Kediler kaybolduğu zaman hepimiz çok üzülüyoruz. Bu yazımızda kayıp kedi nasıl bulunur? sorusuna yanıt aradık.

Kedi sahibiyseniz; onu sanki normal kedi olarak değil, kendi çocuğunuz gibi bağrınıza basarsınız. Her türlü maddi manevi ihtiyacını en güzel şekilde karşılamak için elinizden geleni yaparsınız. Hatta sırf kedi evde rahat etsin diye, evinizin tasarımını bile baştan sona değiştirebilirsiniz. Evin altını üstüne getirse bile minicik gözleriyle size baktığında, kalbiniz erir ve asla kıyamazsınız 😻 Beraber aynı çatı altında yaşadığınız zaman günlerinizin ne kadar hareketli ve pozitif geçtiğini fark edebilirsiniz.

Böylesine düşkün olduğunuz kedinizi, kaçma ve kaybolma olaylarına karşı korumalısınız. Evde o kadar çok dikkat etmelisiniz ki, her ince ayrıntıyı düşünmelisiniz. Hatta “kedidir ne yapsa yeridir” cümlesi, daha önce hiç bu kadar doğru olmamıştı 😺 Şaka bir yana kedinizin kaybolmaması için evinizde bazı düzeni değiştirmelisiniz. Örnek; sürekli girip çıktığınız kapıları kitlemeli ve camları mutlaka kapalı tutmalısınız. Bazı kediler kapı koluna zıplayarak kapıyı açma yeteneklerine sahip olduğunu unutmayın. Kayıp kedi nasıl bulunur? sorusunu hiç düşünmemek için her ihtimale karşı dikkatli olmalısınız.

Özellikle ev kapısını açmaya gittiğinizde, kedinizin arkanızdan gelmemesine çok dikkat etmelisiniz. Hiç anlamadığınız anda birden bacaklarınızın arasından geçer gider ve yakalama olasılığı da çok düşük olur. Arada sırada kediniz hava alsın diye gezmeye götürüyorsanız mutlaka tasma ve uzun ip kullanmalısınız. Tasmanın ipi her daim elinizde olmalı ve herhangi bir yere bağlamamalısınız. Bu durumda kedi ürkebilir ve kaçmaya çalışarak kendine zarar verebilir. Kedinizi kaybetmemek için her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünüp, uygulamalısınız. O kadar dikkat etmenize rağmen yine de kediniz kaybolduysa, önerebileceğimiz birkaç yöntem var.

Kayıp Kedi Bulma
Kayıp Kedi Bulma

Kayıp Kedi Nasıl Bulunur?

Kedinizi evde kaybettiğinize eminseniz, evdeki en küçük yeri bile aramalısınız. Kediler genelde en akla gelmeyecek yerlere girer ve saklanır. Örnek; dolap üstü-içi-altı, yastık kılıfları, çanta-poşet içi, oyuncakların arası, bahçe, kıyafetlerin içi vb. gibi yerlere kaybolan kedinizi bulabilirsiniz. Bazı kediler uyumak için saçma sapan yerleri tercih ettiği için kedinizin kaybolduğunu zannediyor olabilirsiniz. Böyle bir kanıya varmadan önce mutlaka evinizi iyice araştırın. Dışarıya kaçmış kedi için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Apartmanda oturuyorsanız, tüm katlara çıkıp aramalısınız. Hatta bordum katı veya herhangi boş oda varsa, oraya da bakmayı unutmayın.
 • Bahçeniz varsa, baştan sona kadar arayın. Komşularının bahçesine girebileceği ihtimalini düşünerek, komşularınıza haber vermelisiniz.
 • Evinizin önünde mutlaka park edilmiş araba vardır. Arabaların altına ve motor kısımlarına bakmalısınız. Kedi korktuğu için arabanın motoruna saklanmış olabilir.
 • Kedinizin en sevdiği oyuncağını ve mama poşetini alarak evden çıkın. Elinizde ses yaparak dolaşın ve arada sırada durarak, etraftan kedi sesi geliyor mu diye dinleyin.
 • Esnafların her şeyden haberi olduğu için evinizin yakınlarındaki esnaflara haber verebilirsiniz.
 • Sokakların kenarlarındaki atılan eşyaların arasına bakabilirsiniz. Ev kedisi olduğu için sokağa hiç alışık değildir ve korkup eşyaların arasına girmiş olabilir.
 • Evinizin yakın bölgelerine kedinizin en sevdiği oyuncaklardan birini bırakın. Bu sayede oyuncağının kokusunu alabilir. Aynı şekilde kedinize sürekli verdiğiniz ödül mamasından da bırakabilirsiniz.
 • Yakın bölgelerdeki barınakları arayıp, bilgi alabilirsiniz. Kedinizi gören kişiler kayıp olduğunu anlayıp, barınağa ulaşmış olabilirler.
 • Kedinizi aramak için gece vaktini bekleyebilirsiniz. Geceleri etraf sessiz olduğu için kedi sesini daha net işitebilirsiniz. Oyuncak veya mama poşetini alıp geceleri etrafta dolaşabilirsiniz.
 • Sosyal medya hesaplarından kedinizin fotoğrafını paylaşabilirsiniz.
 • Sosyal medya kullanmıyorsanız, online kayıp kedi sayfalarına ilan verebilirsiniz.
 • Yakın bölgelerdeki duvarlara veya ilan bölgelerine dikkat çekici yazılarla kedinizin kayıp olduğunu yazabilirsiniz.
 • İnsanların dikkatini çekmesi için “kedim kayboldu, bulana bir miktar ödül” gibi not düşerek ilan verebilirsiniz.

Kedilerin kaybolması kadar üzücü bir şey yok. Bu acıyı yaşamamak için her adımınızı dikkatli atmalısınız. Yazıyla alakalı düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz, okuyor olacağım 😻

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?