Miyavliyo
Anne Kedi Yavrularıyla İlgilenmiyor

Anne Kedi Yavrularıyla İlgilenmiyor, Ne Yapmalıyım?

Anne kedilerin yavrularını her zaman koruyup sahip çıktığını bilsek de bazı durumlar onları reddetmelerine sebep olabiliyor. Peki, bu durumda ne yapmalıyız?

Kediler bir veya daha fazla yavru verir ve bu yavruların hayatta kalması için belirli bir süre annelerine ihtiyacı vardır. Eğer anne kedi yavrusu ile ilgilenmiyor, emzirmiyor ve onu reddettiğini gösteren davranışlar sergiliyorsa bunun farklı sebepleri vardır. Öncelikle anne kedinin büyük olması, annelik becerilerinin gelişmiş olması gerekir. Küçük yaşlarda anne olan kediniz, yavrularına bakıp bakmama konusunda ne yapacağını bilemez. Bununla birlikte bazı hastalıklar, sütünün az olması gibi sebeplerle de yavru kedi reddedilebilir. Peki, anne kedi yavrularıyla ilgilenmiyor, ne yapmalıyım? Anne kedi neden yavrularını reddeder? Bilmeniz gereken tüm detayları sizler için anlattık…

Anne Kedi Neden Yavrularını Reddeder?

Kedinin doğum yaptıktan sonra yavruları ile ilgilenmemesini reddetmesi olarak adlandırmak mümkündür. Bu duruma sebep olabilecek bazı hastalıklar ve anne kedinin yaşı gibi durumlar söz konusudur.

Hastalık: Kediler birden fazla yavru verir ve annelik içgüdüsü ile tüm yavrularını korumak ister. Eğer bir yavrusunu reddediyorsa bunun sebebi o yavruda hastalık olmasıdır ve anne kedi, diğer yavruların hasta olmaması için o kediyi reddeder.

Mastitis: Emziren kedinin memesinde iltihap olması Mastitis olarak adlandırılır. Meme enfeksiyonu bazen kendiliğinden gelişir bazı durumlarda ise yavru kedinin emzirme sırasında dokuyu çizmesi ile meydana gelir. Anne kedinin, meme enfeksiyonundan dolayı meme başı şişer, sertleşir ve ağrır. Emzirme sırasında acı çektiği için yavrularını emzirmez ve reddetmiş gibi görünür.

Yavru sayısının çok olması: Anne kedinin yavrusu çoksa sütünün tüm yavrularına yetmeyeceğini bilir ve bu nedenle bir ya da daha fazla yavrusundan vazgeçerek diğer kedilerin karınlarının doymasını sağlayabilir.

Küçük yaşta anne olmak: Anne kedi doğum esnasında çok acı çekebilir ve travma yaşayabilir. Eğer yavrularını beslemek için gerekli becerileri yoksa yavrularını reddedecektir.

Anne Kediye Nasıl Yaklaşmalı?

Öncelikle anne kedinin yavrularına karşı yaklaşımlarını iyi gözlemlemeli, yavruların büyümediği ve zarar gördüğünü düşünmeniz halinde annesinden ayırmalısınız. Aksi takdirde yavrularını yanından ayırdığınız anne, belirli bir süre sonra onları tanımayacaktır. Eğer annenin yavrularına karşı saldırgan davrandığını görürseniz, hasta bir yavruyu boğmak istiyor olabilir. Bunun sebebi ise sütünün yetmemesi sebebi ile zaten ölecek bir yavruyu öldürmek istemesidir. Bu gibi durumlar söz konusu değilse yavruları 4-5 haftaya kadar annenin yanından almamalısınız.

Anne olan kedi doğum esnasında birtakım zorluklar yaşar ve tıpkı insanlar gibi doğum sonrasında bazı davranış bozuklukları gelişebilir. Bu durum kedinin yaşadığı travmalarla ilgili olabilir, annelik becerisi olmamasından kaynaklanabilir. Yavruları sokakta yaşıyorsa onlara zarar gelmemesi için de yavrularını alıp başka yerlere bırakabilir. Tüm bunlar kedilerin annelik içgüdüsü ile gerçekleştirdiği davranışlardır.

Anne Kedi Neden Yavrularını Reddeder?
Anne Kedi Neden Yavrularını Reddeder?

Kediniz evde doğum yaptıktan sonra yavrularının ağırlıklarını düzenli olarak ölçmelisiniz. Büyümüyorlarsa 4-5 hafta sonrasında katı gıdalara geçiş yaparak beslenmelerini ve büyümelerini sağlayabilirsiniz. Yavru kediye karşı yaklaşımınız önemli olduğu kadar anne kediye yaklaşımınız da önemlidir. Doğum her canlı için oldukça zordur ve doğum sonrasında daha fazla şefkate ihtiyaçları vardır. Kedinize bu süreçte sakin, şefkatli ve sevecen yaklaşmalısınız. Ona daha fazla zaman ayırmalı, bir sağlık sorunu olup olmadığını sık sık kontrol etmelisiniz. Örneğin yavrularına karşı yumuşak davransa da emzirmek istemiyorsa meme iltihabı gibi bir hastalık yaşıyor olabilir. Tüm bu sebepleri göz önüne alarak kedinizi veterinere götürmeli ve işin uzmanlarından destek almalısınız.

