Sokakta veya evde kedi besleyen insanlar ”kediler sucuk yer mi?” sorusuna cevap arıyor. Merak edenler için yazımızda bu konuya değindik.

Sokak ve evlerin tatlı canlıları kediler, diğer hayvan türlerine göre kıyasla hassas midelere sahip canlılardır. Dolayısıyla onların vücuduna ve bağışıklık sistemine olumsuz etki edecek yiyeceklerden kaçınmalıyız. Kedilerimiz, oldukça sevimli ve hayatımıza neşe katan canlılardır. Tüylü arkadaşlarımızı beslerken hepimiz fazlasıyla endişe duyarız. Bunun sebebi, hem içimizdeki iyi niyetimiz hem de kedilerin biraz nazlı hayvanlar olmasıdır. Özellikle ev kedileri, sokak kedilerine göre daha hassas olduğu için bazı yemekler konusunda oldukça seçici olmaktadır. Birçok kedi sahibi kediler sucuk yer mi? diye düşünüyorlar.

Kediler; sucuk, salam ve sosis gibi işlenmiş et ürünlerini severek yerler, fakat bu gibi yiyecekleri verirken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar bulunuyor. Örneğin; kedinize vereceğiniz sucuk asla soğuk olmamalı ve aldıktan sonra vaktiniz varsa sucukları pişirmelisiniz. Sokak kedileri bu konuda bağışıklık kazanmış olsa da ev kedilerinin midelerinde parazit meydana gelebilir. Bu konuda aklınızda birçok soru işareti olduğunu biliyoruz. Gelin, bu soruların cevaplarını birlikte arayalım.

Kedilere Pişmiş Sucuk Verilir mi?

Kedinin midesinde parazit, bakteri veya mikrop oluşmaması için sucuk mutlaka pişirilmelidir. Çiğ olarak verilen sucuklar, kedilerin midesini ve kendisini son derece rahatsız edebilir. Özellikle yavru kedilerin midesi, yetişkin kediler göre daha hassas olduğu için çiğ sucuk tükettiğinde midesi kaldıramayabilir. Yavru veya yetişkin kedileri ayırt etmeden mutlaka pişmiş sucuk vermeye dikkat etmelisiniz.

Kedilere Sucuk Zararlı mı?
Kedilere Sucuk Zararlı mı?

Kedilere Sucuk Zararlı mı?

Her kedi sucuk gibi et ürünlerini oldukça severek yerler. Doğal olarak kedi sahipleri, kediler sucuk yer mi? sorusunun yanında dostları için zararlı olup olmadığını merak ediyorlar. Sucuk seçerken en çok tercih edilen markayı almanızda fayda vardır. Hiç bilinmeyen veya az satılan sucuk markalarının içeriğinde bazı oranlar yüksek veya düşük olabilir. İçeriğinde çemen, fıstık veya acı bulunan sucuk çeşitlerinden kaçınmalısınız.

Kediler acı konusunda hassas olduğu için midesi yüksek derecede zarar görebilir. Bu ayrıntılara dikkat ettiğiniz sürece kedinizin sucuk yemesinde herhangi bir sorun olmayacaktır. Çevrenizde kedilere yanlış şekilde sucuk veren kişiler varsa, lütfen onları da uyarmayı unutmayınız. Ne kadar önemsiz ve küçük şeyler gibi görünse de aslında kedinin sağlığı için çok önemlidir.

Yavru Kediler Sucuk Yer mi?

Yavru kedilerin, yetişkin kedilere göre daha hassas mide yapısı vardır. Yavru kedinin iç ve dış parazit aşıları yapılmamışsa, sucuk midesine ağır gelecektir. Yine de vermek durumunda kalırsanız, kesinlikle çiğ olmamasına ve ısıl işlem görmüş olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde yavru kediye pişmeyen veya çok tercih edilmeyen sucuk verirseniz, midesinde parazit oluşma riski çok yüksek olacaktır. Aşısı olmayan bir yavru kedinin parazit kapması, erken fark edilmez ise ölüm ile sonuçlanabilir. Eğer bunu öğrendiğinizde yavru kediye çoktan sucuk vermişseniz, imkanınız varsa veterinere götürüp muayene ettirebilirsiniz.

Kedilere Sosis Verilir mi?
Kedilere Sosis Verilir mi?

Kedilere Sosis Verilir mi?

Kedilere pişmiş sosis vermek, sucuk vermeye kıyasla tartışmaya açık bir konudur. Özellikle gıda alanında çalışan insanlar, sosis gibi ürünlerin içerisinde et hariç her şeyin bulunduğunu iddia etmektedir. Herkes farklı fikirler ortaya atarken ve net bir bilgi yokken, tatlı canlılarımızı böyle bir risk altında bırakmamalıyız. Sosis ile ilgili bilinen bir diğer bilgi ise bağımlılık yapıyor olmasıdır.

Kedi sahipleri tarafından fark edilen sosis bağımlılığı, birçok şekilde anlaşılabilir. Örneğin birkaç kere sosis verdiğiniz kediniz, bir süre sonra yalnızca sosis ile beslenmek isteyebilir. Bu durumda iyilik olsun diye ayda birkaç kere verdiğiniz sosisler, kediyi zor bir duruma sokabilir. Bu gibi birçok nedenden ötürü, her ne kadar çok sevseler de kedilere sosis vermenizi önermiyoruz. Eğer kediniz çoktan sosis yemeye alıştıysa, yavaş yavaş azaltarak birkaç haftada sosisi tamamen diyetinizden çıkarabilirsiniz.


Sokakta veya evde kedi besleyen kişilerin en çok merak ettiği kediler sucuk yer mi? sorusunu cevaplamış olduk. Yazımız hakkında düşüncelerinizi veya sormak istediğiniz her şeyi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Her türlü düşünceye ve soruya açığız!

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kediler Sucuk Yer mi?" için yapılan yorum;
  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
    Şemsettin KOCABURUN

    Teşekkürler.