Evinde tavşan ve kedi besleyenler her gece akıllarında tek bir soru ile başını yastığa koyuyor: Kediler tavşan yer mi? Hadi beraber bakalım.

Kedilerin tavşan yemesi hakkında yapılan pek çok farklı yorum bulunmaktadır. Kediler için tavşan eti iyi bir et seçeneğidir. Ayrıca zaten kediler ve tavşanlar çok iyi anlaşan iki hayvan değildir. Kediler yapı olarak daha hırçın hayvanlardır. Tavşanlar ise kendi halinde, sakinlerdir. Bu yüzden iyi anlaşamazlar. Haliyle birisi av, diğeri de avcıdır. Bu nedenle evlerinde tavşan ve kedi besleyen sahipler daha da dikkatli olmalıdır. Çünkü tavşanlarda kendini savunma mekanizması pek fazla yoktur. İstisnası bulunur mu, elbette bulunur.

Kediler tavşan yer mi sorusu da bu bağlamda merak edilmektedir. Kediler et olarak tavşan etini tercih edebilirler. Belki tavşan eti ilk seçenekleri değildir ancak tercih listesinde bulunmaktadır. Hatta dikkatinizi çekmiştir, pek çok mama tavşan etlidir ve iştahsız kediler bile tavşan etli mamaya hayır diyemez.

Kediler Tavşan Etini Sever Mi?

Kediler için tavşan eti olmazsa olmaz bir et değildir ancak kediler etobur hayvanlardır ve tavşan eti de onlar için lezzetlidir. Bu yüzden ister istemez risktir. Lakin istisnası kedinizin tavşanı avlamayı hiç öğrenememesidir. Yani kediniz, sürekli tok olursa, yavruyken size gelmiş ve hayatında hiç avlanmamışsa tavşanı da bir av olarak görmeyebilir.

Yorumlarda, bloglarda ya da haber sitelerinde genelde kedilerin, tavşan yavruları ile iyi anlaştığı haberlerini okuyabiliriz. Bu iyi anlaşma şeklinde de olabilir, iki hayvanın birbirine zarar vermesi şeklini de alabilir. O yüzden net bir yorum yapılmasa da kedilerin tavşanları yiyebilecekleri ihtimal dahilindedir. Seçtikleri bir et türü olmasa da kediler, tavşanlar için bir tehlike kaynağıdır.

Kediler Nasıl Beslenir?

Kediler için beslenme genel anlamda et türevleri ile olmaktadır. Et, onların en sevdiği şeydir. Sadece et değil, etin türevlerini de çok severler. Bu ürünler, kediler için oldukça besleyici olmak ile beraber doyurucudur. Ancak kediler sanıldığı gibi sadece et ile beslenmezler. Bunun yanında sebze ve meyveler de kediler için güzel bir seçenek oluşturmaktadır. Çünkü sebze ve meyvelerden alınacak olan vitamin ve mineraller kediler için sağlıklı olacaktır.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediler Sucuk Yer mi?

Kedilerin beslenmesi konusunda meyvelerin içerisinde bulunan vitaminler de yüksek oranda bir besleyicilik barındırır. Çünkü meyveler hem insan sağlığı hem de hayvanlar için oldukça önemlidir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir husus; meyvenin miktarıdır. Çünkü meyveler, şeker barındıran bir besin grubudur. Bu yüzden de şekerin zararlı etkisinin kediye tam anlamıyla geçmemesi de gerekir. Bu konuda dikkatli olunması oldukça önemlidir. Kedilerin yiyebilecekleri meyve miktarının az seviyede tutulması da mühim olan bir diğer başlıktır.

Kedilerin diyet listesinde tavşan eti dolaylı olarak vardır. Eğer siz avcı değilseniz, tavşan etini kedinize çiğ halde vermiyorsanız kediniz tavşan etini yalnızca yaş ve kuru mamada alır. Onu da işlenmiş gıda olması nedeniyle dolaylı yoldan alır. Veteriner hekimden alınan ve içinde gerçekten et olan mamalar dışında, market mamalarında tavşan eti yazsa bile tavşanların kemik tozu ancak bulunur. Bu durumda evdeki tavşana kediniz, yemek gözüyle bakmaz. Tavşana zarar vermesinin nedeni onu yemek olarak görmesi değildir.

Kediler Tavşanlar ile Anlaşabilir Mi?
Kediler Tavşanlar ile Anlaşabilir Mi?

