Kedi tırmalaması sonucunda tehlikeli bir durum oluşur mu? Bu yazımızda kedi tırmalaması kuduz yapar mı? konusunu belirtileri dahil tüm detaylarıyla ele aldık.

Tüylü dostlarımızı çok sevdiğimiz için sokak veya ev kedisi olarak ayırmadan hepsini sevmek istiyoruz. Bazı sokak kedileri kendilerini sevdirirken, bazıları ise avcılık içgüdüsü nedeniyle tehlike sezer, sevdirmez veya saldırganlık gösterebilir. Bu esnada ister istemez kişiye temas edebilir veya tırnaklarını çıkarıp aniden tırmalayabilir. İnsanlarda kedi tırmalaması kuduz konusunda araştırma yaparak, virüsün kendisine geçip geçmediği konusunda endişelenir. Sokak kedilerini nerede dolaştığını veya hangi hasta hayvanlarla temas ettiğini bilmediğimiz için tırnak aralarında birçok mikrop bulunabilir. Kedi tırmalaması kuduz yapar mı? diye çok sorulduğu için mutlaka bu konuda bilgi sahibi olmalısınız.

Kedi aniden tırmaladıktan birkaç saat sonra tırmaladığı yerde belirtiler kendini göstermeye başlayınca kedi tırmalaması sonucunda kuduz aşısı gerekir mi? sorusu aklınıza gelecektir. Sokak kedisi, başka kuduz virüsü taşıyan kedi veya köpek ile temas halinde bulunduktan sonra insanı tırmalarsa, yüksek ihtimalle kuduz virüsü insana geçecektir.

Kediden kuduz bulaşır mı? diye araştırma yaptığınızda, eski zamanlarda ülkemizde birçok vaka örneği bulunsa da yurt dışında daha çok görülür ve her 10 kişiden 2’si kuduz virüsü taşıyan kedilerle temas edip acil servise başvurduğunu öğrenebilirsiniz. Ülkemizde son zamanlara baktığımızda kuduz virüsü hiç görülmese de yine de dikkatli olmalıyız. Çok sakıncalı bir virüs olduğu için ne kadar bilgili olursanız, sizin için o kadar iyi olacaktır. Gelin kedi tırmalaması kuduz yapar mı? daha ayrıntılı öğrenelim.

Kedi Tırmalamasından Kuduz Olunur mu?

Sokak kedisi veya ev kedisi fark etmeksizin, kuduz virüsü taşıyan hayvanlardan insana kuduz bulaşabilir. Ev kediniz varsa arada sırada dışarı çıkarıyorsanız veya salıyorsanız; diğer kedilerle temas halinde bulunabilir veya kavga edebilir. Bunu hemen anlamamız mümkün olmadığı için kedilerde kuduz belirtileri yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Temas ettiği kediler kuduz virüsü taşıyorsa tükürük, ısırma veya tırmalama gibi durumlarla kediye de geçmesi an meselesidir. Kediniz eve gelince size de temas edeceği için virüs bulaşması hızla gerçekleşecektir.

Kedi tırmalarsa kuduz olunur mu? diye düşünürseniz, bunun olma ihtimalini aklınıza getirin. Kuduz virüsü belirtileri kendini geç gösterse de kedinin sizi tırmaladığı anda bölgeyi dezenfekte edin ve daha sonra içinizin rahatlaması için kuduz aşısı olun. Ev kedinizin veya sürekli olarak baktığınız sokak kedinizin düzenli olarak kuduz aşısını yaptırıyorsanız, korkmanıza gerek yok. Sadece bölgeyi dezenfekte etmeniz yeterli olacaktır.

Kedi Tırmalaması Kuduz Aşısı Gerekir mi?
Kedi Tırmalaması Kuduz Aşısı Gerekir mi?

Kedi Tırmalaması Kuduz Belirtileri

Kedi tırmalaması sonucunda bölgedeki tırmalama izleri birkaç gün içerisinde geçerse ve herhangi bir belirti göstermezse bir sorun yok demektir. Kuduz belirtileri kedi tırmalaması sonucu kendinizde şu belirtileri görüyorsanız, mutlaka acil kuruma başvurmalısınız. İşte tırmalama sonucu yüksek görülen belirtiler;

 • Aşırı tükürük üretimi,
 • Ateş ve baş ağrısı,
 • Bulantı,
 • Boğaz ağrısı,
 • Kedinin tırmaladığı bölgenin aşırı derece kaşınması ve ağrıması,
 • Sudan korkma ve suyun vücuduna değmesini istememesi,
 • İştahsızlık, aşırı derecede agresiflik ve saldırganlık.

Her hastalığın belirtileri birbirine benzese de kuduz virüsünün belirtileri diğerlerine göre biraz daha şiddetli ve farklıdır. Kendinizde bu belirtileri görüyorsanız, kedi tırmalamasıyla kuduz olunur mu? demeden mutlaka acile başvurmalısınız. Kan veya tükürük testlerinden sonra gerçekten kuduz olmadığınız anlaşılsa bile içinizin rahatlaması için yine de kuduz aşısı olabilirsiniz.

Kedi Tırmalaması Kuduz Yapar mı?
Kedi Tırmalaması Kuduz Yapar mı?

Yavru Kedi Isırması Kuduz Yapar mı?

Yavru kedilerin bağışıklık sistemi, yetişkin kedilere göre daha hassas olduğu için hastalıklara kolayca yakalanabilirler. 3 aylıktan küçük yavru kediler, anne tarafından korunduğu için birkaç hastalığa karşı daha dirençli olurlar. 3 aylıktan daha küçük kedi tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız panik yapmanıza gerek yoktur.

