Kedi seven herkes kedi çişi insana zarar verir mi? sorusunun cevabını merak ediyor. Bu seferki yazımızda, bu konuyu ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Kediler, insanların gözünde oldukça tatlı ve minnoş hayvanlardır. Birçok insan kedilerden insanlara zarar gelir mi veya kedilerde hastalık bulunuyor mu diye merak ediyorlar. Kedileri anatomik olarak incelediğimizde; özellikle dil ve ağız yapılarında yüksek oranla tükürük bezleri salgıladığı için herhangi hastalığı olmayan insanları yaladıklarında tehdit oluşturmaz.

Kedi sahibinin açık yarası, yeni ameliyat edilmiş bölgesi veya enfeksiyon kapmış herhangi bir bölgeye kedi dili değerse, büyük sorunlar yaşanabilir. Kedilerin dili zımpara gibidir ve yüksek oranla tükürük bezi ürettiği için kedinin vücudunda herhangi yara varsa, kendini yalayarak iyileştirebilir. Kendi vücudu hariç, herhangi bir insanın yara olan bölgesini yaladıklarında sorun yaşanabilir.

Kedi sahipleri Kedi Çişi İnsana Zarar Verir mi? sorusu için tıpkı kedilerin dili ve ağız yapısı incelendiği gibi, çişinin de insanlar üzerindeki zararları incelendi. Bakalım, kedi çişi insana zarar verir mi? ya da ne gibi insan hastalıklarına neden olabilir? detaylı olarak inceleyelim.

Kedi Çişinin İnsana Zararı Var mı?

Kedi çişinde bulunan bazı maddeler insanlarla temas halinde, temaslı insanların bazılarına zarar verebilir. Yeni kedi sahiplenmek isteyen kişiler, kedi sahiplenmeden önce mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmelidir. Kedi sahibi sağlık kontrolünden geçtikten sonra kendisinde herhangi bir sağlık sorunu görülmezse, gönül rahatlığıyla kedi sahiplenebilir. Herhangi bir hastalığı olan insanlar, kedi sahiplenme konusunda biraz daha düşünmeli ve mantıklı kararlar almalıdır.

Kedinizi veteriner kontrolünden geçirdikten sonra hiçbir sorun görülmezse bile, yine de dikkatli olmakta fayda var. Özellikle birçok kedi sahibi, kedi çişi insana zarar verir mi? sorusunu çok merak ediyorlar. Kedi dışkısının yapısını incelediğimizde; yüksek protein içerir ve amonyak gibi koktuğu için birçok insan kokusundan çok rahatsız olur. Kedilerin çiş kokularına karşı özellikle astım hastası veya migren hastalığı olan kişiler bu ortamdan uzak kalmalı. Koku bu tip hasta insanları rahatsız ederek, durumu zorlaştırabilir ve hastalığı daha kritik hale getirebilir.

Kedi Çişi İnsana Zarar Verir mi?
Kedi Çişi İnsana Zarar Verir mi?

Kedilerin dışkısında toxoplasma adlı tek hücreli parazit bulunur ve mikroskopla incelendiği zaman dışkıdaki parazit sayısının oldukça fazla olduğu gözlemlenir. Kedi dışkısının bulunduğu kumu ellediğinizde ve ağzınıza temas ettiğinizde insan vücuduna zarar verebilir. Kedi çişi insana zarar verir mi? diye sorduğumuzda şu cevabı verebiliriz;

