Kedilerin popüler hastalıklardan biri olan iç parazit, bir hayli zorlu geçen süreçtir. Evde doğal yöntemler kullanarak iç paraziti yok edebilirsiniz.

Kedilerin bazı hastalıklara yakalanma sebebinin çoğunlukla yanlış beslenmeden dolayı kaynaklandığını biliyor muydunuz? Kedilerin vücutlarına almaları gereken tüm vitaminler, yüksek kalitedeki mamaların ve meyve-sebzelerin içeriğinde olduğu için mutlaka beslenme tablolarında yer almaları gerekmektedir.

Kediler düzenli olarak aşılarını olsalar da üşütme veya nezle gibi hastalıklara yakalandıklarında bunları evde dinlenerek ya da doğal yöntemlerle geçirebilirler. Bu süreçte içeriğinde yüksek mineral bulunan besinleri tüketmeleri, bolca su içmeleri ve bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi için düzenli öğünlerle beslenmeleri sağlanmalıdır.

Araştırmalara göre kedilerde en çok iç parazit görülüyor ve veterinerlerin uygun gördüğü ilaçları kullanırken ek olarak evde bazı doğal yöntemler de uygulanabiliyor. Parazitler için kullanılan ilaçlar kedileri iyileştirirken aynı zamanda birtakım yan etkiler meydana getirdikleri için bazı kedi sahipleri bu durumdan çok rahatsız olabiliyor.

Kedinizin iç paraziti için evde doğal tedavi uygulayacaksanız mutlaka öncesinde bahsettiğimiz gıdalara alerjik testi yaptırmanızı ve her ihtimale karşı veterinere danışarak hareket etmenizi öneririz. Peki, kedi iç parazit doğal yöntem için neler kullanılabilir? veya doğal tedaviler ne derece işe yarar? detaylıca anlattık.

Not: Doğal tedavi yöntemlerini belirtilen miktarda kullanmaya dikkat etmelisiniz. Tedaviden sonra kedinizin dışkısında veya kusmuğunda yoğun olarak parazit görüyorsanız bu iyi bir şeydir, çünkü doğal tedaviler işe yaramış ve vücuttaki parazitleri uzaklaştırıyor anlamına gelir. Yine de kedinizde bu yöntemleri kullanırken, veterinerinizle iletişim halinde olmakta faydalı olacaktır.

Sarımsak

Kedilerin sarımsak tüketmeleri konusu tartışmalı konulardan biri olduğu için çoğu insan zararlı olduğunu düşünüyor. Biz insanlar sarımsak yediğimiz zaman bile sindirim sistemimizden zor geçer ve uzun süre vücudumuzda kalır. Kedilerde de aynı durum geçerlidir, fazla yedikleri takdirde sindiremezler ve zehirlenmeye kadar yol alabilir.

Kedinizin sarımsağa herhangi bir alerjisi yoksa ve kokusundan kaçıp gitmiyorsa çok şanslısınız demektir. Sarımsak doğal antibiyotik olduğu için vücuttaki tüm bakterileri öldürerek kısa sürede iyileşmesini sağlar. Eğer kedinizde iç parazit varsa haftada bir kez mercimek tanesi kadar sarımsağı kedinize yedirebilirsiniz.

Sarımsak kedinin vücuduna girdiğinden itibaren iç parazitleri yok etmeye başlar, aynı zamanda parazitlerin üremelerini durdurmaya da yardımcı olacaktır. Kediniz sarımsağı kokusundan dolayı direkt olarak yemiyorsa çok ince halinde bölebilir ve mamasına karıştırarak yemesini sağlayabilirsiniz.

