Australian Mist karakteri, görünümü, fiziksel özellikleri, uyku düzeni, beslenmesi, kızgınlık dönemi gibi bilgileri makalemizden okuyabilirsiniz.

Bu küçük dostumuz Habeş ve Burmese kedilerinin çiftleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Oyunculuklarıyla ve uyumlu davranışlarıyla nam salmış, günümüz en popüler kediler arasına ismini yazdırmayı başarmıştır.

Australian Mist Kedisi Tarihçesi

Australian Mist kedisi Dr. Truda Straede tarafından yeni bir tür olarak ortaya çıkmıştır. Dr. Truda bu konuda insan odaklı ve bir o kadar da içten bir kedi türü hedeflemiştir. Sonuç olumludur. Habeş Kedisi ve Burmese türü ile çiftleştirmek sureti ile ortaya çıkmıştır. İlk olarak 1980 Yıllarında görülmeye başlanmıştır. Bu yeni kedi türüne ilk olarak benekli mist adını verseler de sonrasında düzenlenen kedi yarışmalarında birinci olması ve sadece Avusturalya’da geliştirilmiş olması sebebi ile Australian Mist adını almıştır.

Bu kedilerin ilk çiftleştirme aşaması 2007 Yılına kadar sürmüştür. 2007’de dünyada bu türden yalnızca 200 adet bulunmaktaydı. Bunun sebebi gen havuzunun genişletilmesi ve sağlıklı olan genlerin gelecek nesillere aktarılması amacıdır. 2009 Yılından sonra, tüm dünyada görülmeye başlanmıştır. 2011 Yılında İngiltere de üretilmeye başlanmasının ardından Cat Fanciers yönetim kurulu tarafından kedi türleri arasına ismini yazdırmaya hak kazanmıştır.

Australian Mist Kedisi Karakteristik Özellikleri

Bu kedilerin karakter özelliklerinden bahsetmek gerekirse aşağıdaki maddeleri saymak mümkündür;

 • Çok nazik ve naif karakterli kedilerdir.
 • Sabırlı ve sakin olduğunu söylemek mümkündür.
 • Büyüdüğündeki sakin yapısı yavruyken yoktur; tam tersi yavruyken çok hareketlidir.
 • Anlayışlı, zeki ve gözlemcidir. Yaptığınız her hareketi dikkatli izleyip, anlamlandırmaya çalışır.
 • Yeni tanıştığı insanlara karşı da oldukça samimi davranışlar sergiler.
 • Bu tür kedilerin avcı özellikleri körelmiş, zamanla tam bir ev kedisi haline gelmiştir yine de küçük böcek, sinek gibi hayvanlar ilgisini çekiyor. Etrafta dolaşan bir böcek gördüğünde hemen harekete geçtiğini görebilirsiniz.
 • Kucağınızda kıvrılıp uyumaktan zevk alır. Tam bir kucak delisi olduğunu söyleyebiliriz.
 • Sahiplerine karşı derin bir bağlılık hisseder. Oldukça sadık kedilerdir.
 • Oyunculukları ile ünlüdür oyun oynamaktan hoşlanırlar.
 • Dikkat çekmek için bazen komiklikler yapabilirler.

Çocuklarla ve Evcil Hayvanlarla İletişimi

Australian Mist kedileri iyi birer arkadaştır. Zeki, sevecen, sakin ve sabırlı olmaları onları iyi bir ev arkadaşı yapıyor. Çocuklu aileler için önerilmektedirler. Çocuklar ile iyi iletişim kurarlar özellikle bebeklerle iletişim konusunda iyidirler. Bu saydığımı özellikler neticesinde her daim çocuklu ailelerin ilk tercihleri arasında yer alabilirler.

Çocuklarla olduğu kadar diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşabilirler. Eğer evde başka bir evcil hayvan varsa onunla devamlı etkileşim halinde olarak güzel sıkı dostluklar kurabilirler.

Australian Mist Kedisi Karakteristik Özellikleri

Australian Mist Kedisi Fiziksel Özellikleri

Bu türü diğer kedilerden ayıran pek çok fiziksel özellik vardır. Vücut yapısı başından kuyruğuna kadar gayet orantılıdır. Tüyleri yumuşak ve ipeksidir.

Görünümü & Vücut Yapısı

Australian Mist kedisi, orta boy kedi olarak değerlendirilir. Vücut yapısı olağanüstüdür. İnce uzun vücut yapısına sahip olmakla birlikte oldukça atletiktir. Tüy renkleri kahverengi, çikolata, mavi, leylak, tarçın ve açık kahve tonlarında olabilir. Tüy şekilleri benekli ve mermer desenli olarak görülebilir. Vücutları kaslı bir yapıya sahiptir. Sağlıklı bir görünüşe sahip olduklarını da söyleyebilirim. Kuyrukları kalındır.