 • Hamile kadınlar, kedi dışkısına temas etmemeli ve kedi çişinin kokusundan uzak durmalıdır.
 • Yeni ameliyat olmuş kişiler, kediyle aynı ortamda bulunmamalı. Kedi ameliyat bölgesine direkt temas etmese bile geçtiği yerlere temas edilirse ameliyat bölgesine zarar verebilir.
 • Özellikle çocuklar kedi dışkısıyla temas halinde bulunmamalıdır. Çocuğunuzun herhangi bir sağlık sorunu varsa (astım, nefes darlığı vb.) kedi dışkısı kokan ortamda bulunmamalı.
 •  Kedilerin dışkısında toksokariazis adlı solucan yumurtaları taşıyabilir ve bunu çıplak gözle görmek mümkün değildir. Temas edildiğinde veya ağız bölgesine bulaştığında; görme bozuklukları veya birçok göz hastalığına neden olabilir.
 • Astım hastaları kokulara karşı zayıf oldukları için kedi dışkısı kokusundan uzak durmalı.
 • Vücudunuzda herhangi bir hastalık olsa bile kediniz elinizi yaladığında ve oyun oynadıktan sonra mutlaka elinizi yıkamalısınız. Aksi takdirde vücudumuzdaki hastalık ilerleyebilir ve ekstra tedavi gerekebilir. Böylelikle kedi çişi insana zarar verir mi? sorusunu yanıtlamış olduk.

Kedilerden İnsanlara Geçebilecek Hastalıklar

Kedilerden İnsanlara geçen bazı hastalıklar vardır. Bunları hemen fark etmeseniz bile birkaç hafta sonra belirtilerini hissedebilirsiniz. Aşısız kedilerden, insanlara parazit ve enfeksiyon gibi hastalıklar geçerek kişiye zarar verebilir. Kedi çişi insana zarar verir mi? konusunu biraz daha ayrıntılı hale getirerek, insanlara geçebilecek bazı hastalıkları inceleyelim.

Kedi Tırmığı Ateşi

Kedinin sahibini ısırması veya tırmalamasından sonra deriye bulaşan enfeksiyonlar oldukça tehlikelidir. Kedilerin dişinde ve tırnak aralarında bulunan mikroplar, insana temas ettiğinde birkaç hafta sonra deri döküntüsü, ateş veya kusma gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Ev kedisini severken bu hastalığın yaşanma olasılığı çok düşük, fakat aşısı olmayan kedileri severken daha dikkatli olmalısınız.

Kuduz Hastalığı

Kedilerde bulunan kuduz hastalığı oldukça tehlikelidir ve kedi de bu hastalığın olduğunu asla anlayamazsınız. Kuduz mikropları kedinin vücuduna girmiş ve bir şekilde yerleşmiş olmasına rağmen gayet sağlıklı bir kedi gibi kendini gizler. Aşısı olmayan kedilerde %30 oranla kuduz hastalığı olduğu saptanmıştır. Aşısız bir kediyi sevdiyseniz ve kuduz belirtilerini taşıyorsanız, hemen bir acil hastanesine görünmenizi tavsiye ederim.

Kedi Piresi Hastalığı

Kedilerde genellikle pire bulunabilir ve tedavi edilmezse temaslı olan insanların eline bulaşarak zarar verebilir. Kedi pireleri temaslı olan ele geçtiği zaman deri altına yerleşerek deri döküntüsü, ateş, kaşınma, ellerde kanama veya çatlama gibi belirtiler görülebilir. Kedi pireleri genellikle tay kalitesi düşük olan kedilere bulaşarak, onlara da yüksek oranla zarar verebilirler.

Kedi Tüyü Alerjisi

Kedilerin tüyleri bazı insanları etkileyerek astım krizine neden olabilir. Kedi tüyü uçarak her yere bulaştığı için temas halinde olan insan tüyü görmeden ağzına temas ettiğinde tüy vücuda girer ve nefes darlığına sebep olabilir. Karaciğer, akciğer veya astım gibi sağlık sorunlarınız varsa kedi sahiplenme işini erteleyebilir veya kedileri uzaktan sevebilirsiniz.


