Otobüs Yolculuğunda Yeni Dönem: Evcil Hayvanlarınız Artık Yanınızda Seyahat Edebilecek!

Aşı karnesi olan kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlarımız ile birlikte artık seyahat edebileceğiz. Minik dostlarımızı özel kafeslerinde kilitli olmak şartıyla yanımıza almamıza olanak sağlayan karar Resmi Gazete’de bugün yayınlandı. Artık evcil hayvan sahibi yolcular kucağında veya oturduğu koltuğun önünde olmak şartıyla evcil hayvanları ile seyahat edebilecek.

Evcil Hayvanlar Otobüste Seyahat Edebilecek!

Daha önceden evcil hayvan sahibi olan kimselerin taşıt içerisine evcil hayvan almalarına izin verilmiyordu. Minik dostlarımız sadece bagaj bölümünde seyahat etmek zorunda kalıyordu. Fakat bugün itibari ile Ulaştırma Bakanlığı’nın Karayolu Taşıma Yönetmeliği değişti ve Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni karar doğrultusunda aşı karnesi olan kedi, köpek ve kuş benzeri evcil hayvanlar özel kafeslerinde kilitli olmak şartıyla, sahibinin kucağında veya sahibinin koltuğunun önünde yolculuk yapabilecek. Ayrıca bu karara bağlı olarak yakın zamanda otobüs firmalarının evcil hayvanlar için özel bölgeler yapması ve özel seferler düzenlemesinin önü açılmış oldu.

Resmi Gazete’de yayımlanan bu değişikliğe uymayan yetki belgesi sahiplerine 2 defa uyarı cezası verilecek.

Resmi Gazete’de Yayımlandı!

10 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre: “Aşı karnesi bulunan kedi, köpek (tehlike arz edebilecek türler hariç) ve kuş (muhabbet kuşu, saka kuşu, kanarya) gibi evcil hayvanlar, özel kafesleri içerisinde kilitli tutulmak şartıyla bagaj dışında hayvan sahibinin yolcunun kucağında veya oturduğu bölümün ön tarafında taşınabilir. Gerekli durumlarda, yolcu alınmaksızın sadece evcil hayvanların taşıtın içerisinde taşınabileceği özel seferler yapılabilir. Bu fıkraya uymayan yetki belgesi sahiplerine iki defa uyarma cezası verilir.”

Daha önceki yönetmelikte; kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlarımızın özel kafesler içerisinde sadece bagaj bölümünde seyahat etmelerine izin veriliyordu.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

A comment was made on "Artık Otobüs İçerisinde Evcil Hayvanlarımızı Taşıyabileceğiz".
  • Furkan Özdamar

    Hala almayan taşıtlara denk geliyoruz umarız bir an önce bu durum düzelir.