Yavru köpeklerin bakımında dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta vardır. Yavru köpek bakımı hakkında tüm detayları öğrenmek ister misiniz?

Köpekler ırklarına göre farklı ay aralıklarında yavru olarak adlandırılır. Çok küçük köpekler 8 aylıkken yavru, büyük köpekler ise 15 ay üzerinde yavru olarak tanımlanır ve yavru köpek eğitimleri bu sürelerde başlar. Bu sürecin öncesinde ise köpeğin temel eğitimleri annesi tarafından verilir. Yeni doğan köpeğin beslenmesi, sosyalleşmesi, dişlerinin çıkması ve ısırma yetisini keşfetmesi gibi temel gelişimleri ailesinin yanındayken tamamlanır.

Dişleri çıkan ve anne sütü almayı bırakan yavru köpek bakımı köpeğin sahibi tarafından yapılmalıdır. Bu sürede köpek sahiplerinin bilmesi ve dikkat etmesi gereken birçok nokta vardır. Yavru köpeklerin bakımı, yetişkin köpeklerin aksine zor ve sabır gerektiren bir süreçtir.

Yavru Köpekler Ne Zaman Annesinden Ayrılır?

Yavru köpeklerin bakımında ilk dikkat edilmesi gereken nokta köpeğin annesinden ne zaman ayrılacağıdır. Annesinden erken ayrılan köpekler yeterli anne sütü almadıkları için sağlık sorunları yaşayabilir ve eğitimi daha zordur. Eğer anne sağlıklı ve yeterli sütü varsa, yavrusu 4-5 hafta annesi ile kalmalıdır.

Yavru Köpeğin Kalacağı Alan Nasıl Olmalı?

Yavru köpek annesinden ayrılacak büyüklüğe ulaştıktan sonra ona özel bir alan yaratmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle yavruların evlere alışmaları yetişkinlerin aksine daha zordur. Annesinden henüz ayrılan köpekler tıpkı bebekler gibi bakıma muhtaçtır ve hassastır. Bu nedenle kalacakları alan hijyenik ve temiz olmalıdır.

Onlar için evinize yavru köpek yatağı alabilir rahat uyuması için battaniye ve sıcak su torbası kullanabilirsiniz. Eve alışma sürecinde sık sık ilgilenerek yaşadığı alanı temiz tutmaya özen göstermelisiniz. 1 ay içerisinde sahibine alışan ve onu annesi gibi gören köpeğiniz, yaşadığı ortama da kısa sürede alışacaktır.

Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli?
Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli?

Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli?

Yavru köpek bakımı için almanız gereken temel eşyaları onu eve getirdiğiniz an temin etmelisiniz. Kendine ait bir yatağı olması gerektiği gibi mama kabı, tasması ve oyuncakları gibi eşyalarını almalısınız. Köpeğinizin beslenme düzenini oluşturmanız için anne sütünden uygun zamanda kesilmiş olması gerekir. Eğer yeterli anne sütü almamışsa, süt annesi bulunabilir veya süt tozuyla hazırlanmış süt verilebilir.

Yeterli anne sütü alan ve ısırma yetisini öğrenen köpeğiniz için alabileceğiniz özel yavru köpek mamaları vardır. Bu mamalar köpeğin ırkına ve iştahına göre değişebilir. Örneğin; iştahsız bir yavru köpeğiniz varsa iştahını açacak farklı aromalı, vitaminli veya ekstra tahıllı mamalar alabilirsiniz.

Yavru köpek maması seçiminizin kaliteli olması, yavrunun yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Günde 3-4 öğün yavru köpek maması ile besleyebilirsiniz. Mama kabı temiz olmalı ve etrafında köpeği rahatsız edecek kokular olmamalıdır. Yemek saatlerinde köpeğinizin en rahat edeceği yerde mamasını verebilirsiniz.

Yavru Köpeğin Sağlık Kontrollerine Ne Zaman Başlanmalı?

Annesinden ayrılan yavru köpeği eve getirmenizin ardından öncelik vermeniz gereken durumlardan biri de sağlık kontrolleridir. Yavru köpek bakımı konusunda ne kadar dikkatli olsanız da aşı takviminin geç oluşması, sahip olduğu bir hastalığın geç fark edilmesi gibi durumlar köpeğinizin sağlıksız bir yaşam sürmesine sebep olabilir. Bu nedenle 4-5 haftalık olan köpek veterinere gitmeli ve düzenli sağlık kontrolleri başlamalıdır.

Daha önceden veteriner bilginiz yoksa evinize yakın bir veteriner seçebilir, aksi durumlarda kısa sürede ulaşabileceğiniz rahat bir güzergah tercih edebilirsiniz. Köpeğinizi veterinere götürürken zarar görmemesi için rahat bir taşıma çantası almalısınız. Eğer çok sıkılıyorsa, köpek arabası veya rahatlıkla hava alabileceği kafesleri tercih edebilirsiniz.