Yüz ve Kafa Yapısı

Sevimli afacanlarımızın suratına baktığınızda ilk olarak göreceğiniz şey masum bir ifadedir. Yüzleri küçük, hafif üçgen gibi lakin oval görünümlüdür. Gözleri genel olarak yeşildir oldukça büyük ve parlak bir görünümdedir.

Australian Mist Yavruları

Ağırlığı ve Boyutları

Bu sevimli çocukların ortalama ağırlıkları 3-5 kilogram arasında seyreder. Erkek kediler dişilere göre genel olarak daha ağır olurlar. Orta boy kediler arasında yer alırlar.

Australian Mist Kedisi Bakımı

Bu tür, bakımı kolay kedilerdir. Tüyleri özellikle haftada bir iki defa 5 dakikalık tarama ile yeterli bakıma sahip olacaktır. Tarak seçiminizi kedinizin tüylerine uygun yaptığınızdan emin olun.

Tırnak kesimine dikkat çekmek istiyorum. Pek çok kedi yabancı olduğu durumlara karşı tedirgin davranır. Bunlara banyo ve tırnak kesimi de dahildir. Ancak, bunlar yapılması gereken şeylerdir. Muhtemelen tırnak makası çıktığı anda kediniz ortadan kaybolacaktır. Kedi bakımı alanına giren bu konuda birkaç önerimiz olacak;

 • Tırnak kesimi öncesi sakin bir yer seçin. Gürültüden uzak ve kedinizin dikkatini dağıtmayacak bir yer olmasına özen gösterin.
 • Kediniz kucağınızda rahat olacak şekilde oturun.
 • Tırnak kesimi sırasında kedinizin uykulu olduğu zamanları tercih etmeye çalışın.
 • Kedinizin patisini elinize alarak masaj yapın. Siz masaj yaparken kediniz patisini geri çekiyorsa patisini sıkmayın veya direnmeyin. Sakin kalması adına temasını sürdürün.
 • Tekrar hareketsiz kaldığında patisinin ortasına nazikçe bastırın. Bu bastırma tırnaklarını meydana çıkaracaktır. Tırnakları çıktıktan sonra patisini hemen bırakın ve ödül maması verin.
 • Kediniz sizden başka bir tarafa bakarken masaj yapıp baskı uygulayarak tırnaklarının dışarı çıkmasını sağlayın ve tırnaklarının beyaz olan kısmını kesin. İsterseniz bu konuda da yavaş ilerleyip tırnağının sadece ucunu kesip ödül maması verebilirsiniz.
 • Eğer kediniz durumun farkına varmadıysa bir tane daha kesin
 • Bu konuda acele etmeyin. Eğer farkına vardıysa gerekirse bir tırnakla bırakın. Uygun bir zaman olduğunda yukarıda bahsi geçen alıştırma yöntemlerini kullanarak aralıklı şekilde diğer tırnakları da kesebilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kesinlikle kedinizin tırnaklarının pembemsi yerlerinin kesilmemesidir. Buraların kesilmesi kanamaya sebep olacaktır. Zira o alan kedinizin sinirlerinin ve damarlarının bulunduğu noktadır. Bu konuda bir fikriniz olmadığını ve sevimli dostunuza zarar vereceğinizi düşünüyorsanız veterinerden yardım alabilirsiniz. Tırnak kesiminden sonra kedinizin yürüyüşünün bir süre değişmesi de oldukça normaldir.

Bakım Maliyeti

Australian Mist kedileri sizi özel bir masrafa sokmaz. Tüylerine uygun tarak, mama kabı, su kabı, kedi tuvaleti, mama ve kum masrafı, tırmalama platformu gibi eşyalar dışında ekstra diyebileceğimiz veteriner ve oyuncak masraflarınız olacaktır.

Beslenmesi

Beslenme noktasında ben veterinerinizin tavsiyesine güveniyorum. Aslında bu konunun çok hassas ve önemli olduğunu söyleyebilirim. Kedilerin tüylerinin uzunlukları dahi kimi zaman yemesi gereken mama konusunda değişikliğe sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra kedinizin özel durumu veya alerjisi olması gibi durumlar mama tercihinizde köklü değişikliklere sebep olabilmektedir.

Sevimli meleklerimiz genel olarak sağlıklı kedilerdir lakin mama konusunda çok kalitesiz tercihler yapmamaya dikkat edin. Bu kedinizin uzun ve sağlıklı ömür sürmesi için önemlidir.

Uyku

Küçük arkadaşlarımız da diğer kedi türleri gibi ortalama 13-19 saat civarında uyurlar. Kediler yavrulukta yetişkinliklerine göre daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Buda yavru kedilerin yetişkin kedilerden daha fazla uyuduğu anlamına gelir. Uzun saatler uyumasının neticesi olarak onu bir yerlerde kıvrılmış uyurken görme ihtimaliniz yüksektir. Sizce de uyuyan kedi görüntüsü en güzel görüntülerden biri değil mi?

