Dişi kedi kısırlaştırma konusunda detaylı bilgi edinmek için bu yazımızı okuyabilir, ayrıca dişi kedi kısırlaştırmayla ilgili güncel fiyatları öğrenebilirsiniz.

Dişi kedi kısırlaştırma işlemi nedir ve nasıl gerçekleştirilir? Dişi kedi kısırlaştırma işleminin faydaları nelerdir? Kısırlaştırma işlemi için 2022 fiyatları nelerdir? Bu yazımızda bu soruların tamamına cevap verdik. Pek çok kimse, dişi kedi kısırlaştırma konusunda detaylı bilgiler elde etmek istemekte ve bu konuda bazı araştırmalar içerisine girmekte. Çünkü kedi kısırlaştırması, oldukça merak edilen bir konu.

Kedi sahibi bazı insanlar, kısırlaştırma işleminin yapılması gerektiğine inanıyor. Bazıları ise kısırlaştırmanın olmaması gerektiğini düşünüyor. Aslında kedi kısırlaştırma işlemi, kedinin sağlığı için oldukça faydalı bir işlem olmakta. Bu sebeple uygun bir zamanda ve uygun bir cerrahi yöntemle bu işlemin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Peki dişi kedi kısırlaştırma nedir? Dişi kedi kısırlaştırma güncel ücretlerinelerdir?

Dişi Kedi Kısırlaştırması Nedir?

Dişi kedi kısırlaştırma işlemi, dişi kedinin sterilize edildiği bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli operasyonlar dahilinde gerçekleştirilen bu işlem, kedinin acı çekmemesi amacıyla kediye anestezi uygulanarak yapılıyor. Aslında bu işlem ile birlikte dişi kedilerin yumurtalıkları alınıyor ve kedinin bir daha üreyememesi sağlanıyor. Daha önce de ifade ettiğimiz üzere bu durumun çok fazla yararı bulunuyor. Peki ama dişi kedi kısırlaştırma işlemi neden gereklidir?

Dişi Kedi Kısırlaştırması Neden Gereklidir?

Dişi kedi kısırlaştırma işlemine başvurulması için kedi sahibinin bu işlemi detaylı bir şekilde öğrenmesi gerekiyor. Neden böyle bir işleme ihtiyaç var? Esas olarak cevaplanması gereken soru bu. İnsanların yöntemin gerekliliğine ikna olduklarında, kedilerini kısırlaştırmak isteyecektir. O halde dişi kedi kısırlaştırma neden gereklidir sorusunun cevabını vermemiz gerekiyor.

İstenmeyen gebelikler nedeniyle dünyada pek çok sahipsiz kedi bulunuyor. Bu, hayvan popülasyonu için gerçekten önemli bir sorun. Zira bu hayvanlara sahip çıkan kimse olmayınca kediler, köpekler vb. hayvanlar çeşitli problemleri yaşamak zorunda kalıyor. Sanıyoruz ki bu dünya sadece bize ait. Aslında durum hiç de böyle değil, yani hayvanlarla birlikte aynı ortamdayız ve biz ne kadar bu dünyaya aitsek onlar da o kadar bu dünyaya ait. Bu sebeple kedilerin başıboş ve sahipsiz kalmaması adına onların kısırlaştırılması önemli bir mesele.

Öte yandan kediler kısırlaştırılmadıklarında çiftleşme zamanlarında çeşitli salgın hastalıklarla baş başa kalıyor. Kedilerin sağlığını korumak zorundayız. Aslında tam da bu sebeplerden ötürü, dişi kedi kısırlaştırması önemli bir olgu.

Güncel Dişi Kedi Kısırlaştırma Fiyatı
Güncel Dişi Kedi Kısırlaştırma Fiyatı

Dişi Kedi Kısırlaştırma Öncesi

Dişi kedi kısırlaştırma işlemine ovariohysterectomy denilmektedir. Bilindiği üzere kısırlaştırma işlemi cerrahi bir operasyon şeklinde yapılır. Dişi kedi, 5 aylık olana kadar yavru kedi olarak isimlendirilir. Bu andan sonra ise dişi kedi, ergenliğe ulaşmış olur. Kısırlaştırma operasyonunun gerçekleştirilmesinden önce kedinin hamile olmaması ve kızgınlık döneminde bulunmaması gerekir. Ameliyat öncesinde bu iki durumun tespit edilmesi gereklidir. Kızgınlık döneminde olan bir dişi kedi kısırlaştırma ameliyatına tabi tutulursa eğer, oldukça fazla kan kaybedebilir.

