İnsanlar gibi kedilerin de sağlık karneleri vardır. Kedi sağlık karnesi nedir, kedi sağlık karnesi nasıl alınır gelin birlikte öğrenelim.

Biz insanlar herhangi bir nedenden ötürü hastane vb. yerlere gittiğimizde bilgisayar sistemi üzerinden daha önceki dönemlere ait geçirdiğimiz hastalıklar, kazalar ve olduğumuz ameliyatlar gibi bizim sağlımızla ilgili önemli olan her şey tek bir tuşla doktorumuzun erişimine açıktır. Fakat evcil hayvanlarım bu şekilde veterinerler tarafından internet üzerinden erişebildikleri bir durum söz konusu değildir. İşte bu gibi durumlar kedi sağlık karnesi çok önemlidir. Peki ama tam anlamıyla kedi sağlık karnesi nedir? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

Kedi Sağlık Karnesi Nedir?

Kedi sağlık karnesi kedinizin geçirmiş olduğu ameliyatları, hastalıkları ve olduğu aşıların bulunduğu ve veterinerler tarafından her kontrol ve müdahaleden sonra doldurdukları kedi sağlık durum belgesidir. Halk arasında aşı karnesi olarak geçse de bu tamamen yanlış bir durumdur. Aşı karnesi kedinizin olduğu ve olacağı aşıların tarihlerinin bulunduğu bir aşı takvimidir. Birçok kedi sahibi bunu karıştırmakta ve kedi aşı takviminin kedi sağlık karnesi olduğunu düşünmektedir.  Yazımızın başında belirttiğimiz gibi kedi sağlık karnesi içerisinde kedinizin sağlığı ile ilgili her şeyi barındırmaktadır. Peki kedi sağlık karnesi nasıl alınır? Gelin şimdi bu soruyu yanıtlayalım.

Kedi Sağlık Karnesi Nasıl Alınır?

Kedi sağlık karnesi son yıllarda birçok kedi sahibi tarafından talep edilmektedir. Bu talep doğrultusunda sahte kedi sağlık karnesi veren firmaların sayısı da her geçen gün artmıştır. Hatta son zamanlarda uzman veteriner doktorların imza ve kaşelerini kopyalamaktadırlar. Kedi sağlık karneleri sadece bulunduğunuz şehrin Bölge Veteriner Hekimler Odası’ndan alabilirsiniz. İlk paragrafın sonlarında bahsettiğimiz gibi sahte kedi sağlık karnesi veren veteriner ve kuruluşların sayısı her geçen gün artmaktadır ve bu tür dolandırıcılara dikkat etmelisiniz. Orijinal kedi sağlık karneleri şu an sadece Bölge Veteriner Hekimler Odası aracılığıyla alınmaktadır ve hiçbir evcil hayvan satıcısının bu tür belgeler vermeye yetkisi yoktur.

Kedi Sağlık Karnesi Ücreti
Kedi Sağlık Karnesi Ücreti

Kedi Sağlık Karnesi Ücreti [2022]

Kedi sağlık karneleri Bölge Veteriner Hekimler Odası’ndan çok uygun fiyata alabilirsiniz. Kedi sağlık karneleri yeni yeni talep gördüğü için pek çok il ve ilçelerde maalesef bulunmamaktadır. Fakat son olarak Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası çalışanlarının talebi üzerine kedi sağlık karnesi hizmeti vermeye başlamıştır ve kedi sağlık karnesini 2 TL’den Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası’ndan alınabileceğini açıklamıştır. Fakat bölgeden bölgeye kedi sağlık karnesi fiyatları değişiklik gösterebilir. Peki kedi sağlık karnesi ne işimize yarar veya yarayacak? Gelin son olarak bu sorunun cevabına bakalım.

Kedi Sağlık Karnesi Ne İşe Yarar?

Kedi sağlık karnesi kedinizin sağlı için çok önemlidir. Bunu tüm yazımız boyunca bahsettik fakat tam anlamıyla neden önemlidir bunlardan bahsetmedik.

 1. Kedi sağlık karnesi içerisinde kedinizin o güne kadar geçirmiş olduğu tüm ameliyatları barındırmaktadır ve herhangi bir rahatsızlığında veteriner ilk olarak varsa kedi karnesine bakmakta ve geçirmiş olduğu rahatsızlığın önceki ameliyatlarla ilgili olup olmadığını kontrol etmektedir.
 2. Kedi sağlık karnesi içerisinde kedi aşı takvimin de içermektedir ve bu takvim sayesinde kedinizin şimdiye kadar hangi aşıları olduğunu ve hangi aşıları ne zaman olacağını kontrol edebilirsiniz.
 3. Kedi Sağlık karnesi ilk iki maddeye ek olarak kedinizin geçirmiş olduğu hastalıkları da içerisinde barındırır ve sağlık karnesini kontrol eden veteriner hekim kedinizin geçirmiş olduğu hastalıklara bakarak muayenesini bu hastalıkları göz önüne alarak gerçekleştirir.

Birçok kedi sahibi kedi sağlık karnesinin varlığından haberdar değildir. Bazı kedi sahipleri ise kedi karnelerinin nereden alınabileceğini bilmemektedir. Siz de bulunduğunuz bölgede kedi sağlık karnesi veren veteriner hekim odalarını yorumlar kısmında yazarak diğer kedi sahiplerinin kedi sağlık karnesi almasına yardımcı olabilirisiniz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Kedi Sağlık Karnesi Nasıl Alınır? Güncel Ücreti [2022]".
 • Anonim

  Merhaba. Benden veteriner aşı kartı için 30 tl istedi, sizce normal midir..

  • Hayvansever

   Gerçekten mi?

   • mars

    evet ben de yeni aldım veterinerden 20 tl ödedim

    • Filiz

     Şu an ki fiyat nedir? belediye veterinerinden alabiliyor muyum aşı karnesi? veya kartı?

  • Anonim

   Bizden 150 tl istediler. Almadık.