Bebek kedilerin temasları güçsüz ve hafif olduğu için etkilenme olasılığınız çok düşüktür. 3 aylıktan küçük kedilere kuduz aşısı yapılmaz, çünkü annenin bağışıklık sisteminden koruma altına alındığı için kuduz aşısı geçersiz olacaktır. Kedi tırmalamasında kuduz olasılığı yüksektir, fakat yavru kediden kuduz bulaşma riski çok düşüktür.

Kedi Tırmalaması İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kedi tırmalaması ve kuduz konusunda kafalarda çok soru işareti olduğu için sık sorulan soruları araştırıp, cevapladık.

 1. Kedi tırmalaması kuduz aşısı gerektirir mi?

  Tırmalayan kedinin hangi kedilerle temas ettiğini ve nerelerde gezdiğini bilmediğiniz için ne olur ne olmaz kuduz aşısı olmanız önerilir.

 2. Kedi tırmaladı kuduz olur muyum?

  Her kedi tırmaladığında ”eyvah, kuduz oldum kesin” diyemeyiz. Birkaç gün bekleyip belirtilerin artıp artmayacağını gözlemlemelisiniz.

 3. Kuduz belirtileri ne zaman belli olur?

  Kuduz belirtileri kendini 3 ila 8 haftada gösterir.

 4. Kedi tırmaladı ne yapmalıyım?

  Kedi tırmaladıktan sonra bölgeyi sabunlu suyla yıkayın ve ardından pamuğa kolonya dökerek temizleyin. Belirtileri birkaç günden fazla sürdüyse ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız, en yakın acil kurumuna başvurmalısınız.


Yazımızı okuduktan sonra kedi tırmalaması kuduz hakkında sormak istediğiniz soruları aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Soru haricinde fikirleriniz ve düşünceleriniz de bizim için önemli.

Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

Bu İçerik Hakkında Bir Yorum yazmaya ne dersin?

"Kedi Tırmalaması Kuduz Yapar mı? Belirtileri Nelerdir?" için yapılan yorumlar;
 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Selma G

  Merhabalar. Yaklaşık 6 gün önce ellerimle beslediğim bir sokak kedisi tarafından onu severken tırmalandım. Başta çok dert etmedim suyla ve sabunla yıkadım ama araştırınca acaba aşı olsa mıydım tereddütü yaşıyorum. 4 gün geçti ama şu an aşı olsam bu herhangi bir koruyuculuk sağlar mı?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, geçmiş olsun.
   Basit kedi tırmalamalarından sonra suyla ve sabunla yıkanınca %99 oluşacak bakterileri engellemiş olursunuz. İçiniz rahat olsun, 4 gün içerisinde herhangi bir sorun görmediyseniz artık hiçbir şey olmaz.
   Ben sürekli kedilerle beraberim, ellerim hep tırmık içinde. Doktora ne olur ne olmaz diyerek gitmiştim bana, ”ben senin yerinde olsam hiç gelmezdim aşı olmaya, tırmalandıktan sonra ellerini yıkamışsın zaten tehlike kalmadı” demişti doktor. Dolayısıyla içiniz rahat olsun 🙂

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Esra K

  Yazınız için çok teşekkür ederim, Sorum garip gelebilir ama okuduğum içeriklerde kuluçka döneminin bir seneden fazla da sürebileceği yazıyordu ve bu da aklıma takıldı. Sorum şu: beni iki sene önce insan topluluğunun çok yoğun olduğu ve deniz kenarında bulunan bir alanda IDO beklerken kediyi başkaları da severken, kedi tırmaladı. Hatta sonra ayağımı ısırmaya çalıştı ama hemen çekince kaçtı başkalarına yapıp yapmadığını bilmiyorum ama benim elimi çizdi ve kanadı, aşırı derin değildi ama tabii kanadı bir hafta içinde normal bir süreçte kapandı. İlk bir iki gün sızı hissettim sonra kaşıntı ve toplam bir hafta sonra da geçti. Korkmam gereken bir durum var mıdır acaba? Kedi tırmalamasından kuduz bulaşma durumu Türkiye’de hiç belirtilmemiş doğru mu acaba? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Merhabalar, yorumunuz için teşekkür ederiz. Kedilerin içgüdüsünde avcılık ruhu oldukları için kendilerini korumak adına ya da avlanmak için insanların elini veya ayaklarına saldırabilirler. Kedilerin sokakta nasıl bir gün geçirdiklerini veya hastalıklı kedilerle temas kurduklarını bilmediğimiz için dikkatli olmalıyız. Normal bir çizik, ısırık, tırmık gibi temaslar olumsuz durum yaratmaz; fakat derin çizikler, kanın durmaması, kusma, ishal gibi etkenler görülüyorsa bu kuduz belirtileri olabilir. Türkiye’de eskiden kuduz durumuyla çok karşılaşılıyordu ama artık kuduz aşısı çıktığı için günümüzde kuduz rastlanmamıştır. Sonuç olarak basit kedi tırmığı, çiziği veya ısırığından korkmanıza gerek yoktur.

 • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
  Anonim

  14 aylık oğlumla sokak kedisi ama hep pencerenin kenarında mama veriyorduk kedi elini tırmaladı biraz kanadı hemen yıkayıp alkol uyguladım sonra kolonya döktüm oğlum şuan grip oldu için belirtileri fark edebilir miyim?

  • Miyavliyo Rastgele Kedi Avatarı
   Ayşenur Bekgöz Gönderinin Yazarı

   Geçmiş olsun.
   Grip ve kuduz belirtileri arasında çok fark vardır, sadece ateş ve boğaz ağrısı aynıdır. Normal grip belirtilerinden daha farklı etkiler görüyorsanız, her ihtimale karşı doktora görünebilirsiniz.