Veteriner, biraz önce bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeli ve kedinin kızgınlık döneminde olup olmadığını belirlemelidir. Kedinin kızgınlık döneminde olmadığı anlaşıldığında, kısırlaştırma operasyonu gerçekleştirilebilir.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Ameliyatı

Dişi kedi kısırlaştırma işlemi için bir operasyon yapılması gerekiyor. Bu operasyonu gerçekleştiren de veterinerlerdir. Operasyon esnasında kedinin acı duymaması için kediye anestezi uygulanmakta ve kedinin bu işlem sırasında yaşayacağı acı azaltılmış olmakta. Yapılan işlem sayesinde bir dişi kedinin erkek kedi tarafından döllenecek yumurta ve dişi kedinin erkekleri çeken hormon üretmesi engellenmiş olmakta.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Kısırlaştırma sonrasında bir kedinin, oldukça iyi bir şekilde bakımı gerçekleştirilmelidir. Ameliyat sonrasındaki süreç, kedinizin sağlığı açısından önemlidir. Ameliyat sonrasında kediniz, yaklaşık olarak 1 gün sonrasında kendine gelebilecektir. Kedinizi sık sık kontrol etmeli ve beklenmeyen bir durum olduğunda kedinizi veterinere götürmelisiniz. Bu sebeple ameliyat sonrasında kedinizi gözlem altında tutmalısınız.

Ameliyat sonrasında kedinizi temiz bir yere yatırmalısınız. Ayrıca kediniz kendine tam anlamıyla gelmeden yemek vermemelisiniz. Eğer kendine gelmeden yemek verirseniz, kediniz kusabilir. Kedinizin dikiş bölgesini kontrol etmelisiniz. Çünkü kediniz, dikiş bölgesini yalayabilir. Bu engellemeniz gereken bir durumdur.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Faydalı mıdır?

Aslında, dişi kedi kısırlaştırma işlemi her şeyden önce kedinin sağlığı için gerekli. Yani, dişi kedi kısırlaştırma işlemi bir kedinin sağlığı için faydalı. Biraz önce de belirttiğimiz üzere, bu sayede kediler çeşitli salgın hastalıklara maruz kalmaktan korunuyor. Aynı zamanda dişi kedilerin kısırlaştırma işlemi sayesinde rahim ve meme kanseri gibi kanser türlerine yakalanma oranı da azalıyor. Bu sebeplerden ötürü dişi kedi kısırlaştırma işleminin, kediniz için en uygun zamanda bir veteriner tarafından yapılması oldukça önemli.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Faydaları Nelerdir?

Dişi kedi kısırlaştırma işleminin, kediniz için pek çok faydası bulunmakta. Bu faydaları şu şekilde sıralamamız mümkün:

  • Dişi kedi kısırlaştırması ile beraber, istenmeyen gebelikler engellenmiş olur.
  • Kısırlaştırma sayesinde cinsel yollarla bulaşmakta olan enfeksiyonların yayılma oranı oldukça azalır.
  • Dişi kedinin, kısırlaştırma işlemi ile birlikte diğer kedilerle dövüşme ihtimali oldukça azalmış olur.
  • İstenmeyen yavrular nedeni ile oluşan sahipsiz hayvan popülasyonu da azalır.
  • Dişi kedinin, pek çok hastalığa yakalanma riski azalır.

Dişi kedi kısırlaştırma işleminin gerçekleştirilmesinin ardından, kedinizde yukarıda saydığımız gibi iyileşmeler gerçekleşir.

Dişi Kedi Kısırlaştırma Fiyatı/Ücreti

Dişi kedi kısırlaştırma işlemini düşünen kedi sahipleri, bu işlemin ücretini oldukça merak ediyor. Bildiğiniz üzere kısırlaştırma fiyatları erkek ve dişi kedi arasında farklılık gösteriyor. Peki dişi kedi kısırlaştırma işlemi güncel ücretleri nedir?

Dişi Kedi Kısırlaştırma Fiyatı: 600-900 TL arasındadır.

Sizlere bu yazımızda, dişi kedi kısırlaştırma güncel fiyatları konusunda bilgi verdik. Bu konuda siz değerli okuyucularımızın yorumlarını da merak ediyoruz. Sizler de yorum kısmından, deneyimlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizlerin yorumu, bizi oldukça mutlu etmektedir.

Article by

Sıkı bir Miyavliyo takipçisi iken Miyavliyo yazarı olmaktan çok mutluyum. Bu güne kadar 13 kediye annelik ettiğim için kediler ile ilgili çok fazla bilgi sahibiyim, bildiklerimi bu kedi bloğu ile sizlere aktarmak niyetindeyim. İçeriklerime yorum yaparak bana soru sorabilir veya içerik ile ilgili görüşünüzü bildirebilirsiniz.

How about writing a comment?