Kedi İç Parazit İçin Doğal Yöntemler
Kedi İç Parazit İçin Doğal Yöntemler

Hindistan Cevizi Yağı

Kediler için çok faydalı olan hindistan cevizi yağının saymakla bitmeyen yararları vardır. Kedilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirdiği için olası hastalıklara karşı da koruma sağlamaktadır. Kedilerin sindirim sistemi hindistan cevizi yağını kolaylıkla emdiği için sindirirken hiç zorluk çekmezler. Ayrıca kokusu ve tadı da çok hoş olduğu için kediniz zorluk çıkartmadan tadına bakmak isteyecektir.

Kedinizde iç parazit varsa güvenilir yerden has (doğal) hindistan cevizi yağı alın ve çay kaşığının yarısı kadar kedinizin suyuna dökebilir veya direkt olarak ağzına verebilirsiniz. Hindistan cevizi yağını kediniz tükettiğinde bağışıklık sistemi daha fazla güçlenecek ve içeriğinde bulunan yararlı mineraller, iç parazitin azalmasına etkili olacaktır.

Ayrıca kedinizde dış parazit varsa haftada bir kez hindistan cevizi yağıyla tüylerine ve derisine masaj yapabilirsiniz. Hem bu sayede parazitten dolayı dökülmüş tüylerine bakım sağlayacaktır hem de kaşınmaktan tahriş olan derisini de iyileştirecektir. Düzenli kullanımdan sonra parazitleri azaltarak iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Elma Sirkesi

Her derde deva olan elma sirkesinin sağlık ve diğer alanlarda her zaman işe yaradığını duymuşsunuzdur. Elma sirkesinin içerisinde belirli miktarda asit bulunduğu için kullanırken mutlaka dikkatli olmak gerekir. Kedinizde iç parazit varsa yine haftada bir kez olacak şekilde bir damla elma sirkesini suyuna damlatarak içmesini sağlayabilirsiniz. Var olan parazitleri öldürmeye ve tekrar oluşma riskini en aza indirir.

Kedinizde dış parazit ve bununla beraber pire sorununuz varsa, gönül rahatlığıyla elma sirkesi kullanabilirsiniz. Bir kaba eşit miktarda elma sirkesi ve su katarak birbirine karışmasını sağlayın. Tarağı veya yumuşak bezi (tarak daha iyi olacaktır) elma sirkeli suya bandırarak kedinizin tüylerini tarayabilirsiniz. Elma sirkesi sayesinde tüylerinin kaliteli olmasını ve parazitlerin tarakla beraber çıkmasını sağlayacaktır.

Biberiye Yağı

Adı kulağa yakıcı gelse de aslında böyle bir şey olmadığını, hatta aksine çok faydalı olduğunu bilmelisiniz. Biberiye yağı enfeksiyonlara karşı savaş açar, doğal ağrı kesicidir ve vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Kedinizdeki iç parazit sorununu doğal yöntemlerle çözmek istiyorsanız, suyuna bir damla biberiye yağı damlatarak kedinizin içmesini bekleyin. Haftada bir kez bu yöntemi uygulayarak kedinizin vücudundaki parazitlerden kurtulmasını ve ekstra olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kedinizde aynı zamanda dış parazit sorunu varsa suyun içerisine birkaç damla biberiye yağı damlatın, tarakla ya da yumuşak bezle tüylerine masaj yaparak etkili olmasını sağlayın. Tamamen düzenli kullanımdan sonra parazitlerin azalmasına ve dışkı yoluyla temizlenmesine yardımcı olacaktır. Biberiye yağının kokusu biraz keskin olduğu için kedinizin hoşuna gitmeyebilir, bunun için onların en sakin anını yakalamakta fayda vardır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedilerde İç Parazit İçin Doğal Yöntemler".
 • Ayla

  Cok mutlu oldum teşekkür ederim denicem sokak kedileri yanaştı kıyamıyorum parmda yok öğrenciyim inşallah h.cevizi ic parazit öldürür

 • Hatice

  Şimdi parkta baktığım canlara sarımsağı mercimek kadar kesip salamlarida küp doğrayıp içine birer tane koydum vereceğim malum mama parasicok veriyoruz bu da doğal ve ucuz

 • Elif 1

  Merhaba, gözlemlediğim sokak kedileri var.Onlardan birisii bugün öldü farkettim ki kedinin poposu kırmızıydı ve daha önce de ishal olduğunu görmüştüm gözlerinde de iltihap vardı bunun sebebi nedir ve diğer kedilere de hastalık bulaştırmis olabir mi?

