Kedi bakımında en ihtiyaç duyulan ürünlerden birisi tuvalet kabıdır. Peki, evde kedi tuvaleti nerede olmalı? Yazımızda bu konuya değindik.

Evde kedi bakmak hem çok zevkli hem de bir o kadar zordur. Kedinizin sevimli hareketleri günün tüm yorgunluğunu ve stresini üzerinizden atmanıza neden olsa da, kedinizin oyun dışında başka ihtiyaçları da vardır ve bu ihtiyaçlara doğru cevap vermek önemlidir. Kedinizin yeme içme ve uyuma dışında en temel gereksinimlerinden birisi de tuvalet ihtiyacıdır. Kediler doğada bu ihtiyaçlarını toprakta rahatça karşılarlar. Ev içinde olduğu gibi dışarıda da tuvalet ihtiyacını karşılayacağı kum ya da benzeri şeylere ihtiyaç duyar.

Evde kedi tuvaleti nerede olmalı? sorusunu cevaplamadan önce kedinizin tuvalet ihtiyacı için gerekli olan kum ve kum kabından kısaca söz edelim. Kedinizin tuvalet gereksinimi için öncelikle onun ihtiyacını en iyi şekilde karşılayan kedi kumlarından satın almalısınız. Piyasada kedi kumu olarak pek çok marka ve çeşitte kedi kumu vardır. Kediniz için en iyi kedi kumunu seçerek işe başlayabilirsiniz. Kedi kumundan sonra tuvalet kabı seçimi de önemlidir. Kedinizin tuvaletini rahatça yapabileceği büyüklükte ve özellikte tuvalet kapların almaya çalışın.

Kapalı tuvalet kapları, kedinizin mahremiyetini koruması için en uygun kaplardır. Kediler ulu orta tuvaletlerini yapmayı sevmezler. Temiz oldukları kadar mahremiyete önem veren hayvanlardır ayrıca. Bu açıdan onlar için kapalı tuvalet kapları uygun olacaktır. Kediniz için alacağınız tuvalet kabı aynı zamanda sizin de işinizi kolaylaştırıcı özelliklerde olmalıdır. Plastik kaplarda olanları temizleme açısından daha rahat olabilir. Kapalı tuvalet kapları kokuyu içeriye hapsedeceği için sizin için de ideal olacaktır.

Kedi Tuvaleti Nereye Konmalı?
Kedi Tuvaleti Nereye Konmalı?

Kedinin Tuvaletini Nereye Koymalıyız?

Kedi tuvaleti nereye konmalı sorusu kedi sahipleri tarafından çok merak ediliyor. Kediniz için doğru kum ve tuvalet kabını seçtikten sonra sıra geldi tuvalet kabını koyacağımız yere. Bu konuya daha iyi açıklama getirmek için öncelikle kedilerin tuvalet gereksinimleri hakkında kısa bilgilere yer verelim. Kediler tuvaletlerini yapmak için toprak, kum ya da benzeri şeylere ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaçlarını giderirken de mahremiyete son derece önem verirler. Kapalı ve sakin ortamlar kedilerin tuvalet gereksinimlerini yerine getirmeleri için en ideal alanlardır.

Kedinizin tuvalet kabını herkesin sık geçmediği sakin bir alana koymalısınız. Çok hareketli ve gürültülü yerlerde kediniz tuvaletini yaparken rahatsız olacaktır. Bunun neticesinde kedinizin strese girme olasılığı da yüksektir. Bu bakımdan kediniz için sakin alanların birine tuvalet kabını koyabilirsiniz. Tuvalet ya da banyolar kedi tuvalet kapları için uygun olsa da çamaşır makinesi gibi gürültü yapan aletler çalıştığında kediniz tuvaletini yaparken rahatsız olabilir.

Kedi Tuvaleti İçin Evde En Uygun Yer Neresidir?

Dediğimiz gibi kedinizin tuvalet gereksinimini rahatça yapması için öncelikle sakin bir ortam gerekir. Bu yüzden herkesin girip çıktığı antreler kediniz için uygun bir yer olmayabilir. Kedi tuvaleti evde nereye konulmalı? diye düşünürsek, çamaşır makinesinin bulunduğu yere tuvalet kabını koymayın. İki ayrı tuvaletiniz varsa mümkünse birini kediniz için ayırabilir ve kedinizin tuvalet kabını oraya koyabilirsiniz. Bu mümkün değilse, ev içinde en uygun alana tuvalet kabını koyabilirsiniz.

Kedi Tuvaleti Nereye Konulmalı?
Kedi Tuvaleti Nereye Konulmalı?

Yemek Kabıyla Tuvalet Kabını Yan yana Koymayın

Hijyen açısından kedinizin tuvalet kabıyla, yemek kabının aynı yerde durması uygun değildir. İkisini ayrı alanlara koymak daha sağlıklıdır. Aynı zamanda kediniz ikisinden birini seçmesi gerektiğini algılayabileceği için yemek kabını seçtiğinde tuvalet kabını kullanmayabilir. Bunu önlemek için de kedinizin yemek ve tuvalet kaplarını ayrı yere koymakta yarar vardır.


Kedilerin tuvalet kaplarını koymak için evde en uygun alanlardan bahsettik. Bu bilgiler ışığında siz de kedinizin tuvalet kabını evinizde uygun bir alana koyabilirsiniz. Sizin evinizde kediniz için en uygun alan neresi olabilir? yorumda bizimle paylaşabilirsiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?