Kedinizin doğum yaptıktan sonra davranışlarında bozukluk fark ettiyseniz bu durumları yorumlar altında bizimle paylaşabilirsiniz. Bu süreci nasıl yönettiğiniz, yavrulara ve anne kediye yaklaşımınız konusunda deneyimleri paylaşarak diğer takipçilerimizin bilgi sahibi olmasına yardımcı olabilirsiniz.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
Burcu Gezgin

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

14 yorum

 • Merhaba, aynı sokakta yaşadığımız komşunun bahçesine kedi doğum yapmış fakat yavrularının yanında durmuyor onları beslemiyormuş. Ben de bahçedeyken miyavlama seslerini duyup gittim. Olayı öyle öğrendim. Kedilerin aç olduğunu düşünüp süt tozu aldım. Yavruları beslerken anne kedi geldi baktı öylece geçip gitti. Yavrular 3 günlükmüş. Yavruları al götür bak dedi adam, ama ben almadım annesinden ayırmak istemedim. Eğer hiç emzirmese yavrular ölürdü diye düşündüm. Sizce anne neden yavrularıyla ilgilenmiyor olabilir ne yapmam gerekiyor?

 • Merhaba benim kedimde ilk doğumunu yaptı bugün ve 3 yavrusu oldu. Maalesef biri ölü doğdu, ama anne kedi yavrularla ilgilenmiyor. Yanına yaklaşınca yavrularını dövüyor. Yavrular sürekli bitiriyor ve anne kedide duyuyor görüyor yaklaşmıyor yanlarına uzaktan bakıyor. Yavrular bağırsaktan helak olacaklar, ne yapmalıyım? Anne kedi almaz mi artık onları yanına?

 • Merhaba kedi henüz 1 yaşında yada 1 yaşına girecek sokak kedisi ama senelerdir bizi tanıyor doğum yapıp yavruları bizim eve taşıdı. Yavrular tam olarak kaç hafta bilemiyorum ama gözleri açık ve yürüyorlar 3-4 haftalık diye tahmin ediyorum. Bir kaç gün önce yavruların gözleri iltihaplandığı için veterinere götürdük 3 gün orda kaldılar. Yavruları getirdiğimizde annesi kokladı ama ilgilenmiyor bazen de dövüyor, onları maalesef emzirmiyor da, sebebi nedir?

  • Merhaba.
   Kediniz 1 yaşında daha küçük sayılır. 1 yaşına göre küçük bile sayılırken, doğum yaptığı için strese girmiş olabilir.
   Kedilerin de insanlar gibi karakteri olduğu için doğumdan sonra davranışları ve hareketleri değişebilir.
   Kedinin yavrularını veterinere götürdüğünüz için çok iyi yapmışsınız. Anne kedi, yavrularını ondan alıyorsunuz gibi hissetmiş veya öyle anlamış olabilir.
   Bundan sonra yapmanız gerekenler ise;
   Yavru kedilerden ziyade, anne kediye şefkat ve ilgi gösterin. Ödül maması, yaş mama gibi ihtiyaçlarını bol bol karşılamaya özen gösterin. Anne kediyi doğum psikolojisinden kurturmanız gerek desem daha doğru olur.
   Anne kediye yeterince ilgi gösterdikten sonra, yavaş yavaş yavrularını onun yanına koyarak temizlemesini (yalamasını) sağlayabilirsiniz.
   Bu sayede anne kedi, yavru kedilere alışmadan önce öncelikle kediyi erken yaşta doğum yaptığı için olumsuzluk psikolojisinden kurtulmalısınız.
   Bu yöntemi şimdilik deneyin, bir sorun olursa tekrar yazarsanız, yardımcı olurum

 • Bahçemize yavruladılar, 4 tane 1 aylık 3 tanede 2 haftalık yeni var 1 annesi var 7 sininde fakat 1 haftadır besliyorum ve 2 gündür annesi yanlarına geliyor uzaktan izleyip geri dönüyor sizce korkmalı mıyım?

 • Kedim ilk defa anne oluyor bahçede besliyorum. 1 tane doğurdu şimdilik ama hiç ilgilenmiyor yavrusuyla. Sancısı çoktu sanırım, Karnını sıvazladım o zaman biraz gevşiyor rahatlıyor ama hala yavrusuna bakmıyor.

