Kedinize kum almayı unutursanız endişe etmeyin, evde Kedi kumu yerine kullanabilecekleriniz var. Bu yazıda evde Kedi kumu yoksa ne yapılır bunan bahsettik.

Pek çok insan, evlerinde çeşitli hayvanları beslemektedir. Bu hayvanlardan en tatlısı olan kediler, bilindiği üzere tuvalet konusunda oldukça fazla titizdir. Kediler ya kedi kumlarına dışkılamak ya da bahçede bu eylemi yapmak ister. Kedi besleyen bir insan, kedisinin bu konuda ne kadar çok titiz davrandığını bilir. Kediler içgüdüsel bir şekilde dışkı ve idrarını gömme eyleminde bulunur. Bu konuda kedi kumları oldukça yardımcıdır.

Evinde kedi besleyenlerin bir kısmı, kedi kumu olmadığında ne yapması gerektiği konusuna çeşitli araştırmalar içine girer. Çünkü bu konu hem kedi hem de sahibi açısından oldukça önemlidir. Peki evde kedi kumu yoksa bu durumda neler yapılır? Evde kedi kumu nasıl yapılır?

Evde Kedi Kumu Yapma Yöntemleri

Evinde kedi besleyen ve bir şekilde kedi kumuna sahip olmayan insanlar, böyle bir durumda ne yapmaları gerektiği bilmek ister. Çünkü kedi kumunun olmaması, bir kedinin içgüdüsel hareketlerine ket vurma anlamına gelir. Kediler, bilindiği üzere içgüdüsel bir şekilde kendi dışkı ve idrarlarını gömme eğilimindedir. Bu nedenle dışkı ya da idrarını yağan bir kedi, nerede olursa olsun bunu gömmek isteyecektir.

Evde kedi kumu ya da kedi kumuna benzer bir şey yoksa kediniz mecburen, dışkısını ya da idrarını halıya yapmak durumundadır. Bu ise çeşitli problemleri beraberinde getirir. Öncelikle bu durum, kedinin özüne aykırı bir harekettir. Aynı zamanda evde ağır bir koku oluşabilir. Bunların yaşanmaması adına evdeki malzemelerden kedi kumu yapılabilir.

Eski Gazetelerden Kedi Kumu Yapmak Oldukça Kolay

Evde kedi besleyen bazı insanların sorduğu evde kedi kumu yoksa ne yapılır? sorusuna verebileceğimiz ilk cevap, gazete kâğıtlarından yardım almak olacaktır. Her insanın evinde gazete kâğıdı bulunur. Bu kâğıtları kedi kumu yapmak için kullanabilirsiniz. Evde gazete kâğıtlarından kedi kumu yapmak için gereken malzemeler şunlardır:

 • Doğada çözünen bulaşık deterjanı
 • Eski gazeteler
 • Makas ya da shredder
 • Karbonat
Kedi Kumu Yoksa Ne Yapılır?
Kedi Kumu Yoksa Ne Yapılır?

Yapılışı

 • İlk önce gazete kâğıtlarını makas yardımı ile ince şeritler halinde kesin ya da kâğıtları shredder’den geçirin.
 • Ardından bu kesilmiş kâğıtları bir leğene koyun.
 • Leğene deterjanlı su dökün ve bu işlemin ardından kâğıtları bu suyun içerisine gömün. Belli bir zaman gazetenin mürekkepleri dökülecek ve kâğıtlar gri bir renk alacaktır. Bu suyu  süzün. Bu işlemi, deterjan miktarını azaltarak birkaç defa daha uygulayın.
 • Islanmış olan kâğıtlara bol miktarda karbonat dökün ve ardından her yere dağılacak şekilde bir güzel yoğurun.
 • Karışımı ellerinizde sıkın ve bu sayede karışımın suyunu çıkarabildiğiniz kadar çıkarın. Yaptığınız karışımı düz bir yüzeye yayın ve bu karışımın kuruması için bir süre bekleyin.
 • Karışım kuruduktan sonra karışımdan almanız gerektiği kadarını alın ve kedi tuvaletine koyun. Kedi pisliklerini günlük alın ve bu kumu haftada bir yenileyin.

