Psikiyatristlere en sık gelen sorulardan birisi de kedi korkusuyla ilgilidir. Bu yazımızda kedilere karşı korkusu olan ünlüleri sizinle paylaştık.

Özellikle kadınlarda, kedi fobisine daha fazla rastlanır. Kediyle karşılaştıkları anda, aşırı korku ve stres hali yaşarlar. Bu durumun ilerlemesi, farklı anksiyete sorunlarının ortaya çıkmasına da zemin hazırlar. Kişinin kedi gördüğü anlarda, üst düzey korku hissetmesine neden olur. Kedi korkusu, bazı bilinçaltı tedavileri ile çözülebilir.

Kedi fobisi bulunan kişiler, kedileri gördükleri anda çığlık atma ya da soğuk terleme şeklinde belirtiler gösterir. Bazı kişilerin kediden korkup köpek besledikleri de görülür. Dışarıdan bakıldığında, bu durum oldukça garip görünür. Kedi korkusunun, çocukluk yıllarına dayandığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle baskıcı ailede yetişen çocukların kedi fobisi yaşadıkları görülür.

Kedi Fobisi Olan Ünlüler

Ünlüler dünyasında da kedi fobisine sahip olan birçok kişiye rastlanır. Örnek vermek gerekirse Lerzan Mutlu, kedilere dokunmaya dayanamıyor.

Buket Dereoğlu da kedilerden korkan ünlüler arasında yer almaktadır. Kedi fobisi olan ünlüler, kedileri gördüklerinde farklı tepkiler ile bu fobilerini gösterir.

İpek Özkök, kedilerle aynı ortamda bulunmaktan bile hoşlanmadığını söyleyen ünlülerden birisi olarak bilinir. İpek Özkök, bir röportajında kedilere karşı olan fobisini, küçüklükte onu tırmalayan kedilere bağlamaktadır.

Kedi fobisinde en önemli çözüm yolu, korkuların üzerine gidilmemesidir. Korkular derinleştiğinde, halledilemez bir hal alır. Korkuları yüzeysel şekilde değerlendirmek ve bir uzmandan yardım almak kedi korkusunu yenmeye yardımcı olabilir.

Kediden Korkan Ünlüler
Kediden Korkan Ünlüler

Kedi Korkusunun Tedavisi

Kedi korkusunda en sık kullanılan tedavi yöntemi, EMDR yöntemidir. Bu yöntem ile kişiler, kısa sürede sonuç alabilir. Bu yöntem uygulanırken, insanların kedilerle olan ilişkisi ayrıntılı bir şekilde mercek altına alınır. Kedi korkusunun tedavisi, günümüzde daha basit bir hal almıştır.

Kedi korkularında, yaşanan travmatik anılar analiz edilir. Bu analiz yöntemi, bizlere kesin sonuçlar verilmesini sağlar. Kedilere duyarsızlaştırma çalışmaları da, tedavi içeriğinde yer alan yöntemlerden birisidir.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?