Hayvanlara karşı olan fobiler, günlük yaşamı olumsuz etkiler. Peki, kedi korkusunu yenmek için hangi dua okunur? yazımızda açıkladık.

Kedilerden korkan kişiler, kedi gördüklerinde farklı davranış tepkileri verir. Şiddetli derecelere varabilen kedi korkusu, kişilerin günlük yaşam kalitelerini düşürür. Kedi korkusunun kökenlerinin evrimsel olduğu düşünülür. Çoğu psikiyatristin belirttiği üzere, bu durumu sadece travmatik anılara bağlamak doğru değildir.

Hayvanlara karşı olan korkular, özellikle tüylü hayvanlara karşı daha fazladır. Kediler de bu tüylü hayvan türleri arasında yer alır. Çoğu kişi, yavru kedi olup olmamasına bakmaksızın kedi korkusu yaşar. İnsanlar yapı olarak da, hayvanlardan korkmaya meyilli olarak doğmuştur. Kedi korkusunun kökenleri incelendiğinde farklı sorunların yol açtığı bir korku çeşidi olarak görülür.

Kedi Korkusunu Yenmek İçin Dua
Kedi Korkusunu Yenmek İçin Dua

Kedi Korkusu Tedavisi Var mı?

Kedi korkusu tedavilerinde, genellikle duyarsızlaştırma terapilerinden faydalanılır. Bu terapi çeşidinde kişiler, kedilerin görünüşlerine karşı duyarsız hale getirilir. Kafadaki ürkütücü imaj, bu şekilde sona erdirilir. Kedi korkusu tedavisi, kolay bir şekilde çözüme ulaştırılır. Kişilerin kedilerden değil, simgelerinden korktuğu ispat edilmeye çalışılır.

Kedi kelimesinden bile korkan kişilere, heceleyerek bu kelime söyletilmeye başlanır. Kedi korkusu terapilerinde farklı ödevler de verilir. Kedilerle ilgili resim toplatılması da bu ödevler içinde yer alır. Aynı zamanda kedi videoları izlemek de kişilerin, kedilere sempati duymasını kolay hale getirebilir.

Kedi Korkusunu Yenmek İçin Hangi Dua Okunur?

Korku dualarının, kişileri korkularına karşı bir zırh gibi koruduğu kabul edilir. İnsanların günlük hayatta yaşadığı korkuları, bir nebze de olsa rahatlatmak için okunur. Günlük hayatta en rahatsız edici duygulardan birisi korkudur. Bu korkunun giderilmesi, hayat kalitesi açısından önemlidir.

Kedi korkusu da günlük yaşamda sık karşılaşılan hayvan korkularından birisidir. Daha saldırgan hayvanlardan korkmayan kişiler bile kedilerden korkabilir. İnsanlar korku duygusunu yaşadıklarında, Allah’a sığınma ihtiyacı duyar. Bu esnada da kedi korkusunu yenmek için dua okunur. Korku ve endişe durumlarında okunacak bazı dualar bulunur. Dualar şu şekilde sıralanabilir:

 • Fatiha Suresi,
 • Nas Suresi,
 • Felak Suresi,
 • Rabbi yessir ve la tuassir Rabbi temmim bil hayr.

bu duaları okuyarak, kedilerden korkan kişiler bir nebze olsun rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedi Korkusunu Yenmek İçin Hangi Dua Okunur?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Su

  Annemin korkusu var geçerse haber veririm

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Busra

  3 yaşında kızım var benim kedi korkum onu çok etkiliyor. Bu sebepten Kediyle karşılaşmamak adına dışarı çıkmak istemiyorum. Dışarı her çıktığımda birine ihtiyaç duyuyorum. Çıkma düşüncesi bile aklıma kedi düşüncesini getiriyor

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Merhaba ben Rabia

  Benim hayvan fobim vardı 💟 ve bu fobiyi nasıl yendiğimi anlatacağım. Birkaç kere Nas Suresini ve Fatiha Suresini okudum ve ona yavaşça her gün 1/2 tık yakınlaştım. Kediye alışıp onunla iyi zamanlar geçirdim. Umarım benim yaptıklarımı uygulayıp kedinize alışmışsınızdır ❤️✨

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Yeliz

   1 aydır kedimiz var evimizde. Kızlarım eşim seviyorlar ama ben oda oda geziyorum korkumu yenemiyorum, korkum geçmesi için okuyorum ve araştırma yapıyorum fakat olmuyor. Ne yapacağımı bilemiyorum. İnşallah ben de sizin gibi alışırım… Duaları yaklaştıkça okudunuz değil mi? gerçekten faydası oldu mu? teşekkür ederim şimdiden vereceğiniz bilgi için, çünkü çok üzülüyorum oturup ağlıyorum.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Yeliz

  Merhaba, kızım çok aşırı kaç senedir yalvardığı için kedi almaya karar verdik, fakat ben aşırı derecede korkuyorum büyük kızım da aynı ne yapacağımı bilmiyorum ama söz verdim alınacak isim bile hazır. Kedi korkumu nasıl yenerim? kızım evde yokken ben kediyle tek kalacağım ne yapacağım bilemiyorum beni de bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar.
   Öncelikle yeni dostunuz hayırlı olsun, hiç korkmanıza gerek yok kediler son derece tatlı ve sevimli canlılardır 🙂
   Bazı kedi cinsleri agresif, hırçın ve yaramaz oldukları için korkunuzu 2’ye katlayabilirler. Sizi korkutmayacak ve evde kolaylıkla yalnız kalabileceğiniz kedi cinsi seçmelisiniz. Mesela Scottish Fold, Birman Kedisi, Ragamuffin Kedisi, İran Kedisi cinslerini seçerseniz onlar daha sakin ve insan canlısı oldukları için korkunuz azalacaktır. Ayrıca evinize girdiği andan itibaren yavaş yavaş alışmaya başlarsınız, kendinizi sıkarsanız ve evhamlanarak korkarsanız alışamazsınız. Dolayısıyla sakin kalmalı ve cesaret edip adım atmalısınız.