Kediniz, Çiçek Saksısına Tuvaletini Yapabilir

Kedi kumunuz olmadığı zaman, kedinizin tuvaleti nereye yapması gerektiği konusunda kara kara düşünüyor olabilirsiniz. Kedi kumu olmadığı zaman, kedinizin tuvaletini yapabilmesi adına çeşitli yöntemler mevcut. Bu yöntemlerden bir tanesi yukarıda anlattık. Eski gazete kâğıtlarından çok kolay bir şekilde kedi kumu yapabilirsiniz. Ama diyelim ki bunu yapmaya bile vaktiniz yok. O zaman ne yapacaksınız?

Siz ve kediniz zor durumda kaldıysanız bu konuyu hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Eğer evde kedi kumunuz yoksa kediniz tuvaletini evinizde çiçek saksısı varsa buna da yapabilir. Bu, acil durumlar açısından oldukça hızlı bir yöntem gibi görünüyor. Böyle bir yöntem sayesinde hem siz mutlu olursunuz hem de kediniz mutlu olur.

Bahçenizdeki Kum da İşe Yarar!

Evde kedi kumu yoksa ne yapılır? sorusu için bir başka yöntem daha mevcut. Diyelim evde ne kedi kumunuz var ne de saksınız, o zaman ne yapacaksınız? Evde kedi kumuna sahip olmayan ve bu konuda acil bir çözüm arayan insanların bazıları, evlerinin bahçesinden kum almakta ve bu kumları kullanmaktadır. Bu yöntem de oldukça pratiktir. Sizler de evde çiçek saksısına ya da kedi kumuna sahip değilseniz, evinizin bir bahçesi var ise oradan kum alabilir ve bu çözümü hızlı bir şekilde uygulayabilirsiniz. Sonuçta hızlı bir şekilde uygulanacak bir çözüm bulmanız gerekiyor.

Gazete Kâğıtları ve Saksı Toprağından Oluşan Kedi Kumu

Bu yöntemde hem gazete kâğıtlarını hem de saksı toprağını bir araya getiriyorsunuz. Bu yöntemi uygulayabilmek adına genişçe bir leğen alın ve ardından leğenin dibine çok az olacak şekilde saksı toprağı koyun. Toprağın bir avuç olmasına özen gösterin. Eğer daha az koyarsanız yapacağınız karışım dağılabilir. Bunun sonrasında gazete kâğıtlarını şeritler halinde ve 2-3 cm olacak şekilde kesin ve kestiğiniz bu kâğıtları toprağın üzerine koyun. Böylelikle kediniz toprak kokusundan ötürü idrar ve dışkısını bu leğenin içine yapacaktır.

Bu yöntemleri kullanarak kedi kumu problemine bir çözüm bulabilirsiniz. Bu yöntemlerden istediğinizi kullanabilir ve kedinizin rahat bir şekilde tuvaletini yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem siz rahat bir nefes alırsınız hem de kediniz mutlu olur. Aklınıza gelen alternatif çözümler ya da bu konuda yaşadığınız deneyimler varsa yorum yazarak bunu diğer okurlarımız ile ve bizimle paylaşabilirsiniz, minnettar oluruz.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?

Comments were made on "Evde Kedi Kumu Yoksa Ne Yapılır?".
 • Anonim

  Halıya yapabilir diyor benimki halıya değil yatağıma isiyor ne hacetse😞

 • pro osmoo

  Gerçekte başarılı

 • Kediş

  Çok güzel bilgiler teşekkürler.

 • sanane

  Semih bu siteyi sevdi

  • Bofi

   Benim kedim akıllı eğitimli