Bugünkü yazımızda herkesin merak ettiği ama en çok da pimpirikli kişilerin sürekli sorduğu kedi çişi insana zarar verir mi? sorusunu ayrıntılı şekilde yanıtladık 😹 Kedi çişi hakkında duyduğunuz hastalıklara şahit oldunuz mu veya bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? yorumlarda belirtebilirsiniz 😻

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedi Çişi İnsana Zarar Verir mi?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Sedat Kutlu - Mimar

  Ayşenur Hanım, kedi sidiğinde hangi maddeler bulunmaktadır? paylaşırsanız memnun olurum.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar Sedat Bey,

   Kedi idrarı, çoğunlukla su, çeşitli mineraller, amino asitler, üre, ürik asit, kreatinin bulunur. Bu bileşenlerin miktarı kedinin beslenmesi, su tüketimi ve metabolizması ile ilişkilidir.

   Kedi idrarının rengi ve kokusu, bileşimindeki bu maddelerin varlığına ve oranına bağlıdır. Mesela, kedinin beslenmesine göre idrarda magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum bulunabilir.

   Kedi idrarında ayrıca idrar yolunun enfeksiyonu veya diğer sağlık sorunlarına işaret edebilecek beyaz kan hücreleri veya bakteriler gibi patojenler de bulunabilir.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Ezgi

  Kedim koltuğa işiyor ve 1 buçuk yaşında oğlum var. Siliyorum, kolonya döküyorum ama kedim bıkmadan işiyor. Çocuğuma mikrop geçme ihtimali var mı?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Kedinizin aşıları tamsa korkmanıza gerek yok, çocuğunuza bir zararı olmaz. Yalnız bu durumda kedinizi düşünmelisiniz, kediniz sürekli koltuğa işiyorsa mutlaka veterinere danışmalısınız.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Kedilerin çişi çok keskin bir kokuya sebep oluyor. Kum kötü kokuyor bunun sebebi nedir? ve nasıl önlem alabilirim? teşekkür ederim.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar.
   Kedinizin çişi kötü kokuyorsa, idrar yollarında enfeksiyon veya idrar yollarında diğer hastalıklar olabilir. Veterinere götürüp, muayene ve ardından tetkikler yapılırsa hemen tedaviye başlanır.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Kedi

  Ayakkabıma kedi işedi, ben de giyiyorum bir hastalık geçer mi?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhaba, ayakkabınızı her ihtimale karşı yıkamanızı öneririm. Ev kedisiyse bir sıkıntı olmaz aşıları vardır ama sokak kedisiyse, yıkamanızda fayda var.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  Günaydın. Bu yazıyı okuduktan sonraki de yazacaktım korktum hem de iki adet şimdi ne yapacağım diye düşünüyorum kara kara doktora gitsen bile bu kediler evin içine işleyecekler bir şekilde ve ortalık çok berbat olacak iki tane torunum var onlar da bunlarla oynayacaklar ortada kaldım hayvanları çok seviyorum ve belli bir yaştan sonra evime almayı düşünüyordum şimdi ne yapacağım bir türlü karar veremiyorum sevgili güzel insan bana yardımcı olursan sevinirim.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, tabii ki seve seve yardımcı olabilirim 🙂
   Eğer siz ve torunlarınızın herhangi bir sağlık sorunu yoksa (kediye, kedi tüyüne karşı alerji, astım, açık yara vb.) gönül rahatlığıyla kediye karşı temas edebilirsiniz. Kediler eve işemez, çok zeki hayvanlar olduğu için kum kabına tuvalet ihtiyaçlarını giderir. Evim dağılacak, kokacak diye düşünmeden kedilerinizle beraber mutlu mesut yaşayabilirsiniz 🙂 Koku bakımından endişelenmeyin, birçok kedi dışkısının kokusunu içine hapseden tuvalet kapları ve tuvalet kumu vardır. Eğer kedilerinizle beraber yaşamaya karar verirseniz, işinizi kolaylaştıracak ürünleri tavsiye edebilirim.
   Şimdilik, sağlık sorununuz yoksa kedilerle beraber yaşama fikrinin güzel olacağını düşünmelisiniz 🙂