  • Merhaba.
   Anne kediler genellikle doğum sonrası, vücut dengeleri şaştığı için davranış bozuklukları yaşarlar. Yavrularıyla ilgilenmek istemez ve onları görmezden gelir. Aslında davranış bozukluğu yaşayan anne kedinin, yavrularına karşı bu davranışı normaldir.
   Yavrudan daha çok, anne kediye ilgilenmenizi öneririm. Yaklaşık 3 gün anne kediyle olan bağınızı arttırın ve iyi gördüğünüz bir zamanda yavrusunu yanına verin. Eğer yavrusunu itiyorsa veya istemiyorsa, anne kediye veteriner hekime götürmenizi tavsiye ederim. Doğum sonrası idrar yollarında rahatsızlık veya herhangi bölgesinde bir ağrı söz konusu olabilir.

 • Kedim doğum yaptı dışarı ya ve günde sadece bir kez ortadan kayboluyor. 3-4 saat kadar sonrasında sürekli yanımda kalmak ve sevilmek istiyor, yavruları bulamadım acaba istemiyor mu?

 • Merhaba kedim 5 gün önce doğum yaptı, ilk doğumu dört yavrusu oldu. Hepsi çok sağlıklı gözüküyor anne de öyle ama yavruları ile ilgileniyor. Emzirmesi için ben götürüp yuvaya bırakıyorum, yavruları temizlemiyor ve yanlarında bulunmuyor. Yardımcı olur musunuz veya bunun sebepleri nelerdir?

 • Yaklaşık 2.5 yaşındaki kedimiz bugün Doğum yaptı ancak diğer 3.5 yaşında ki kedimizi sürekli yanında istiyor hatta bazen yavrularını bırakıp onunla ilgileniyor. Hatta 3.5 yaşındaki kedimiz yavrularla daha çok ilgileniyor diye anne yavrularını ret etmesin diye birbirlerinden ayırdık ama anne kedi diğer kedinin yanına gitmek istiyor hep.

 • Merhaba. Kedimi 3 aydır evde besliyorum. Son 2 ayda hamile idi ve kedime 3 evde yer yaptım ama son gün evden kaçtı ve dışarıda doğum yapmış. Sonra kedi eve geldi ve çocuklarının nerde olduğunu bilmiyoruz ve hiç bir şekilde evden dışarı çıkmıyor. Çocukları ölümü yoksa başka bir şey var mı diye endişeleniyorum. Lütfen bu konuda bana acil bir şekilde yardımcı olur musunuz. Kedileri nasıl bulabilirim ve ne yapmalıyım..

  • Merhabalar. Yorumunuzu geç fark ettik, umarım her şey yolundadır. Sorunuzu cevaplamak gerekirse: Yazıda da belirttiğimiz gibi muhtemelen kediniz erken yaşta doğrum yapmak zorunda kaldığı için yavrularını reddetti, evde doğum yapsaydı onlardan kaçamayacağı için dışarıya kaçıp orada gizlice doğum yapıp eve öyle döndü ki sizde bulamazsanız onun için sorun yok demektir. Anne kedi olmadan hele ki reddedilmiş yavrular doğumdan sonra çok yaşayamazlar zira anne kedi doğrum sonrası yavrularını yalayarak temizler. Reddetme durumunda bu temizleme de olmaz. Çıkıp her girintiye bakmaktan başka şansınız yok, ancak o şekilde şansınız varsa bulabilirsiniz. Anne kedi size bu konuda yardımcı olmaz, o tam tersini istiyor çunki. Gelişmelerden bizi de haberdar ederseniz seviniriz.

  • Merhaba.
   Anne kedi evde yaptığınız yerleri beğenmemiş ve kendini güvende hissetmediği için dışarıda doğum yapmayı seçmiş. Kediler güvenmediği yerde bırakın doğum yapmayı, uyumazlar bile.
   Anne kedi dışarıda doğum yaptıktan sonra çocuklarını bırakıp, aniden eve dönmesini sanmıyorum. Doğum yapan anne kedi, doğumu yapar yapmaz çocuklarını bırakmaz ve yanından ayrılmaz.
   Yavru kediler büyük ihtimalle arabanın altında kalıp öldüler,
   Başka insanlar yavru kedileri tatlı bulup sahiplenmiş olabilirler,
   En kötü ihtimal; anne kedi yavrularına baktıktan sonra davranış bozukluğuna girip yavrularını terk edip, eve dönmüş olabilir.
   Artık yavru kedileri bulacağınızı zannetmiyorum. 🙁
   Bu saatten sonra sadece anne kediyle ilgilenmenizi ve vakit geçirmenizi öneririm.

 • Sürekli bahçemize gelen bir kedi vardı bakıyorduk, ama evde değil. Dün doğum yaptı, 4 tane yavrusu var. Şuan yavrularının yanına gitmiyor, hava soğuk. Ölecekler diye korkuyorum, ne yapmam lazım?