1 Aylık Yavru Köpek Bakımı
1 Aylık Yavru Köpek Bakımı

Yavru Köpek Nasıl Yıkanmalı?

Köpek bakımında temizliğin önemi büyüktür. Özellikle canlı ve uzun tüylere sahip olan ırkların düzenli temizlenmemesi tüylerinin sönük kalmasına ve dökülmesine sebep olur. Aynı zamanda tüyleri içerisinde pire oluşabilir ve düzenli temizlenmediğinde deri altında yaralar oluşabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek adına yavru köpekler düzenli olarak temizlenmelidir.

Köpeklerin çok sık yıkanmasına gerek yoktur. Eğer kısa tüylere sahipse yılda bir kez kirlendiği takdirde yıkamanız yeterli olacaktır. Uzun ve canlı tüyleri varsa doğal dokusunun bozulmaması adına üç ayda bir kez yıkayabilirsiniz. Köpeğiniz banyoda korkabilir ve sıkılabilir bu nedenle kapıyı kapamadan ve sevdiği bir oyuncağını vererek yıkayabilirsiniz.

Yıkama sırasında herhangi bir sabun ya da şampuan kullanmanız doğru değildir. Yavru köpeklerin derileri hassastır ve vücuduna temas eden kimyasallar zarar görmesine sebep olur. Bu nedenle özel yavru köpek şampuanları tercih etmelisiniz. Yıkama sırasında suyun sıcaklığına dikkat etmeli ve köpeğinizi fazla sıkmamaya özen göstermelisiniz.

Yavru Köpeğe Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Yavru köpeklerin tuvalet eğitimleri sabır gerektiren ve zor bir süreçtir. Yetişkin köpekleri günde iki kez tuvalete çıkarmanız yeterlidir ancak yavru köpeğiniz henüz nereye tuvaletini yapabileceğini bilmediği için ona yardımcı olmanız gerekir. Öncelikle ne sıklıkla tuvalete çıkarmanız gerektiğini bilmeli, köpeğinizin sıkışmaması için doğru zamanda dışarı çıkarmalısınız. Yavru köpeğinize mama verdikten 10-15 dakika sonra dışarı çıkarabilirsiniz. Dışarıda tuvalete çıkacağı alanın etrafına daire çizerek dikkatini çekmesini sağlamalısınız. 1-2 hafta aynı yere günde 3-4 kez götürmeniz alışması için yeterli olacaktır.

Yavru Köpeklerin Eğitimi
Yavru Köpeklerin Eğitimi

Yavru Köpeklerin Eğitimi

Köpekler de tıpkı insanlar gibi bebeklik dönemlerinde eğitim için en verimli dönemindedir. Bu nedenle bu yaşlarda verdiğiniz eğitimler ömür boyu kalıcı olacaktır. Köpeğinize temel itaat eğitimleri ve tuvalet eğitimi vermeniz gereken bu süreçte dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Önceliklerin onların henüz bebek olduğunu unutmamalı ve oldukça hassas davranmalısınız.

Sesinizi yükseltmemeli, aşırı tepkiler vermemeli ve kızmamalısınız. İlgili ve şefkatli şekilde yaklaşarak mümkün olduğunca ödül sistemi kullanmalısınız. Yapmasını istediğiniz herhangi bir davranışı yapması ardından sevdiği bir yemeği verebilir, sevdiği oyuncaklarını verebilirsiniz. Böylece köpeğiniz size daha bağlı olacaktır ve verdiğiniz eğitimler kalıcı hale gelecektir.

Yavru Köpekler için Oyuncak Seçimi Nasıl Olmalı?

Yavru köpekler kardeşleri ile oynarken ısırma yetisini keşfeder ve ısırma ihtiyacını karşılamaya çalışır. Ancak evde yaşayan ve sosyalleşme imkanı çok fazla olmayan köpeğinizin ısırma ihtiyacını karşılaması gerekir. Bu nedenle ona ısırabileceği ve kendine zarar vermeyeceği oyuncaklar olmalıdır. Aynı zamanda ilgisini çekebilecek hareketli oyuncakları seveceklerdir.

Yavru Köpek Bakımında Dikkat Etmesi Gerekenler

Yavru köpekler oyun oynamayı severler ve bu sürede meraklılardır. Bu nedenle evdeki eşyalara zarar verebilir. Mümkün olduğunca etrafında kıracağı eşyalar bırakmamalısınız. Evde yalnız kalıyorsa onun için bir güvenli alan oluşturmalısınız. Bu alanda kesici bir eşya olmamalı, yangın ve elektrik çarpması gibi ihtimallere karşı önleminizi almalısınız. Eğer yüzemeyen bir köpek ırkına sahipseniz suya yaklaşmasının önüne geçmelisiniz.

Article by

Merhaba, ben Ayşenur 😻 Tam bir hayvan aşığıyım, özellikle kedilere bayılırım. Burada siz değerli okurlarımız ile olmaktan mutluyum. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyor olacağım. Haydi, patiler yoruma 😹

How about writing a comment?