Kediler, kakalarını bazı durumlarda örtmek istemeyebilir. Bunun nedenleri neler olabilir? yazımızda detaylıca bahsettik.

Normalde kediler kakalarını yaptıklarında üzerlerini örtmeleri doğal bir davranıştır. Vahşi doğada kediler bunu korunma iç güdüsü olarak vahşi kedilerden korunmak için bunu yaparlar. İçgüdüsel olarak ev kedileri de bu davranışı sergilemeye genel olarak devam etse de bazı kediler bunu yapmaz ve tuvaletlerini yaptıklarından açıkta bırakabilirler. İnsanlar da kedi kakasını neden örtmez? diye merak ediyorlar.

Kediler dediğimiz gibi kakalarını yaptıklarında korunma iç güdüsü olarak genelde bu davranışı sergilerler. Vahşi kediler doğada bulunduğu yerin hakimi olduğunu kanıtlamak için kakalarını açıkta bırakırlar. “Burası benim mülküm” imajını yansıtmak için genelde bunu yaparlar. Ev kedileri, başka bir kedi eve geldiğinde evin hakimi olduğunu kanıtlamak için bu davranışı sergileyebilirler. Ancak kedinizin kakasının üzerini örtmesinin farklı nedenleri de olabilir. Bunları sırasıyla anlatmaya çalışalım:

Kedinin Kakasını Örtmemesinin Nedenleri
Kedinin Kakasını Örtmemesinin Nedenleri

Psikolojik Nedenler

Olumsuz kedi davranışlarının nedenlerinden pek çoğu psikolojik kaynaklı olabilir. Kediniz normalde kakasını yaparken örtüyorsa ve bazı durumlarda kakasının üzerini açık bırakıyorsa, bunun nedeni size mesaj vermek istemesi olabilir. Örneğin bir tehlike gördüğünde, eve farklı bir hayvan ya da kişi geldiğinde ya da stres altında olduğunda bu şekilde sevimli dostunuz size tepki gösterebilir. Kedinizi anlamaya çalışarak onu stres altına sokan durumları öğrenebilir ve ona yardımcı olabilirsiniz. Sorunun kaynağını bulamadıysanız ve kediniz sık bir şekilde bu davranışı sergiliyorsa veterinerden yardım alabilirsiniz.

Kum Kabını Kontrol Edin

Kedinizin kakasını yaptığında üzerini örtmesi için yeterli kuma ihtiyacı olmaktadır. Bunun için de kum kabının yeterli oranda kedi kumuyla dolu olması gerekir. Kedinizin kumu eşerek kakasının üzerini örtecek kadar kuma gereksinimi olacaktır. Eğer bunu sağlamazsanız, doğal olarak kakasını örtemeyecek ve kakası açıkta kalacaktır. Kedinizin kum miktarını kontrol ederek kum kabına kedi kumu ilave edin.

Kedinizin kumu kirlendiyse de tepki olarak kakasını açıkta bırakmak isteyebilir. Bunun için devamlı kum kabı ve kumun temiz olup olmadığına dikkat edin. Kediler temiz hayvanlar oldukları için pis bir yerde ne tuvaletlerini yapmak, ne de kakalarını yapınca üzerlerini örtmek isterler. Bunun için kedinizin hijyenik ve temiz bir ortamda tuvaletini yapması için ona yardımcı olun.

Sağlık Sorunları Olabilir

Kedinizin kum seviyesi normal, kum kum kabı temizse, stres altında değilse ve buna rağmen normalde kakasını yaptıktan sonra üzerini örtüyor ama son zamanlarda açıkta bırakıyorsa kedinizin kakasının üzerini örtmesinin nedeni rahatsızlığı olabilir. Kedinizde herhangi bir ağrı varsa kakasını örtmek için uğraşmak istemeyecektir. Çözüm için iyi bir veterinere danışmakta yarar vardır.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?