Kedilerin olması gereken aşılar içerisinden en önemlisi lösemi aşısıdır. Bu yazımızda kedi lösemi aşısı hakkında her şeyi açıkladık.

Kedilerde görülen hastalıklar birbirinden çok farklıdır. Bazı hastalıklar kedilere ölümcül şekilde etki ederken, diğer hastalıklar ise tedavi süreci uzun sürse de ölümcül riski yoktur. Kedinizin hastalıklara karşı nasıl tepki vereceğini belirleyen tek şeyi bağışıklık sistemidir. Tıpkı biz insanların bağışıklık sistemi yüksek olunca başımıza gelen hastalıkları kolay şekilde atlatabiliyorsak, aynı şey kediler içinde geçerlidir. Kedinizin vücudunu ve bağışıklığı güçlendirmek tamamen sizin elinizdedir.

Kedinizi stresten uzak, kaliteli, vitaminli, kalsiyumlu mamalar kullanarak ve düzenli olarak veterinerden detaylı muayeneden geçirerek vücudunu güçlendirebilirsiniz. Haliyle vücuduna herhangi virüs girdiği zaman bağışıklığı sayesinde kolaylıkla atlatma olasılığı yüksek olacaktır. Tüylü dostlarımızda gördüğümüz ölümcül hastalıklardan bir tanesi, lösemi hastalığıdır.

Kedilerde lösemi görüldüğünde acil olarak birkaç test yaptırılıp, sonuca göre uygun tedaviye başlanmalıdır. Çok riskli ve bulaşıcı bir hastalık olduğu için evinizde birden fazla kedi besliyorsanız, onlara bulaşma riski de bulunmaktadır. Kedilerde lösemi aşısı gerekli mi? diye sorarsak; eğer sokakta veya evde kedi besliyorsanız, ölümcül hastalık olan lösemiden korunmak için mutlaka kedi lösemi aşısını yaptırmalısınız. Peki, lösemi aşısı nedir? fiyatı ne kadar? açıklayalım.

Kedilerde Lösemi Aşısı

Lösemi (FeLV) hastalığının ne kadar ölümcül tehlikesi olduğunun farkındayız. Bazı kedi sahipleri, kedilerde lösemi aşısı şart mı? diye düşünerek, aşıyı geciktiriyorlar. Lösemi aşısı uzun süre önce çıkarıldı ve bilirkişiler tarafından da güncel olarak geliştirilmektedir. Diğer aşılar ve lösemi aşısı, hastalıklara karşı hiçbir zaman %100 koruma sağlamaz. Hiç lösemi aşısı olmamış kedilere göre yine de vücudu korunur, fakat aşılı vücuda FeLV virüsü girebilir. Kedinize düzenli olarak aşılarını yaptırmayı ihmal etmeyin, fakat sadece aşıyla önlem almak da doğru değildir.

Kedinizi mümkün olduğu kadar tek başına dışarı salmamak, aşısız kedi veya köpeklerle temas etmesini engellemek ve kediler için zararlı yiyeceklerden uzak tutarak önlem alabilirsiniz. Kediniz her şeyden habersiz güzel vakit geçirirken, 10. haftalık olduğu zaman lösemi-1 aşısını yaptırmalısınız. 13. haftalık zamanına geldiği zaman lösemi-2 aşısı uygulanır ve her yıl olarak lösemi aşısı tekrarlanacaktır. Aşıdan sonra kedinizde bazı yan etkiler görülecektir. Bu konu hakkında veterineriniz size gerekli tüm bilgileri ve dikkat etmeniz gereken noktaları da anlatacaktır.

Kedilerde Lösemi Aşısı
Kedilerde Lösemi Aşısı

Kedi Lösemi Aşısı Fiyatı

Kedinizin lösemi aşı haftası geldiği zaman onun sağlığı geciktirmemeye özen göstermelisiniz. Lösemi aşısı bulunduğunuz şehre veya gittiğiniz kliniklere göre fiyatlarda değişiklik görülebilir. Güncel ve genel olarak lösemi aşısı 110-130 TL arasıdır. Kedilerde görülen ölümcül hastalıklardan biri olan lösemi, kedinize uğramaması için imkanınız varsa aşıyı hemen yaptırmalısınız.

Kedi Lösemi Aşısı Fiyatı
Kedi Lösemi Aşısı Fiyatı

Kedi Lösemi Aşısı İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kedi sahiplerinin aklında, lösemi aşısı konusunda birçok merak ettiği sorular bulunuyor. Merak ettiğiniz soruları sizler için kısaca cevapladık.

Kedilere lösemi aşısı şart mı?

Kedinize lösemi aşısı yaptırmanız zorunlu değildir. Kedinizin FeLV dediğimiz virüsten korunması için aşıyı yaptırmanızı öneririz.

Kedilere lösemi aşısı yaptırmasak ne olur?

FeLV riskli ve ölümcül bir virüstür ve kedinin bağışıklık sistemini düşürür. Lösemi aşısı yaptırmazsanız, virüse karşı hayatta kalma olasılığı düşebilir.

Kedi lösemi testi fiyatı ne kadar?

Lösemi hastalığında ”elisa” denilen test kullanılır ve fiyatı 350 TL’dir.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?