Temizlik

Evet, kediler suyu sevmezler. Lakin pis değillerdir. Mama ve su kaplarının düzenli temizlenmesi oldukça önemlidir. Bu temizlik sırasında çamaşır suyu, deterjan gibi ürünlerin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra belli aralıklarla kedi kumu temizlenmelidir. Aksi halde kediniz, kedi tuvaleti dışında bir yere tuvaletini yapabilir. Lütfen onların canlı olduğunu unutmayın ve nazik davranın.

Eğer kedinizi yavruyken evlat edindiyseniz onu o yaşlarda suya ve diş fırçalamaya alıştırmanızı tavsiye ediyorum.

Australian Mist Sağlık Durumu

Bu kedileri mükemmel yapan bir özellik, çok sağlıklı olmalarıdır. Kolay hastalanmayacak şekilde oldukça sağlam bağışıklık sistemlerine sahiptirler. Düzenli aşılama ve doğru beslenme ile uzun yıllar sağlıklı bir şekilde sizlere arkadaşlık edebilirler.

Sağlık Sorunları

Bu türe mensup kedilerin herhangi bir kalıtsal hastalığa sahip olmadığını söyleyebiliriz. Yine de her kedide rastlanması mümkün olan hastalıklardan kedinizi korumaya çalışabilirsiniz. Kedilerde en sık görülen hastalıklardan bazıları:

 • Kulak Enfeksiyonu
 • Kedi Nezlesi
 • Konjuktivit
 • Apse
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Kalın bağırsak enfeksiyonu
 • Depresyon
 • Tüy Dökme

Yaşam Süresi

Australian Mist kedileri ortalama 15 – 20 yıl arasında yaşarlar. Kedinizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için bakım tavsiyelerimi dikkate almanızı öneriyorum. Yukarıda sayılan olası rahatsızlıklara yakalanmadan, rutin veteriner kontrollerini değerlendirebilirseniz belki önlemlerinizi arttırabilirsiniz.

Australian Mist Sağlık Durumu

Kızgınlık ve Çiftleşme Dönemleri

Bir Australian Mist kediniz varsa ve kızgınlık (çiftleşme) dönemine girdiyse burayı dikkatli okumanız gerektiğini düşünüyorum. Bu dönemde kedimiz normalden çok daha farklı davranışlar sergileyebilir.

Kediler ilk olarak kızgınlık dönemine altıncı aylarında girerler. Bu durum bazen daha erken görülebilir. En erkeni düşünüldüğünde dördüncü ay civarında diyebiliriz. Normalde hassas olunması gereken bu konu, ilk kızgınlık dönemine girildiği için biraz daha dikkat ister. Ne yapmam gerekiyor diyorsanız üç tavsiyemiz olacaktır.

Üç seçenekten birincisi: Çiftleştirmektir. Evet kedinize uygun bir partner bulduktan sonra onu çiftleştirebilirsiniz. Bu yukarıda bahsedilen belirtilerin sonlanması demek olacağı gibi 2 – 6 yavru demek oluyor. Eğer bakacak durumunuz olmadığını düşünüyorsanız bu seçeneği hiç düşünmeyin demek istiyorum. Hiç kimse bakamayacağı kadar çok yavruyla baş başa kalmak istemez.

Belirtileri azaltacak bir reçete. Yukarıda bahsi geçen belirtileri gözlemlediğinizde ve kısırlaştırma ya da çiftleştirme seçeneğini düşünmediğinizde uygulanabilir bir seçenektir. Elbette uygulanabilirliğine siz ya da benden önce veteriner hekim karar verecektir. Semptomları gördüğünüzde veteriner hekime başvurursanız size uygun bir reçete hazırlayabilir.

Kısırlaştırma. İlk seçenek yakın gelmiyorsa, ikinci seçenekte geçici bir çözüm olduğundan kısırlaştırmayı düşünmeniz gayet normaldir.


Australian Mist kedisini elimden geldiği derecede sizlere anlatmaya çalıştım. Paylaşımlarım umuyorum ki siz takipçilerim açısından faydalı olmuştur. Eğer sizler de evinizde bu tür bir kediyle yaşıyorsanız kendi tecrübelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yazdıklarınız ve fikirleriniz bu türün mensubu bir kediye sahip takipçilerime yol gösterici olabilir.

25 yaşındayım, yönetici asistanlığı dışında kalan zamanlarımda Miyavliyo yazarlığı yapıyor ve çocuklarım ile ilgileniyorum. Golden cinsi bir oğlum ve bir çift kediciğim var. Evimde baktığım çocuklarımın dışında, sokaktaki meleklere de annelik yapmaya çalışıyorum. Miyavliyo takipçilerinin, patili dostlarımızın hayatlarına küçük/büyük herhangi bir dokunuşuna katkıda bulunmaktan çok mutluyum. Hayat, onlarla sevgiyi paylaştıkça anlamlı ❤

How about writing a comment?

Comments were made on "Australian Mist".
 • 🌟 STAR 🌟

  Bu kedi popülerler kedi cinsleri arasında mı?