 • Arzu

  Merhaba.hindistan cevizi yağı her haftami verilecek? teşekkür ederim

 • griyadayeşil

  Bilgilendirme için teşekkürler. İyi çalışmalar.

 • Sarp

  Merhabalar Ayşenur Hanım. Sokakta beslediğim çok kedim var ve anne kediye çiğ ciğer verdim onu da yavrularına yedirdi 😭 çiğ ciğerde çok fazla iç parazit var 😭 bu yöntemleri nasıl uygulamalıyım? Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler 🙃

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, çiğ gıdaların üzerinde salmonella başta olmak üzere birçok bakteri çeşitleri bulunmaktadır. Kedilere asla çiğ gıda verilmemelidir, verildiği takdirde iç-dış parazit meydana gelerek vücutlarını olumsuz etkileyebilirler. Sokaktaki çocuklarınıza pişmiş ciğer, köfte, haşlanmış tavuk, kıyma vb. verebilirsiniz. Mutlaka pişirerek az yağlı, tuzsuz ve sossuz gıdalar vermelisiniz.

   • Anonim

    Ayşe Hanım merhabalar, oğlum 6 aydır kedi sahiplenmiş evde bakıyor ama benim gözlemlediğim poposundan beyaz ince kurt gibi bir şey geliyor ne yapmak lazım? hiçbir bilgim yok bana yardımcısı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler ederim.

    • Ayşenur Bekgöz Post author

     Merhabalar.
     Kedinin poposundan çıkan ”beyaz kurt gibi bir şey” dediğiniz şey aslında iç parazittir. Özellikle yavru kedilerde iç parazit görüldüğünde durum daha tehlikelidir. Mutlaka kedinin iç parazit aşısı/damlası yapılmalıdır. Eğer yapılmazsa ve ertelenirse iç parazit ürer ve kedinin vücudunu ele geçirebilir. Aşı veya damla tedavisinden sonra veterinere danışarak doğal yöntemleri elbet kullanabilirsiniz.

    • Kedi

     Geç olmadan veterinere gidin Kediniz ölebilir iç paraziti var demektir umarım bizim gibi geç kalmazsınız

 • Zeliha

  Merhabalar Ayşenur Hanım
  Öncelikle bilgilendirmeleriniz için içten teşekkürlerimi sunarım.
  Britiş 6 aylık bir oğluşum var iç parazit için sirke yada sarımsağı su ile içiremiyor ve manasında da yediremiyorum. Sirkeyi bire bir oranda seyreltilmiş ve sarımsağı da direk uygulayabilirm miyiz. Herhangi bir sakıncası var mıdır?
  Tekrar teşekkür ederim. Sağlıklı Mutlu kalın

  • Ayşenur Bekgöz Post author

   Merhabalar, rica ederim 🙂
   Şöyle yapabilirsiniz, bir diş sarımsağı minik parçalara bölerek oğluşunuza yedirebilirsiniz. Yalnız sarımsak kedilerde bazen olumsuz yan etkilere yol açabiliyor, haftada bir kez yedirirseniz, herhangi bir sıkıntı olmaz. (haftada 1’den fazla vermeyin) Eğer sarımsağı yememek için ısrar ederse zorlamayın, ağzını açarak direkt sarımsağı ağzının içine yerleştirip boğaz kısmına masaj yaparak yutmasını sağlayabilirsiniz. Doğal (has) elma sirkesini de suyla seyrelterek, kendi su kabına karıştırabilir veya şırınga yardımıyla direk oğlunuzun ağzına da salabilirsiniz.