Kediler Tavşanlar ile Anlaşabilir Mi?

Kediler ve tavşanların anlaşması genel olarak mümkündür. Yukarıda sayılan nedenlerden ötürü kediler, tavşanları bir yemek olarak görmezler. Burada önemli olan iki hayvanın da doğasını bilmektir. Bu doğa gereği kediler daha saldırgan ve kıskanç, tavşanlar ise daha kendi hallerinde ve sakinlerdir. Bu iki farklı yapının aynı yere gelmesi, bir takım sorunlara yol açabilir. Bu sorunları önceden sezmek ve bu bağlamda bir çözüm belirlemek daha doğru olacaktır.

Kedi sahipleri, tavşan da sahiplenmek isterlerse sayılan nedenlerden dolayı dikkatli olmaları gerekmektedir. Aksi halde iyi anlaşamayan bu iki hayvan sorun teşkil edebilirler. Tavşanların bu ilişkiden zararlı çıkmaması ön planda tutulmalıdır.

Hayvanlar tabiatları gereği birbirlerine alışkın olsalar da ev ortamı, sizin davranışlarınız kastî olmasa bile istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Kediniz, tavşana oyun amaçlı saldırsa dahi, tavşan kendisini koruyamadığı ve doğasında sadece kaçmak olduğu için kediniz tavşana zarar verebilir. Ama evcil bir kedi, tavşanı yemez.

Bu yazımız tam Hayvanseverlere göre !  Kediler Pilav Yer mi? Kedi Beslenmesinde Pilavın Yeri

Kediniz ile tavşanınızı birbirine alıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için biraz otoriter olmanız gerekebilir. Kediniz ile tavşanınız birlikte oynarken mutlaka siz de başlarında olmalısınız. Kediniz, tavşanınıza saldırırsa ya da onunla sert bir şekilde oynamak isterse kedinizin adını söyleyerek ona yüksek tonda seslenmelisiniz. Kediniz daha da ileri giderse iki parmağınız ile kedinizin burnuna hafifçe vurabilirsiniz. Bu davranışları sürekli sergilediğinizde kendiniz, bu davranışlarının hoş görülmediğini anlayacaktır.

Kediler İçin Tavşan Eti Yararlı Mıdır?

Kediler için tavşan eti protein bakımından pek zengin değildir ancak yine de sevilen bir et türüdür. Fayda anlamında yüksek bir ivmede olmasa bile tavşan eti, kedilerin ödül maması gibi kullanabileceği bir lezzettir.

Kediler sadece tavşan etini değil, farklı pek çok türü de tüketirler. Balık, kuzu, tavuk, ördek ve geyik eti gibi seçenekler de sevimli dostlarımız için oldukça güzeldir. Öncelikli olarak bu etleri tercih eden kediler için tavşan eti, ancak tat değişimi için gereklidir. Alerjisi yüksek olan kedilerde ise et seçiminde daha dikkatli davranılması gerekir. Böylece herhangi alerjik bir sorun içeren besinden kedinin zarar görme olasılığının önüne geçilmiş olur.

Kedi ve tavşanınızı bir arada ve kediniz istemediğiniz davranışlarda bulunuyorsa mutlaka veteriner hekiminize danışmalısınız.

Bir çılgınlık yapıp tavşan ile kediyi aynı anda alan bir takipçimiz var mı? Çünkü biz kedi tavşan yer mi sorusunun cevabını, bir de sizin ağzınızdan duymak isteriz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Evde üç dışarıda onlarca kedi annesiyim. En büyük kedi kızım beş yaşına doğru geliyor. Evde iki erkek kedim bir kedi prensesim, ben ve eşimle musmutlu bir hayat sürüyor. Elimden binlerce kedi geçti, çok kişinin kedi sahiplenerek hayatlarını olumlu yönde değiştirdim. Miyavliyo, kedilerini evladından ayırmayan herkese seslenmem için çok iyi bir fırsat ❤️ En doğru bilgiyi ve deneyimimi aktardığım içeriklere yorum yaparak katkıda bulunabilir, sormak istedikleriniz sorabilir ve araştırmamı istediğiniz konuları yazabilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedi Tavşan Yer mi?" için yapılan yorum;
  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    Anonim

    Bir arkadaşımın tavşanı vardı, aldı 1-2 ay besledi sonra bir gün dışarı çıkartırken (bir sitede oturuyorduk, bahçesi ve parkı vardı) bir kedi onu tuttu ve kaçırdı! ve sanırım 🙁