisi gibi davranmayabilir. Sahiplerine güvenmezler, onları gördükleri yerde kaçabilirler, saklanabilirler veya saldırma eyleminde bile bulunabilirler. Bunlar gayet normal ve beklenen davranışlardır. İstemedikleri halde tıraş edildikleri için aslında sahiplerine küsmüşlerdir ve bunu belli etmek için olumsuz davranışlarda bulunurlar.

Kedilerle arayı tekrar düzeltmek için birkaç gün kendi haline bırakmalı ve zorla sevmeye çalışmamalı. Bu hareketler onların streslerine stres eklemekten başka hiçbir işe yaramayacaktır. En sevdikleri mamayı veya yiyeceği ikram ederek sahiplerine yaklaşmaları sağlanmalıdır. Gün içerisinde sevdikleri oyuncaklarla oyunlar kurarak stresleri unutturulmalıdır. Her kedinin karakteri farklı oldukları için sizin kediniz nelerden hoşlanıyorsa onları ön planda tutmalısınız.

 1. Kedi jiletle tıraş edilir mi?

  Hayır, kesinlikle jilet kullanarak kedi tüyleri tıraş edilemez. Yanlışlıkla kediye ciddi zararlar vererek kanamanın artmasına yol açılabilir.

 2. Kedilerin tüylerinin hızlı uzaması için ne yapmalı?

  Kaliteli mama ve vitamin desteğiyle tıraştan sonra tüy uzama hızı arttırılabilir.

 3. Yavru kedilerin tüyleri tıraş edilir mi?

  Yavru kediler 6-7 aylarını doldurduktan sonra tıraş yapılabilir.

 4. Kedilerin pati altındaki tüyler tıraş edilir mi?

  Kedilerin pati altındaki tüyler hareketlerini kısıtlayacağı için (kayma, koşamam vb.) tıraş yapılabilir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Tıraş Olan Kedinin Tüyleri Ne Zaman Uzar?".
 • Anonim

  Merhaba benim scottish kedim var bu kedimin kaşıntısı ve karın bölgesinde leblebi tanesi büyüklüğünde döküntü oldu veterinerim mantar olabileceğini söyledi traş yaptırsam daha mı iyi olur acaba

 • Miray

  Benim kedi 6 aylık ve mart ayında kestirdik tüylerini ortaydı ama biz kestik